Samozvaný doněcký konzulát musí pryč. Soud vyhověl Zaorálkovi a zahájil řízení o zrušení proruského spolku
Krajský soud v Ostravě zahájil řízení o zrušení Zastupitelského centra Doněcké lidové republiky. Tento spolek měl zastupovat neuznanou doněckou republiku na českém území. V jeho čele stojí představitelka Národní domobrany Nela Lisková.
Soud tak na druhý pokus vyhověl ministrovi zahraničí Luboši Zaorálkovi, který soudní zákaz požadoval už vloni na podzim. Soud si ale tehdy vyžádal doplnění informací.
„Předsedkyni spolku bylo doručeno usnesení o zahájení řízení,“ řekla mluvčí krajského soudu v Ostravě Lucie Olšarová.
Doručení písemnosti potvrdila i Lisková. „Aktuálně jsem obdržela dokument Usnesení o zahájení řízení s nařízenou likvidací Zastupitelského centra Doněcké lidové republiky,“ napsala na server rukojmi.cz s tím, že věc předala advokátovi.
V rozporu s mezinárodním právem
Iniciativa ke zrušení Doněckého konzulátu pochází od ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Ten v září loňského roku podal podnět ke zrušení spolku, ale soud jej v únoru vyzval k doplnění podnětu a upřesnění některých tvrzení v něm obsažených.
PSALI JSME: Samozvaná konzulka doněckých separatistů v Česku jako chodící učebnice ruské propagandy
„Ministr zahraničních věcí argumentoval, že založení tohoto spolku je v rozporu s mezinárodním právem, na které odkazuje Ústava ČR zejména se závazkem ČR respektovat územní celistvost jiných států,“ říká Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí.
Vadí též neoprávněné použití titulu „honorární konzulka“, které je podle ministerstva postupem in fraudem legis, tedy obcházením zákona ve vztahu k Vídeňské úmluvě o konzulárních stycích.
Změnit název? A proč?
Ministerstvo zahraničí se proti založení Zastupitelského centra Doněcké lidové republiky ohradilo hned po jeho založení v září loňského roku. Reakci vyvěsilo i na své webové stránky: “Samozvaná Doněcká lidová republika nemůže mít v ČR žádnou diplomatickou misi ani konzulární úřad, protože tato entita není státem, ČR ji za stát neuznává a nemá s ní tak navázány diplomatické styky.“
V reakci se také připomíná, že konzulární úřad, včetně těch vedených honorárním konzulárním úředníkem, může být zřízen na území přijímajícího státu pouze s jeho souhlasem. Ministerstvo tehdy vyzvalo Liskovou, aby svůj spolek přejmenovala.
„Nevidím důvod, proč mě k tomu ministerstvo zahraničních věcí vyzývá. Veškerá dokumentace, která se předkládala při zakládání spolku Zastupitelského centra Doněcké lidové republiky, byla legitimní a byla v pořádku. Soud tam neshledal žádné pochybení,“ ohradila se Lisková a název zrušit odmítla.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa
Jan Horník: Putin neustoupí. Nás čeká moment pravdy
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
Nějak se mi to nezdá. Tato záležitost by se měla řešit úplně jinak. Navíc kdyby se dostali k moci pánové Foldyna, Okamura a další, tak by Doněcká lidová republika neměla problém. Protistátní činnost bychom měli řešit stejně jako se řeší v Rusku, Turecku nebo Izraeli.
Proti kterému státu vyvijí Zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky protistátní činnost? Proti ČR, nebo Ukrajině? Co doporučujete, řešit stejně jako se řeší v Rusku, Turecku nebo Izraeli? Proč ne jako na Ukrajině, tedy vypálit a utlouct, jako v Oděsse, když se to evidentně Ukrajiny týká?
co to je Doněcká lidová republika?
Это однозначный лайк)))) захарченко наверное обкурился в ДНР своем сраном))))))))))))
Jeleno .Rusky si piš do Moskvy, tady už to kromě starých dědků stejně nikdo nepřečte. Kromě vaší menšiny, samozřejmě.
Zase z toho nedělejme žádné drámo, od začátku bylo právně jasné že u nás žádný Doněcký konzulát není a žádnou diplomatickou činnost nevykonává a vykonávat nemůže. Šlo pouze o spolek, který si zaregistroval takové označení. V podstatě byla chyba nějakého úředníka že takový název spolku při registraci vůbec někdy povolil,což teď musel soud prácně a pomalu rušit..
Čím ale nepopírám, že už jen existence takového značení spolku měla v zahraničí silný propagační význam. Ale domníval jsem se, že ve státě, kde se jako projev svobody názoru označuje činnost, kdy parta takzvaných recesistů vnikne nezákonně do prostoru sídla prezidenta ukradne tam vlajku a nahradí trenkama, se takové věci posuzují spíše benevolentně..
Článek mě vyhecoval k tomuto příspěvku,který TISCALI nechtělo zveřejnit.Tož tedy:
1)Kdo v prvním kroku zlegalizoval protiústavní činnost konzulátu-Zastupitelského centra Doněcké lidové republiky?Bude za to potrestán nebo případ odložen?
2)Jak to,že až na druhý pokus bylo vyhověno žalobě ministra Zaorálka?I soudům třeba opakovně umožnit chytit se za nos?
3)Případ se táhne několik let.Kdo ponese náklady?
4)Tuto kauzu někdo vyvolal protiústavním počínáním.Bude popotahován a zaplatí soudní výlohy?
5)Soudy se těmito od počátku jasnými případy musí zabývat.Na těchto prkotinách se vybíjejí a chybí u závažných.Je to žalovatelné?Samozřejmě,že ano.
Jářku,soudci,neflákejte pitomosti.Věnujte se nám.Čekáme.
Víte – já už jsem na to odpověděl výše. U nás žádný Doněcký konzulát nevznikl, u nás pouze vznikl spolek téhož jména. Je to asi takový příklad jako kdyby Vy jste si chtěl založit spolek s názvem „Ústavní soud“ a pak pod tímhle označením chtěl zveřejňovat nějaké své právní úvahy.
Ale samozřejmě že je to špatně, a že při registraci toho spolku tohle označení neměl úředník povolit. Ale nečekejte (pokud vůbec) že za to bude nějaký větší trest, maximálně pokárání.
Jenže, když už byla registrace povolena na toto jméno, tak v demokracii není možné aby úřad „z politických důvodů“ toto rozhodnutí rušil. To může udělat zase a jen nezávislý soud.
Ale zase to neberte tak tragicky, tohle se třeba v ÚeSeJ /kde je hej/ děje prakticky denně v případě ochrany duševního vlastnictví – vydávání patentů. Tam se poměrně často stává že úředníci patentového úřadu vydávají benevolentně patenty na vynálezy které už dávno existují (třeba na kolo, obdelník nebo na obrazovku) a pak se to přes soudy rovněž pomalu ruší. Nebo ve složitějších případech ani neruší, ale firmy radši platí a platí licence za jejich využívání…
Staci premenovat na „Donecka hospodářská a kulturní kancelář“ podobne ako to ma Taiwan a vec je vybavena.