Ztráta nezávislosti a riziko politického ovlivňování, komentují evropští novináři volbu do Rady ČT
Několik evropských novinářských organizací poslalo v úterý otevřený dopis českým poslancům. Varují v něm, že výsledky květnové volby nových členů Rady ČT ohrožují nezávislost veřejnoprávní televize. „Vysílání musí sloužit veřejnému zájmu, nikoli zájmům jedné politické strany nebo dokonce vlády,“ stojí v textu pro zákonodárce, kteří členy mediálních rad volí.
„Jsme znepokojeni, že složení Rady již nelze považovat za nestranné a vyvážené napříč politickými skupinami. Zvolení kandidáti odrážejí jednostrannou politickou nerovnováhu a to otevírá riziko přímého politického vlivu,“ píší signatáři.
Pod dopisem jsou podepsáni zástupci čtyř organizací: Lutz Kinkel, generální ředitel Evropského centra pro svobodu tisku a médií (ECPMF), Mogens Blicher Bjerregård, předseda Evropské federace novinářů (EFJ), Scott Griffen, zástupce ředitele Mezinárodního tiskového institutu (IPI) a Adam Černý ze Syndikátu novinářů České republiky.
Budeme vás sledovat
„Výsledek volby považujeme za znepokojivý vývoj vzhledem k udržení mezinárodních standardů a nezávislosti veřejnoprávní televize,“ komentují fakt, že poslanci naposledy do Rady ČT poslali ekonomku Hanu Lipovskou, moderátora Lubomíra Veselého a publicistu Pavla Matochu.
Připomínají, že už před prvním kolem volby letos v březnu unikl do médií e-mail předsedy volebního výboru Stanislava Berkovce, který jednotlivé kandidáty „třídil“ mimo jiné podle jejich postoje k vedení České televize. Tento seznam a de facto doporučení, koho volit, a koho ne, pak poslal dalším poslancům vládního hnutí ANO.
Že měl Berkovcův seznam na volbu skutečně vliv, má podle dopisu čtyř organizací dokazovat to, jak si ve volbách vedl Michal Klíma, předseda českého národního výboru IPI, novinář a bývalý šéf nakladatelství Economia. Klíma původně v tajném hlasování volebního výboru dostal nejvíc hlasů ze všech kandidátů, následně ale při volbě v plénu sněmovny neuspěl.
„Ujišťujeme vás, že nadále sledujeme stav svobody tisku v České republice,“ píší poslancům signatáři dopisu.
Některé ze zmíněných novinářských organizací byly i součástí loňské monitorovací mise ke stavu médií v Česku.
Ta v tuzemsku strávila dva dny, během kterých se podle závěrečné zprávy její členové „setkali se 14 klíčovými aktéry tuzemské mediální scény“ – s novináři, editory, manažery, ale i učiteli či politiky. Zastoupená byla jak veřejnoprávní, tak soukromá média.
Extrémní Babiš
„Můj celkový dojem je, že situace médií v Česku je velmi křehká a mohla by se vyvinout v maďarský nebo polský scénář, stejně tak ale může skončit pozitivně. Stále je to možné, ale je potřeba se tomu opravdu věnovat a udělat v mediální sféře pořádek,“ komentoval tehdy výsledek mise dánský novinář a prezident Evropské federace novinářů Mogens Blicher Bjerregård.
Všichni, s kým evropská novinářská delegace v Česku mluvila, se podle zprávy dotkli „extrémní situace, kdy premiér Andrej Babiš de facto vlastní 30 procent soukromých médií“.
Fakt, že má premiér přes svěřenské fondy na svá média vliv, označuje zpráva za „naprosto neakceptovatelný pro demokracii“.
„Novináři a editoři z ostatních médií, která o Andreji Babišovi informují kriticky, jsou premiérem často ostře napadáni a diskreditováni. Stejnému zastrašování čelí i od prezidenta Miloše Zemana a dalších politiků. Objevily se také snahy odmítat poskytnutí informací kritickým novinářům,“ konstatuje zpráva.
