Babišovo impérium získalo v posledních deseti letech veřejné zakázky až za 35 miliard korun
PAVUČINY BYZNYSU. HlídacíPes.org připravil detailní analýzu hospodaření a financování firem z Babišova koncernu. V této části jsme se zaměřili na veřejné zakázky, které společnosti současného ministra financí získávaly v letech 2007 až 2016.
Jednoznačně nejvyšší sumy putovaly do koncernu Andreje Babiše ze společnosti ČEPRO, kterou vlastní ministerstvo financí řízené nyní právě Babišem. Neúspěšnějšími uchazeči o zakázky jsou společnosti vyrábějící biopalivo a dřevařské firmy. Vyplývá to z unikátní analýzy HlídacíPes.org.
Celkově za dané období inkasovaly společnosti z koncernu Agrofert po započtení rámcových smluv přes 35,2 miliard korun. Firmy stojící mimo holding žádné zakázky nezískaly.
Nejvíce za dané období ze zakázek přijala – co do objemu peněz – společnost PREOL, vyrábějící biopaliva z řepky olejné. Lovosická chemička inkasovala od státu nejvíc ze všech společností ovládaných Andrejem Babišem – 25,3 miliardy korun.
Druhá nejúspěšnější společnost UNILES získala prostřednictvím veřejných zakázek ve stejném období řádově nižší sumu – 3,7 miliardy korun. V řádu miliard se pak pohybují i částky pro společnost Primagra vyrábějící biopalivo.
(Pro přesnost dat je třeba uvést, že: 1) některé firmy Andrej Babiš dokoupil do koncernu až po roce 2007, ve výpočtech však uvádíme veškeré zakázky získané ve sledovaném období.
2) v částkách jsou zahrnuty také rámcové smlouvy, kde je uváděna poměrná část objemu kontraktu. Reálná částka se může lišit podle skutečného čerpání.)
Celkem ve sledovaném období získalo veřejné zakázky 29 společností z koncernu Agrofert, které se státem uzavřely 591 smluv.
Z analýzy zároveň vyplývá, že osm firem získalo státní zakázku poprvé až po vstupu Andreje Babiše do vlády. Všechny ostatní se na veřejných zakázkách podílely ještě před počátkem roku 2014.
PSALI JSME: Babišovy koblihy netáhnou. Pekárny PENAM skončily ve ztrátě, nejlíp se v Agrofertu daří chemičkám
ČEPRO vede
Klíčovým zadavatelem za sledované období je pro skupinu Agrofert státní podnik ČEPRO, který je největším distributorem pohonných hmot a odběratelem biopaliv v Česku.
Do této společnosti dodávají prostřednictvím rámcových smluv bionaftu či jeho složky tři Babišovy společnosti – PREOL, Primagra a Ethanol Energy.
Přičemž v období od ledna do září tohoto roku odebralo ČEPRO 80,5% veškeré bionafty v Česku právě od Babišových firem PREOL a Primagra (zbývající část dodal maďarský ropný a plynárenský koncern MOL).
Na dodávce bioetanolu pro ČEPRO se Babišova další společnost Ethanol Energy podílela v daném obodbí více než 35%.
Paradoxem je, že společnost Čepro, která je nejštědřejším zadavatelem zakázek pro firmy z Babišova koncernu, vlastní Babišem vedené ministerstvo financí. Nutno však podotknout, že firmy Agrofertu získávaly zakázky i před nástupem Babiše do vlády.
Lesy táhnou
Podobně klíčový jako výroba biopaliv je pro Babišovo impérium také lesnický segment. Společnosti UNILES a Wotan Forest patří co do počtu uzavřených smluv mezi nejúspěšnější uchazeče o zakázky ze skupiny Agrofert.
Mezi největší zadavatele zakázek pro firmy z Babišova koncernu se řadí Lesy ČR a Vojenské lesy, desítky tendrů vyhrávají také u Správy Národního parku České Švýcarsko (46).
UNILES díky rámcovým smlouvám na těžební práce pro Lesy ČR získal ve sledovaném období 232 zakázek (v případě rámcových smluv jde o jejich části – pozn. red.) v celkovém objemu 3,7 miliard korun (v případě rámcových smluv jde o poměrnou částku – pozn.red.).
Co do úspěšnosti následuje Wotan Forest, jež získala 180 zakázek, ovšem za řádově nižší částku 842 milionů korun.
Desítky zakázek pak získávala společnost AGROTEC, která v současné době právě kvůli jednomu z tendrů od České pošty čelí obžalobě kvůli machinacím při zadávání zakázek.
Z analýzy vyplývá, že obžalovaný AGROTEC získal ve sledovaném období 65 zakázek od státních společností v objemu více než půl miliardy korun. Zadavatelem 12 z nich byla Česká pošta, které Babišův hustopečský podnik dodává a opravuje auta.
Samotná mateřská společnost Agrofert získala pouze jedinou zakázku, a to v roce 2007 od Mostecké uhelné společnosti na dodávku nafty.
