Kauza Panama Papers: čím to, že nedošlo na Američany? Vysvětlení překvapí
Jde o největší únik dat v historii. K novinářům se dostalo 11,5 milionů souborů s údaji o ukrývaní peněz některých politiků a podnikatelů přes offshorové společnosti. Navzdory tak obrovskému objemu dat se ale v databázi neobjevilo žádné významné jméno z USA. Záhada? Spiknutí amerických tajných služeb? Vysvětlení je překvapivě jednoduché.
Největší únik dat z právnické společnosti Mossack Fonseca, která pomáhá zakládat anonymní firmy v daňových rájích, otřásl tento týden řadou států. V databázi figurují současní i bývalí politici a známé osobnosti z celého světa.
Informace zveřejněné německým listem Süddeutsche Zeitung a konsorciem novinářů ICIJ odkryly například jména blízkých spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina, argentinského prezidenta, či jméno islandského premiéra Lárussona Gunnlaugssona, jenž pod tlakem kauzy rezignoval.
Navzdory obrovskému objemu uniklých dat, se ale dosud v databázi neobjevil žádný významný občan Spojených států. V prověřovaných dokumentech zatím ICIJ identifikovalo pouze 211 lidí s adresami v USA.
Američtí odborníci na offshore problematiku poskytli zpravodajskému webu Fusion.net možné vysvětlení. To, že se Američané neobjevili v databázi, podle nich neznamená, že by nevyužívali daňových rájů. Naopak – podle zprávy podvýboru amerického Senátu z roku 2014 mizí podle odhadů každý rok do daňových rájů zhruba 150 miliard dolarů.
Skvělá Nevada
Podle americké právničky vyučující na univerzitě v Utahu Shimy Baradaran Baughmannové nemají Američané potřebu využívat ke skrývání svých peněz Panamu, protože možnosti k zakrytí vlastnictví mají mnohem blíž.
„Američané mohou zakládat fiktivní společnosti k zakrytí nezákonných aktivit ve Wyomingu, Delaware či Nevadě,“ říká profesorka Baughmannová. „Ve skutečnosti některé výzkumy, které jsem dělala, ukazují, že americké zřizovací služby jsou jedny z nejvíc nekompatibilních s mezinárodními pravidly transparentnosti.“
Podle amerických odborníků 49 států USA nabízejí možnost založit LLC společnost. Je-li taková firma zcela vlastněna nerezidentními cizinci, nepodniká na území USA a všechen její příjem pochází ze zahraničních zdrojů, nemusí platit žádnou federální daň.
Podle washingtonského právníka se zaměřením na problematiku offshore společností Jacka Bluma je alarmující, že firma Mossack Fonseca měla vytvořit dceřinou společnost v americkém státě Nevada. „Je deprimující, že někteří offshore právníci v současné době využívají amerických firem k zakrytí korupčních aktivit v zahraničí,“ konstatoval právník Blum na serveru Fusion.
„Jednou z forem společností, které poskytují mnohem větší utajení než například firmy z Britských Panenských ostrovů (PBO), je společnost založená v téměř každém státě USA,“ míní Jarson Sharman, spoluautor knihy Global Shell Games: Experiments in Transnational Relations, Crime, and Terrorism. „Chcete-li si vytvořit na BPO firmu, musíte uvést, kdo jste. Pokud budete takovou firmu zakládat například v Nevadě, tak nemusíte… Nevada je skvělá, protože umožňuje být mnohem více anonymní, než na BPO.“
Podle již zmíněné profesorky Baughmannové je rozsah informací o praní špinavých peněz a daňových úniků, které Panama Papers odhalily, alarmující i pro USA – navzdory tom, že se jména jejích občanů v dokumentech objevila jen minimálně. „Mělo by to Američany přimět podívat se, jaké druhy nelegálních postupů prostřednictvím firem umožňujeme v rámci naší země.“
Papíry z Panamy
Základem kauzy Panama Papers je únik milionů dokumentů z databáze Mossack Fonseca, čtvrté největší offshore advokátní kanceláře na světě. Ta zakládala tisíce společností sloužících k daňovým únikům, či k zakrytí ilegálních příjmů a proprání špinavých peněz. Offshore trasa podle listu The Guardian začínala právě v Panamě, pokračovala přes Rusko, Švýcarsko a Kypr.
