Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
printscreen Oplot TV,

Samozvaná konzulka doněckých separatistů v Česku jako chodící učebnice ruské propagandy

Takzvaná Doněcká lidová republika, rádoby státní útvar vyhlášený povstalci na východě Ukrajiny, z mezinárodněprávního hlediska neexistuje. Neuznala ho jediná členská země OSN a vážně nejde brát ani uznání Jižní Osetií – což je pro změnu kavkazský mezinárodněprávní troll, který uznává jen Rusko a další tři státy,  které Rusko jednoduše uplatilo výhodnými kontrakty (Nikaragua, Venezuela) nebo rovnou penězi (Nauru). Přesto má doněcký státeček v Česku konzulát – a samozvaná konzulka Nela Lisková dokonce poskytuje jeho jménem „oficiální“ rozhovory.

Situaci kolem ostravského zastoupení neuznané doněcké republiky zmapoval server StopFake.org, který se specializuje na odhalování propagandy a hoaxů  šířených v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Podle analytiků StopFake.org je zřízení konzulátu„ilustrativním příkladem nejprimitivnější proruské propagandy“.

Konzulát jako neziskovka

Rozhovor Lisková poskytla například doněckému propagandistickému televiznímu kanálu Oplot TV. Ten ho do vysílání zařadil na konci října (myšleno října jako října, nikoli října jako listopadu – pozn. editora).

I když jde o povídání určené především publiku na Donbase, případně obecenstvu jinde na Ukrajině a v Rusku, obsah stojí za pozornost i Česku. Věrně totiž odráží obvyklé postupy, které používá prokremelská propaganda.


PSALI JSME: Kreml se teď bude o Česko zajímat zase o něco víc, odhaduje zakladatel webu StopFake

BIS varuje před ruskou propagandou. Komunistický poslanec Ondráček ji šíří, přitom ale kontroluje BIS…


V úvodu moderátorka Liskovou představuje jako představitelku vůbec prvního oficiálního konzulátu Doněcké lidové republiky, který byl ve světě otevřen.

O nic oficiálního samozřejmě nejde, jak plyne i z reakce českého ministerstva zahraničních věcí:  „Samozvaná Doněcká lidová republika nemůže mít v ČR žádnou diplomatickou misi ani konzulární úřad, protože tato entita není státem, ČR ji za stát neuznává a nemá s ní tak navázány diplomatické styky“.

Co se týká vystupování Nely Liskové coby „honorární konzulky“, ministerstvo s ní sice vstoupilo v kontakt, dokonce oficiální, který ovšem neznamenal víc než výzvu, aby titul „honorární konzulka“ přestala s okamžitou platností užívat. To se stalo koncem srpna,.

Změnit název? A proč?

Lisková žádosti nevyhověla. Stále podle svých slov „doufá v mezinárodní uznání Doněcké lidové republiky a navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Českou republikou.“

Nela Lisková v reportáži ČT. Aiutor: Screenshot ivysilani.cz

Nela Lisková v reportáži ČT. Autor: Screenshot ivysilani.cz

Formálně je údajný zastupitelský úřad veden podle českých zákonů jako prostá neziskovka, zapsaný spolek registrovaný v Ostravě. Ministerstvo zahraničí požádalo Krajský soud v Ostravě, aby spolek vyzval aspoň k přejmenování a případně zahájil proceduru vedoucí ke zrušení.

Ve věci nyní běží lhůty, ale přejmenování Lisková striktně odmítá. „Já už z principu nebudu měnit název, protože v tom názvu neshledávám nic proti ničemu, vůbec nerozumím tomu, proč to ministerstvu zahraničních věcí vadí,“ citovala ji tento týden Česká televize.

Vynucený vstup do EU a jiné vybrané lahůdky

Ale zpět k rozhovoru, který Nela Lisková poskytla Oplot TV. Obsahuje obvyké „evergreeny“ ruské propagandy: konflikt na Donbase je označován za „občanskou válku“, odpůrci otevření „konzulátu“ jsou obviňováni z toho,  že jsou organizátory protestů placeni za vystupování proti prezidentovi Miloši  Zemanovi. Atd. atp,

„V desetiminutovém rozhovoru padá už na první pohled naprosto absurdních výroků celá řada,“ upozorňují autoři textu na StopFake.org, Michal Lebduška a Lyudmyla Tysyachna z české Asociace pro mezinárodní otázky.

