Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
archer10 (Dennis) (73M Views) via Foter.com / CC BY-SA,

Jan Urban: Vážený otče arcibiskupe…

Pražský arcibiskup Dominik Duka ve východomoravských Osvětimanech, odkud pochází prezidentův kancléř Vratislav Mynář, v polovině června odslouží slavnostní mši. Signatář Charty 77 Jan Urban ho v této souvislosti veřejně požádal o modlitbu a rozhřešení pro 265 obětí masakru v nedaleké Horní Moštěnici.   

Dominik Duka

Arcibiskup pražský

ARCIBISKUPSTVÍ PRAŽSKÉ

Hradčanské nám. 56/16,
119 02 Praha 1 – Hradčany

Vážený otče arcibiskupe,

Obracím se na Vás, nejvyšší morální a duchovní autoritu katolické církve, s pokorou a smutkem. Prosím Vás o modlitbu a opožděné rozhřešení pro dvě stě šedesát pět obětí masakru, při kterém vojáci československé armády osmnáctého června roku 1945 v Horní Moštěnici u Přerova popravili během sedmi hodin sedmdesát jedna mužů, sto dvacet žen a sedmdesát čtyři dětí mladších čtrnácti let. Nemluvňata byla střílena v náruči svých matek. Jediným hříchem a zločinem zavražděných byla jejich německá národnost, a to, že se chtěli vrátit do svých domovů na Slovensku.

Jejich těla byla už v roce 1947 Státní bezpečností tajně exhumována a spálena. Na místě jejich popravy, které od sedmnáctého století nese jméno Švédské šance, byl teprve v posledních letech vztyčen skromný památník.

Vážený otče arcibiskupe,

Je úctyhodné, že jste se stal členem Českého svazu bojovníků za svobodu právě v Lidicích, které jsou symbolem totalitního bezpráví a pomsty na nevinných. Je správné kdykoliv připomínat zločiny nekřesťanské zaslepenosti, ať už k nim došlo kdekoliv. Na Švédských šancích bylo rukama a z rozkazu našich krajanů zavražděno víc lidí, než v onen tragický první den v Lidicích.

Sedmnáctého června máte v úmyslu navštívit Osvětimany a poutní místo Klimentek, necelou hodinu jízdy od Švédských šancí. Prosím Vás, vážený otče arcibiskupe, abyste ve jménu víry a křesťanské lásky ve stejný či následující den posloužil modlitbou na Švédských šancích věci historické pravdy, usmíření a odpuštění.

S úctou

Jan Urban

Signatář Charty 77


Čtěte též:

Jan Urban: Zapomenutý masakr, při kterém bylo zavražděno více lidí než v Lidicích

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

19 komentářů

 1. Jiří Ševčík napsal:

  Doufám, že pan „nositel řádu charty 77“ požádá také nejvyšší duchovní autority německa a polska, aby se modlili za utrpení,které způsobili jejich soukmenovci na těšínsku a v českém pohraničí, které tak humanitárně v roce 1938 obsadili.

  • Petr Homoláč napsal:

   Tohle nebyla příliš vhodná připomínka, tohle srovnání hodně kulhá – při obsazení Sudet Němci v roce 1938 byli oběti na životech civilistů v řádu jednotlivců, maximálně desítek. A Češi odcházeli sami, mohli zůstat kdyby chtěli. Naopak při násilném vyhánění Němců ze Sudet v r.1945 se oběti počítají na desetitisíce. Prezident Beneš to svými veřejnými projevy dokonce podporoval. Až po válce, kolektivní vina a msta na bezbranných i nevinných, je to prostě hanba.
   Dvojnásob ke studu je, že Klaus Benešovi před pár lety in memoriam ještě udělil nejvyšší státní vyznamenání.

   • Petr Homoláč napsal:

    Říká se ovšem, že Beneš vlastně plnil Stalinův rozkaz. Nejvíc se to totiž hodilo Stalinovi – je jasné, že kdyby tu byly zůstaly miliony Němců, nikdy by Rusové nemohli s Československem provádět to, co pak prováděli. Byli bychom daleko více v situaci Východních Němců, kteří celá 50.léta jezdili úplně volně do Západního Německa! A zůstávali jich tam miliony, proto pak teprve v 60.letech postavili zeď a udělali z toho na 20 let taky kriminál, ovšem proti tomu našemu byl vždycky fešáckej. Vyhnáním Němců jsme se stali plnohodnotnou Východní Evropou, s níž si Rusové můžou dělat co chtějí. Nakonec proto asi Klaus odměnil Beneše. A Zeman jen pokračuje. Naši prezidenti jsou většinou ruští kolaboranti.