Na právnickou firmu Mossack Fonseca bylo podle shromážděných dat navázáno téměř 215 tisíc firem fungujících pouze jako schránky a více než 14 tisíc klientů. Dosud se podařilo identifikovat 143 politiků, jejich rodin či jejich známých, včetně 12 vysoce postavených politiků, kteří prostřednictvím daňových rájů skrývali své bohatství.
Původní informace o Panama Papers konsorcia ICIJ v angličtině naleznete ZDE. Část vztahující se k Česku mapovalo Centrum investigativní žurnalistiky, českou stopu naleznete ZDE.
Psali jsme též:
Obliba daňových rájů hned tak neskončí. V přepočtu jsou v nich triliony korun
Panama Papers naruby: I Česko může být daňovým rájem. Aspoň pro někoho…
Firma z Panama Papers figurovala ve společnosti, od níž ministr průmyslu Mládek koupil luxusní byt
V dokumentech, které se dostaly k novinářům z celého světa sdruženém v konsorciu ICIJ, lze nalézt například jméno blízkého přítele ruského prezidenta Vladimira Putina, violoncellistu Sergeje Roldugina, či údaje o ukrajinském prezidentovi Petrovi Porošenkovi, či argentinském prezidentovi Mauriciovi Marcim, nebo o premiérovi Pakistánu Nawazu Sharifovi, či data o bývalém gruzínském premiérovi.
Z Panama Papers vyplývá, že v offshorových firmách skrývají svůj majetek také například premiér Islandu Lárusson Gunnlaugsson, nebo bývalí premiéři Kataru, Jordánska a Iráku. V dokumentech se údajně objevují také jména otce současného britského premiéra Ian Cameron, nebo bratranec syrského vládce Bašára Asada. Z českých politiků se nikdo v databázi neobjevil.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
11 komentářů
Neboli jde o propracovaný (anticivilizační, protože komplexní civilizace řeší složité problémy a na to potřebuje adekvátní organizace – ty bez zazdrojování daněmi povětšinu nemohou fungovat dobře, neřkuli efektivně) systém, který využívají všichni (kteří na to mají zdroje, sílu a žaludek) , bez ohledu na jimi vyznávané či manifestované ideály, bez ohledu na etnicitu, na příslušnost ke kultuře (zdá se že nová kultura “ urvi, co jen můžeš “ určuje směr, v dáli zní pokřik “ podvodníci a vlastizrádci všech zemí – spojte se!“).
Konečně tedy možnost pro novináře – aby mohli psát nepředpojatě, necílili prostředky propagandistickými, nýbržto “ pouze“ faktografickými.
Vyčítat relevantním objektům pak lze jediné – že svým alcaponovským chováním dopouštějí se (spolu s takovými organizacemi jako je např. EU, Lucembursko, Big Four…)zločinu mnohem vyšší společenské nebezpečnosti než je zločin vlastizrady.
Pozor ale – lze jen vyčítat ! Nikolivěk vinit či dokonce žalovat ….jak chytře a velmi hbitě přispěchala vysvětlit veřejnosti vysoká funkcionářla státního zastupitelství paní Bradáčová.
Tedy lze pouze morálně apelovat.Přeloženo do češtiny: žvanit.
Vše je totiž právně v pořádku, jazykem obhájců ( někdy kompliců) zlodějů a vrahů.
Pseudopravice vám zase vysvětlí, že ti lidé nedělají nic jiného, než například když slepice zmocní se kousku potravy a poodběhne s ním jinam, kde ji neohrozí jiné slepice, že by jí sousto vzaly. A okamžitě navrhnou snížení daní na úrovně či pod úroveň daňových rájů (zatím ještě tito neopaviáni nenavrhují také snížení úrovně jurisdikce, justice – na úroveň těchto kupodivu diskrétně rozmístěných- a tedy jednoduše identifikovatelných , geografických enkláv), že tím by se vyřešilo vše a definitivně /endloesung/).
Žijeme totiž jen jednou. Jen jednou si lze užít, že….(pozor ale – i mnozí katolíci mají takovýchto šejdířských vhledů !).
Komické je, že stejnými užvaněnými ústy chtějí srdnatě a tvrdě hájit zdejší civilizaci, kulturu, tradice ….před zvenčí příchozími. Stejnými ústy – a cizími zdroji (své si pečlivě vyvedli jinam)a životy (oni sami utečou za svými penězi).
Jiný druh šejdířů pak moc dobře ví, že na napadení např. Ruska by mohli vydělat velké peníze, avšak pokud by někdo napadl např. Panenské ostrovy – tak by velké peníze prodělali. Pročež razí se raději mínění, že hlavním nepřítelem je Rusko, nikolivěk daňové ráje (na které by stačily armády stokrát menší a tedy i stokrát méně odsávající společnostem, státům vzácné zdroje).
Plutokrat má svou špinavou logiku…a umí ji vtisnout velkému množství lidí, ba celým masám , a to tak, že ji přijmou za svou. Byť oni by daně platili poctivě a fér.
Plutokrat potřebuje davy spoluviníků (byť jsou spluviníky nechtěně), tím se legitimizuje jeho moc a jeho vláda, jeho konání…. a důsledky tohoto konání.
Samozřejmě, že některé druhy firem a v některých státech USA fungovali a fungují jako skvělé stránky. Takže „americká stopa“ v Panama files je, ale v podobě názvů podobných firem jako Mossack Fonseca, ale se sídly v Nevadě atd. Tento seznam by mohli zveřejnit …
Tereza Spencerová to vysvětluje trochu odlišným způsobem , cituji :
„….Už proto bilo do očí, že v první vlně Panama Papers zcela chyběla americká jména, a když si autoři tento znevěrohodňující „trapas“ uvědomili a o den později nějaká dodatečně předhodili, ukázali jen na několik „no name“ defraudantů, kteří po USA organizovali „letadla“ a peníze si schovávali v daňovém ráji.
Žádní politici, žádné velké ryby… Bizarní.
Svým způsobem to jen podporuje názor lidí z WikiLeaks, podle nichž přinejmenším tu část Panama Papers, která ukazuje na Putina, byť jeho samotného z ničeho neviní, vypracovala skupina Organized Crime and Corruption Project (OCCRP), která se soustředí na Rusko a postsovětský prostor a je financována nejen z fondů George Sorose, ale i americké rozvojové agentury USAID, kterou platí přímo americká vláda.
To by vysvětlovalo nejen atak na Putina, ale i selektivnost dokumentů, které byly zveřejněny.
Koneckonců, celý ten „fajl“ připravilo Mezinárodní konsorcium investigativních žurnalistů (ICIJ), které je financováno a organizováno prostřednictvím amerického Střediska pro veřejnou integritu, mezi jehož zakladateli jsou vedle Sorose také například Fordova nadace, rodinný fond Rockefellerů, fond Carnegie a další představitelé toho amerického „jednoho procenta“ tam nahoře.
A je jasné, že si tito kapři sami rybník nevypustí, daňové ráje nezlikvidují, naopak možná zkoušejí jen vlepit facku Putinovi a přitom hlavně zlikvidovat offshorovou konkurenci, protože třeba agentura Bloomberg letos rozsáhle analyzovala proměnu samotných USA v daňový ráj sám pro sebe, v němž se angažuje třeba i rodinný trust Rothschildů.
