Putinův vězeň Orlov: Myslel jsem, že se mi výměna jen zdá. Nejvíc mi chyběly barvy
Oleg Orlov, ruský opoziční aktivista a jeden z vedoucích představitelů sdružení na ochranu lidských práv Memorial, se dostal do Evropy v rámci srpnové výměny 26 vězňů mezi Ruskem a Západem. Jak prozradil na tiskové konferenci pořádané českou pobočkou Memorialu a organizace Gulag.cz, netuší, proč se dostal na seznam vyměněných právě on, ani se ho nikdo neptal, jestli na něm chce být. Zároveň popsal podmínky, kterým jsou političtí vězni v Rusku vystaveni i roli ruské opozice v případě, že by padnul režim Vladimira Putina.
Oleg Orlov přijel do Prahy, aby ve Valdštejnské zahradě zahájil venkovní výstavu o ruských politických vězních. Sám byl ještě donedávna jedním z nich.
V únoru tohoto roku ho moskevský soud poslal kvůli kritice války na Ukrajině a „diskreditaci ruských ozbrojených sil“ na dva a půl roku za mříže, kde nakonec strávil necelých šest měsíců. 1. srpna se sedmdesátiletý lidskoprávní aktivista a jeden z vedoucích představitelů v Rusku zakázané organizace Memorial dostal na svobodu v rámci historické výměny vězňů mezi Ruskem a Západem.
Historická výměna
Jak vypověděl na tiskové konferenci pořádané organizátory výstavy, sám netušil, proč se na seznamu 16 politických vězňů, které se v rámci výměny podařilo z Ruska dostat ven, ocitl právě on.
„Velmi jsem se podivil, když jsem byl do té výměny zařazen,“ řekl Orlov. „Mysleli jsme si spolu s dalšími osvobozenými, že na tom seznamu se musí ocitnout například Alexej Gorinov, který čelí ze strany režimu surovému nátlaku. Je přitom po operaci plic vážně nemocný a jeho život je ve vězení ohrožen,“ popsal Orlov s tím, že Gorinova údajně nechtěla pustit ruská strana.
Ve vězení jsem například narazil na lidi, kteří byli ochotni jít do války, aby se dostali ven z té věznice.
Bývalého moskevského městského zastupitele odsoudili k sedmi letům vězení za to, že v březnu 2022, krátce po začátku války, odmítl uspořádat dětskou soutěž v tanci a kreslení s argumentem, že na Ukrajině jiné děti v tu chvíli umírají.
„Dalším takovým je Igor Baryšnikov, který je onkologickým pacientem, po operaci břicha musí žít s vývodem a z věznice ho nepustili ani na pohřeb vlastní matky,“ vyjmenovává Orlov, u kterých politických vězňů se domníval, že se v rámci výměny z Ruska dostanou a nestalo se tak.
Jeho se prý nikdo neptal, zda na seznamu vyměněných chce být. „Jsem nicméně vděčný všem, kdo z evropské nebo americké strany výměnu zařizovali. Bez nich by se nikdy na svobodu nedostali Vladimir Kara-Murza, odsouzený na 25 let, nebo mladičká Alexandra Skoličenková, která kvůli své nemoci a špatné dietě ve vězení prakticky umírala hlady.“
Sám prý měl při převozu s eskortou na letiště zvláštní pocit, jestli se mu to celé jen nezdá, jestli se neprobudí a všechno nebude jinak.
Podmínky ve vězení
Politických vězňů je podle informací organizace Memorial v Rusku 769. Jak ale potvrzuje Orlov jde o pouhý odhad. „Je to minimální odhad Memorialu, který postupuje v ověřování počtů vězněných velmi seriózně, studují se trestní spisy a tak dále. Ty ale často nedokážeme získat, nejsou k dispozici, takže myslím, že reálný počet politických vězňů je dvojnásobný,“ popisuje Orlov.
Sám se prý ve všech věznicích, kterými prošel, snažil ověřovat, zda tam nejsou zavřeni lidé ze seznamu Memorialu.
„Prošel jsem pěti věznicemi a v každé jsem se navíc dozvídal o jménech lidí, kteří tam byli uvězněni z politických důvodů a jejichž jména z našich seznamů neznám. Stejně tak nemáme na seznamu řadu lidí, kteří byli do Ruska z politických důvodů přesunuti z Ukrajiny, což je takové přísně střežené tajemství. Takže myslím, že celkově budou v ruských vězeních a trestaneckých koloniích zavřeny tisíce politických vězňů.“
Podmínky života za mřížemi jsou podle Orlova pro každého jiné.
