Marginální hnutí Referendum o EU dostalo 18 milionů korun. Dárce skrývá spleť firem v daňových rájích
EXKLUZIVNĚ. Hnutí Referendum o Evropské unii získalo v parlamentních volbách pouhých 4 276 hlasů, skvěle však bodovalo u sponzorů. Na účtech hnutí se nashromáždila ohromující částka 17,8 milionů korun. Protievropskému hnutí tak dárci věnovali čtyřikrát víc peněz, než kupříkladu dostala třetí nejsilnější strana voleb – Piráti.
Hnutí Referendum o Evropské unii reprezentují bývalí členové Strany svobodných občanů. Jak název napovídá, hlavním cílem je vystoupení z Evropské unie.
Mezi hlavními donory byli především sami členové, či kandidáti hnutí a jejich firmy. Ti, společně se spolkem czexit, který členové založili, věnovali straně přes pět milionů korun.
Skrýt reálného vlastníka
Hnutí bylo zároveň přinuceno (s ohledem na zákon o financování politických stran a volebních kampaní) osm milionů korun vrátit. Částka pocházela od vlastníka erotického podniku v Praze Jiřího Mately, který straně daroval v součtu 11 milionů korun; zákon však určuje maximální výši daru od jedné osoby na tři miliony korun.
Hlavní pozornost si však zasluhuje firma zabývající se aplikacemi pro internet věcí, Sycorax. Ta protievropskému hnutí přispěla 300 tisíci korunami a jeví se jako důležitý partner i proto, že na tuto společnost je registrována webová doména hnutí. Člen dozorčí rady firmy Robert Štěpánek za hnutí kandidoval v Praze.
HlídacíPes.org se pokusil dohledat koncového vlastníka této společnosti – a narazil. Skutečný majitel si dal velmi záležet na tom, aby zůstal skrytý. Firma je vlastněna přes spleť zahraničních společností končících v offshorovém ráji na Britských Panenských ostrovech, které majitelům zaručují naprostou anonymitu.
Analytik protikorupční organizace Transparency International Milan Eibl upozorňuje, že kromě možného podezření, zda se takto neobchází zákon, který zastropoval výši daru na tři miliony od jednoho dárce (a jeho firem), tu existuje ještě podstatnější hrozba spojená s neprůhledností sponzorů.
„Skrytí reálného vlastníka sponzorujícího politické hnutí zvyšuje podezření, že tato antisystémová strana může být sponzorována například domácími či zahraničními vlivovými skupinami, které se mohou snažit účelově ovlivňovat politické klima v České republice,“ upozorňuje analytik Eibl. „V konečném důsledku může být tato strana jen nástrojem několika vlivných pro další podněcování radikálních nálad ve společnosti.“
Linka Praha – offshore
Z dostupných údajů, které se redakci HlídacíPes.org podařilo nashromáždit, vyplývá, že společnost Sycorax sídlící na pražském Veleslavíně (mimochodem spolumajitelka objektu Veronika Martinková poslala Referendu o EU dar 85 tisíc korun) má dva vlastníky.
Vyplývá to ze zápisu z poslední valné hromady konané loni v lednu v advokátní kanceláři MSB Legal (ta patří mezi dvorní právníky lobbisty Ivo Rittiga). Z dokumentů vyplývá, že tehdy ovládaly Sycorax dvě společnosti – kyperská ORIASTAR Limited a APU ENTERPRISE LLC se sídlem v americké Floridě.
Ani za jednou ze zmíněných firem nelze dohledat konkrétní jméno vlastníka, od něhož bojovníci proti EU inkasovali peníze.
Z dalšího pátrání vyplývá, že kyperskou společnost Oriastar založila v roce 2010 známá právnická kancelář Šachta&Partners přes americkou společnost Gold Leaf.
Pro připomenutí – tato firma figurovala v kauze Dopravního podniku, a i s ní je spojené jméno Ivo Rittiga. Ten této neprůhledné společnosti umožnil čerpat úvěr, aby pak ona zase poskytla úvěr téměř milion dolarů jemu.
S Ivo Rittigem je spojován i člen předsednictva hnutí Referendum o EU Pavel Chleborád, který se, coby bývalý šéf vedení ČD Telematika, podle týdeníku Euro s lobbistou scházel v souvislosti s podezřelou miliardovou zakázkou Správy železniční dopravní cesty z roku 2013.
