Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook ANO,

Babišova mediální palebná síla. Podívejte se, o co ho chce připravit ČSSD

Měsíčně na internetových stránkách vlastněným Andrejem Babišem surfuje přes pět milionů lidí. Za stejnou dobu jeho televizní kanály „zasáhnou“ 2, 5 milionu diváků, téměř shodný počet lidí si listuje v jeho tiskovinách. Babišovo rádio si každý den pustí přes milion posluchačů…

Žádný div, že se Babišova politická konkurence této mediální „palebné síly“ obává. Nejnověji se ji pokouší omezit návrh ze sociálně demokratické dílny. HlídacíPes.org proto zdokumentoval aktuální dosah jednotlivých mediatypů z portfolia vicepremiéra a ministra financí (viz tabulka níže).

Úklid v Mafře

Pro připomenutí: v polovině roku 2013 koupil Andrej Babiš vydavatelský dům Mafra vlastnící například deníky Mladá fronta Dnes, Lidové noviny, portál iDnes.cz či televizi Óčko. Tvrdil, že z jeho strany jde o „normální investici“ a nebude nijak zasahovat do obsahu.

Na konci listopadu 2013 oznámil akvizici nejposlouchanější české rozhlasové stanice – Rádia Impuls s tím, že doufá v další doplnění svého mediálního impéria. „Mým investičním záměrem je vybudovat v horizontu pěti let silnou českou mediální skupinu,” nastínil tehdy své plány Babiš.

Přes Babišovy proklamace, že do chodu redakcí nebude  zasahovat, dva klíčové tituly vydavatelství Mafra brzy změnily šéfredaktory. Lidovým novinám od 1. 12 2013 šéfuje Babišův přítel István Léko. Mladou frontu Dnes přebrala k 1. lednu 2014 Sabina Slonková. Ta ale na rozdíl od Léka vydržela pouhý půlrok. Poté ji nahradil Jaroslav Plesl.

HlídacíPes.org již před časem zmapoval, že během následujících měsíců došlo k masivní výměně vedení redakcí, redaktorů i managementu vydavatelského domu. Stejně tak jsme popsali případy, kdy média vlastněná Andrejem Babišem šla na ruku jeho politickým zájmům.


K tématu jsme napsali: 

Analýza: Konec ministryně Válkové. Poprava za účasti Babišových médií?

Šéfredaktorská přestřelka. O Válkovou i (ne)závislost na Babišovi

Další terč Lidových novin: Babišem nechtěný šéf antimonopolního úřadu

Policie vtrhla do Schwarzenbergovy firmy

Zeman potvrdil Andreji Babišovi premiérské ambice. V jeho deníku

Babiš je zplnomocněn prohlásit: Krnáčová obstála


Mafra sfúzovala s AGF Média a dalšími společnostmi. Dnes má Andrej Babiš všechna svá média pod jednou střechou a je schopen oslovit drtivou většinu české populace. Jeho skupina je druhá nejsilnější na českém webu, třetí nejsilnější v tisku a do jeho stáje patří i nejposlouchanější rozhlasová stanice v republice – Rádio Impuls.

Oranžová trpělivost u konce

Nyní ČSSD, která je s politickou formací ANO Andreje Babiše v koaliční vládě, přišla s návrhem na omezení jeho mediální moci. „Důležité je chránit nezávislost médií, aby se z nich nemohl stát účelový nástroj politické kampaně. Proto má být mezi působením ve vládě a vlastnictvím médií nepropustná čínská zeď,“ vysvětlil oranžové motivace Právu poslanec ČSSD Jan Chvojka.

Ten předložil návrh novely zákona o střetu zájmů, který mimo jiné zakazuje členům vlády vlastnit jakýkoliv podíl ve vydavatelstvích provozujících rozhlas, televizi nebo noviny (internetu se návrh netýká). Zákaz se nevztahuje na současné členy kabinetu, ale například po příštích volbách by se dotkl i Andreje Babiše.

Mediální palebná síla Andreje Babiše

Zdroje: Mediaprojekt – období 1.4.2015 – 30.9.2015, Radioprojekt – období 1.4.2015 – 30.9.2015, NetMonitor – únor 2014, Obchodní prezentace televize Óčko.