Mléko místo řepky
V letošním roce lze oproti předchozím letům zatím za nejúspěšnější označit místo firem lesnického a chemického průmyslu společnosti mlékárenské.
Mlékárna Hlinsko a společnost Olma totiž letos získaly zakázky od Správy státních hmotných rezerv (SSHR) na dodávku a obměnu sušeného mléka za 37,5 milionu, resp 31,05 milionů korun.
SSHR se stala pro Agrofert novým zadavatelem v roce 2015 a hned se co do objemu zakázek ocitla na šestém místě největších zadavatelů.
Analýza vznikla za podpory Nadačního fondu proti korupci.
Vyjádření analytika NFPK Janusze Konieczného:
Andrej Babiš se ocitá často ve střetu zájmů a na určité nestandardnosti je možné poukázat pomocí analýzy ekonomických ukazatelů. Zde rozhodně stoji za pozornost společností z holdingu Agrofert, které dodávají státnímu podniku Čepro bionaftu. Jejich podíl se během posledních 3 let zdvojnásobil. Jediným akcionářem Čepra je přitom Ministerstvo financí, a situace se takto začala měnit ve prospěch Babišových firem po tom, co se Andrej Babiš stal ministrem financí. Zde stojí za zvážení přenesení akcionářských práv z Ministerstva financí na jiné ministerstvo všude tam, kde se tento střet zájmů objevuje. Takovéto opatření by aspoň z principiálního hlediska mělo rozhodně smysl, ačkoliv samozřejmě není předem jisté, že by se tímto vliv Andreje Babiše snížil.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
Nerozumím tomu proč se spojení státní zakázka – Babiš prezentuje negativně.Zakázka musí být pro stát výhodná a zajistit to je věcí zadávací komise. Jestli Babišovy podniky tyto podmínky plní, svědčí to o jeho manažerských schopnostech.Paní Bártová by měla spíše upozorňovat na podniky,které vyrábějí lépe a levněji, tedy pro stát výhodněji než Babiš a byly opomenuty.
Spojení státní zakázka-Babiš se prezentuje negativně proto, že podmínky za kterých získávají Babišovy firmy zakázky určuje ministerstvo financí, takže je Babiš dopředu zná a nechá je ušít svým firmám přímo na míru.
Vidíte a ovečky mu ještě fandí.
Těžko se dostane k informacím, které byly ve veřejné soutěži, aby porovnala ceny. Minimálně v případě České pošty je jasné, že nebyly ty nejvýhodnější.
Co je to za kecy ? Nebo myslíte, že shrábne 35 mld v čistejch a funguje z toho ? Milá paní k těmto penězům musíte přidat dalších min 70% protože dotace jsou vždy jen čast. Žádala jste vy někdy o nějakou dotaci, dostala ji a zrealizovala ???!!!! Jistě, že ne. Jinak by jste takto tendenčně nepsala. Konec výkřiku. Josef
Když použiji Váš slovník – co je to za kecy? Kde je v textu co tendenční? Článek je postavený na datech, faktech, statistikách. Obávám se, že jste nedočetl dále než za titulek.
Jenže těch 35 mld. nejsou dotace, ale výnosy ze zakázek. Takže těch 35 mld. shrábne, odečte náklady a rozdíl si může schovat do prasátka.
Obávám se, že klasický koblihář se opět vyjadřuje k něčemu, o čem ví prd. Ty částky přece nejsou dotace, ale tržby za státní zakázky včetně dotací. To, že se musí vynaložit náklady, je naprosto běžná věc. Opravdu trapný, nic neříkající nesmyslný výkřik.
prostým výpočtem lze dospět k několika jednoduchým závěrům:
1) z fragmentu tabulky lze jednoduše dovodit, že od roku 2014 získaly tyto společnosti celkem 5.023.568.382,- Kč. zbývajících 29.929.068.214,- Kč získaly v letech 2007-2013 (tedy v dobách, než se stal úhlavní nepřítel tohoto serveru ministrem financí);
2) před rokem 2014 tedy tyto společnosti inkasovaly průměrně 4.275.581.173,- Kč ročně (vzhledem k tomu, že je zde sloupec „2013“, kde je uvedena částka 8.411.692.671,- Kč, vychází pak průměr let 2007-2012 na 4.303.475.109,- Kč ročně);
3) z výše uvedeného vyplývá, že od nástupu do křesla ministra financí se objem veřejných zakázek „Babišova impéria“ snížil o 50%.
toliko obyčejné kupecké počty…
no a pro ty, kteří používají i vlastní hlavu, jen pro doplnění:
do 30. 9. 2016 byl účinný zákon č. 137/2006 Sb. o zadávání veřejných zakázek (ano – narážka na pasáž o společnosti ČEPRO), přičemž ve sledovaném období byla tato společnost nucena zadávat veřejné zakázky podle tohoto zákona, kdy o vítězi rozhoduje, dle dikce § 78 (hodnotící kritéria):
a) ekonomická výhodnost nabídky, nebo
b) nejnižší nabídková cena.
tož tak… 🙂