Ale zpět k propletenci stojícím za firmou sponzorující voličsky neúspěšné hnutí. Jednoho z jejích vlastníků – kyperskou Oriastar, zastupoval na valné hromadě Rittigův právník David Michal.
S dalším pátráním se přesouváme do Hong Kongu. Z informací, které se HlídacíPes.org podařilo získat, vyplývá, že kyperskou společnost Oriastra ovládá firma TRUFUL Holdings Limited se sídlem v Hong Kongu. Spleť maskující skutečného vlastníka ale ani tady nekončí, naopak se dále rozvětvuje.
Firmu Truful totiž vlastní další hongkongská společnost PASAWEE Ltd. Mimochodem jméno této společnosti se kvůli jejím dvou dceřiným firmám navázaným na arabského šejka objevuje v databázi Panama Papers.
Ani zde ale nenacházíme jméno majitele – firmu od letošního ledna totiž ovládá další schránka – WAIMEA Limited sídlící pro změnu na Britských Panenských ostrovech.
V této offshorové destinaci možnosti pátrání končí, ostrovní stát totiž neposkytuje informace o vlastnících firem. Stopa české firmy sponzorující stranu, která požaduje vystoupení Česka z Evropské unie a podněcující strach z islámu, tak končí v offshorovém ráji, kde majitelem může být prakticky kdokoli.
Neřekneme
Představitelé hnutí, které od neprůhledné firmy peníze inkasovalo, i sami zástupci firmy odmítli sdělit, kdo za firmou stojí.
“To není věc, kterou bych mohl někomu sdělovat po telefonu,” reagoval na dotaz po vlastníkovi firmy člen představenstva firmy Jiří Hromadník. Při nabídce osobní schůzky telefon zavěsil.
Skutečného vlastníka neodkryli ani její představitelé. “Z dárcovské smlouvy vyplývá, že společnost Sycorax a.s. je česká právnická osoba se sídlem v ČR a občanem ČR ve statutárním orgánu. Jiné údaje nemáme k dispozici,” reagovala pouze vedoucí kanceláře hnutí Martina Slaninová.
Dotaz, zda straně nevadí, že ji sponzoruje neprůhledná firma, nechala zástupkyně Referendum o EU bez odpovědi.
Sponzor z kybernetického prostoru
Co se týče americké společnosti, která vlastní druhou část podílu ve firmě Sycorax, lze z otevřených zdrojů dohledat, že jako odpovědný zástupce je ve firmě APU Enterprise veden Pavel Křečan. Kdo je jejím vlastníkem ale zjistit nelze.
“Ano, jsem spojen s touto firmou, ano, ale kdo je vlastník to vám po telefonu nebudu říkat,” uvedl Křečan. Později na dotaz po vlastníkovi zaslaný emailem odpověděl pouze: „Tuto informaci sdělovat nebudu.“
Z otevřených zdrojů je patrné, že v Česku vlastní tato neprůhledná společnost ještě další dvě firmy, mimo jiné firmu FUBAR, a.s., kde zmíněný Křečan figuruje jako jeden z akcionářů, a ze které se rekrutují další dva spojenci protievropského hnutí.
Akcionářkou společnosti specializující se na kybernetickou bezpečnost, která získávala zakázky například od polostátního ČEZ či Českých drah, je sponzorka hnutí Veronika Martinková.
Ta také spoluvlastní dům, ve kterém firma Sycorax sídlí. Její manžel David zároveň podniká s dvojkou na kandidátce hnutí v Jihočeském kraji Davidem Matějů.
Další z akcionářů Fubaru Pavel Šmrha pak kandidoval za protievropské hnutí v Plzeňském kraji. Kruh se uzavírá, informaci, kdo stojí v jeho středu, si však podporovatelé hnutí přísně střeží.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
19 komentářů
Není to propojené na spolek Czexit, kde má také údajně figurovat Rittig a nějaký majitel vykřičeného dmu z Holešovic?
Ano, je to projené se spolkem czexit, jak je uvedeno v článku i ve vizualizaci. K Rittigovi vedou zatím pouze stopy jeho dvorních právníků a firmy Gold Leaf – viz článek…
FUBAR is a military acronym for „fucked up beyond all/any recognition, repair, reason or redemption.“
Zajímavý postřeh, děkujeme:-)
Vidím, že v Sycorax je Robert Štěpánek, nikoli Radek. Radek je tenista.
Toto se opravdu, ale opravdu nepovedlo.