„Nemám v úmyslu nějak přehánět. Mezi věznicemi a trestaneckými koloniemi jsou rozdíly. Těm, kterým se mezi vězni říká rudé, tam je to velmi špatné. Vězni jsou pravidelně biti a hodně se jim ubližuje. Tam seděl například Alexej Navalnyj nebo Vladimir Kara-Murza. Ve věznicích, kde jsem byl já, taková situace nebyla. Seděl jsem s běžnými kriminálníky. Nevím, proč to tak bylo, ale na mě osobně třeba nikdo fyzický nátlak neuplatňoval.“
Katastrofální je podle něj obecně lékařská péče a hlavně její dostupnost.
„Z věznic vycházejí zničení nebo umírající lidé, kteří tam buď už nemocní přišli nebo tam onemocněli, protože tam není možné dočkat se nějaké seriózní lékařské pomoci. Byl jsem například na cele s člověkem, který nebyl politický vězeň a měl ledvinové kameny. Měl strašné bolesti, hlavně v noci, ale lékařské pomoci se nikdy nedočkal.“
Nepříjemné jsou také dopady, které má vězení na psychiku.
„Nesetkal jsem se třeba s nějak výrazně krutými dozorci, ale celý ten systém je vypracován tak, aby ponižoval lidskou důstojnost. Aby vězně zahnal do deprese,“ říká Orlov.
Jemu samotnému prý nejvíc chyběly ve vězení barvy, slunce a nebe. „Překvapivě se mi třeba skoro vůbec nezdálo o svobodě nebo že jsem na svobodě, ale chybělo mi nebe, sluneční svit a barvy. Ve vězení je všechno šedivé, takové upatlané. Takže vám scházejí barvy,“ popisuje lidskoprávní aktivista, který se prý i ve vězení setkal s občasnými projevy podpory ze strany dozorců.
„Mezi některými pracovníky u soudů, ale dokonce i mezi některými dozorci, jsem se setkával s jasnými, nedvojsmyslnými projevy podpory či jakýchsi sympatií, když zjistili, za co jsem zavřený.“
Občanská společnost pořád existuje
Podle Orlova i takové situace svědčí o tom, že vše v ruské společnosti není tak, jak to prezentuje ruská propaganda.
„Jestli se podobné názory vyskytují i mezi takovými lidmi, tak o to je pravděpodobnější, že budou i v tom širším okruhu obyvatel. Navíc, ačkoliv to není odsud vidět, v Rusku, byť v undergroundových a velmi obtížných podmínkách, existuje a funguje občanská společnost.“ Jednou z jejích činností je podpora politických vězňů, která je podle Olega Orlova zásadní.
„Když jsem byl teď sám ve vězení, tak jsem na vlastní oči viděl a zažil, jak ta pomoc inspiruje. Jak moc jim pomáhá a pozvedá jim mysl.“ Každý, kdo se zapojuje do podobných nebo dokonce protestních aktivit, ale musí podle Orlova počítat s případným trestem.
„Každý projev nesouhlasu s režimem v Rusku, veřejný projev, znamená, že člověka zavřou a vy už ho neuvidíte. V cele jsem například seděl s 29letým Alexem Maljajovským, kterého odsoudili k sedmiletému vězení za to, že psal letáky, které odsuzovaly nespravedlivé a kruté rozsudky vynesené nad Alexejem Navalným a jeho spolupracovníky.“
Výsledkem práce občanské společnosti je podle Olega Orlova například i to, že se k lidskoprávním organizacím dostávají stále nové informace o represích.
„Takové informace se ke mně dostávaly i do vězení. To, že sociologické průzkumy v Rusku vykazují nějaký obraz, neznačí nic, protože, kdo normální by se do průzkumu vyjádřil kriticky, pokud nechce být zavřený?“ komentuje Orlov zdánlivě sourodý obraz ruské společnosti prezentovaný navenek.
Podle něj naopak fakt, že ruský stát musí vynakládat čím dál větší peníze na verbování dobrovolníků, kteří by šli bojovat do války na Ukrajinu, značí, že společnost už je válkou unavená.
