Kdo vydělá na Klinice čínské medicíny v Česku? Rozkryli jsme vazby, které stojí za kritizovaným projektem
PAVUČINY BYZNYSU. Klinika čínské medicíny v Česku? Kritici upozorňují nejen na to, že tento alternativní způsob léčby není ověřený, ale také poukazují na spojování zdravotnictví s česko-čínskou politikou. V orgánech Nadačního fondu tradiční čínské medicíny založené čínskou CEFC zasedají zástupci ministerstva zdravotnictví.
Vstup čínské skupiny s údajnými kontakty na tamní armádní špičky do Česka byl velkolepý a sliboval obří investice. Tyto vize se však nenaplnily.
Trhliny má i projekt výstavby kliniky čínské medicíny na půdě Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Podle původních plánů měla začít výstavba v hodnotě 270 milionů korun už v září loňského roku, poté bylo zahájení odloženo na leden, nyní je odsunuto až do druhé poloviny roku. Proč?
Zástupci CEFC nechali dotaz po důvodech odložení výstavby bez odpovědi. Nicméně podle únorového vyjádření společnosti už správní rada schválila plán a harmonogram výstavby kliniky.
„CEFC na stavbu nové kliniky tradiční čínské medicíny v Hradci Králové věnuje dar ve výši 270 milionů korun z nichž 100 milionů korun k pokrytí nákladů v průběhu prvního roku je již složeno na účtu fondu,“ konstatovala viceprezidentka firmy Marcela Hrdá.
„Za ministerstvo zdravotnictví jako zřizovatele fakultní nemocnice mohu říci, že jsme velmi spokojeni s průběhem přípravy projektu a jsem přesvědčen, že budeme rychle postupovat,“ pochvaloval si v únoru náměstek ministra zdravotnictví Radek Policar.
Kritici čínské medicíny v čele s Českou lékařskou komorou ale upozorňují nejen na fakt, že tento způsob léčby není ověřený, ale také poukazují na spojování zdravotnictví s česko-čínskou politikou.
Zdroj dat: aplikace Cribis. Vytvořeno v aplikaci SVAT společnosti Profinit. HlídacíPes.org©
Velkorysý dar
Rozvoj čínské medicíny je v posledních letech v Česku výrazně spojen se jménem českého vakcinologa Romana Prymuly. Ten vedl nemocnici v Hradci Králové, když zde vznikla ambulance čínské medicíny, a nyní má do dvou let na pozemcích téže nemocnice vyrůst celá klinika – pod taktovkou čínské CEFC.
Ačkoli byl Prymula v loňském roce z vedení nemocnice odvolán kvůli střetu zájmů, letos v březnu jej ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) jmenoval svým náměstkem pro zdravotní péči.
Z tohoto titulu se také ocitl ve správní radě Nadačního fondu Tradiční čínské medicíny, která vznik kliniky zaštiťuje.
Právě za šéfování Prymuly vznikl nápad vybudovat v hradecké nemocnici speciální kliniku čínské medicíny. Podle pořadu ČT Reportéři se za Prymulova vedení nemocnice zavázala, že bude lékařům čínské kliniky přispívat 80 tisíc korun měsíčně.
První rok provozu by navíc měla nemocnice nést veškeré případné ztráty, druhý rok by měla nést 75 % ztrát, teprve ve třetím roce by se měl dopad ztrát rozložit na polovinu mezi českou nemocnicí a partnerským zařízením v Číně.
Chcete podpořit HlídacíPes.org?
Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.
Nadační fond Tradiční čínské medicíny založil loni v říjnu bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík coby zástupce čínské CEFC. Ten také zasedá v dozorčí radě fondu, kterou řídí náměstek ministra zdravotnictví Tom Philipp.
V dozorčí radě působí také bývalý ministr zdravotnictví Martin Holcát. Ve správní radě pak zasedají další dva ministerští náměstci – již zmíněný Prymula a Radek Policar. Členem správní rady je pak ještě ministrův poradce Jan Růžička. Přičemž jejím předsedou je prezident CEFC Chan Chauto.
„Snahou bylo nastolit taková pravidla, aby byl transparentně realizován velkorysý dar od společnosti CEFC,“ vysvětlila HlídacíPes.org důvod angažmá zástupců resortu jeho mluvčí Štěpánka Čechová. „Celá nadace je samozřejmě nezisková a členové jejích orgánů v ní zasedají bez nároku na honorář.“
Debilizace národa
Vstřícný přístup státu k čínské medicíně ale kritizuje část odborníků. Například předsedkyně etické komise České lékařské komory Helena Stehlíková označila tento druh léčby přímo za „blbost“.
„Považuji to za neskutečný tunel, šizení, vykrádání veřejného zdravotního systému a naprostou debilizaci národa, šíření a tolerance hlouposti. Naše společnost se stává nevzdělanou, hloupou a přijímá takovéto blbosti. Přestaňte s tím, je to ostuda,“ uvedla na konci loňského prosince Stehlíková na konferenci České lékařské komory s názvem Etická dilemata medicíny 21. století.
