Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
zbigphotography (1M+ views) / Foter / CC BY-NC-ND,

Na vlně „Islám v Česku nechceme!“ jedou konkrétní média i politické strany

V aktuálních diskusích o migraci se mezi hlavními odpůrci imigrantů a islámu na sociálních sítích nejčastěji zmiňují stránky Islám v České republice nechceme a stránky Řád strážců koruny a meče. Aktéři spravující stránky už ohlásili i ambice uspět jako politické subjekty ve volbách.

K jakým politickým subjektům na Facebooku mají tedy obě stránky blízko? A k jakým médiím? Jsou si v těchto aspektech podobné, nebo ne?

Na vstupu analýzy bylo 300 posledních postů každé analyzované stránky (k neděli 21.6.), k nim jsme stáhli seznam ID unikátních uživatelů, kteří na stránce olajkovali nějaký post (příspěvek). Nejde tedy o fanoušky, ale o aktivně zapojené uživatele.

Vztah k politickým stranám

Prvním výsledkem jsou následující dva grafy se vzdálenostmi obou stránek k stránkám politických stran.

Vzdálenost stránky Islám v České republice nechceme k politickým stranám:

Islám 1

 

Vzdálenost stránky Řád strážců koruny a meče k politickým stranám

 

Islám 2

 

Na první pohled je patrné, že aktivně lajkující na stránce Islám v Česku nechceme (IVČR) mají blízko k vícero politickým subjektům. Jinými slovy nejsou přímo vázáni na jednu stranu. Jednoznačně nejdále jsou přitom od Strany zelených, KSČM, ČSSD.

Naopak nejvíce blízko mají k Hnutí Úsvit, Straně svobodných občanů a ODS.

Oproti tomu aktivně lajkující na stránce Řádu strážců koruny a meče nemají blízko k žádnému politickém subjektu. Zdá se tedy, že jsou v podstatě vně běžné komunikace politických stran. Maximálně se dá říct, že jsou od všech daleko a nejvíc od Strany zelených.


 Přečtěte si též: K Islámskému státu se připojilo neuvěřitelných 0,0008 % muslimů


Protože máme k dispozici data o průniku lajkujících obou stránek, lze také najít, jaké posty politických subjektů získaly největší podporu příznivců IVČR a Řádu. Po přepočítání na normalizovanou vzdálenost jsme získali celkem 27 postů, jejichž lajkeři měli signifikatně blízko ke stránce Islám v České republice nechceme.

Šlo o 19 postů Hnutí Úsvit, po 3 postech měly NE Bruselu – Národní demokracie a Strana svobodných občanů a 2 posty Občanská demokratická strana. Drtivá většina těchto postů se tématicky týkala imigrantů, případně kritiky Evropské unie.

Oproti tomu u lajkujících na stránce Řádu strážců koruny a meče jsme analýzou nenašli ŽÁDNÝ post politické strany, který by signifikatně olajkovali.

Vztah k médiím

Druhým výstupem je opět graf vyjadřující blízkosti analyzovaných stránek, tentokrát k vybraným zpravodajským subjektům.

Vzdálenost stránky Islám v České republice nechceme k postům zpravodajských serverů

 

Islám 3

 

Vzdálenost stránky Řád strážcům koruny a meče k postům zpravodajských serverů

Islám 4

 

Opět je tu podobná situace jako v předchozím případě. Aktivní lajkující uživatelé stránky IVČR se pohybují na celé řadě stránek zpravodajských serverů, specificky ale mají nejblíže k Parlamentním listům, Novinkám, Reflexu, ČT24 a EuroZprávy.CZ. Naopak je příliš nepotkáte na Literárních novinách, Respektu a podobně.

Aktivní lajkující Řádu strážců koruny a meče mají oproti tomu daleko ke všem stránkám s výjimkou většiny bulvárních serverů.

Pokud se opět podíváme na signifikatní posty samotných serverů pro aktivní lajkující obou stránek, získáme přesnější obraz.

Pro aktivně lajkující stránky Islám v České republice nechceme jsme nalezli 32 signifikatních postů. Ze serveru ParlamentníListy.cz jich bylo 20, z EuroZprávy.CZ 5, z Novinky.cz 3 a po jednom to byl Blesk, iDnes.cz, ČT24 a TN.CZ.

Opět se v drtivé většině jednalo o posty s imigrantskou tématikou. Přičemž zvláštní postavení v nich zaujímal postoj Maďarska k uprchlíkům (seznam postů opět na konci jako příloha).

Oproti tomu aktivně lajkující stránky Řádu mají v seznamu pouze dva posty, apolitické, víceméně dojemné.

Závěr?

Vidíme tedy, že pro aktivní lajkující stránky Islám v České republice nechceme je migranství a islám dominatním tématem, a lze se s těmito uživateli setkat v klasickém prostoru politické debaty na Facebooku.

Oproti tomu aktivní lajkující stránky Řád strážců koruny a meče jsou v zásadě apolitičtí. Jejich přitakávání ke konzervativnímu nacionalismu (jak se ostatně tvůrci stránek sami označují) je víceméně spojené se silně emotivní lidskou rovinou příspěvků. A to bez jakéhokoli dalšího aktivního projevu na stránkách politických stran nebo zpravodajských serverů.

