Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook ANO,

Babišova mediální palebná síla. Podívejte se, o co ho chce připravit ČSSD

Měsíčně na internetových stránkách vlastněným Andrejem Babišem surfuje přes pět milionů lidí. Za stejnou dobu jeho televizní kanály „zasáhnou“ 2, 5 milionu diváků, téměř shodný počet lidí si listuje v jeho tiskovinách. Babišovo rádio si každý den pustí přes milion posluchačů…

Žádný div, že se Babišova politická konkurence této mediální „palebné síly“ obává. Nejnověji se ji pokouší omezit návrh ze sociálně demokratické dílny. HlídacíPes.org proto zdokumentoval aktuální dosah jednotlivých mediatypů z portfolia vicepremiéra a ministra financí (viz tabulka níže).

Úklid v Mafře

Pro připomenutí: v polovině roku 2013 koupil Andrej Babiš vydavatelský dům Mafra vlastnící například deníky Mladá fronta Dnes, Lidové noviny, portál iDnes.cz či televizi Óčko. Tvrdil, že z jeho strany jde o „normální investici“ a nebude nijak zasahovat do obsahu.

Na konci listopadu 2013 oznámil akvizici nejposlouchanější české rozhlasové stanice – Rádia Impuls s tím, že doufá v další doplnění svého mediálního impéria. „Mým investičním záměrem je vybudovat v horizontu pěti let silnou českou mediální skupinu,” nastínil tehdy své plány Babiš.

Přes Babišovy proklamace, že do chodu redakcí nebude  zasahovat, dva klíčové tituly vydavatelství Mafra brzy změnily šéfredaktory. Lidovým novinám od 1. 12 2013 šéfuje Babišův přítel István Léko. Mladou frontu Dnes přebrala k 1. lednu 2014 Sabina Slonková. Ta ale na rozdíl od Léka vydržela pouhý půlrok. Poté ji nahradil Jaroslav Plesl.

HlídacíPes.org již před časem zmapoval, že během následujících měsíců došlo k masivní výměně vedení redakcí, redaktorů i managementu vydavatelského domu. Stejně tak jsme popsali případy, kdy média vlastněná Andrejem Babišem šla na ruku jeho politickým zájmům.


K tématu jsme napsali: 

Analýza: Konec ministryně Válkové. Poprava za účasti Babišových médií?

Šéfredaktorská přestřelka. O Válkovou i (ne)závislost na Babišovi

Další terč Lidových novin: Babišem nechtěný šéf antimonopolního úřadu

Policie vtrhla do Schwarzenbergovy firmy

Zeman potvrdil Andreji Babišovi premiérské ambice. V jeho deníku

Babiš je zplnomocněn prohlásit: Krnáčová obstála


Mafra sfúzovala s AGF Média a dalšími společnostmi. Dnes má Andrej Babiš všechna svá média pod jednou střechou a je schopen oslovit drtivou většinu české populace. Jeho skupina je druhá nejsilnější na českém webu, třetí nejsilnější v tisku a do jeho stáje patří i nejposlouchanější rozhlasová stanice v republice – Rádio Impuls.

Oranžová trpělivost u konce

Nyní ČSSD, která je s politickou formací ANO Andreje Babiše v koaliční vládě, přišla s návrhem na omezení jeho mediální moci. „Důležité je chránit nezávislost médií, aby se z nich nemohl stát účelový nástroj politické kampaně. Proto má být mezi působením ve vládě a vlastnictvím médií nepropustná čínská zeď,“ vysvětlil oranžové motivace Právu poslanec ČSSD Jan Chvojka.

Ten předložil návrh novely zákona o střetu zájmů, který mimo jiné zakazuje členům vlády vlastnit jakýkoliv podíl ve vydavatelstvích provozujících rozhlas, televizi nebo noviny (internetu se návrh netýká). Zákaz se nevztahuje na současné členy kabinetu, ale například po příštích volbách by se dotkl i Andreje Babiše.

Mediální palebná síla Andreje Babiše

Zdroje: Mediaprojekt – období 1.4.2015 – 30.9.2015, Radioprojekt – období 1.4.2015 – 30.9.2015, NetMonitor – únor 2014, Obchodní prezentace televize Óčko.

Internet 

měsíční počet reálných uživatelů všech webů MAFRA

4.074.331 (počítač)   /   1.756.248 (mobil)   /   770.280 (tablet)

Tisk

čtenost 

2.484.000 čtenářů

(z toho týdeník 5+2 – 939.000, deník Mladá fronta Dnes – 639.000, deník Metro – 465.000, deník Lidové noviny – 203.000, týdeník Téma – 66.000,…)

Rozhlas

denní poslechovost Rádia Impuls

1.002.000 posluchačů

Televize

měsíční zásah diváků stanic Óčko

2.511.000

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře