Ve studentských volbách jasně vítězí Pirátská strana, následuje ANO, TOP 09 a Okamura
Pokud by mladí studenti středních škol starší patnácti let šli v nadcházejících parlamentních volbách volit, na jejich preferencích by profitovala Česká pirátská strana.
Stejně jako vloni před krajskými volbami to nyní ukázaly výsledky projektu Studentské volby, které již tradičně krátce před regulérními volbami pořádá společnost Člověk v tísni.
Zda se tato přízeň mezi mladými promítne do úspěchu Pirátů (s převahou zvítězili ve všech krajích i ve všech typech škol) v reálných volbách 20. a 21. října, se ukáže již brzy.
V říjnových volbách by mohlo poprvé volit celkem 400 tisíc mladých lidí – prvovoličů. Takové množství hlasů by mohlo mít na výsledek zásadní vliv, otázka však je, kolik mladých k volbám skutečně přijde.
„Výsledky Studentských voleb bude možné za pár týdnů srovnat s výsledky voleb reálných. Je jisté, že se budou výrazně lišit. Zároveň ale to, jak „nanečisto“ volili studenti, zřejmě naznačuje určitý trend ve vývoji voličských preferencí,“ říká ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách Karel Strachota.
„Od vyučujících a na základě návštěv škol víme, že stejně jako v minulosti přistupovala většina žáků k volbě zodpovědně, část náctiletých stranu vybírala a volila z recese,“ dodává.
Hlas desítek tisíc
Aktuálních voleb „nanečisto“ se 3. a 4. října zúčastnilo 40 tisíc studentů na 281 školách ve všech krajích Česka – 100 gymnázií, 131 středních odborných škol a 36 učilišť.
Popularitě se mezi mladými těší i strana Andreje Babiše ANO 2011 a pravicová TOP 09.
Vysoko ve studentských preferencích se umístila Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD).
Oproti loňským výsledkům výrazně propadla Strana práv občanů. Na osmém místě by se umístila strana Rozumní – stop migraci a diktátu EU – peníze našim občanům, důchodcům, dětem, zdravotně postiženým. Mezi studenty napříč kraji a školami získala 3,57 % a skončila osmá.
Největší počet hlasů získala mezi středoškolskými studenty Česká pirátská strana (24,52%), za ní následovalo
hnutí ANO 2011 (11,88%), na třetím místě se jen s malým rozdílem umístila TOP 09 (11,75%), na čtvrtém místě (7,76%)
hlasů Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD), na pátém místě Strana Zelených (6,33%). Pokud by se
jednalo o reálné volby, dostali by se do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR s více než 5% hlasů ještě Občanští
demokraté (6,14%) a SPORTOVCI (5,21%).
Tradiční strany níže
Do první desítky studentských preferencí se dostala i Strana zelených a tři tradiční strany českého parlamentu ODS, KDU-ČSL nebo KSČM.
Sociální demokraté skončili mezi hlasujícími studenty na celkově 12. místě s necelými dvěma a půl procenty hlasů.
V minulosti Studentské volby čelily kritice politiků. V roce 2010 například ČSSD, tehdy v čele s Jiřím Paroubkem, vydala prohlášení, podle nějž se projekt stal „předmětem nejtvrdšího politického boje“ a „nehorázného útoku proti ČSSD“.
Středoškoláci starší 15 let volili politické strany, hnutí a koalice, které skutečně ve volbách kandidují. Poprvé se Studentské volby konaly před před parlamentními volbami v roce 2010.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Bez Ruska se v Česku pořád natankovat nedá. Závislost na Putinovi má skončit příští rok
Rok, ve kterém Tomio Okamura zmizel ze zpráv o českém extremismu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Důvěru, hlasy si určitě nezaslouží subjekty/ partaje které čtvrt století „dokazují co dokáží!“ To znamená nevolit partaje, jejichž mandatáři, poslanci, zastupitelé nad svou čest a svědomí staví doporučení vůdců a sekretariátů. Tedy zejména strany, jejichž členové, i na nejnižších úrovních, bez skrupulí hlasováním brání projednání opozičních podnětů, návrhů. Pro stále více voličů jsou tudíž dobrou volbou Piráti, – ti kupř. v Praze už dokázali, že mezi zákonodárci chybí a určitě patří.
Jako kovaný volič ODS bych si přál potkat někoho, kdo se má špatně. Není lepší politické strany než je Občanská demokratická strana, za kterou jsou nezpochybnitelné výsledky. Za ODS nejsou mrtví, zmrzačení , vyhnaní , zbídačení atd. Za ODS jsou vzdělaní, úspěšní , kterým patří celý svět. Zatím. Zeleným a Pirátům přeji aby i jejich děti mohli žít v režimu jako oni. Ne ve vládě velké huby a tvrdé pěstě, které pomáhají nevědomky k moci.
Je to skvělé, že Hlídací pes umožňuje slušnou výměnu názorů, díky Takže pro pana Němce:
Neberu Vám jistou správné volby ODS. Jen si dovoluji připomenout jedno z vašich hesel – které její politiku charakterizují. Když se rvali k veslům zaklínali se cit: „Myslíme jinak“ Nedlouho poté vyšlo najevo, že „jinak“ než většina občanů, mandantů. Poté vyšlo najevo švýcarské konto a mrtvý sponzor a odcházeli její zakládající členové se slovy: „V blízké budoucnosti zůstanou ve straně jenom ti, kteří se ve shodě se současným vedením domnívají, že lež a finanční machinace jsou legitimním nástrojem politiky!“ A guru ODS k udržení se u korzy uzavřel s ….. tzv. Opoziční smlouvu. Pokud věříte, že noví politiuci ODS dokázali překročit vlastní stín, postupujete stejně jako hrobař, který šoupe rakví a čeká ovace!
Pane Nemec, mne jste přesvědčil. Vy jste skutečné výsledky vládnutí ODS nikdy nevnímal a neviděl!
Oprava a doplněk: „udržet u „koryt“ – a rozdíl mezi ODS a Piráty. Piráti už (zatím v komunálu) prokázali, že nehrabou „pod sebe“ – ale slyší na názory i mimo patraj!
ODS -okamžitá liberalizace všeho byla vždy a bez výjimky cestou k bezvýznamné kolonii-viz státy střední a jižní Ameriky.Státy co se při nějakém přechodu na čas uzavřely a vnitřně konsolidovaly jsou teď na vysluni(J.Korea,Tchajwan,Čína, Chile,Japonsko). Ano,některým lidem ODS vyhovuje,ale CR jako celek poslala do nicoty