Čekání na léčebné konopí se protáhne. SÚKL zrušil další zakázku
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zrušil i další tendr na dodávky léčebného konopí. HlídacíPes.org to zjistil z veřejné dostupného rejstříku zakázek. Dál se tak zhoršuje situace pacientů, pro které od února není konopí pro lékařské účely v Česku dostupné.
Nabídky měly být podány do 13. března. Nyní se ale v rejstříku objevila informace, že byla soutěž zrušena.
„Zatím k tomu chybí ze strany SÚKL jakákoliv informace. ale protože víme, že z minulé soutěže jediný seriózní uchazeč odstoupil pro právně nepřijatelně jednostrannou a ekonomicky zcela nevýhodnou smlouvu, která byla SÚKLem prezentována jako podmínka a nediskutovatelná součást tendru, předpokládám, že se jen zopakoval tentýž příběh. I „nový“ tendr totiž obsahoval tutéž smlouvu – SÚKL se tedy z ničeho nepoučil,“ říká Tomáš Zábranský, lékař ze správní rady pacientského spolku KOPAC a předseda Společnosti pro léčbu konopím a kanabinoidy a jejich výzkum.
Další čekání, vyšší cena
Důsledky pro pacienty? V této chvíli jednoduše v českých lékárnách nekoupí žádné konopí – ani levnější české, ani dražší dovozové. „To české se tam po tomto dalším fiasku SÚKLu neobjeví nejméně do konce roku, dovozové – o jehož zajištění občas SÚKL vypouští neurčité zprávy – podle mých informací z Nizozemí nejméně během příštích 2-3 měsiců rovněž ne,“ varuje Zábranský.
SÚKL navíc potenciálním dovozcům opět zostřil požadavky, když se rozhodl neuznávat holandské certifikáty kvality, i když si je jinak v rámci EU Česko uznáváme povinně. To bude mít dopad na cenu, a tedy i dostupnost léku pro široké vrstvy pacientů.
„Cena bude ještě vyšší než ta dosavadní, i tak českým pacientům ekonomicky nedostupná – odhaduji ji někam nad 400 Kč za gram,“ říká Zábranský.
Česko má zákon o léčebném konopí od roku 2013, nedokázalo ho ale převést do stálé praxe. Výhodu, kterou proti ostatním zemím mělo, tak postupně ztrácí.
PSALI JSME: Léčebné konopí: Čtyři promarněné roky. Česko ztrácí náskok
„To vše se děje ve chvíli, kdy se pro naše pěstitele otevírá obrovský trh v sousedním Německu, kde konopí pacientům vláda skutečně nejen slibuje, ale také zabezpečuje, a plně jej hradí z veřejného zdravotního pojištění. Nerad to říkám, ale měli bychom se od Němců velmi rychle poučit. A proč nerad? Před čtyřmi lety se jezdili učit k nám,“ říká Tomáš Zábranský.
SÚKL na dotaz HlídacíPes.org potvrdil, že ve výběrovém řízení nezůstal žádný uchazeč, což bylo důvodem pro jeho zrušení.
„Účastník zadávacího řízení uvedl, že v současné době není schopen doložit zejména certifikát Správné výrobní praxe pro výrobce léčivých látek, což je zcela zásadní dokument, bez něhož by nemohl provádět např. rozplňování konopí pro léčebné použití do jednotlivých balení,“ uvedla mluvčí SÚKL Lucie Přinesdomová s tím, že v nejbližších dnech bude vypsáno nové zadávací řízení.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
3 komentáře
Správná výrobní praxe ve farmacii se hodnotí v celé EU stejně a certifikát se povinně mezi státy uznává, stejně jako v jiných výrobách. Ale zase jsme u toho, proč u nás nic nefunguje. Soudruh úředník se rozhodne, že pro něj zákon neplatí, a ty občane si trhni nohou. Totéž se správními lhůtami. Když já pošlu něco pozdě, nafasuju okamžitě flastr. Když úřad silně překročí termín rozhodnutí, nestane se nic. Stěžovat si můžete, ale soudruzi úředníci toho mají tolik, že stížnost vyřídí tak za 5 let. Ale oni jsou nedotknutelní, oni jsou vyšší kasta a oni tu vládnou.
Jako bývalý vedoucí výroby léčiv v jedné dnes už zahraničními vlastníky zrušené firmy (kdysi významného výrobce cytostatik na bázi platiny -3. na světě,ale i jiných léčiv), je mně jasné, že pěstitel nebo překupník léčivých rostlin nemůže jen tak získat certifikát SVP. Udělení certifikátu velice závisí na osobním posudku (a hlavně názoru) inspektora a do rizika, že náklady na splnění všech jeho indidualních požadavků se vyšplhají do neúnosné výše, se nikomu jen tak nechce. Požadavky SVP na lékovou bezpečnost, v principu jednoduché a logické (čistota látek, idetifikovatelnost, hygiena přípravy a bezchybné označování), byly a jsou často zneužívány v konkurenčním boji farmaceutických firem velkých proti menším zvláště.
A kdoví, jak je to v tomto případě.