Znásilnění zas a znovu. Proč je jeho nová definice prostě špatně
KOMENTÁŘ. Ministerstvo spravedlnosti přišlo s novou koncepcí trestných činů, pod které má spadat sexualizované násilí. Je to krok, který nastává po mnohaletých snahách odborné veřejnosti a neziskového sektoru o změnu. Ministerstvo se ale správným směrem bohužel nevydalo.
Současná definice trestního zákoníku pořád akcentuje násilí a aktivně kladený odpor. Oběti a přeživší musí dokazovat, co všechno udělali pro to, aby znásilněni nebyli.
Poškození jsou proto dokola dotazováni, zda dosti křičeli, zda taky kopali a zda to udělali dost autenticky, aby to nakonec nemohlo být chudákem pachatelem vnímáno jako taková role-play předehra.
Pachatel může šoupat nohama a počkat si, jak to celé dopadne.
Nový trestný čin: sexuální útok
Dnes už ale víme, že zrovna křik a kopání není tou nejobvyklejší reakcí na stresovou situaci a u spousty lidí se objevuje spíše takzvané zamrznutí (oběť prostě nedělá vůbec nic).
Další problém je pak s násilnými vztahy, kde oběť už často ví, že kdo nic nedělá, ten možná nebude mít tentokrát zlomenou čelist.
Je dobře, že se na vývoj poznání o stresových reakcích v případě znásilnění rozhodlo Ministerstvo spravedlnosti reagovat a hledat lepší řešení.
Jako advokáti zastupující poškozené právě v případech sexualizovaného násilí si ale nemyslíme, že ministerstvo to lepší řešení našlo.
Než se pustíme do kritiky, chtěly bychom zdůraznit, že ten úkol rozhodně není jednoduchý. Legislativa je jako oprava traktoru – past vedle pasti. Je potřeba vyhovět enormnímu množství požadavků tak, aby z toho nakonec nevylezl bezzubý a bezsrstý kočkovepř. Ten se ale bohužel z aktuálního návrhu klube.
Nově se má znásilnění dopustit ten, kdo s jiným proti jeho vůli vykoná soulož nebo jiný pohlavní styk provedený způsobem srovnatelným se souloží, nebo kdo k takovému činu zneužije jeho bezbrannosti.
Aktuální záměr počítá se zavedením nového trestného činu. Byl by jím § 185a – sexuální útok.
Toho se dopustí ten, kdo s jiným proti jeho vůli vykoná jiný pohlavní styk než znásilnění, nebo kdo k takovému činu zneužije jeho bezbrannosti.
Potrestán má být také ten, kdo jiného násilím, pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy donutí k pohlavnímu sebeukájení, obnažování nebo jinému srovnatelnému chování, nebo kdo k takovému chování jiného přiměje zneužívaje jeho bezbrannosti.
Trestný čin je spáchán zneužitím bezbrannosti, jestliže pachatel využije toho, že je jiná osoba ve stavu, v němž není schopna projevit svou vůli z důvodu bezvědomí, spánku, ovlivnění návykovými látkami, nemoci, zdravotního postižení, duševní poruchy, disociativní poruchy, nízkého věku nebo jiného obdobného důvodu.
A proč to podle nás obětem nepomůže?
Bránila se oběť dost?
Místo navrhovaného „bez souhlasu“ pracuje koncepce s pojmem „proti vůli“. Opět je tedy po obětech vyžadováno, aby projevovaly vůli způsobem srozumitelným i tomu nejpitomějšímu pachateli, místo abychom po pachatelích konečně žádali, aby si sakra ověřili, že zájem je na obou stranách.
Nový trestný čin Sexuální útok přinese zmatek. Nejen policie a soudy budou mít vedle sebe znásilnění, sexuální útok, sexuální nátlak a pohlavní zneužití. A teď co je co…
Tříštění právní úpravy podle nás přinese nekonečné handrkování o tzv. kvalifikaci – tedy za jaký trestný čin má být pachatel vlastně souzen a kolik za to má dostat.
V trestním zákoníku se nově objevuje pojem „disociativní porucha“. Její přítomnost by ale musel konstatovat znalec. Těch už je teď málo a lhůty k vypracování „znalečáku“ jsou nekonečné.
Je taky otázkou, zda by znalec dovedl posoudit, jestli byla porucha přítomná v okamžiku, kdy k násilí došlo.
Žádná z variant stále neřeší „zamrznutí“ a všechny důvody takové reakce. Vlastně by nově bylo nutné dokázat, že poškozený vůbec vůli projevit nemohl. Tak přísné požadavky ale neobsahuje ani aktuální úprava.
Přitom důvodem k zamrznutí může být ochromující stres, který projevení vůle sice úplně neznemožní, ale podstatně sníží.
Cílem změn by přitom mělo být, aby postižitelné byly i ty případy, kdy poškození nesouhlas neprojevili, protože nemohli – byli v enormním stresu, nechtěli dopadnout ještě hůř, vedle spaly děti, nemohli si to dovolit, jinak by skončili na ulici….
Cílem změn by mělo být, aby oběť nemusela do nekonečna čelit pochybnostem, že se nebránila dost a že když se nebránila dost, tak ani ta újma nebude asi nijak velká.
Tělo není volně k dispozici
Prokazování, že sexuální aktivity se děly „proti vůli“ poškozeného, se nijak neliší od aktuální situace, kdy je potřeba prokazovat, že se děly „přes zřejmý odpor“, jak mnohé soudy stále vyžadují, ačkoliv rozhodovací praxe už je mezitím jinde.
