Zmanipulované video s Pavlem: „Vstoupíme do války s Ruskem.“

DEZINFORMACE: Na sociálních sítích se objevilo krátké video, ve kterém kandidát na prezidenta Petr Pavel říká: „Jediná možnost, jak dovést situaci do zdárného konce, je pomoct Ukrajině tu válku vyhrát. A my to můžeme udělat z naší strany právě tím, že vstoupíme do války s Ruskem.“ Video obsahuje vodoznak dezinformační telegramové skupiny neČT24 a bylo sdíleno s popiskem, že se „válečný štváč Petr Pavel vybarvil“. Jde však o upravené video.

OVĚŘENÍ: Popravdě jde o zmanipulované video, které vzniklo sestříháním zvukové stopy z původního, více než tříminutového videa. To na Facebooku sdílela Pavlova odpůrkyně a podporovatelka Ruska vystupující pod jménem Moňa Gygy, která Pavla při jeho výjezdu do Ostravy konfrontovala s otázkami k válce na Ukrajině. Pavel však při rozhovoru výše zmíněnou větu neřekl. Ta byla vytvořena spojením dvou částí různých Pavlových vět.

Vyznění jeho skutečné odpovědi je navíc zcela opačné: „Přímo do toho (konfliktu) vstoupit opravdu nemůžeme,“ řekl Pavel s tím, že je potřeba Ukrajinu podporovat dodávkami zbraní a protiruskými sankcemi.

Následující přepis zmanipulovaného úseku (1:55 – 2:33) originálního rozhovoru ukazuje, jak manipulátor falešné video vytvořil:

Moňa Gygy: Já se chtěla jen zeptat, když tedy budete posílat ty zbraně a peníze na tu Ukrajinu, na pomoc Ukrajině, jestli to není zbytečné. Protože já si myslím, že už tam potřebují pomoct v armádě.

Petr Pavel: No, ono to nejde takto udělat. Protože kdybychom to takto udělali, tak vstoupíme do války s Ruskem, a to by bylo mnohem horší. Takže jediná možnost, jak dovést situaci do zdárného konce, je pomoct Ukrajině tu válku vyhrát. A my to můžeme udělat z naší strany tím, že ji dodáme kvalitnější zbraně, že budeme pokračovat v sankcích proti Rusku, protože přímo do toho vstoupit opravdu nemůžeme.

Celé video zde:


Text vznikl ve spolupráci s European Media Information Fund (EMIF) a jeho partnery Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute. Výhradní odpovědnost za jakýkoli obsah podporovaný EMIF náleží autorům a nemusí nutně odrážet pozice EMIF a jejich partnerů, Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute.

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org