Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

CEFC stáhla z webu informaci potvrzující napojení svého šéfa na politické oddělení čínské armády

Poté, co HlídacíPes.org upozornil na fakt, že výroční zpráva společnosti CEFC International za rok 2012 potvrzuje, že ředitel čínské CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming v minulosti působil v Čínské asociaci pro mezinárodní přátelské kontakty (CAIFC), výroční zpráva z webu firmy náhle zmizela.

HlídacíPes.org však nabízí níže v textu fotokopii celé původní výroční zprávy ke stažení.

Proč je zmínka o CAIFC důležitá? Zdánlivě jde o nezávislou organizace, ve skutečnosti jde ale o propagandistickou platformu Politického oddělení Čínské lidové armády.

Nikdy tam nebyl, ale…

„Vice-prezidentem CAIFC byl Xing Yunming, který byl šéfem čínské vojenské rozvědky, dalším vice-prezidentem byl Li Xiaohua, který je generálem Čínské lidové armády a zástupcem ředitele Politického oddělení Čínské lidové armády. Vice-prezidentem byl rovněž Chen Zuming, který byl šéfem vojenské rozvědky před Xing Yunmingem. A konečně vice-prezident CAIFC je i Xin Qi, který je zástupcem ředitele vojenské rozvědky. Vysoká účast bývalých představitelů Čínské lidové armády v CAIFC ukazuje, že se jedná pouze o prodlouženou ruku čínské armády, která má za úkol špionáž a propagandu,“ shrnul v textu pro HlídacíPes.org právník Aleš Rozehnal.

I proto na spojování svého šéfa s CAIFC reagují zástupci CEFC v České republice podrážděně. Místopředseda představenstva Jaroslav Tvrdík opakovaně řekl, že „předseda představenstva CEFC v CAIFC v žádné pozici nikdy nepůsobil“.

I v takzvané předžalobní výzvě, kterou advokát Radek Pokorný zastupující CEFC rozeslal do některých médií (a například i poslanci TOP 09 Marku Ženíškovi), je pasáž týkající výhrady k působení CAIFC zdůrazněna tučným písmem:

“Informace o předsedovi představenstva čínské CEFC (pan Jie Ťien-ming), o kterém se v citaci hovoří, je nepravdivá. Podle vyjádření klienta pan Jie Ťien-ming nikdy v organizaci CAIFC nepůsobil,” píše advokát Pokorný s tím, že následovat mohou občanskoprávní, ale i trestněprávní kroky.

HlídacíPes.org však přinesl důkaz, že Jie Ťien-ming v propagandistické platformě čínské armády skutečně působil. Dodala ho sama společnost CEFC. Konkrétně ve výroční zprávě CEFC International za rok 2012.

Soubor náhle nenalezen

Odkaz na výroční zprávu však poté, co na ni upozornil HlídacíPes.org, přestal fungovat. Respektive – výroční zpráva byla z webu v uplynulých dnech náhle stažena. Po rozkliknutí odkazu se objeví tato chybová hláška o tom, že soubor nebyl nalezen.

Jak ale ukazuje níže uvedený printscreen, na straně šest v profilu členů představenstva společnosti a u osoby „Ye Jianming“ stojí:„Má skvělé zkušenosti v oblasti řízení velkých korporací. Mezi lety 2003 až 2005 pan Ye Jianming pracoval v CAIFC jako zástupce generálního tajemníka.“

CEFC životopis šéfa

I když byl klíčový dokument z webu stažen, internet – jak upozornil redakci čtenář Michal Cáb – nabízí jeho elektronickou stopu, v níž je údaj nadále k nalezení.

HlídacíPes.org také nabízí ke stažení fotokopii původní výroční zprávy ZDE (v diskuzi pod článkem i odkaz na stažení původní výroční zprávy ve formátu PDF, pozn. red.) 

Výroční zprávy CEFC International za rok 2013 a 2014 na webu čínské společnosti nadále zůstaly.  V těchto výročních zprávách již ale životopis Jie Ťien-minga uveden není. Ten totiž k 2. prosinci 2013 na pozici výkonného ředitele CEFC International rezignoval.


Projekt Pavučiny byznysu podpořil Karel Janeček.

Janecek-logo

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

12 komentářů

 1. Miloš napsal:

  Jak se muze pes odvolávat na sebe a připisovat si úspěch když to tak není? Brestane; klídek

  • Robert Břešťan napsal:

   A jak to tedy je, Miloši?

   • Sho napsal:

    Dobrá práce. ERROR: Your comment was too short. Please go back and try your comment again. 😉

 2. michal cáb napsal:

  klidne jste mohli napsat, ze jsem na to v diskusi upozornil ja a diky non-google vyhledavacum ten dokument dohledal a vytvoril onen pastebin… cinskeho psa se nebojim, ale ze by hlidaciho? 🙂

  • Robert Břešťan napsal:

   Díky, rád to tam doplním, jsem rád, že máme takhle aktivní čtenáře.

 3. michal cáb napsal:

  (no offense, fandim vam a povazuju vase novinareni za vybornou praci, jen tak dal!)

 4. Petys napsal:

  Obdivuhodná důkladnost Hlídacího psa, pro česká média zcela výjimečná. Klobouk dolů.

 5. Jiří Hudeček napsal:

  Podle mého názoru si Ye Jianming ve svém nyní staženém životopise spíš honil triko. Ve vedení CAIFC jsou lidi typu bývalého ministra zahraničí, bývalého prezidenta Čínské akademie věd, bývalé velvyslankyně v USA a zároveň dcery Deng Xiaopinga. I (asi) Ye Jianmingův otec Ye Xuanning, mnohem vlivnější postava, byl viceprezidentem CAIFCu až v důchodu (v 80. letech). Těžko by tam nějakou významnější roli hrál chlapeček, kterému v roce 2003 bylo 26 let. Kromě toho jsem na čínském internetu nenašel vůbec žádnou stopu po Ye Jianmingovi v letech 2003-2007, na druhou stranu se mi ani nepodařilo najít, kdo vlastně byl v té době zástupcem generálního tajemníka (nejpozději od dubna 2006 to byl jakýsi Chen Jun http://www.chinaqw.com/news/2006/0420/68/25226.shtml).
  Chápu, že je důležité dát fakta do pořádku, když se vyhrožuje žalobou, jinak ale případné angažmá mladistvého Ye Jianminga v administrativní funkci v CAIFCu není nic, co by ho mělo nadosmrti diskvalifikovat pro působení v českém byznyse.

 6. Jiří Hudeček napsal:

  Ke spekulacím o příbuzenství s Ye Jianyingem je zajímavá zpráva hongkongského listu Ming Pao z 15/7/2015, že 5% podíl ve významném hongkongském mediálním domu Mei Ah Entertainment, koupila skupina Carrier Capital (HK) Ltd., kterou vlastní Ye Jianyingova vnučka Ye Jingzi / Yip Ching-tsz spolu se čtyřmi manažery CEFC – Chan Chautoem, Ye Jianmingem, Li Yongem a Zang Jianjunem. Mateřskou firmu Carrier Capital přitom zakládal otec Ye Jingzi Ye Xuanning. V čínštině viz http://www.mpfinance.com/htm/finance/20150715/news/ec_ecc1.htm, stručněji v angličtině http://www.quamir.com/quamir/showMarketnews.action?id=4277904.

Přidávání komentářů není povoleno