„Peníze, za které verbují do války údajné dobrovolníky, prudce stoupají. Na ruské poměry jde už o bláznivé částky. A co z toho plyne? Že zjevně mají velké potíže, aby nabírali další lidi. I když ve vězení jsem například narazil na lidi, kteří byli ochotni jít do války, aby se dostali ven z té věznice,“ popsal Orlov.
Budoucnost po Putinovi
Situace v Rusku se podle něj nezmění, dokud bude u moci Vladimir Putin. Co bude případně následovat, bude hodně otázkou připravenosti nejen opozice, ale také Západu.
„Jak se to obvykle odehrává v diktátorských režimech? Po odchodu diktátora se jeho následníci
začnou mezi sebou prát o to, kdo se vyšvihne na nejvyšší místo a bude moct provést nějaké reformy, jimiž se tomu režimu vzdálí. A to bude významné i pro budoucnost Ruska. Nakolik budou takovéto reformy reálné? Nakolik tedy nebudou jenom jakýmisi kosmetickými úpravami?“
Podle Orlova v tom sehraje významnou úlohu jak občanská společnost uvnitř i vně Ruska, ale také Západ. A musí na to být připraveni.
„Musí být připraveny tzv. cestovní mapy na různá pole. Zcela konkrétní opatření, co se bude dít. Teď by například představitelé ruské občanské společnosti měli v půlce října v Berlíně předložit cestovní mapu, jak postupovat při případném propouštění politických vězňů,“ říká Orlov s tím, že další takové „mapy“ by měly být připraveny na případnou reformu ruské justice, volebního systému a dalších odvětví ruské společnosti.
Ohlídat, aby reformy proběhly a nebyly jen kosmetické, by pak mělo být mimo jiné i úlohou Západu. V jeho případě je podle Olega Orlova zásadní, aby se „nenechal ukolébat“ příslibem změn či levného plynu.
„Jestliže by se Západ spokojil jen s nějakými ,kosmetickými úpravami‘, protože zas bude z Ruska dostávat levný plyn a ta dále, pak svou úlohu nesplní. Už teď se i na Západě ozývají různé hlasy, že by bylo dobré uzavřít s Putinem mír. A co se stane, jestli Putin odejde, ale putinismus zůstane?“ varuje Orlov.
On sám svou úlohu vidí v práci na zlepšování lidských práv v Rusku, jakkoliv to bude muset zvládnout zpoza ruských hranic. „Mohl bych se sice do Ruska vrátit, ale to by samozřejmě znamenalo okamžité uvěznění. A tím bych se možná stal i překážkou pro nějaké budoucí výměny. Takže budu pracovat z Evropy na pomoci a vylepšování lidských práv v Rusku,“ říká Orlov.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Konspirátoři všech zemí! Proč si Prahu oblíbili němečtí i rakouští extremisté
Praha jako cíl konspirátorů a extremistů z Německa a Rakouska. S Klausem na pódiu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
14 komentářů
Zajímavý rozhovor, ale …
Bez nějaké setiny volilo 88% Rusů Putina.
Mají přes internet informace z celého světa. Nejsou vězni uzavřeníého socialistického Sovětského svazu. Mohou cestovat a vzdělávat se. Co s takovým obyvatelstvem? Oplotit a nechat vyhnít. Nic jiného nejde.🙂 Ona už si je Čína srovná do latě.🙂 Komu není shůry dáno v apatyce nekoupí.👎
Kdesi jste chtěl odkaz … provládní soudruhu snad víte, že podle jakéhosi ideologického kodexu se nikde na debatách nesmí dávat odkazy ? Co kdyby tam bylo pro dnešní vynucované náboženství z EU-EK něco nevhodného, to ve starých netových článcích … i u těch samých webů
Tolik lží a nesmyslů jsem už dlouho nečetl.
Žádná lež, nesmysl … tak je to uvedeno v kodexech u provládních soudruhů. Byl jsem na debil.. kodex několikrát upozorněn a u provládních webů mžikem odkloněn. Je nás takových tisíce, holt lež, nenávist, udávání pořád vítězí
Stejný „bojovník“ jako nějaký pro svět bezvýznamný Vašík s lucernou i gaťatech s laclem v ČSSR. Zbytek není ve veřejném zájmu ideologicky vhodný
To si halt musíme přiznat že ta většina Rusů jsou silní nacionalisté, kteří byli a jsou na své imperátory a jejich výbojnou politiků patřičně hrdí. A dneska se zase až tak špatně nemají, za Stalina nebo některých carů bylo hůř.