Kritiky se ale kromě samotné podstaty čínské medicíny dostalo i způsobu, kterým je u nás prosazována.
„V posledních letech se opakovaně vyskytl jev, že v suitě prezidenta či premiéra vyjíždějícího na zahraniční návštěvu se vyskytne i zdravotnická delegace. Zdravotnictví se tak dostává na úroveň výroby automobilů, počítačů, oděvů nebo exportu průmyslových technologií,“ citoval Zdravotnický deník předsedu České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně profesora Štěpána Svačinu.
„Vše to jen skýtá možnost podivností, možná i korupce nebo výměny zdravotnictví za jiné komodity, tedy vtahování zdravotnictví do barterových a výměnných obchodů.“
O úzkých vazbách čínských představitelů CEFC, která má nejasnou vlastnickou strukturou a nejasný vztah k Čínské lidové armádě, na zdejší politiky svědčí mimo jiné i fakt, že předseda CEFC Jie Ťein-Ming je zvláštním poradcem prezidenta Miloše Zemana. Ostatně na rozšiřování čínských zájmů v české politice a ekonomice opakovaně upozorňuje ve svých zprávách BIS.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
13 komentářů
Skvělý článek, díky
Kdo vydělá na Klinice čínské medicíny v Česku? No zřejmě to nebude Novartis, Johnson and Johnson, Pfizer, Merck Sharp & Dohme, Eli Lilly, Astra Zeneca či Glaxo Smithkline, ale ani jiná zde neuvedená firma. A to je vážný důvod k odsouzení, v tomto případě čínské mediciny.
Přesně to je ten důvod.
Máte pravdu! O to jde, o zisky! Nejen farmaceutických firem, ale také tzv. lékařského stavu, který jak bubnuje pan Kubek dramaticky řídne emigrací za plnějšími peněženkami. Je to pochopitelně konkurenční boj a také o to, aby náhodou čínské medicíně se nedařilo lépe, než té „tradiční“ evropské. Já myslím, že na poli péče o zdraví je tady místa dost, pokud se tu uživí mraky šarlatánů, spousta firem vyrábějících tzv. potravinové doplňky. Důvody jsou jednoduché, ta naše špičková lékařská péče není tak výborná, jak její vzdělaní producenti se snaží vzbudit ve veřejnosti. Jedině obstojí ve srovnání se světem chirurgové, ostatní obory nic moc. S rozvojem emigrace doktorů naopak přibývá šlendriánu a arogance a proč ne, když “ je nás málo“ mohou říci, jsme ve stresu, říká pan Kubek. Tedy co zbývá nemocným, než hledat alternativu, jak přijít ke zdraví? Co bychom mohli chtít po potomcích lékařského oboru, jejichž předkové ještě před 150- 200 roky odmítali dodržovat potřebnou hygienu, aby nezabíjeli špínou pacienty. Z těch musela inteligence přímo prýštit. Jelikož věřím poznatkům o genové výbavě, tak jsem zvědav, jak se bude dařit lidem, až přestanou fungovat antibiotika, zda se nebude hodit odkaz na čínské „šarlatány“.
Kdyby se ta debilizace národa projevila jen v tomto, to by bylo výborné …… ale ona v Čechách zachvátila všechny obory lidské činnosti!
Zajímavý článek. O účinnosti čínské medicíny já osobně nepochybuji, sama jsem vyzkoušela přímo v Číně akupunkturu – okamžitý ústup bolestí ( tenisový loket, v ČR diagnostikován na operaci). Je to už 5 let a zatím se bolesti nevrátily. Věřím ovšem pouze čínským lékařům, ne českým „rychlokvaškám“, kteří působí třeba v Praze na Klinice Tradiční čínské medicíny ( léčí tam Češi, kvalifikaci získávají v cca dvouletém kurzu – v Číně se to studuje asi 7 let !!!).
Odborníkům tváří v tvář takovému lobbingu naneštěstí nezbývá než frustrovaně bít hlavou do stolu.
Debilizace národa
„Vstřícný přístup státu k čínské medicíně ale kritizuje část odborníků. Například předsedkyně etické komise České lékařské komory Helena Stehlíková označila tento druh léčby přímo za „blbost“.“
Debilizaci národa naopak předvádějí, jak vidno, vrcholní představitelé naší lékařské obce. Vedle výše uvedené dámy také předseda LOK Kubek. Je to ostuda lékařského stavu, je nesmírná ostuda, že tito lidé v 21. století jsou představiteli lékařské obce v ČR. Čínská medicina není všelék, stejně jako klasická evropská medicina. Ale na rozdíl od ní má tisíciletou tradici a výsledky – konkrétní výsledky způsobem, šetrným způsobem k pacientům, který „naše“ medicina nemůže nikdy dosáhnout. Proč ta nevraživost? Protože „bere“ pacienty farmaceutickým firmám, protože je finančně nenáročná, protože má výsledky tam, kde klasická medicina nemůže ani šetrně k pacientovi uspět. Mé vlastní zkušenosti úspěšné léčby akupunkturou jsou toho praktickým a neoddiskutovatelným příkladem. Tmáři se středověkým myšlením nemají, coby reprezentanti lékařského stavu, ve vedení co pohledávat.
