Ruská ambasáda rok poté. Počet zaměstnanců zůstává nadále nebývale vysoký

Napsal/a Robert Břešťan 15. prosince 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

I když se počet zaměstnanců ruské ambasády v Česku meziročně mírně snížil, nadále zůstává – slovy poslance Ivana Gabala – „reliktem okupační mocnosti“.

Přesně před rokem HlídacíPes.org upozornil na to, že ruská ambasáda v Praze má vůbec největší počet zaměstnanců ze všech zahraničních zastoupení v ČR. Meziročně se mnoho nezměnilo.

Jen diplomatické krytí

Zatímco vloni ruské velvyslanectví zaměstnávalo 142 akreditovaných diplomatických i nediplomatických pracovníků, aktuálně je to 140 osob. HlídacíPes.org si aktualizované údaje vyžádal na českém ministerstvu zahraničí

Nadále platí, že v oficiální diplomatické listině jich je zapsáno zhruba osmdesát. Zbytek tvoří registrovaní administrativní pracovníci, například řidiči, sekretářky a podobné podpůrné profese.

Do bilance se pravděpodobně promítl letošní špionážní incident, na nějž upozornil týdeník Respekt.

Bezpečnostní informační služba odhalila dva muže spojené s ambasádou, jež z důvodu špionáže označila jako nežádoucí. Ministerstvo zahraničí poté prostřednictvím vízové politiky zamezilo v pobytu jednomu zaměstnanci ruské ambasády a dalšího, který sem již mířil na misi.

O nápadně vysokých počtech pracovníků ruské ambasády v Česku se ve svých zprávách BIS pravidelně zmiňuje s tím, že „ruští zpravodajští důstojníci pod diplomatickým krytím provádějí činnosti, které se neslučují s náplní práce diplomata.“

Rusko, Čína, USA

Rusko si vysoký počet zaměstnanců v Praze (plus například konzulárním oddělení v Karlových Varech) udržuje dlouhodobě. Rekordní byl rok 2011 se 151 zaměstnanci ambasády.

„Ta asymetrie zastoupení je historicky urážlivá. Vysoký počet lidí na ruské ambasádě je relikt okupační mocnosti, je to sídlo místodržícího, je to dehonestující a jako pamětníkovi roku 1968 mi to vadí,“ řekl už dříve k tématu předimenzované ruské ambasády poslanec Ivan Gabal.

Pro srovnání: počet zaměstnanců americké ambasády se meziročně zvýšil o jedno místo, ze 70 na 71, z 28 na 29 pak vzrostl počet zaměstnanců čínského zastoupení v ČR.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)