    • Sandy napsal:

     Máte to pane Homoláč trochu popletené-ten odsun občanů Velkoněmecké říše byl výsledek Postupimi a vymyslel to pan Chambrelain-nám známý z Mnichova a odsun těchto občanů Velkoněmecké říše proběhl v celé Evropě

 2. Jan Urban napsal:

  Vážený pane Ševčíku,

  křesťanská úcta a láska k životu není soutěž. Nelze říci, že budu člověkem víry až potom, kdy to udělá někdo jiný. Buď jsem, anebo ne. Krom toho, polské a německé „nejvyšší duchovní autority“ o hrůzách války, i vině „svých“ mluví už od šedesátých let minulého století. A, s prominutím, za Chartu 77 se řády nedávají.

 3. Pavel Kuchnyka napsal:

  Děkuji Vám pane Urbane.

 4. Pavel Adámek napsal:

  Vážený pane Urbane. Bůh je mrtev. Vám to neřekli? Pan Duka udělá lépe když zůstane doma, úlitbami k bohům se nic v běhu světa nezmění ani v budoucnosti a už vůbec ne v minulosti.
  Vzpomínka na události v Horních Moštěnicích je úkolem (a povinností) politiků, kteří jediní mají možnost (a povinnost zabránit opakování takových to činů v budoucnosti.

  • Jana Tesaová Dlabková napsal:

   Kdo řekl Vám, že Bůh je mrtev?

   • Medikolog napsal:

    Mě to řekl přeživší bitvy u Stalingradu. Boha viděl padnout v řadách Wehrmachtu.

 5. Jiří Ševčík napsal:

  Váženy pane Urbane,
  má odpověď nebyla určena duchovním autoritám, ale Vám. Chtěl jsem Vám jen říct, že zasvěceně byste měl psát především o tom co jste sám prožil. Na rozdíl od Vás, já u toho byl.

  • Tomáš Velímský napsal:

   To Jiří Ševčík. U toho střílení?

  • Bublina napsal:

   Co svědomí? Spíte?

  • Jan Urban napsal:

   Vážený pane Ševčíku,

   takové už je řemeslo historikovo – psát a snažit se i hodnotit to, u čeho našinec nebyl. Snažit se, na základě co největšího množství dokumentů a svědectví pochopit, a s nějakou vírou v hodnoty i vysvětlit, co se stalo, proč se o tom mlčelo, a kde je v tom všem člověk. Nebyl jsem v roce 1938 v českém pohraničí. Zažil jsem však tolik válek, abych poznal, že jsou všechny stejné. A že nepotrestané a zamlčené zlo společnost ničí. Otevřenost a hledání společných hodnot naopak uzdravuje. Neomlouvám žádnou nespravedlnost. Jenom odmítám mlčet o nespravedlnostech, které spáchali „naši“ – ubozí vrazi v československých uniformách.

   • Jiří K. napsal:

    pane Urbane, Ševčík není historik, proto nemusí nic dokládat důkazy, stačí přeci, když řekne, že u toho byl a Vy máte mlčet…navíc, pokud je pravda, co tvrdí, tak žádné svědomí mít nemůže, když takové zrůdnosti neodsuzuje a bůhví, zda se jich přímo neúčastnil, když je tak „v obraze“. Je bohužel pravda, že takoví lidé byli jsou a budou a není jich málo, kteří nebudou chtít nikdy dokazovat, co se stalo, v jakých souvislostech a kdo za to skutečně může, když vidí jen černobíle. Žiji v pohraničí s Německem, v bývalé NDR máme z té doby německé přátele, i přesto, že nám náckové zavraždili příbuzné, posuzuji lidi jednotlivě a až když je poznám osobně, vím jediné, pana Ševčíka bych rozhodně osobně poznat nechtěl, protože tuším, že bychom si neměli co říct…Vám Děkuji za Vaši práci, občas jsem Vás vídal v TV a Vaše postoje a názory bylo mi sympatické.

 6. Taoiseach napsal:

  Obávám se, že Jeho Eminence postrádá odvahu. Na rozdíl například od otce Bergoglia…

 7. pavel napsal:

  pane Ševčíku vy jste byl u toho střílení??????takže jestli tomu tak je musíte mít černé svědomí)))))))))))

  • Sandy napsal:

   Obávám se ,že pan Ševčík píše o tom co se dělo na Těšínsku v roce 1938 kde pravděpodobně byl on a jeho blízcí terči , nikoliv lovci a proto asi nemá černé svědomí

 8. Mojmír Pazdera napsal:

  Proboha, napište alespoň správně název obce. Jedná se o Horní Moštěnici. Mojmír Pazdera

  • Robert Břešťan napsal:

   Jde o chybu redakce, díky za upozornění.

Přidávání komentářů není povoleno