Už tehdy také evropské novinářské organizace konstatovaly, že nezávislost českých veřejnoprávních médií je v ohrožení. Parlament a vláda na ně totiž „až příliš snadno mohou vytvářet tlak skrze propojení schvalování výročních zpráv a obsazení mediálních rad“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Poradci ředitele šéfa ČT Součka: mediální profesor Jirák i starý známý z Brna
Ivan Štern: Prokleté slovo veřejnoprávní. A proč „každej nemůže bejt chytrej“
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Prosím vás pěkně, kdy byla Rada ČT naposledy nestranná? Vždycky tam seděli lidi, kteří byly nějakým způsobem vázáni na politické strany. Tento článek je úplně o ničem.
„Pod dopisem jsou podepsáni zástupci čtyř organizací: Lutz Kinkel, generální ředitel Evropského centra pro svobodu tisku a médií (ECPMF), Mogens Blicher Bjerregård, předseda Evropské federace novinářů (EFJ), Scott Griffen, zástupce ředitele Mezinárodního tiskového institutu (IPI) a Adam Černý ze Syndikátu novinářů České republiky.“
Pan Adam Černý se opravdu snažil. Kritiku přes noc sepsal, ostatní jmenovaní podepsali. Možná, že ji ani nečetli. Nefandí pan Černý našim Pirátům ? Ti také hledají oporu jinde než v Čechách.
Pan Adam Černý se opravdu snažil. Kritiku přes noc sepsal, ostatní jmenovaní podepsali. Možná, že ji ani nečetli. Konec citátu. Mohl byste pane Fakta potěší svou informaci doložit a uvést konkrétní zdroj? Ale odkazy na ruské, proruské a pročínské weby vynechte. Neberu je vážně.
Koukám, že soudruzi z národní fronty neunesli novou situaci, kdy Rada ČT již nadále nebude jednobarevná a konečně bude v souladu se zákonem obsahovat i lidi jiných názorů, odlišných od současného bruselského rudo-zeleného mainstreamu. Nikdo nemá právo mluvit poslancům Parlamentu ČR do jejich volby, tedy pokud nechce být považován za fašistu.
Docela sarkasticky bych se asi zeptal, jak chtějí zmínění pánové z Evropských organizací sledovat „.. stav svobody tisku v České republice,“, když prakticky nikdo z nich (krom posledního) nepochybně neumí český jazyk, takže si ani nemohou ověřit, co konkrétně , ale úplně ten který politik rozhodl, pronesl, resp co která (kontrolovaná) média skutečně napsala, leč jsou závislí na dodaných a přeložených informacích, vykladech a udáních jejich politických i ideologických oponentů??
Toto tedy píši i když chápu že zde pan Babiš skrze svá média nějaký vliv má – ovšem, nechat to kontrolovat někým zcela neznalým ze zahraničí, může mít asi tak podobný fatální dopad jako mise lorda Runcimana – krátce před Mnichovem…
A zcela jistě takové analogie někdo vytáhne a zcela jistě si EU o podobné srovnání přímo koleduje.
„Ujišťujeme vás, že nadále sledujeme stav svobody tisku v České republice,“ píší poslancům signatáři dopisu. …. v podtextu cítím takové to : A běda vám. !… pokud se nám něco nebude líbit…. A to z pozice morálně nadřazených a do cizích věcí se pletoucích rádoby elit.
Není to tak trochu nátlak na demokraticky zvolené zákonodárce suverénního státu ?
Neměli bychom si tento problém vyřešit u nás sami ? Co se doma upeče….
Nebo toho už nejsme schopní ?
Řešení je jediné rozumné: czexit.
Tento článek byl natolik přínosný a přinesl tak závažné informace, které ve mě vzbudily velké obavy o nezávislost veřejnoprávních médií, že bych velmi rád na váš účet přispěl nějakou vyšší částkou. Bohužel jsem ale na stránce nenašel možnost jak přispět více jak 1000,- Kč, např. 5000,- Kč, jak to mohu udělat? Moc vám za tento příspěvek děkuji a zejména pak děkuji signatářům otevřeného dopisu, že se tolik starají o nezávislost našich médií.
Příjemný den a děkujeme za milé slova i důvěru. Podpořit nás můžete přímo na účet: 2600667991/2010 . Vyšší sumou nás můžete i přes systém darujme.cz pod každým z článků. sumu ve formuláři lze upravit. Předem moc díky za podporu!