Lidí, či firmy poskytli peníze politické straně. I kdyby ty peníze poslali marťani, je to věcí poskytovatele daru. Slova „může být sponzorována například domácími či zahraničními vlivovými skupinami“ mi přijdou taková příliš prvoplánovitá, až jednoduchá. Každá politická strana je přece vlivová skupina. Nebo mi snad chce někdo namluvit, že socani jsou dobrodinci nemající žádný záměr a chtějí páchat jen a jen dobro. I když i to dobro je z podstaty vlivové činění.
Chápu, že jde o vytváření vlivu a chuti po penězích od chlebodárců webu, ale takhle nízké pudy by přece jen měly být doménou nějakého Blesdku.
Toto se opravdu, ale opravdu povedlo. Díky za spoustu informací ! Podezřelé financování užitečných idiotů, působících jako kyselina v povědomí o významu EU (byť vedená levicovými liberály zasluhuje řadu reakcionářských oprav) vnuká jedinou otázku: komu prospívá nejistota, odpor vůči Evropě, kdo vymýšlí czexit a proč ? kdo vymyslel náídávku Brusel a nacpal ji hlupáků do hlav ? Kdo asi chystá budoucnost našich dětí přichýlených k tomu tam se dubisku?
Nebo se mýlím, když vidím za tím financováním evropského rozkladu Rusa ?
Ne, nemýlíte se.
Hmmm, koukal jsem na to a FUBAR (btw. bozi jmeno) ma zaknihovane akcie. Tudiz jeho vlastnici nemohou byt anonymni. Pani Eliska by si mela doplnit vzdelani.
Nikdo netvrdí, že akcionáři FUBAR a.s. jsou anonymní – někteří jsou mimochodem v článku vyjmenovaní 😉 Anonymní je většinový akcionář – firma z Floridy …
No, to prave nejde. Pokud jsou akcie zaknihovane, musi byt znam konecny vlastnik. Nemuze byt anonymni. Ale chapu, ze tento fakt by nepodporil narativ clanku.
Nevim jestli to souvisí, ale po FB komunitě „Czexit“, která měla skoro 80 000 lajků se slehl FaceBook. Jinak zajímavý článek.
FUBAR má certifikát NBÚ – tak se na to asi někdo koukal – a bez problémů prověřil. To si mohla autorka na jejich stránkách najít.
Prověrka NBÚ pro firmu Fubar vypršela před šesti lety, v roce 2011. Nyní prověrku NBÚ nemá.
A kdo tedy ten konečný vlastník je?
;-)) Zaknihovaná akcie znamená, že v evidenci je uvedený vlastník – firma APU Enterprise LLC se sídlem ve Floridě. Toť vše. Přesně to říká narrativ článku. Nikdo nic neporušuje, vše je legální. Jen nedohledatelné (proto mimochodem zasvěcení nechápali obrovské debaty kolem „akcií na majitele“. Z pohledu krytí majitelů lehce obejitelné a nic neřešící – na rozdíl od nepatrného paragrafu 122 v zákoně o veřejných zakázkách, který požadavek na transparetnost posunul někam úplně jinam … 😉 )
Ano, akcie mohou byt zaknihovane na zahranicni firmu, ale musi byt znam jeji konecny vlastnik. Clanek se snazi vzbudit dojem, ze za tim musi byt necista hra a vyklada ucelove pouze cast faktu. Hlavne nechapu, proc do toho tahaji firmu Fubar, ktera tomu hnuti nedala ani korunu. A podivejte se, kdo dava penize Hlidacimu Psu. Sami kristalove cisti lide …
Ani jeden ze dvou vlastníků skrytý za spletí offshore firem není veřejně dohledatelný, tudíž není možná veřejná kontrola, o to tady jde. Fubar je vedlejší linka, ovšem důležitá v tom, že se z této firmu rekrutují příznivci a sponzoři protievorpského hnutí. A co se týká našich sponzorů jsou zcela transparentně dohledatelní na našem webu.
Protievropskeho hnuti? Kouknul jsem na jejich webovky a nic takoveho tam nevidim. Proti EU ano, ale EU neni Evropa, je to politicky autoritarsky projekt, ktery ji nici. Od jake doby je podpora politickeho nazoru skodliva cinnost? Ale podepsat memorandum na tezbu lithia se spolecnosti EMH, registrovanou na Panenskych ostrovech a s anonymnimi vlastniky, to je jina liga. Tam se zamerte. Ne na nejake nadsence, kteri totalne pohoreli ve volbach.