Roman Joch. Foto: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia

Ztráta důvěry po kritice Fica. Roman Joch už slovenské vládě neradí

Napsal/a Vojtěch Berger 10. července 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Personální změny ve slovenském státním aparátu po loňském nástupu vlády Roberta Fica mají i přinejmenším jednu českou stopu. O svou funkci šéfa bratislavského Institutu pro výzkum práce a rodiny přišel publicista a vysokoškolský učitel Roman Joch, který už několik měsíců působí znovu v Praze. Podle Jocha šlo o standardní výměnu bez emocí. Sám se ale kritikou Fica ještě před jeho návratem k moci nijak netajil.

Když si v roce 2020 tehdejší slovenský ministr práce a sociálních věcí Milan Krajniak vybral Romana Jocha jako šéfa státní příspěvkové instituce, která slouží jako odborná podpora pro ministerstvo, psalo se o tom poměrně obšírně.

Připomínaly se starší Jochovy výroky a konzervativní postoje a spekulovalo se, kam nový ředitel může směřování státního think-tanku v otázkách rodiny pootočit.

Jochovu nástupu tehdy předcházely i další personální změny. Funkci na ministerstvu práce tehdy například opustila šéfka odboru rodové rovnosti Oľga Pietruchová se zdůvodněním, že ministr ji měl nutit akceptovat připomínky Konference biskupů Slovenska. Pietruchová také naznačila, že jí posilování náboženství v politice na Slovensku připomíná vývoj v sousedním Maďarsku a Polsku.

„Role institutu nemá být monolitní, ale má být i diskusní, což se mi velmi líbí. Mezi sebou by měli polemizovat mnozí autoři, chceme publikovat názorově vyhraněné politické texty od demokratické levice až po demokratickou pravici. Samozřejmě, žádní komunisti, fašisti ani islamisti,“ popsal na začátku své zadání v čele instituce sám Roman Joch.

Této vládě nechci moc sloužit

Letos, po více než třech letech, opustil funkci v naprosté tichosti a bez zájmu médií: „Přišla nová vláda, nový ministr. Jmenoval osobu, ve kterou měl důvěru. Byla to standardní výměna bez emocí,“ komentuje svůj odchod pro HlídacíPes.org.

Pokud při nástupu vlády Igora Matoviče zaznívaly výše zmíněné obavy z přílišného posilování vlivu náboženství ve slovenské politice, za Roberta Fica to není jinak. Ukázal to jeho nedávný projev při cyrilometodějských oslavách v Bratislavě na hradě Devín.

Ministr Krajniak, který Jocha před čtyřmi lety do funkce jmenoval, patřil k hnutí Sme rodina, které mělo rodinnou politiku už v názvu. Minulý čas je zde na místě, protože strana po loňských volbách vypadla z parlamentu. Přispěly k tomu i skandály šéfa strany Borise Kollára s jeho bývalými partnerkami a matkami jeho mnoha dětí.

Jako nominant strany, která přišla o jakýkoli vliv, Roman Joch počítal s tím, že skončí: „Já jsem to samozřejmě věděl a čekal a taky jsem to tak i zamýšlel, že této slovenské vládě nechci nějak moc sloužit,“ dodává s odkazem na aktuální složení a kroky slovenského kabinetu.

Joch coby dlouholetá tvář konzervativního Občanského institutu se ještě před nástupem nové slovenské vlády k moci nijak netajil kritikou Roberta Fica.

„Jeho problém je, že i když vypouští na veřejnost některá konzervativní témata, sám žádným konzervativcem není. Je to v podstatě šarlatán, kterému jde o to, jestli zůstane na svobodě nebo ne. (…) Je to velmi nebezpečná situace,“ nebral si vůči Ficovi servítky v rozhovoru pro server Postoj z loňského léta.

Fico: Od ateismu ke křesťanství

Pokud při nástupu vlády Igora Matoviče zaznívaly výše zmíněné obavy z přílišného posilování vlivu náboženství ve slovenské politice, za Roberta Fica to není jinak. Ukázal to jeho nedávný projev při cyrilometodějských oslavách v Bratislavě na hradě Devín.

Fico v projevu řekl, že křesťanství „dává této společnosti normální rozměr“, zdůrazňoval význam spirituality a církevních hodnot při budování státu a kritizoval progresivní ideologie, které se podle něj „šíří jako rakovina“. Před čtyřiceti lety v přihlášce do KSČ nicméně ještě tvrdil, že je přísný ateista.

„Chybí úspěšný konzervativní populista, který by řekl, že Robert Fico má v některých věcech pravdu, ale je to nedůvěryhodný a zdiskreditovaný člověk,“ řekl Joch o současném premiérovi ve zmíněném loňském rozhovoru pro Postoj.

Po odchodu ze státních služeb z Bratislavy se Roman Joch vrátil v Česku zpět k působení v Občanském institutu a k výuce na vysoké škole.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)