Zbývá tedy poslední otázka. O jak velkém počtu lidí vlastně v obou případech mluvíme? Posledních 300 analyzovaných postů stránky Islám v České republice nechceme získalo 140 330 lajků od 31 211 lidí. Oproti tomu posledních 300 analyzovaných postů stránky Řád strážců koruny a meče získalo 572 871 lajků od 110 239 lidí. Jde tedy o skupinu podstatně větší.

Na textu a analýze se podílela Lenka Krsová

 

 

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

7 komentářů

 1. český maloměšťák napsal:

  Tady nejde o islám a jeho chtění nebo nechtění /já například nechci v Evropě oligarchický, feudální, kastovnický způsob vlády a organizace společnosti, co mám však dělat – když vidím že právě že takový systém je zaváděn a někde už i upevňován…/.
  Tady jde např. o to, že neřízený liberalismus v systému kapitalistické distribuce a zmnožování statků vede např. k tomu, že např. stav garantování náboženských svobod je dnes takový, že umožňuje
  finančně silným skupinám zřizovat instituce, které indoktrinují / a to již malé děti – v době kdy se utváří jejich sociální návyky později již těžko měnitelné/ vzrůstající masy lidí ideologiemi starověku, prosáklými takovými věcmi jako je kombinace :
  vyzdvihování nadřazenosti / a tedy i vymezenosti se vůči untermenšům/ , skupinové podmíněnosti intelektuálních výkonů / a tak vpravdě i výkonů v podobě činů, takto podmíněných/, věcné pohrdání životem skutečným / a víra v posmrtný ráj, z čehož plyne i touha se do takového ráje dostat a to i za cenu popření lidskosti/, totální uzavírání se konkurenčním myšlenkovým konceptům, sklony k tomu vyjadřovat se jazykem magie a symboliky – obsahy jsou nedůležité, důležitý je efekt působení na masy…

  Přičemž komičnosti typu zákazu šátků apod. jsou jen hysterickým vyjádřením nejistoty, panickým úkonem freudovských chybných úkonů, věc je třeba řešit univerzálně /nerozlišovat mezi tkzv. církvemi/ a systematicky.

  Mně islám nevadí coby potencialně zkoumáníhodný fenomen , coby objektu zkoumání ale dávám přednost tkzv.křesťanství – četné a kruté excesy praxe této ideologie pak také musila zkrotit až její perzekuce, respektive omezení její institucionální moci. Pouhý apel – v dobách inkvizice apod, vedl povíceru jen k likvidaci apelujícícho.
  Obecně jsem pak pro poctivou a efektivní policejní práci, nerozlišující mezi křesťany a muslimy – jen mezi lidmi zákon dodržujícími a zákon porušujícími…ovšem pokud zákon o náboženské snášenlivosti povede k tomu, že se znova chopí moci nějaká v posledku právě že nábožensky nesnášenlivá organizace – pak takový zákon je nezákonným.

 2. K6 napsal:

  Jednoduché opatření. Místo vstupního pohovoru a složitých testů dostanou na hranicích vepřo-knedlo-zelo a jedno pivo k tomu. Kdo to odmítne sníst a zapít, bude vrácen zpět.

 3. Vlasta napsal:

  Pokud jsem správně pochopil metodiku toho průzkumu, tj. že afinita k politickému názoru byla zjišťována dle průniku sdíleného obsahu mezi stránkami iniciativ a politických stran, pak bohužel musím dojít k závěru, že odkazované grafy rozhodně neukazují afinitu k politickým stranám, ale afinitu k totožným informačním zdrojům (médiím). V době, kdy masmédia jedou jednoznačný multikulturní diskurs a zároveň politické postoje SSO jsou až k pousmání extremistické a současně se jim nedostává v masmédiích prostoru (což je příklad i objektivního zpravodajství o islámu), je zřejmé, že obě skupiny se obrací tam, kam jim zbývá, tj. na alternativní média. Afinita s Úsvitem je také pochopitelná, ta naopak přišla z druhé strany, tj. ztroskotaný Úsvit si našel svou cílovou skupinu, jíž přizpůsobil rétoriku. Podobného, i když v menší míře, se dopustila ODS.

 4. J.Němec napsal:

  Jako příznivec ODS s přístupem této strany k utečencům nesouhlasím. Je to jako s názorem na trest smrti. Kdo se nedostal do pozice utlačovaného nebo nevině odsouzeného, nepochopí. Český přístup k uprchlíkům je zbabělost podpořená neznalostí a volebním populismem. Nic nového. Já se zastávám nevinných dětí, ne holých lebek.

 5. J.Němec napsal:

  EU musí být jasné, že Islamisté a jiní, vyhlásili Evropě válku. Na válku se neodpovídá kvótami a stavěním plotů. Na válku se odpovídá bojem, stavěním lágru a ochranou žen a dětí. Válka proti Evropě je zatím v podobě utečenců, Ruské propagandy a Řeckého vydírání. Jeden nepřítel se vyžene dveřmi a druhý vleze oknem. Končím.

 6. Já22 napsal:

  Na druhou stranu čím víc těchto politických stran a hnutí bude kandidovat, tak tím lépe, protože si navzájem budou krást voliče. Problém by nastal, kdyby se spojily v jeden celek. To by se toto uskupení do Poslanecké sněmovny možná i dostalo. Naštěstí všechny pokusy (třeba Hlavu vzhůru, Národní kongres) o spojení krajně pravicových stran v jeden celek selhaly. Zatím.

Přidávání komentářů není povoleno