Zveřejněte maturity!
GLOSA. Data z maturit by měla být veřejná. Vlastně je s podivem, že už dávno nejsou.
Je to už rok, co si v Německu vynalézavý student zažádal o maturitní zadání předem, protože přeci je financováno z peněz daňových poplatníků a jedná se o úřední dokument. Nevím, jak případ v Německu dopadl, u nás by student s takovou žádostí každopádně nepochodil.
Podle Školského zákona (č. 561/2004 Sb., § 80b, odst. 1) je „zadání zkoušky společné části maturitní zkoušky a jednotlivé zkoušky podle § 113 odst. 2 písm. a), jakož i jeho jakákoli část, informací veřejně nepřístupnou od okamžiku, kdy je Centrum za takovou informaci označí, až do okamžiku, kdy je postupem stanoveným v prováděcím právním předpisu zveřejněno“.
Okamžikem „předání zkušební dokumentace“ žákům ke zkoušce se informace stávají zveřejněnými. Žáci vyplní testy, vyjdou na chodbu a pak to teprve začne: „Jak ti to vyšlo? Kolik centimetrů čtvrečních papíru je potřeba na výrobů tý d****** čepice?“ Zvědavost, jak to mají ti ostatní, je spalující.
Anonymizovaná data o tom, jak byli žáci v jednotlivých úlohách úspěšní, se ovšem od Cermatu nedozvíme, byť jejich zveřejnění nic nebrání.
Proč by před námi měl úřad tajit, jak jsou studenti v konkrétních příkladech úspěšní? Z dat by se studenti i pedagogové mohli poučit do příštích let. Proč nemáme vědět, co žáci umějí a co neumějí?
Podle konzultanta ve vzdělávání Oldřicha Botlíka „Cermat zatím nedovoluje nikomu nahlédnout pod pokličku, což vyvolává dohady, zda vaří podle předpisů a používá kvalitní suroviny“.
Donedávna jsme přitom měli na tato data nárok ze zákona, stačilo běžné podání žádosti o informace. Nyní je situace složitější kvůli loňské novele Školského zákona, přesto by mělo být možné získat data k jednotlivým úlohám a následně je složit dohromady.
Zveřejněná data následně využijí středoškoláci, jejich učitelé, autoři učebnic i pedagogický výzkum.
Bude jasné, na co se příští rok lépe připravit, kde žáci častěji chybují a co jim naopak potíže nedělá.
(Pokud i vás tato data zajímají, nemusíte jen s rukama v klíně čekat, jak dopadne snaha o jejich získání. Můžete registrovat svůj e-mail na http://www.data-mat.cz/ a dát tak najevo, že jste připraveni požádat ministerstvo o data k jedné testové úloze. Díky vám budou třeba maturanti v roce 2017 úspěšnější, učebnice kvalitnější a pedagogové klidnější.)
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
To je fakt pitomost.
Proces učení v sobě musí samozřejmě zahrnovat i opravu chyb, které jsou někdy součástí tohoto procesu.
Jak ale napravovat něco, co je tajné ?
Pokud Cermat za zabezpečení daného procesu trží z veřejných peněz, pak má veřejnosti data předat. Pokud teda zas nějaký šibal (například z řad tkzv. právníků) nezmastil smlouvu tak, že je pro veřejnost nevýhodná.
Jenomže tohle právě vůbec nebude fungovat.Ta chyba je v předpokladu „Bude jasné, na co se příští rok lépe připravit, kde žáci častěji chybují a co jim naopak potíže nedělá.“…
Ale to je právě ten největší nedostatek Cermatu. Nedokáže meziročně, natož dlouhodobě udržet podobnost zkušebních úloh – rozumějme z hlediska odbornosti a požadovaných(předpokládaných) znalostí a schopností studentů. Každý rok je v tom naprosto unikátní a naprosto rizikový, na naprosto rozdílné úlohy se nedá připravovat.
Ale pokud by to mělo sloužit k něčemu jinému – totiž ke společenské konfrontaci se státem , aby takový způsob státních maturit změnil, tak by se dalo říct že k tomu už je potřebných informací a argumentů dost, a netřeba je ještě několik let analyzovat.
Mimochodem, vzhledem k tomu že se v poslední době v médiích skloňovaly akademické svobody, tak je nutné zdůraznit že tyto – jak jsou uvedeny v zákonu o VŠ -nezaručují vůbec svobodu politických názorů na školách (to není třeba, na ty má už z Ustavy právo každý), ale svobodu odborných názorů v průběhu výuky. Že by snad stát zavedl pro VŠ nějaký „zkušební orgán“ podobný Cermatu ,který by vlastní formou „státních státnic“ určoval a zkoušel ve jménu státu co studenti VŠ (podle něj)umět mají-to by pochopitelně vysoké školy odmítly. A stejně by to měly odmítnout i školy střední…
To tajnůstkářství opravdu nemá žádné opodstatnění. Vždyť i vysokoškolský student ví dopředu, z čeho bude skládat zkoušku. Pochybuju,že by si maturant dovolil nabiflovat pouze nějaký test, aniž by zazdil všechny širší souvislosti s ním spojené. Ale měl by lepší podmínky na klidnější a kvalitnější přípravu. Např. i výroba taháků dá dost práce. Doporučuji MŠMT a Cermatu více komunikace např.s firmou Scio. Stejné je to i s výsledky.
Výhoda VŠ (resp. každého) studenta je v tom že především ví u kterého profesora tu zkoušku skládat bude, takže ví (třeba už z přednášek, nebo od svých předchůdců) na co ten profesor dává důraz a co v té zkoušce bude z celého vědního oboru požadovat znát jako podstatné (upomínám na onu scénku v Básnících tuším 2, jak mladému Šafránkovi starší student prodává skripta a tam už je barevně podtrženo co pan profesor (a asistent) budou u zkoušky požadovat.)
Kdežto „špatná podstata“ státních maturit od je v tom že student tuto vazbu nemá, dokonce neexistuje ani žádná garantovaná učebnice s jistotou „co je v této učebnici, to budou požadovat u státní maturity“.. Autoři úloh st.maturit to pak zpětně zdůvodňují tvrzením že „je přeci samozřejmé“ že právě tyto znalosti už musí mít každý středoškolák, resp. teenager..
Celý Cermat je placený z našich daní a měl by pracovat pro nás. Když chci dítěti vybrat kvalitní střední školu, potřebuji k tomu informace, které jsem si zaplatila daněmi, ale nedostanu se k nim. Tak proč potom platím daně? Chci vědět, která škola má úspěšnost u maturit třeba 90%, aby dítě neztrácelo čas někde, kde má šanci odmaturovat sotva poloviční. Stačí mi pořadí škol podle úspěšnosti v jednotlivých předmětech, nepotřebuju vědět, jak se vedlo jednotlivým studentům. A platím jim za jejich šaškování královsky, tak ať nedělají ofuky.
Ale to co požadujete už přece je 2 roky k dispozici zde
https://vysledky.cermat.cz/data/Default.aspx
To co se v tomto článku požaduje je ještě něco o 2 řády hlubší. Totiž výsledky nikoliv za celou zkoušku, ale i za jednotlivé úlohy v testu. A navíc nikoliv agregovaně za školu. Ale – za jednotlivé studenty, ovšem anonymizovaně.
Pokud by Vás tedy zajimalo jak jakýsi anonymní žák č.45 spočítal třeba zmíněný příklad „Kolik centimetrů čtvrečních papíru je potřeba na výrobů tý čepice?“..Ovšem nevím k čemu by Vám to bylo…