Internet 

měsíční počet reálných uživatelů všech webů MAFRA

4.074.331 (počítač)   /   1.756.248 (mobil)   /   770.280 (tablet)

Tisk

čtenost 

2.484.000 čtenářů

(z toho týdeník 5+2 – 939.000, deník Mladá fronta Dnes – 639.000, deník Metro – 465.000, deník Lidové noviny – 203.000, týdeník Téma – 66.000,…)

Rozhlas

denní poslechovost Rádia Impuls

1.002.000 posluchačů

Televize

měsíční zásah diváků stanic Óčko

2.511.000

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

8 komentářů

 1. Michal Šubrt napsal:

  A proč jenom členům vlády ? Proč ne straníkům a osobám sympatizujícím se stranami ? A proč nekontrolovat „nepovolená“ propojení stran a stranických lobistů s medii. A taky propojení stran a stranických médii na agentury pro výzkumy veřejného mínění, aby poskokové Bohouše netlačili na média skrze peníze z černých fondů, nakradených Rathem a podobnými zjevy. Ti socani fakt neví, co je slušnost a fair – a to jsem byl jejich dlouholetým voličem. To je špatná práce a můj hlas už nedostanou. Stejně když vyhrajou volby, tak se hned poperou. Navíc jsou jak předkožka – když přijde na věc, stáhnou se.

 2. Maria Pužejová napsal:

  jen bych chtěla ještě upozornit, ze má i kompletně pod kontrolou i distribučni firmu Pns,, vyhodil kompletně původní vedení a dosadil tam lidi z Agrofertu!

 3. Taoiseach napsal:

  Sluší se podotknout dvě věci: nelze tvrdit, že média – např. MfD – byla před Babišovým vstupem nezávislá a objektivní.
  Dále: co oči nevidí, srdce nebolí. Takže pokud si silná hospodářská skupina najde způsob, jak může tajně platit politikům a jak si může koupit vliv v médiích, je výsledek naprosto stejný. Na to je každý zákon o střetu zájmů krátký.

 4. paul Jaros napsal:

  Strety zajmu,vymysl Kalouska a spol.Copak v jinych zemich sveta nekoho zajima jestli je milionar ve vladni funkci?Podivejte se na USA.Trump.Nikdo o jeho bohatstvi nemluvi a nepise.Ceska zavist a zarlivost pol.stran ktere prohraly ve volbach.

  • Petys napsal:

   Nerad Vám bourám Vaše přesvědčení o srovnatelnosti české a americké reality, ale
   1. americké televize i psaná média se do Trumpa obouvají s takovou vehemencí, až je mi ho někdy parchanta líto, to se nedá srovnat s ochočeným přístupem ČT nebo hlavních českých deníků,
   2. Trump je na americké poměry jen mírně nadprůměrný boháč, před ním je nejmíň 150 bohatších vlčáků,
   3. Amerika je země, kterou nemůže ovládnout diktátor, protože má jestli se nemýlím 2.amendment, čili dodatek ústavy zaručující obyvatelstvu nošení zbraní. To není případ nás ani Evropy, kde se různé autoritativní havěti prostě daří.

  • Plocek V., Teplice napsal:

   Asi nechápete, že je to jedno z mála míst, kam může přítel Kalousek a spol. cílit k „zneškodňování“ Babiše, přeloženo ke snížení jeho politické moci.

 5. Petys napsal:

  V Rusku to přece také jde. Tam je skupina oligarchů kolem Putina a ti prostě řídí všechno. Capo di tutti capi.
  Jsme také slovanská země, proč by to nešlo u nás?

 6. Plocek V., Teplice napsal:

  Media musí Babišovi moc děkovat, protože jim poskytuje bohatou krmi pro jejich živobytí. Co se týče jeho kvality, není o nic horší než ostatních politiků napříč stranami. Navíc má pouze finanční sílu a tím pádem i větší sílu při působení na veřejnost. Proto také prskají, zejména přítel z TOP 09 a snaží se ho maximálně zdiskreditovat, protože jinak při příštích volbách pravděpodobně dojde pro tyto lidi ke katastrofě, tj. k velkému zvýšení politické moci. Je otázkou, zda vznikne naší společnosti větší škoda.

Přidávání komentářů není povoleno