Víte, ona ta tradiční „prášková“ medicína je o pohodlí, nejen v konzumaci, ale také v používání mozku. Lékaři vám řeknou, že musíte jim a tomu přášku věřit a uzdravíte se. Já zase věřím tomu, že v tomto směru je nepochybně drtivá většina lékařů věřících! Proč? Protože kdo se zajímá více, tak dostane info, že my vás léčíme (dáváme) léky, ale příčinu nemoci ještě úplně neznáme! Geniální, že? Jsme pokusní králíci? Samozřejmě že ano. Všichni dobráci v ordinacích jsou lékaři asi proto, že nám předepisují léky a tím prý nás léčí, ale nikoliv vyléčí (navrátí zdraví) a to proto, že neznají příčinu nemoci a třeba jen trochu, v náznacích. A proto je potřeba věřit, neboť víra uzdravuje. Čínská medicína vzhledem k tisícileté historii Číňanů se snaží pochopit a uchopit podstatu – příčinu nemoci a tu příčinu potřít a v tom se musí pochopitelně rozcházet s „pohodlnickou“ medicínou světovou. Také s producenty léků!
Je naprosto jasné, že nejde o medicínu ale o ovládnutí České republiky. Navíc kdyby bylo v lékárnách na recept plzeňské pivo, tak by bylo méně prostatiků i bez čínského šarlatánství.
Tvrzení,že pití piva, byť plzeňského je účinou prevencí před rakovinou prostaty je ještě větší šarlatánství, než jakákoliv šamanská „medicina“ o čínské ani nemluvě. Plzeň proti rakovině prostaty je ovšem šarlatánství výnosnější a nenápadnější, než ta čínská medicina, tentokrát pro Japonce, kteří si tu Plzeň od Jihoafričanů nedávno koupili.
O účinnosti čínské medicíny nepochybuji,jelikož jsem podstoupil dlouhodobé léčení v Německu,kde jsem se léčil na klinice TCM.Jestli p.Stehlíková tvrdí,že jsme národ blbců,pak mě ovšem zajímá,proč ve vyspělých západních zemích tato metoda léčení probíhá již řadu let.Čínští lékaři jsou velice erudovaní a mají citlivý přístup.Lékař-pacient.Domnívám se,že každý pacient,který by podstoupil léčení na čínské klinice,by rád zaplatil stejně jako je tomu v Německu.Takže nechápu,proč se ČLK obává o svoje peníze
Když už je tu řeč o čínské tradiční medicíně, mohlo by se připomenout, že s tou je spojován také jeden takový nechvalně známý jev, o kterém se docela dost mluvilo nedávno, poté, co pytlák v té francouzské ZOO (nevím, jestli „pytlák“ je vhodný termín pro ilegální druh lovu v takových podmínkách) zastřelil nosorožce, vůbec prý obdobný případ v Evropě, a poté, co v naší ZOO ve Dvoře Králové byly tedy těmto živočichům preventivně amputovány rohy; a nemluvě navíc o spálení asi 100 kg zadržených nosorožčích rohů ve Vietnamu. Tahle poptávka po nosorožčích rozích je samozřejmě vnímána jako problém vzhledem k tomu, že v případě všech pěti dnes existujících druhů nosorožců jde již o zvířata velmi vzácná. Tak pochopitelně, u nás nosorožci ve volné přírodě nežijí (i když, jen tak pro zajímavost, prokazatelně i na našem území před více než 10 000 lety, v éře tzv. poslední doby ledové, žili srstnatí nosorožci, paralelně s mamuty apod.) – a přinejmenším dnes nežijí volně ostatně ani v Číně. Ale že se to nějak může dotýkat i nás, svědčí, kromě zmíněných ZOO, například i krádež nosorožčích rohů z exemplářů Muzea Emila Holuba v Holicích na Pardubicku před několika lety – čemuž, a černému obchodu s nosorožčími rohy (či práškem z nich) v Hongkongu, se tehdy věnovala jedna rozhlasová reportáž. – – – Tímhle vším, prosím, vůbec nechci podávat nějaký argument proti čínské tradiční medicíně jako takové! Navíc je mi známo, že i v Číně je obchod s nosorožčími rohy ilegální; a údajné účinky prášku, vzniklého jejich drcením, jsou obecně považovány jen za pověru. Ale prostě jde jen o zmínku takového problematického jevu, na který jsem si v této souvislosti vzpomněl a který je do spojitosti s tímto okruhem také řazen.