Žlutá je barva naše. Česká republika je celoevropsky na špici v pěstování řepky
S Českou republikou se do množství pěstované řepky olejky může v Evropě rovnat pouze Estonsko. V obou zemích nezaměnitelně žlutá rostlina zaujímá statisticky bezmála 14 % veškeré orné půdy. Je to nejvíce v celé Evropě.
Podle údajů českého ministerstva zemědělství v osevních postupech zaujímala řepka na českých polích dokonce podíl 20 %.
„Řepka ozimá pro sklizeň v roce 2017 byla vyseta na ploše 407 tis. ha, proti předchozímu roku jde o přírůstek 14 tisíc hektarů,“ podotýká za ministerstvo zemědělství mluvčí Markéta Ježková.
Pro mezinárodní srovnání však pro účely tohoto textu vycházíme z údajů Eurostatu, který Česku ve svých statistikách přiznává „jen“ 366 tisíc hektarů řepky.
Vesnice v žlutém obklíčení
Třetím největším pěstitelem řepky v Evropě (opět v poměru k celkové ploše orné půdy) je Velká Británie. Kupříkladu Slovensko řepku pěstuje na 8,8 % své orné půdy, srovnatelné Rakousko jen na necelých třech procentech.
„Rakousko je země k níž máme blízko geograficky i historicky a je to zároveň ukázka toho, jak by mohlo ideálně vypadat i české zemědělství,“ říká odborník na zemědělství a venkov František Havlát.
Zdroj dat: Eurostat
V české krajině řepka místy působí tak, že je to snad jediná plodina, jež se v Česku pěstuje. Ve skutečnosti je suverénně nejpěstovanější českou plodinou pšenice (následovaná právě řepkou).
Dojem všudypřítomnosti řepky podle Josefa Stehlíka, předsedy Asociace soukromého zemědělství, podporuje fakt, že v Česku zemědělské podniky hospodaří na velkých scelených plochách . „Některé podniky řepku vysévají třeba na rozsah celého katastru a najednou máte kolem jedné malé vesnice jedno obrovské pole plné řepky. V tom jsme unikátem v celé Evropské unii,“ říká Stehlík.
„Česko je v Evropě řepkařskou velmocí. Plochy, které uvolnily tradiční plodiny jako brambory či cukrová řepa, obsadila řepka. Má výhodu v tom, že má prakticky neomezený odbyt,“ vysvětluje Stehlík.
Dva roky pro Babišův Preol
Prim v pěstování i zpracování řepky hraje zemědělský holding Agrofert. „Veřejnost je často vystavena tvrzení, že bez řepky by Agrofert nemohl prosperovat. Je to mýtus,“ namítá mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.
„Naše společnosti měly v roce 2016 oseto řepkou 19 536 hektarů půdy. Jde tedy o necelých pět procent z veškeré zemědělské půdy v České republice oseté řepkou ozimou. Zároveň se jedná o 17 % celkové výměry zemědělské půdy, kterou společnosti koncernu Agrofert obdělávají,“ dodal pro HlídacíPes.org Hanzelka.
Zemědělci ale upozorňují na to, že Agrofert je tím na maximu možného. „Myslím, že 15 – 17 % je maximum možného zastoupení v osevním postupu. Když se jedna plodina na poli často opakuje, tlak škůdců a chorob je tak velký, že je to natolik finančně náročné, že se to potom nevyplácí,“ říká Josef Stehlík.
Pro Agrofert je řepka výhodná i s ohledem na produkci biopaliv. Firma Preol spadající pod Agrofert je od roku 2015 jediným českým výrobcem metylesteru řepkového oleje.
To by se mělo změnit zhruba v polovině letošního roku, kdy chce dříve zastavenou výrobu v ústecké společnosti Kratolia spustit její nový majitel, firma Chemoprojekt.
Řepka je ale pro Agrofert dobrý byznys již dlouho před sklizní. „Agrofert má u řepky kompletní uzavřený cyklus. Na jedné straně dodávají osiva, hnojiva, pesticidy a pak řepku vykupují,“ upozorňuje Josef Stehlík, předseda Asociace soukromého zemědělství.
Nutné výdaje jen na osivo, hnojiva a postřiky odhaduje na 15 tisíc až 20 tisíc korun na hektar. Při oseté ploše 400 tisíc hektarů jde jen u těchto „mandatorních výdajů“ na spodní hranici odhadu o částku šesti miliard korun ročně.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Pane Břešťane ne že bych se chtěl zastávat soudruha Bureše, ale pokud má být článek opravdu nezávislý tak mi v něm chybí dvě zásadní informace:
1) Vývoj osevu řepky v čase, kde je podle ČSU jasné, že maximum výsevu řepky bylo v roce 2013 a od té doby pomalinku „klesá či kolísá“ viz dokument https://www.czso.cz/documents/10180/36741225/c-270145-16.xls/eba1b997-a33e-4690-a6ef-8711f1c64e9d?version=1.0
2) Druhá informace je čím skutečně Agrofert (a ostatní) zemědělské půdě škodí. Není to ani tak vlastní pěstování této plodiny, ale jednoznačně způsob obdělávání půdy (např.diskování místo orby) , který způsobuje hutnění půd a tím dlouhodou a obtížně odstranitelnou degradaci zemědělské půdy což je daleko horší skutečnost pro budoucí generace.
Jako jindy bohužel můžeme jen konstatovat jaký je stav a situace. K tomu bych připočetl všechny dlouhodobě popisované nešvary jako eroze, znehodnocování orné půdy a v neposlední řadě méně zmiňované alergie a zdravotní problémy vznikající díky množství pylu v ovzduší. Na všech loužích zůstává po jejich vyschnutí žlutý okraj a když si představím, že to všechno dýcháme, jímá mne hrůza. Všechny další náklady na změny v přírodě a zdraví lidí již ani vyčíslit nepůjde a bojím se, že se nám to vrátí až v průběhu dalších desetiletí.
Tuto záležitost zřejmě nikdo řešit nechce a nebude, protože peníze a zisky jsou opět „až“ na prvním místě.
Dojem všudypřítomnosti řepky podporuje hlavně výrazná žlutá barva květu, ne? 😉
Vážení, v článku jsem se dočetl že ideál by bylo Rakouské zemědělství.
zásadní rozdíl: západní Evropa DRŽÍ živočišnou výrobu, my NE!!!! tak co tam asi pak mají naši zemědělci pěstovat-jednoduché Pšenice, kukuřice a zmíněná řepka!!!!!
ale přece tak si to náš stát přál!!!!!!!!
takže výsledek vidíme dneska všichni-nekonkurenceschopné a hlavně nepodporované!!!! zemědělství!!!!
děkuji za pochopení
Štěpán 35 let
Zdenka,dobrý den 10602017. Vážená redakce. Velmi dychtivě čtu Vaše všechna oznámení. Řepka je nádherná na poli, ale my ji tolik nepotřebujeme, Babiš ano. Lepší by byly lány něčeho kvalitnějšího. Velmi ráda čtu Vaše všechna sdělení a nemá to chybu. Bohužel, nepřispěji Ván, ale všem mým známým vrstevníkům přeposílám všechna sdělení, která mají velký význam. Slováci se bojí, abychom Babiše neposílali nazpět na Slovensko, byla prý by to pro ně katastrofa. Vozí studenty peněz, které ukradl pro svoje děti, aby nestrádaly.Všechny Vaše oznámení posílám svým známým majlem.Nemohu Vám ale přispět, poněvadž jsem vdova už 9 let. Počítač mi koupily moje děti. Přeji Vám všem v redakci hodně dalších podnětů. S úctou Zdenka.