Jak zmírající ČSSD opět umetá cestu Zemanovi na Hrad

Napsal/a Robert Břešťan 31. října 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

ČSSD oznámila, že do prezidentských voleb nepostaví žádného svého kandidáta. Jako by tím sociální demokraté chtěli definitivně potvrdit svou cestu k bezvýznamnosti.

Je to zjevně snaha vyhnout se dalšímu volebnímu výbuchu; jenže jasné je i to, že svým rozhodnutím jen posílila šance Miloše Zemana. Pozoruhodné je, jak vyklizené pole má nyní Zeman na svém levoboku. Naopak od středu doprava je přehuštěno, což je pro Zemana opět jen dobře.

Podle vzoru Remek

Komunisté stejně jako v roce 2013 nepostaví žádného kandidáta. Původně sice před pěti lety „strašili“ populárním kosmonautem Vladimírem Remkem, ale z jeho kandidatury nakonec sešlo a Zeman – už jako prezident – jej pak vyslal na velvyslanecký post do Moskvy. Letos komunisté nestraší už nikým.

ČSSD sice před pěti lety svého kandidáta měla, Jiří Dienstbier však neuspěl a ve druhém sociální demokraté vyzvali k volbě Zemana. Nepochybně toho mnozí z nich hořce litovali.

To, že se letos jejich kandidát (ať by to byl kdokoli) nepokusí Zemanovi uzmout alespoň něco levicových hlasů, se dá implicitně interpretovat opět jako podpora. Tentokrát už v prvním kole.

Týden před uzávěrkou prezidentských kandidatur to vypadá, že do boje nepůjde ani kandidát za ANO a dá se očekávat, že přihlášku nakonec nepodá ani Okamura (i když se prý rozhodne až po setkání se Zemanem 6. listopadu).

Právě tahle neúčast levicově-populistických kandidátů Zemana v prvním kole volby značně posiluje.

Už před časem na volební počty upozornil v rozhovoru pro Hospodářské noviny matematik a ekonom René Levínský zabývající se mimo jiné teorií her. Podle něj je Zeman skoro neporazitelný ve druhém kole, „protože tím, jak vypráví, co mu přijde na jazyk, si z toho každý něco vezme.“

Zeman na nohou

„Ale právě tím, že vypráví cokoliv, je dost slabý v prvním kole. On se stal prezidentem ne proto, že porazil Karla Schwarzenberga, stal se prezidentem proto, že přesvědčil Vladimíra Remka, aby nekandidoval, a tím komunisté neměli kandidáta v prvním kole,“ vysvětloval Levínský.

Tedy – kdyby Remek kandidoval, hlasy pro Zemana by se výrazně naředily a současný prezident by prezidentem dost možná nebyl. „Porazit Zemana znamená postavit dostatek dobrých kandidátů do prvního kola. A taky tam postavit nějakého komunistu, který vezme těch deset komunistických procent. I kdyby člověk měl kvůli tomu založit vlastní komunistickou stranu,“ navrhoval matematik.

Tištěná publikace ZE-MAN. Může být vaše. Podrobnosti ZDE.

Logicky se pak do repertoáru tažení proti Zemanovi nabízí postavit i sociálního demokrata, populistu a nacionalistu. „A musí kandidovat Okamura. Tímhle způsobem se Zeman nedostane do druhého kola a bude vyřešeno. Ale pokud se dostane, bude problém,“ říká René Levínský.

Jeho slova se i včerejším rozhodnutím ČSSD postupně naplňují. A je docela jedno, že internetem se nyní – s poukazem na záběry z Vítkova z 28. října – opět šíří spekulace o tom, že Miloši Zemanovi musela být s ohledem na jeho zdravotní problémy amputována část pravé nohy.

Prezident je cukrovkář, silný kuřák i konzument alkoholu, jeho lidé se jej evidentně snaží poslední dobou šetřit. Sílu bude potřebovat, i když do politických debat se před prezidentskými volbami nechystá. Vystačí si s objížděním republiky a s neomezeným přístupem do spřátelených médií.

Enormní zájem na Zemanově opětovné kandidatuře, respektive znovuzvolení, mají lidé z jeho okolí. Především poradce Martin Nejedlý a kancléř Vratislav Mynář, jejichž pozice stojí a padá právě s ním. Zájem pak mají i lidé (či organizace a firmy), kteří do vlivu na Zemana investovali. Když ne přímo peníze, tak alespoň nemálo energie.

Právě zdravotní stav Miloše Zemana byl tím hlavním faktorem pro úvahy o tom, zda bude první přímo volený český prezident kandidovat i pro druhé funkční období. Nyní je zjevné, že jakkoli zle se Zeman možná cítí, zájmy na jeho pokračování ve funkci převážily.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)