Objevují se  ovšem i konstrukce ne zcela obvyklé: Tak například vstup Česka do Evropské unie v roce 2004 byl vynuceným krokem, o kterém samotní čeští občané nemohli nijak rozhodnout. Referendum z června předchozího roku, v  němž se 77 % voličů vyslovilo pro vstup  do EU,  zůstalo cudně zamlčeno.

Přátelé Ruska a Zemana

Rozhovor se nese v duchu tvrzrení, že EU, a jejím prostřednictvím i česká vláda, jsou pouhými „loutkami“ USA.

Tento narativ mají prosazovat „oficiální média“, která podle „konzulky“ nepravdivě informují o tom, že lidé v Česku podporují prozápadní orientaci své země.

Naopak tzv. „alternativní“ sdělovací prostředky mají spolu s ostravským „centrem“ přinášet pravdivé informace o dění v Rusku a na Ukrajině.

Oproti „neobjektivnímu“ oficiálnímu diskursu podle Nely Liskové ve skutečnosti podporuje prezidenta Miloše Zemana spolu s politikou sbližování s Ruskem až 80 % české veřejnosti.

Přitom podle průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Sociologického ústavu AV ČR ze září 2016 činí podíl těch, kteří rozhodně nebo spíše důvěřují prezidentovi, 57 %.

Dle šetření prováděných od poloviny roku 2015 se pak důvěra v prezidenta pohybovala mezi 45 % a 62 % a nedůvěra mezi 36 % a 51 %.

Pokud jde o sympatie vůči Rusku, ani ty podle výzkumů CVVM zdaleka nedosahují oněch deklarovaných 80 %. Podle dotazování z prosince 2015 ohodnotilo svoji přízeň k Rusku známkou 1 či 2 pouze 27 % veřejnosti.

Česká sovětská federativní socialistická republika a nikdy jinak!

StopFake.org upozorňuje i na to, že je Česká republika ruskými propagandisdty označována za „bývalou sovětskou zemi“ (ačkoliv zprvu televizní moderátorka hovoří o Česku jako o „zemi bývalého sovětského tábora“). „V důsledku to vyznívá tak, jako by bylo Československo před rokem 1989  přímou součástí SSSR,“ píše StopFake.

Známým varovným příkladem toho, jak současné ruské vedení zachází s výkladem dějin, je i ruský dokument z roku 2015 o invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968, který novodobá ruská historiografie popisuje jako zásah před hrozícím ozbrojeným převratem a vpádem vojsk NATO do ČSSR.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

13 komentářů

 1. Ivan Soustruznik napsal:

  Hlídací pes by měl v rámci objektivity napsat o účasti USA a EU na rozpoutani valky na Ukrajině! Měli bychom uznat odtržené republiky!

  • Jan Bárta napsal:

   Již pouhá vaše existence (snad se za pseudonymem skrývá někdo živý, kdo takto tlumočí ruské představy, nebo to píše automat ?) potvrzuje pravdivost článku pane Břešťana. A ještě maličkost: zrušit zapsaný spolek je otázkou chvilky, tak Ostraváci, do toho!

  • Q napsal:

   Šíření jakéhokoli kydu nemá nic společného s objektivitou, ale jen s hloupostí, případně šířením propagandy.

 2. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Není to s těmi údaji o průzkumech veřejného mínění kdo s kým a pro koho, stejné jako s průzkumy volebních preferencí před prezidentskými volbami v USA? Zn.: Věřím jen těm průzkumům veřejného mínění, které jsem sám upravil (protože vím, jak jsem je a pro koho, upravil). Jinak, pokud je podezření, že Nela Lisková páchá trestný čin, pak je povinností podat trestní oznámení, pokud si toho orgány v trestním činné v trestním řízení samy nepovšimnou.

