Kde skončily peníze pro odpůrce EU? Neřekneme, odráží hnutí dotazy, kam poslalo sponzorské miliony
Na volebním účtu hnutí Referendum o Evropské unii je nyní všeho všudy necelých tisíc korun. Od letošního dubna až do termínu parlamentních voleb se ovšem na stejném kontě protočilo téměř 18 milionů korun. U koho nakonec tyto peníze skončily, hnutí tají.
Částka, kterou marginální protievropské hnutí od sponzorů získalo, je čtyřnásobně vyšší než suma, než jakou získala například třetí nejsilnější strana voleb – Piráti.
A je tu i další rozdíl. Zatímco Piráti, ale i další parlamentní strany zveřejnily, na co peníze vydávaly, hnutí Referendum o EU to, komu získané peníze proplácelo, tají.
Naprostá většina výdajů odešla neznámo komu. Jména příjemců hnutí nezveřejnilo ani na transparentním účtu, ani na přímý novinářský dotaz.
“Informace k volební kampani předložíme v zákonné lhůtě včetně všech zákonných údajů Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Obraťte se pak na něj,” reagovala vedoucí kanceláře hnutí Martina Slaninová na žádost o zaslání konkrétních jmen u proplacených milionů.
Právě zmíněný úřad však již dříve vydal doporučení, aby politické subjekty jasně identifikovaly příjemce peněz, ačkoliv to zákon přímo nevyžaduje.
„Je to složité, pokud to zákon přímo nenařizuje,“ míní člen úřadu František Sivera. „Ale podle našeho názoru, by mělo být uvedeno, komu byly peníze zaplaceny. Každá operace na účtu má být jednoznačně transparentní,“ konstatuje Sivera.
Úřad má možnost nahlédnout do účetnictví jednotlivých stran a hnutí, zkontrolovat, komu peníze odešly, a upozornit na případné nesrovnalosti.
Zda to pomůže vyvrátit například i podezření z možného praní špinavých peněz, je sporné. Veřejnost totiž žádnou kontrolu nad případnými vazbami mezi stranou a příjemci peněz mít nebude.
Vratka osm milionů
Nenápadné hnutí Referendum o EU založili bývalí členové strany Svobodní; v letošních parlamentních volbách získalo 0,08% hlasů – ve vztahu k tomu působí vybraných téměř 18 milionů korun (konkrétně 17 781 194Kč) neadekvátně.
K datu publikace tohoto textu z účtu strany odešla celá mnohamilionová suma, na kontě zbyla jen necelá tisícikoruna.
Související články
Marginální hnutí Referendum o EU dostalo 18 milionů korun. Dárce skrývá spleť firem v daňových rájích
Z celkové sumy 18 milionů však muselo hnutí vrátit – s ohledem na zákon o financování politických stran a volebních kampaní – štědrému dárci celých osm milionů korun.
Částka totiž pocházela od vlastníka erotického podniku v Praze Jiřího Mately, který tak straně daroval v součtu 11 milionů korun; zákon však určuje strop na výši daru od jedné osoby na tři miliony korun.
Nakonec tak hnutí mělo na účtu “pouze” zhruba devět milionů korun. Kam však většina z této sumy putovala, není vůbec jasné. Z údajů na volebním účtu lze dohledat pouze zlomek příjemců části peněz – platby společnostem Seznam.cz, Facebook a Google. V součtu jim hnutí zaplatilo zhruba 1,1 milionů korun.
Tím ovšem veškerá transparentnost na volebním účtu hnutí Referendum o Evropské unii končí. Komu putovalo zbývajících 8 milionů, se veřejnost v tuto chvíli nemá šanci dozvědět. Na účtu hnutí lze pouze nalézt obecné formulace účelu proplacených peněz bez identifikace jejich příjemce.
Pohledy za milion
Na účtu protievropského hnutí je například často uvedena pouze obecná formulace účelu proplacené částky jako například reklamní kampaň, online kampaň či volební prezentace. Na tyto blíže nespecifikované činnosti vyplatilo hnutí neznámému příjemci v součtu zhruba dva miliony korun
Další 1,2 milionu korun pak putovalo neznámé firmě za tisk a výrobu pohlednic. Dotaz, kdo byl dodavatelem takto naceněných pohlednic, nechali zástupci hnutí bez odpovědi.
Přes 3,1 milionu korun pak hnutí utratilo za “pronájem reklamních ploch” a bigboardů. Kdo konkrétně byl dodavatelem a příjemcem peněz je opět nedohledatelné. Stejně tak zůstává tajemstvím, komu hnutí zaplatilo další 1,2 milionu korun jako “zálohu na zpracování a roznos RPM (propagační materiály – pozn. red.)”.
Další, už statisícové částky putovaly například na služby neznámému grafikovi, na monitoring tisku a sociálních sítí, či na služby PR. Přes 266 tisíc korun pak hnutí poslalo celkem svým zástupcům do jednotlivých krajů.
Nástroj vlivných?
Jak už dříve HlídacíPes.org informoval, hnutí kromě neprůhledného hospodaření provází také nejasnosti kolem donorů. Přes milion korun dalo straně hnutí czexit, které založili představitelé protievropského hnutí. Odkud však tyto peníze konkrétně pocházejí, není jasné.
Ještě větší pochybnosti vzbuzuje společnost Sycorax, na niž je registrována webová doména hnutí, a která mu darovala 300 tisíc korun. Tato firma má konečného vlastníka skrytého za spletí neprůhledných firem končících v USA a v daňovém ráji na Britských Panenských ostrovech, kde je nemožné dohledat skutečného majitele.
Podle Transparency International (TI) tak nelze vyloučit podezření, že za stranou mohou stát různé vlivové skupiny.
„Skrytí reálného vlastníka sponzorujícího politické hnutí zvyšuje podezření, že tato antisystémová strana může být sponzorována například domácími či zahraničními vlivovými skupinami, které se mohou snažit účelově ovlivňovat politické klima v České republice,“ shrnul analytik TI Eibl. „V konečném důsledku může být tato strana jen nástrojem několika vlivných pro další podněcování radikálních nálad ve společnosti.“
Transparency International se proto na základě zjištění HlídacíPes.org už nyní rozhodla podat podnět k Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran k prošetření financování tohoto protievropského hnutí.
“Po zhlédnutí transparentních účtů hnutí Referendum o EU lze říci, že oba účty nejsou vedeny ani dostatečně otevřeně, ani přehledně,” konstatuje analytik TI Milan Eibl. Podnět chce TI podat během tohoto týdne.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Volební kampan jako „pračka financí “ _
HLÍDACÍ PSE! A kdo platí tebe? Jen mi neříkej, jak jsi náramně populární a lidé se mohou přetrhnout, aby ti poslali na nové fáro. Ale ať je to kdo chce, jistě to nejsou dary lidu.
To je právě problém čtenářů jako jste vy. Máte silný názor, ale už ne schopnost si zjistit informace. To, kdo nám přispěl na činnost, najdete, (překvapení!) tady na webu. Ale chápu, že raději zůstanete v zajetí svého přesvědčení. O čem vlastně?
Volebni kampan jako prani spinavych penez? To dava perfektni smysl, prat penize pres transparentni ucty. A zakon to nevyzaduje, ale my si myslime, ze by mel a proto dame podnet k setreni. Kojzar uz pracuje pro Hlidaciho psa? Novinarina teto kvality privedla k moci Andreje Babise.