Čínský reaktor v Dukovanech? Bylo by to dosti riskantní, obává se jaderný expert
Čínské sebevědomí ve vztahu k České republice výrazně roste. Až do té míry, že si čínská strana otevřeně řekla o to, aby zakázku na dostavbu jaderného bloku v Dukovanech získala právě čínská firma.
Informace, kterou jako první přinesly Hospodářské noviny, na politické i odborné scéně vzbudila rozruch.
Tlak je to veliký
Čínská vláda požaduje od české vlády slib, že některá z čínských firem zakázku dostane automaticky, bez výběrového řízení. Výběr partnera pro dostavbu Dukovan je přitom teprve v samém počátku, nejsou známy žádné parametry zakázky, finanční nabídky, ani technické specifikace.
„Tlak je velký, ale nesetkal jsem se s tím, že by to někdo chtěl takto černé na bílém jako Čína,“ řekl HN ministr Mládek.
Mládek už dříve také na veřejné debatě kriticky komentoval čínský přístup: „Zástupce ČLR byl překvapen z toho, že by se Češi měli podílet na jejich projektech. Spíše implicitně předpokládali, že to sem přivezou nejlépe všechno včetně dělníků, inženýrů a možná i betonu. Budeme mít velký komunikační úkol vysvětlit, že takto si to nepředstavujeme.“ .
Expert na jadernou energetiku František Hezoučký, někdejší ředitele jaderné elektrárny Temelín otevřeně považuje možné čínské angažmá v českém jaderném průmyslu za problém.
„Když máte jazykovou bariéru, jste na tom při přípravě, výstavbě, při čtení dokumentace špatně. Mít dokumentaci v angličtině psané Číňany je pro stavbu jaderné elektrárny riskantní. Nemají navíc zahraniční zkušenosti. Dodali nějaké bloky do Pákistánu, protože tam nikdo jiný dodávat nechtěl,“ upozorňuje Hezoučký.
„Nevím také, do jaké míry lze důvěřovat kvalitě materiálů. Postavit blok, jehož životnost skončí po třiceti letech, což by se mohlo stát, to si určitě nemůžeme dovolit. Dnes se běžně počítá s životností prověřených jaderných bloků až 80 let,“ dodává.
Kriticky hodnotí možné čínské angažmá i manažer energetické firmy se zkušeností z působení v Číně. S ohledem na citlivost tématu i potenciál ní budoucí zakázky si ale přál zůstat v anonymitě.
„Čínské firmy by asi postavit jadernou elektrárnu v Česku dokázaly, otázka je, zda to chceme. Je dobré připomenout, že když chtějí v Číně stavět evropské firmy, musejí mít čínskou certifikaci. Myslím, že bychom měli chtít totéž po všech uchazečských firmám. Možná by to samo o sobě vedlo ke zúžení kandidátů,“ upozorňuje.
Bezpečnost a spolehlivost
Česká vláda předběžně oslovila devět potenciálních dodavatelů, mezi nimi i tři čínské firmy.
Čínským kandidátem by s nejvyšší pravděpodobností měla být CGN – China General Nuclear Power Corporation. Ta již pro podporu svého zájmu hledá v Česku P.R. agenturu.
„Vedle práce na modelu financování připravujeme i kritéria, jež by měla pomoct k transparentnímu výběru dodavatele. Budou tam nepochybně technická kritéria, mluvíme o generaci reaktorů III+, to je jeden faktor. Pak je tu kompatibilita s českými normami. Technicky-právně musí dodavatel vyhovovat české legislativě,“ řekl v rozhovoru pro HlídacíPes.org český zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller.
„Hodnotit se ale bude otázka bezpečnosti a spolehlivosti partnerství pro příští dlouhé desítky let. Jakákoli nová elektrárna má dnes garantovanou životnost nejméně 60 let a někteří dodavatelé za podmínek správného provozování garantují až 80 let. Tudíž zde musí být dlouhodobá schopnost kooperovat,“ dodal Štuller.
Celý rozhovor s jaderným expertem Františkem Hezoučkým, někdejším zaměstnancem Mezinárodní agentury pro atomovou energii a bývalým ředitelem jaderné elektrárny Temelín nabídne HlídacíPes.org v následujících dnech.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Čas se krátí. Odříznutí od ruské ropy má Česko stihnout dřív, než ji vypnou Ukrajinci
Obhájci jaderné energetiky získávají v EU na síle, změnu táhnou i Češi
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Za hloupé nápady se platí. Tady platíme za jeden z nejhloupějších – tzv. přímou volbu prezidenta. A zaplatíme víc, díky zbabělosti politiků postavit se originálním nápadům ing. Zemana. Neustávající proud ostudy neslábne. Když prezident vyhlásil své osobní přání opustit naše vazby na EU a NATO a obrátit zahraniční politiku ČR na Východ, měl být zastaven, např. ústavní žalobou. Nestalo se. Teď jsme s hrůzou viděli orientální pokoření se tří ústavních činitelů, a bude určitě hůř. Komunistická Čína jak patrno je rychlá, rozkaz stavět čínské jaderné bloky přišel vzápětí. Sledujme, jak budou naši politici reagovat a oceňme je při nejbližších volbách.
Kdyby to nebyla tak vážná věc řekl bych že nám to patří.
Jen to neberte tak tragicky. Ono se dá spíše předpovědět že o to která firma (odkudkoliv) vyhraje tenhle tendr se strhne mezi vládními politiky dost velká rvačka. Přičemž každá „zájmová skupina“ bude tvrdě hájit tu firmu, která jí podstrčí co nejvíce (přímých i nepřímých úplatků). Takže která firma to nakonec bude – popřípadě co dalšího za to (pro ostatní politiky co náhle projeví rovněž souhlas) je ve hvězdách A navíc Zeman, kterému možná do té doby skončí mandát, do toho už vůbec asi nebude co mluvit.
Tady už zkrátka láska ke komunismu ani obdiv k bratrské rudé Číně nebude hrát roli, tady budou rozhodovat špinavé kapitalistické prachy
Dostavba jaderného bloku se jeví jako už dávno dohodnutá mezi našim prezidentem a čínským. Jen to nepovažovali za nutné oznámit panu Mládkovi. Tak jak naše vláda nepovažovala za nutné seznámit český národ s uzavřením STRATEGICKEHO partnerství s Čínou. Já jen doufám, že jaderný blok nebudou stavět Pat a Mat z rybích konzerv.
Číňané se na základě Zemanovy servility začali k nám chovat jako k lokajům. Pokud se tak ještě navíc začneme sami chovat, není už co řešit. Tradičně čeští politici se k autoritarivním státům chovají podlézavě a vynahrazují si to přezíravým až povýšeným chováním vůči slušným demokratickým státům. A tak poučují a školí demokratickou Ameriku a Evropu a lezou do zadku carskému Rusku a komunistům v Číně. To je prostě v duchu tradiční české politice s níž začal Beneš v roce 1934 kdy začal podlézat Stalinovi. I Klaus Beneše přece před pár lety ocenil a dělal přesně totéž a Zeman dtto.
Taková zásadní otázka, když už chceme porovnávat Čínu s ostatními firmami. Bude bezpečnější, když to postaví čínská firma která má přece nějaké zkušenosti a navíc si doveze vlastní kvalifikované odborníky. Než když to vyhraje nějaké narychlo zaevidované sróčko a najme si na tu práci partičku ukrajinskejch, kopačů, jak je to u nás u státních zakázek zvykem?