Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Koruna je slabá, exportéři přesto varují před propadem vývozu

 - 

2955919420_e100683230_zCreative Commons LicenseNachtfahrt / Night driving” Autor: .:AR:.

Navzdory výhodnému kurzu koruny očekávají čeští exportéři horší časy. Duben podle nich přinese v exportu výraznější ochlazení. V předpovědi vycházejí z indexu, který s dvouměsíčním předstihem odhaduje budoucí vývoj exportu.

Index Asociace exportérů vychází z německých průmyslových zakázek, reálného kurzu koruny k euru očištěného o inflaci v průmyslu, ze zakázek ze zahraničí a index nákupních managerů eurozóny.

“Na duben 2015 předpovídá hodnotu pouze 3,65 bodu, což je ve srovnání s březnem pokles o 5,51 bodu a ve srovnání s loňským dubnem pokles o 8,07 bodu,” upozorňuje Asociace exportérů.

(pro zvětšení klikněte)

index AE konv

„Za další zpomalením dynamiky českého exportu stojí především výrazný propad zakázek ze zahraniční, pokračující pokles německých průmyslových zakázek a zpomalení oslabování reálného efektivního kurzu koruny,“ shrnuje místopředseda asociace exportérů Otto Daněk.

Index AE 2konv

Propad zakázek podle jeho slov cítí i náchodská společnost ATAS elektromotory, v jejímž čele stojí. „V prvním čtvrtletí 2014 měla naše firma dynamiku růstu v Německu 14 %, ve druhém 9 %, ve třetím 4 % a na konci loňského roku to byla nula,“ říká. Změnu přičítá ze jména propadu německého vývozu do Ruska.

Pozitivní roli slabé koruny pro vývoz omezuje i dovozní závislost českého exportu. Podle statistik OECD činí přidaná hodnota českého exportu jen 60 %; 40 % českého exportu tedy vzniká v zahraničí.

O autorovi

Autorem článku je Robert Břešťan