 3. milan coufal napsal:

  co kdybyste šli, s těmi průzkumy veřejného mínění, do řiti?

 4. Karla Mašková, Praha napsal:

  Doněcká lidová republika vznikla na základě násilného převratu a svržení legálně zvoleného prezidenta na Ukrajině s podporou USA a EU. Zákazu používání ruského jazyka na Donbase (Novorusku) kde žije 95% obyvatelstva ruské národnosti.Obyvatelé a civilní objekty této oblasti neustále ostřelované jednotkami ukrajinské armády a fašistickými jednotkami AZOV a pod. netouží o začlenění do RF ale po samostatnosti a životě v míru. V oblasi bylo již zavražděno přes 10 000 civilních obyvatel Nela Lisková je vynikající žena a velká naděje pro ČR do budoucích let!

  • Q napsal:

   To je čirá demagogie. Žádný takový zákaz nebyl vydán ani navrhován. Šlo pouze o zrušení ruštiny jakožto státního jazyka a to je představte si v neruských zemích naprosto normální. Ruština má na Ukrajině charakter jazyka národnostní menšiny a to je naprosto v pořádku.

 5. Němec napsal:

  Svět je hříčkou tajných služeb a momentálně se čeká jak se vybarví pozlacený kačer Donald, který vyhrál volby v USA. Velmoci si rozdají karty a ti malí nasliní prst. Zatím pokud BIS podává zprávy zločinecké organizaci a prezidentovi, může v pohodě fungovat paní Lísková. Jistě nespadla z nebe a zrovna na Moravu.

 6. Q napsal:

  Myslím, že takového člověka je možné odsoudit dle českých zákonů:

  Hlava XIII: Trestné činy proti lidskosti, proti míru a válečné trestné činy

  § 409 Styky ohrožující mír

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Čímpak člověk, který se prohlásí za konzula (konzulku), nebo i případná propagace, „Doněcké republiky“, pokud k ní vůbec dochází a která nebyla mezinárodně uznána, takže vlastně neexistuje, naplňuje trestný čin podle Hlavy XIII: Trestné činy proti lidskosti, proti míru a válečné trestné činy a § 409 Styky ohrožující mír? Vy si vážně myslíte, že svévolné prohlašování se za konzulku zatím neexistujícího státu může být trestně stíháno? No, pozdrav pánbů, pane Q. To už spíše častování Hradu, jak ho provedl slavný umělec David Černý, by mohlo být stíháno pro narušování mravní výchovy mládeže, která si ten balík vulgárních výrazů může přečíst na veřejně dostupném internetovém serveru.

 7. ČERT napsal:

  Působení konzulátu, třebaže jen honorárního, tzv. Doněcké lidové republiky v ČR, to opravdu jako by už skoro naznačovalo, že se ČR chystá někdy v budoucnosti tento „stát“ uznat a navázat s ním diplomatické styky. Myslím, že by byl prostě už jen naprostý nesmysl vůbec uvažovat o uznání takového „státu“, vzniklého ze situace na Ukrajině a pod záštitou Ruska, které už má v patronaci nad podobnými pseudostáty delší zkušenosti (tak jako to Turecko ještě déle předvádí na severu Kypru). A to i když jsme jako stát uznali i nezávislost Kosova, jehož relativně nedávný vznik jako nezávislého státu je také dosti pochybný (a řada dalších států, vč. některých členů NATO a EU, mezi nimi i Slovensko, ho dosud neuznává). Pravda, Kosovo mělo v tomto smyslu větší štěstí, že k proklamaci jeho nezávislosti na Srbsku došlo nikoliv pod patronací jediné konkrétní velmoci, nýbrž přece jen širšího mezinárodního společenství – NATO a dokonce OSN.

 8. Ladislav Matějka napsal:

  Dáma bude asi kapánek mešuge.. :-))))

 9. Kvetoslav Stuchlík napsal:

  Domnievam sa, že je hanbou – keď konzuláty Doneckej a Luganskej republiky nemáme aj my v Bratislave.
  V záujme mieru v tejto slovanskej, pôvodne úplne ruskej (neukrajinskej) oblasti.

Přidávání komentářů není povoleno