Ministr Mládek: Westinghouse i Čína se k zakázkám pro český průmysl staví chladně
Česká vláda požaduje, aby budoucí zahraniční dodavatel nových jaderných bloků pro Dukovany přizval české firmy ke svým zakázkám na stavby elektráren ve třetích zemích. Nejvstřícnější je v tom prý zatím Rusko.
Na nedávné konferenci o budoucnosti energetiky Institutu pro veřejnou diskusi to řekl ministr průmysl Jan Mládek. A dodal i to, že různí potenciální zahraniční dodavatelé se k požadavku stavějí různě.
Nejotevřenější spolupráci je podle Mládka ruský Rosatom. „Pokud se firmy chtějí účastnit na dostavbě českých jaderných elektráren, bylo by žádoucí, aby umožnily českým společnostem účast na výstavbě jaderných elektráren ve třetích zemích. Tuto vůli vyjádřil Rosatom, do určité firmy korejské Kepco,“ řekl na plénu Mládek.
Česká vláda nechce opakovat otevřený tendr, který ČEZ v roce 2009 vyhlásil na dostavbu dvou bloků Temelína. V Temelíně dokonce ani nechce prioritně stavět. Přednost mají mít Dukovany a místo tendru přímé oslovení strategického partnera.
PSALI JSME: Rusko, USA, Korea… Firmy se hlásí k zájmu o dostavbu Dukovan
Francouzská Areva je podle Mládka „smutná historka“. Divize výstavby jaderných elektráren ztrátové společnosti totiž nyní fúzuje z rozhodnutí francouzské vlády s polostátní energetickou Électricité de France (EdF) a proces se zdržuje.
„Takže jsme ani moc nezjistili, zda jsou ochotni nabídnout účast českým firmám,“ říká Mládek.
„Westinghouse se k tomu staví chladně, což je zjevné už z tendru na Temelín,“ ohodnotil dalšího z potenciálních vážných zájemců ministr.
HlídacíPes.org požádal zástupce japonsko-americké společnosti o reakci. Dočkal se diplomatické odpovědi:
“Westinghouse byl a je součástí českého jaderného průmyslu. Věříme, že se brzy zapojíme do Aliance české energetiky, což všem zúčastněným stranám umožní vytěžit co nejvíc z unikátních průmyslových kapacit v České republice i pro projekty v zahraničí,“ napsal v reakci Jeff Benjamin, viceprezident společnosti pro nové elektrárny a významné projekty.
Teoreticky by se o dostavbu jaderných elektráren v Česku mohla ucházet i Čína. „I zástupce ČLR byl překvapen z toho, že by se Češi měli podílet na jejich projektech. Spíše implicitně předpokládali, že to sem přivezou nejlépe všechno včetně dělníků, inženýrů a možná i betonu. Budeme mít velký komunikační úkol vysvětlit, že takto si to nepředstavujeme,“ řekl Mládek.
Zatímco ještě před dvěma lety se chystala dostavba nových bloků Temelína, nyní mají v úvahách vlády i ČEZ prioritu Dukovany. V maximalistické variantě Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky počítá až se čtyřmi novými reaktory – dvěma v Dukovanech a dvěma v Temelíně.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Čas se krátí. Odříznutí od ruské ropy má Česko stihnout dřív, než ji vypnou Ukrajinci
Obhájci jaderné energetiky získávají v EU na síle, změnu táhnou i Češi
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Není se čemu divit když to tady tak vedou z jednoho extrému do druhého.
Takže nějaké Mládkové sliby a negarantované garance atd… jistě žádného rozumného manažera nezlákají k nějakým podpisům a závěrům. Zvláště když se podává jak tady vláda podvedla spoustu investorů do OZE.
Jistěže a jaké jiné odpovědi se od těch zástupců zahraničních firem daly čekat. Na hloupou politickou podmínku nemůže být chytrá odborná ani manažerská odpověď.
Těžko pochopit proč místo standardního výběrového řízení (vedeného managenentem ČEZu) mají strategického dodavatele jaderné elektrárny vybírat partajní bossové v koaliční vládě. Jejichž znalosti co do problematiky stavby jaderných elektráren jsou nulové.
Ale dá se předpokládat že to ty firmy pochopí „správně“ takže podmínku „spolupráce českých firem na zakázkách v zahraničí“ uspokojí nějakou lukrativně zaplacenou kamufláží pro pár uměle založených českých sróček na kterých budou v pozadí participovat právě ti čeští političtí bossové a jejich kamarádi :):)
Rusové to klidně nechají postavit celé českými firmami. Stačí, když to Rusku zaplatíme.
Veškerý český obchod s Ruskem byl a je vždy v duchu RVHP – rudu vyvezem, hovno dovezem. Ve stejném duchu „obchodujeme“ s Ruskem nadále, česká exportní banka tam už po revoluci utopila mnoho desítek miliard, ale zkouší to vytrvale dál. Vydržať, molodci.
Ať nám pan Mládek nehraje divadlo. Kdo bude stavět rozhodne hrad a né pan Mládek. Pan Mládek je v rozhodování až na třetím místě. První je Hrad, druhý Babiš a třetí pan Mládek se svým komunistickým béčkem ČSSD.
Požadavek co největšího podílu vlastních společností na stavbě (případně na stavbách v cizině)je oprávněný. Zakázky tohoto oboru patří ke špičce průmyslu.
Nebuďme jen montovny a dodavatelé součástek. Pro finální prodejce jsme až příliš často jen béčka a podle toho i naše výrobky platí.