Ivo Rittig a Oleo Chemical. Byznysové vazby kolem firmy, která přivedla lobbistu na lavici obžalovaných

Napsal/a Robert Malecký 19. listopadu 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Jako velké divadlo se zatím ukazuje soud v kauze Oleo Chemical, která přivedla na lavici obžalovaných lobbistu Iva Rittiga. Mimořádný zájem médií, obstrukce a dohadování advokátů se soudkyní Kateřinou Radkovskou. Hlavní hvězdou prvního dne nebyl ovšem Rittig, ale podnikatel a zakladatel firmy Oleo Chemical Michal Urbánek. Podívejte se na pozadí byznysu libereckých petrochemiků.

Neexistuje nic, co by nás spojovalo. Slova Iva Rittiga na adresu zakladatele Olea Chemical Urbánka ukazují směr, jakým se bude ubírat dokazování v kauze, kterou ve středu začal rozplétat Městský soud v Praze. Státní zástupce Adam Borgula je přesvědčen, že peníze za údajně fiktivní poradenské práce končily přes firmu Cokeville Assets z Britských Panenských ostrovů na účtech Iva Rittiga. Ten to popírá.

„Nechápu, jak si někdo může dovolit takovouto obžalobu sepsat,“ tvrdí před soudem i Urbánek. A nemilosrdný je i k soudkyni. „Je vidět, že nemáte zkušenosti s jakoukoliv podnikatelskou činností.“

Proč bych tuneloval vlastní firmu?

Zakladatel firmy Oleo Chemical odmítá ,že by se podílel na tunelování vlastní firmy. Podle obžaloby měl společně s Rittigem a dalšími osmi lidmi vyvést téměř 20 milionů korun. Obžaloba je absurdní, řekl Urbánek.

Podle Urbánka by mělo jít o absurdní příběh zpronevěry vlastního majetku. „Celá obžaloba postrádá motiv. Vzal jsem si svoje peníze, přisvojil jsem si je tak, že jsem je někomu poslal. To je přece absurdní,“ prohlásil Urbánek. Oleo prý platilo jen za poradenské služby, které dostalo.


Podívejte se: Ivo Rittig: Z lahůdek u Paukertů až do Monaka a Dubaje

Pavučiny byznysu: Peter Kmeť, Rittigova spojka z Panenských ostrovů


Kdo všechno stojí před soudem? Kromě Urbánka a Rittiga je státní zástupce přesvědčen i o vině dalšího zakladatele Oleo Chemical Kamila Jirounka, Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě, Rittigových právníků Karolíny Babákové a Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal, jednatele účetní firmy Peskim Petra Michala, šéfa výroby v Oleo Chemical Radomíra Kučery, účetní firmy Oil Technologies (dříve Peskim) Jany Šádkové a finančního odborníka Peskimu Jaroslava Kubisky. Ten se přiznal a státní zástupce mu slíbil status spolupracujícího obviněného.

Policii pomohli koupelnáři z Ravaku

Kauzu policii pomohli rozplétat lidé z firmy Ravak, Jiří Kreysa a Jindřich Vařeka. Právě oni narazili na údajně podezřelé platby za poradenství, když se v účetnictví firmy pídili po tom, proč Oleo Chemical nesplácí jimi poskytnuté úvěry.

Podle Urbánka ho Kreysa s Vařekou vydírali a jejich výpovědi nejsou věrohodné. Urbánek s Jirounkem na straně jedné a Kreysa s Vařekou na sebe vzájemně podali řadu trestních oznámení.

Podle vyšetřovatelů se obžalovaní trestné činnosti dopouštěli v letech 2009 až 2011. Škodu způsobenou Oleu vyčíslil žalobce na 19,977.318 korun, státu pak měla krácením daně vzniknout škoda 3,720.040 a „vypraných“ peněz bylo údajně nejméně 13,306.010 korun.

„Rittiga by jinak státní zástupce neměl jak chytit, tak ho chytne za nás,“ řekl Urbánek. „Všechno řeknu ve své výpovědi, ale dopředu říkám, že nikoho z těch lidí neznám. Všechno, co říká ten Urbánek, mě zajímá z toho titulu, protože jsem ani ve své podstatě nevěděl, jak to probíhá. Neexistuje nic, co by nás spojovalo,“ citovala pak Rittiga ČTK.

Byznysové vazby kolem firmy Oleo Chemical a zmapoval HlídacíPes.org za pomocí analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode. Druhý graf znázorňuje i vazby firmy Temperatior, o které Kreysa z Ravaku tvrdí, že byla použita k vyvádění majetku.

Rittig+OLEO2

 

Graf vazeb Iva Rittiga

Rittig OLEO 3

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)