Zavedení nového spojení „proti vůli“ a nového trestného činu tak oběti neochrání. Ani zavedení disociativní poruchy mezi důvody bezbrannosti nepovede podle nás ke zlepšení. Vše se jen ještě trochu víc rozplizne.
Neziskové organizace a odborná veřejnost dlouhodobě navrhují řešení založené na absenci souhlasu.
Pojem „bez souhlasu“ už trestní zákoník zná a najdeme ho v několika různých trestných činech. Co to ale znamená „proti vůli“, to právo zatím neví.
Co tedy doporučujeme?
Pracovat s pojmem „bez souhlasu“. Jen ano je ano.
Nezavádět další trestné činy.
Zohlednit, že za nedostatek reakce nemůže vždy jen absolutní nemožnost jakkoliv se projevit. Stačit má i podstatné omezení (velký stres, toxický vztah, obtížná situace, ve které projev nesouhlasu může mít nedozírné následky).
Lidské a zejména ženské tělo není něco, co je volně k dispozici až do okamžiku, než jeho majitel důrazně projeví a prokáže opak.
S dalším člověkem je možné mít intimnosti pouze po předchozím opravdu jednoznačně projeveném svobodném souhlasu. Ten nemusí být písemný ani notářsky ověřený.
Zkrátka pokud váš protějšek dělá dobrovolně podobné věci jako vy se zhruba stejným nadšením, máte souhlas. Pokud ne, máte problém. A tohle vše musí už konečně zohlednit i právo.
Autorky jsou advokátky advokátní kanceláře OKJH, která se specializuje na trestní právo a pomoc obětem trestných činů.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Aleš Rozehnal: Mohou čeští politici legálně lhát?
Exposlanec Wolf na útěku. V seznamu Interpolu chybí, snaha o jeho vydání z Paraguaye trvá
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Souhlasím s tím, že je zákon nedomyšlený a oběti jsou při dokazování značně znevýhodněny. Ale nedokáži si, v případě „zamrznutí“, představit dokazování „dal/a souhlas – nedal/a souhlas“, zvláště v případech, kdy se jedná o ojedinělý čin (nejde o násilný vztah a útočník nemá násilnou historii). V takovém případě si myslím, že by stejně vyhrál násilník v rámci presumpce neviny.
Pokud by to byl opačný případ, nastane jiný problém. Stačí se podívat do států, kde se pro případy znásilnění užívá presumpce viny. Tam je nemálo případů, falešných obvinění v rámci pomsty a podobných pohnutků.
Je to dvousečná zbraň, kde není jednoznačné správné řešení které by do jisté míry nestranilo jedné nebo druhé straně. Ale to se koneckonců týká většiny zákonů.
No právě. Chyba je právě v tom celém justičním systému, který je nachýlen směrem k pachatelům trestné činnosti.
To že je postaven na presumpci neviny by ještě nevadilo, protože požadavek že vina musí být pachateli „nade vší pochybnost prokázána“, je správný.
Tedy pokud by se zůstalo na faktické rovině, tedy jakkoliv fakticky prokázáno že čin spáchal.
Bohužel, západní právní systém požaduje formálně právní uznání důkazu, což ale značí, že v řadě případů i když soud fakticky ví, že obžalovaný čin spáchal, stejně ho musí propustit jako nevinného.
Když toto zjistíme, že justice, stejně jako celá západní společnost se zamořila pokrytectvím, které ubližuje právě těm slabým a obětem.
A mimochodem, samozřejmě že i ta nová definice znásilnění je k ničemu. Ono stačí si totiž představit nikoliv řídkou situaci, kdy to znásilnění provede cizinec, z naprosto jiné kultury.
Načež jeho obhájce bude samozřejmě tvrdit, že dotyčný oběti ale opravdu nerozuměl, jestli říká ano či ne, a že rovněž si její chování – „podle své kultury“ vyhodnotil úplně jinak.
A co potom, slavnej soude??
Presumpce neviny je základem civilizovaného práva. A pokud byl důkaz získán nezákonným způsobem, je otázka, kam až ta nezákonnost šla (mohla jít až k totálnímu padělání). Tady je třeba postavit jasnou hranici, vycházející navíc z opakovaně a různými cestami a v různých zemích zjištěného faktu, že odsouzení nevinného nadělá víc škody jako osvobození vinného.
Jistěže presumpce viny, jako u soudů inkvizičního typu (nebo politických procesů 50., v SSSR i 30., let) je snem každého nepřítele demokracie, ať už na bázi bolševismu nebo fašismu / nacismu (nebo jejich směsky, což je „liberální demokracie“).
👍
Zkuste se někde v zemích původu těchto cizinců chovat podle naší kultury:
V Saúdské Arábii a jiných zločinných státech budete zbičován, pokud se povedete na ulici se svou manželkou za ruce. Běžně jsou tam bity holí i ženy – expertky z jiných států, pokud vítr na jejich tělo příliš přitiskne předepsaný islámský dehonestující oděv pro ženy. Vím od paní, která to zažila. Faktem je, že nedokážu pochopit, proč by tam naši experti měli jezdit něco dělat – ať si ti místní vymodlí co chtějí u toho svého Alláha, a pokud jim to nedá, tak ať to nemají, žádná škoda. A zejména nechápu, proč tam jezdí ženy, když se tam s nimi zachází jako se zvířaty.
Čili tady je jediná rada: držet se onoho „neznalost zákona neomlouvá“. Tvrdě a důsledně.
Odbornice patrně požadují, aby jakýkoli sexuální styk byl znásilnění. Pak by měly plnou čekárnu klientek a klientů.