Kletba Čapího hnízda. Babiš ve stopách Tutanchamona

Napsal/a Aleš Rozehnal 4. května 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Snad téměř každý slyšel o Tutanchamonově kletbě, tedy o prokletí každého, kdo vstoupí do jeho hrobky. Legenda o této kletbě má základ v tom, že mnoho lidí, kteří se účastnili objevení faraonova hrobu, záhadně zemřelo.

První obětí se stal amatérský egyptolog lord Carnarvon, který údajně zemřel na infekci ranky po bodnutí moskytem. Americký magnát George Jay Gould, který přijel podpořit jeho pozůstalé, zemřel 12 hodin po své zastávce v Údolí králů údajně na zápal plic.

Zemřel i Carnarvonův osobní tajemník Richard Bethell, který hrobku rovněž navštívil, a to údajně na selhání srdce.

V průběhu šesti let od zahájení vykopávek Tutanchamonovy hrobky zemřelo za nejasných okolností nejméně dvanáct lidí. Po dalších sedmi letech byli naživu už jen dva členové z původního archeologického týmu.

Podobné záhady se ale vyskytují i dnes. Jedna taková záhada by se dala nazvat prokletím Čapího hnízda. Téměř každý, kdo s vyšetřováním této kauzy přijde do styku, končí neblahým způsobem.

Na kameni kámen

Trestní oznámení týkající se podezření, že v této kauze byl spáchán dotační podvod, bylo doručeno státnímu zastupitelství v listopadu 2015. Dozor nad vyšetřováním vykonávalo Městské státní zastupitelství v Praze.

Už v lednu následujícího roku, tedy za necelé dva měsíce, nezůstává ve vedení této instituce kámen na kameni. Městská státní zástupkyně v Praze Jana Hercegová, stejně tak jako její náměstkyně pro trestní řízení Ivona Horská a náměstkyně pro přezkumnou a dohledovou činnost Dita Havlínová, rezignovaly, údajně po důrazném doporučení nadřízených složek.

O čtyři měsíce později byla v kancelářích policistů, kteří podezření z dotačního podvodu vyšetřovali, objevena odposlouchávací zařízení, a o policistovi Pavlovi Nevtípilovi, který kauzu přímo vyšetřuje, média spekulovala jako o dalším z obviněných a zadržených policistech v kauze vynášení informací z policejních spisů.

Jeho nadřízený, vedoucí oddělení hospodářské kriminality Pavel Klučka, byl v této kauze zadržen a i když nebyl z žádného trestného činu obviněn, událost jím zřejmě otřásla natolik, že od police odešel.

Policista Nevtípil sice nebyl obviněn z vynášení informací, ale ani jemu se kletba nevyhnula úplně. Upadl totiž do zvláštní letargie a po téměř roce a půl vyšetřování požádal Městské státní zastupitelství v Praze o půlroční prodloužení lhůty k prověřování kauzy.

Vyšetřování skutkově nepříliš složité kauzy tak bude trvat téměř dva roky.

Mocnější než Tutanchamon

Kletba Čapího hnízda je možná mocnější než samotná kletba Tutanchamonova, protože zřejmě může zasáhnout i ty, kteří se na odkrývání dotačního podvodu nijak nepodílejí, ale pouze se to o nich povídá.

Andrej Babiš prohlásil, že kauzu Čapí hnízdo vyšetřují „Rittigovi policajti“ a že je tím vinna „svině Máchová“, čímž měl na mysli státní zástupkyni Městského státního zastupitelství Dagmar Máchovou, která ale s dozorem kauzy nic společného neměla.

Asi deset měsíců po podání trestního oznámení v kauze Čapí hnízdo tuto státní zástupkyni zadržela policie a obvinila ji ze zneužití pravomoci úřední osoby. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán ji poté neprodleně zbavil výkonu funkce.

Zda se v případě úmrtí osob majících souvislost s narušením posmrtného spánku Tutanchamona jednalo skutečně o důsledky faraonovy kletby nebo o náhodu, se zřejmě nikdy nedozvíme.

Nezbývá než věřit, že v případě prokletí Čapího hnízda, budeme úspěšnější.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)