Jo píši většina, komu se to nelíbí, z Ruska emigroval.
Tohle je právě to co my jako malej českej národ vůbec chápat nedokážem.jak je nám i tady na HP často připomínáno, nám by bylo nejlíp pokračovat to pod vládou rakouského císaře.
Což je samozřejmě nesmysl. Rusáci jsou pouze pasivním stádem, které staletí drží hubu a krok a opakuje to co se po něm chce, tedy například náckovské výkřiky.
Ukrajinci jsou stejnými. V kyjevské oblasti od rozpadu SSSR začaly tyto … výkřiky ihned. Dodnes zní, dokonce byly slyšet i po zápase v Edenu, kde českého diváka aby lupou pohledal
„Podle sebe soudím tebe.“😂
Bezvýznamná nulo. Václav Havel se setkal se 4 prezidenty USA. Havel, jako čtvrtý Evropan má od 19.listopadu 2014 bustu v budově Kongresu USA…
Na komunistické a sovětské prašivky, pokud nebyl materiál použit do základů, nebo přetaven na něco rozumného se práší v depozitářích. Čecháčkovsko-ruské služebnictvo nemá ani pamětní plechové cedulky na odvrácené straně moskevského Kremlu, kam si chodí na zeď ulevovat moskevští psi. 😂
Tedy jak to čtu, tak si tu dobu asi moc nepamatujete. On Havel byl trochu zajímavej evropské napřed disident pak politik umělec se kterým si i pár západních celebrit pokecalo.
Ale ten hlavní kdo už před ním tenkrát jezdil po celým Západě a s kým tam vážně jednali,byl Gorbačov. Tomu tam tleskali za jeho v SSSR prosazováne glasnosť a perestrojku. S ním pak jednali o budoucnosti
Evropy. A taky potom Rusko na základě jeho slibů dostalo mnohem víc podpory že Západu než my. Jo, jak jsem tu psal, ještě za Jelcina měli v Rusku docela šanci že tu demokracii udrží. Ostatně že pak píšete o těch pamatnicich u kremelských zdí, tu hlubokou myšlenku, že by je měli vykopat a zrušit, pronesl kdysi právě Jelcin. Jenomze právě to asi vůbec nebylo pro udržení demokracie v Rusku to důležité,że? Ty památníky s cedulkami se jmény jsou tam pořád, ale demokracie v Rusku v..
Tu lucernu bude potřebovat bezvýznamný honzík s ohledem na jeho cestu mezi půlky masového vraha puťky.
Zfanatizovaní provládní soudruzi se začali nad pravdou nějak rychle čílit, asi dobře ví, že naletěli všehoschopným opilcům při puči89 … jen si to pokrytecky nechtějí přiznat
Ano, největší nebezpečí je v „putinismu“, který by se mohl udržet i poté, co Putin skončí. Pro tu kremelskou svoloč platí, že je absolutně nezbytné udržet mocenskou kontinuitu, nebo ztratí vše. Pro civilizovaný svět zase platí opa, tedy že pokud nedojde k totální rekonstrukci Russka ve prospěch demokracie, lidských práv a přijetí zodpovědnosti za válku, pak nemá smysl se vůbec bavit o uvolňování sankcí a navazování nějakých ekonomických vztahů
Pravda, pravda chtělo by to aby ruští disidenti měli nějaký fahrplan, a byli schopný ho nasadit když bude příležitost.
Když to srovnáme třeba s naší sametovkou, v roce 1989:
17.listopadu vymlátili stbáci studenty na Národné třídě- – 19.11. se schází doma zástupci disentu a zakládají OF a veřejně vznášejí požadavky na změnu režimu
od 20.11, řada demonstrací se statisícovou účasti lidí. STB už se neodváží zakročit.
24. 11. rezignuje vedení
7. 12. rezignuje komunistická vláda, 10.12 nastupuje nová nekomunistická vláda
a 29. 12. byl – a to ještě hlasy komunistických poslanců zvolený prezidentem pan Havel.
Takže i u nás to šlo, když byla snaha to udělat. A když ti disidenti měli podporu většiny „obyčejných lidí“, tak se ten komunistický režim neudržel,
Ale i v tom Rusku to budou muset udělat jejich opoziční elity samotné, v tom je Západ nemůže nijak nahradit. Na amerických tancích rozhodně do Moskvy nedojedou. Jak si to snad kdysi i u nás naivně mysleli Mašínové.