Bude levnější pivo? Daňoví experti zpochybňují výpočty ministerstva financí
V souvislosti se zavedení elektronické evidence tržeb navrhl Andrej Babiš snížení DPH na točené pivo, v lednu mluvil o desetiprocentní dani, nyní chce prosadit snížení z 21 % na 15 %.
„Myslím si, že těch patnáct procent by také pomohlo provozovatelům, kteří mají jen hospody, kde točí jen pivo,“ řekl novinářům Babiš.
Už dříve ministerstvo financí doprovodilo návrh propočtem, že státní rozpočet by snížení daně připravilo ročně na výběru DPH o 160 milionů korun.
Daňoví experti sdružení v Unii daňových poplatníků ČR nyní označují výpočty za rozporuplné a podezřelé.
144 litrů na hlavu
Argumentují podklady, jež si na základě zákona o svobodném přístupu k informacím vyžádali na ministerstvu financí. Ministerstvo podle nich mnohonásobně podhodnotilo podíl točeného piva na celkové české spotřebě a
pracuje tak se špatnou metodikou.
Ministerstvo financí vychází z dat statistického úřadu o ekonomických výsledcích v sektoru stravování a pohostinství – celková suma odvedené DPH v tomto sektoru činí 2,133 miliardy Kč, z toho v základní sazbě (21 % DPH) 1,599 miliard.
A protože podle dat ČSÚ i informací Českého svazu pivovarů, vynakládá průměrná česká domácnost na nákup čepovaného piva 19,1 % ze svých celkových výdajů na stravovací a pohostinské služby, roční sumu daně odvedené za točené pivo ministerští úředníci vypočítali .na 305 milionů Kč.
„Toto klíčové tvrzení ministerstva, o které pak opírá své další výpočty, se ale dle našeho názoru zdá být jen velice málo pravděpodobné,“ říká za Unii daňových poplatníků Tomáš Hečko a předkládá jiné výpočty:
- při počtu obyvatel ČR 10 538 275 a spotřebě piva na hlavu 144 litrů (údaje za rok 2014) se v ČR vypije 1 517 511 600 litrů piva
- při ceně půllitru piva 25 Kč (s níž v televizním vystoupení při výpočtu operoval i Andrej Babiš) činí DPH 4,30 Kč
- podle výpočtu ministerstva financí (305 mil. Kč: 8,6 Kč tj. DPH za litr piva) se ale v ČR vypije jen 35 milionů litrů točeného piva, což ale představuje jen 2,3 % celkové české konzumace (výše zmíněných 1 500 milionů litrů piva)
„Jinými slovy ministerstvo tvrdí, že na 43,5 prodaných „lahváčů“ připadá jedno prodané čepované pivo,“ říká Tomáš Hečko.
Až dvacetkrát více
Proti tomu mluví jak zkušenost českých pivařů, tak i statistika Českého svazu pivovarů a sladoven. Podle ní sudové a tankové tvořilo v roce 2014 v České republice 41 % spotřeby piva.
„Podle našich výpočtů by tedy daňová ztráta nebyla tvrzených 160 milionů Kč, ale bezmála dvacetinásobná. Ve výsledku by však byla nejspíše ještě vyšší, protože by se díky příznivější ceně čepovaného piva dalo čekat zvýšení spotřeby na úkor piva lahvového a jiných (ne)alkoholických nápojů ponechaných v základní sazbě DPH,“ argumentuje za Unii daňových poplatníků Tomáš Hečko.
„A to nelze odhlédnout od ztrát z podvodů, které doprovází všechny případy, kdy jeden a tentýž produkt, v tomto případě pivo, je zdaňován různou sazbou DPH,“ dodává.
Reakci ministerstva financí na tyto výpočty HlídacíPes.org zjišťuje.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Populismus a prázdná kasa. Proč si česká ekonomika neumí vydělat sama na sebe
Česko v trvalém minusu. Bez dluhů na svůj provoz nemá a mít nebude
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Babiš by měl také sdělit neznalým, že ono zlodějské DPH platí občané a ne hospodští a celý trik počítá s větším chlastáním občanů a čím více nedotočených piv občan vypije, tím více hospodský vydělá. Tedy Babiš má snahu nahánět lidi do hospod a pokud možno zapomenout na pet flašky a lahváče. Babišovi se hodí daňové noty zlodějského Kalouska a jen si nahání voliče přes pivo, nic více. Stále mi chybí ty stovky rozkradených miliard jeho předchůdci ve vládě, které sliboval najít a pokud by byl ůspěšný, tak by mohl DPH srazit dolů jako celek a neokrádat občany jako Kalousek.
Ono zlodějské DPH v tomto případě odvádí hospodský. Zcela se ve své úvaze mýlíte.
Podle mne je dohadování o pivu taháním problémů za ocas. DPH by měla být úplně zrušena. Mělo by se vycházet z toho, že DPH, stejně jako středověké daně z nemovitostí, je daň nespravedlivá a nesmyslná a slouží k vytahování peněz od všech občanů včetně těch, kteří by v normálním daňovém systému žádné daně neplatili.
Je to platba za to, že jako občan a zákazník existuji. Nedovedu si vysvětlit, proč mám státu platit (a někdy nemalé částky) za to, že jsem vyrobil, prodal nebo koupil nějaké zboží, na jehož výrobě a prodeji se stát nepodílel? Jde jen o zbytečné přelévání peněz, Navíc všechny operace s výpočty DPH v součtu zaberou spoustu času, lidí a samy pohltí spoustu peněz, které chybí jinde. Bohužel Evropa propadla této ekonomické módě. Je to paušál, jehož vybírání je pro státní úředníky vždy mnohem snazší než třeba spravedlivé vyměřování a kontrolování daní z příjmu.
Tady jde čistě o předvolební trik. Hodnej Babiš, zlevnil pivo, budu ho volit. Jak prosté, milý Watsone.
Uveřejnil jsem také jinou, nepřímou metodiku 9. února 2016 na svém FB:
Na začátku Událostí na ČT1 v pondělí 8. 2. 2016 http://goo.gl/iwVC4i
Přesunutí nealko nápojů a točeného piva do snížené 10% sazby DPH vyjde rozpočet podle ministra financí na 225 mil.
Podle následující informace celkový výběr DPH v roce 2015 činil 236,6 mld.
Z uvedeného tedy vyplývá, že dosavadní výběr z nealko nápojů a točeného piva je přibližně 2 x 225 = 450 mil. a dále pak 450 000 000 / 236 600 000 000 = 0,0019 => že výběr DPH z nealko nápojů a točeného piva představoval v roce 2015 1,9 promile z celkového výběru DPH a to je bez ohledu na metodiku výpočtu zjevný nesmysl. Výdaje za nealko nápoje a točené pivo se musí pohybovat v řadu jednotek procent, tedy určitě ne cca 2 promile.
Takže i kdyby ta ztráta na výběru DPH skutečně představovala 305 mil. Kč, pak by to na straně spotřebitelů – poplatníků představovalo úsporu 30,- Kč na osobu za rok, což je částka odpovídající minimální mzdě za 1/2 hodiny práce.
Ministr financí důvěřuje pouze těm analýzám, které si nech na zakázku zfalšovat…
Nějak to překrucujete! Tady šlo o hospodské(aby byli v plusu) a ne o zákazníky.
V plusu? Jako že na ně uvalíme EET kdy si budou muset pořídit zařízen´í za desítky tisíc a pak jim snížíme o pár procent daň na pivo? Tady nešlo o nikoho, pouze o populismus pro pitomé a naivní lidi.