Ředitel ICIJ Gerard Ryle ostatně v rozhovoru pro magazín Wired selektivnost dokumentů připustil sám. Prý nehodlají zveřejnit kompletní databáze, jak to dělá WikiLeaks, protože by tím mohli „odhalit citlivé informace nevinných soukromých osob nebo veřejných činitelů“.
Můžeme si jen představovat, kdo všechno může být z hlediska Sorose či Rothschildů nebo Rockefellerů vnímán jako „nevinná soukromá osoba“….“
Occamova břitva. Nabízíte složité vysvětlení když existuje jednoduché.
Nabízím jiný popis.
Dva popisy jsou vždy více jak jeden(Gregory Bateson).
Řekl bych že američané přestali Panamu jako pračku používat na konci 80 let, když do Panamy napochodovala US armáda. Kokainoví kovbojové ropzprášeni. Griselda v base.
Amerika je totiž ve skutečnosti 50 států do značné míry nezávislých. Některé z těchto států mají přirozenou geopolitickou nevýhodu – např. Nevada je prakticky jen polopoušť a navíc vnitrozemský stát, je předurčena být chudá, pokud s tím něco neudělá. A tak povolila hazard samozřejmě regulovaný a má i různá daňová zvýhodnění.
A tím a jedině tím je schopná konkurence.
Obdobně ty daňové ráje na samostatných ostrůvcích neschopných se jinak uživit.
Panama je výjimka, to je rozežranost, ta žije z panamského kanálu, jenž de facto ukradla Americe.
Podobně v Evropě je z nejbohatších Švýcarsko – hory a nic víc. Dokud nezačalo poskytovat finanční služby bylo předurčené být chudé. Dnes není chudé a je zajímavé co se děje – začínají omezovat kdysi přehnanou ochranu zákazníků směrem k větší transparentnosti.
Vše má tedy určitou rovnováhu, do které ovšem zasahuje násilně jen trouba – tyhle státy pokud jim to chcete zakázat, budete nucen nejspíše dotovat.
Pokud státní zaměstnanci, kteří de facto nic nevytváří než síť předpisů ze kterých se nenajíte ani neošatíte, mají vyšší platy, delší dovolené a lepší důchody než soukromníci, tak ovšem nastává zcela opačná situace – stát a jeho lidi je tu ten padouch, který vysává ekonomicky činné lidi nad únosnou úroveň. Situace se tak zcela obrací v některých státech jako je Česko.
To jsou strašné kecy (Josef by ale napsal, že jde o “ celé pravdy“).u
K tomu Švýcarsku – nebýt tlaku vlády USA na rezidentní konta a pohyby peněz Amíků ve Švajcu, tak se na transparentnost jejich banky s odpuštením víte co.
Pokud ale dokonce i vládu USA považujete za troubu – tak to je čistě problém rozvrhu Vašeho intelektuálního gymnastického cvičení.
Vy , ale zdá se, za troubu považuje zřejmě celý druh Homo sapiens sapiens (on totiž vyniká právě že tím zasahováním do běhu věcí).
Státními zaměstnanci jsou i lékaři, hasiči, policajti , armáda, regulátoři bank, regulátoři akciových trhů…atd atd..
Neznáte se důvěrně s broukem Pytlíkem, že ne ?
Zatím sbohem.
Jedním z vysvětlení by mohlo být, že právníci z některých zprostředkovajících společností se vyhýbají klientům z USA z důvodu právě že moci amerických úřadů.
Dokázaly americké úřady přitlačit ke zdi Švýcarsko (anebo tak obrovskou korporaci jakou je Pfizer)- proč by nedokázaly ke zdi přitlačit poměrně malou firmu nebo ostrovní státeček ?
Poč si zakládat na velké problémy ?
Na Česko se určitě dívají velmi odlišně, co jim asi tak může nějaké Česko…..
Proboha, nechme ty mainstreamové nebožáky na tom v klidu pracovat. V offshorech je uložena asi třetina veškerého globálního kapitálu, takže mají co dělat. Vidím to minimálně na dvě až tři století intenzívní práce.