Zlomový rok pro českou justici. Čelí útokům ze stejných směrů jako nezávislá žurnalistika
VIDEO. „Justice, tím, že nemá samosprávu, je na tom podobně jako ta novinařina. Útoky na novinařinu a útoky na justici jsou v podstatě ze stejných směrů a to je spojuje,“ říká hlavní autor čerstvé publikace HlídacíPes.org Mapa české justice Robert Malecký. Podívejte se, jak se exkluzivní novinka křtila a jaké jsou na ni první reakce z řad odborné veřejnosti (video v náhledu článku).
Podle Maleckého má justice v pomyslné trojnožce dělby moci ve státě Ústavou zakotvenu určitou moc, přesto ale stále nemá svou reálnou reprezentaci.
„Když jsme o Mapě justice uvažovali, říkali jsme si, že toto je věc, kterou zde zatím nikdo nezkusil. Netušili jsme, že události nejen domácí, ale i v mezinárodním kontextu, se dostanou do takových obrátek,“ říká o knize ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky Ondřej Neumann, který byl zároveň editorem publikace. „Rádi inspirujeme,“ dodal.
To ocenili i oba soudci, kteří se ujali křtu nové publikace:
„Největší hodnotu knihy vidím v tom, že se o nic podobného dosud nikdo nepokusil. A domnívám se, že je třeba věcech justice mluvit. Ne zkratkovitě, nad jednou kauzou, nad jedním pochybením nebo nepochopitelným rozhodnutím, ale skutečně se zabývat tím naším světem. Který z povahy věci je zvláštní,“ řekl Libor Vávra, čestný prezident Soudcovské unie a předseda Městského soudu v Praze.
Jak se křtila Mapa české justice (Foto: Tereza Engelová)
Knihu křtil spolu s končícím předsedou Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou. Ten připustil, že se klima ve společnosti mění:
„Věci, které byly před deseti, dvaceti lety úplně nemyslitelné a nepředstavitelné, dnes nejen, že jsou představitelné, ale reálně se dějí. A bohužel naše citlivost vůči těm věcem je stále menší a menší,“ řekl Baxa.
Publikace stojí na osmi velkých rozhovorech s osobnostmi české justice a její vznik podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.
Počínaje „Velkou trojkou“, tedy předsedy vysokých soudů Pavlem Rychetským, Pavlem Šámalem a Josefem Baxou. Svůj pohled připojila i senátorka a bývalá funkcionářka Nejvyššího a Ústavního soudu Eliška Wagnerová, advokátský pohled zastupuje místopředseda ČAK Tomáš Sokol. Širší soudcovský pohled na fungování justice rozebíráme s čestným prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou, kontroverzní témata mezi justicí a OČTŘ pak zastupuje dvojrozhovor s šéfem Unie státních zástupců Janem Latou a bývalým náměstkem nejvyššího státního zástupce Stanislavem Mečlem, který je dnes ovšem advokátem.
Mapa české justice vyšla v omezeném nákladu 2000 kusů, exkluzivní grafické zpracování je opět dílem Kláry Hegerové.
Pořízením publikace, tedy darem v hodnotě 1000 korun, podpoříte projekt HlídacíPes.org ZDE.
Na devadesáti stranách jsou rozhovory doplněny popisem klíčových center moci, články o střetech justice a politiky, a to i v mezinárodním kontextu, nebo třeba vysvětlením, proč dosud nemáme a jen tak nebudeme mít soudcovskou samosprávu. Nechybějí ani řekněme lehčí články, třeba historický text advokáta Aleše Rozehnala o zlomových soudních procesech českých dějin.
Stejně jako u předchozích tištěných publikací z dílny HlídacíPes.org, které mapovaly kroky a okolí prezidenta Miloše Zemana a předsedy vlády Andreje Babiše, šli jsme i tentokrát cestou neprodejné publikace, kterou našim dárcům dáváme jako odměnu za podporu. Ústav nezávislé žurnalistiky a HlídacíPes.org jsou neziskové projekty a tištěné publikace jsou pro nás jednou z cest financování.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Dlouhé čekání na informace. Spravedlnost se omluvila za průtah dlouhý 11 let
Aleš Rozehnal: Mohou čeští politici legálně lhát?
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
Mimochodem obávám se že je velice zavádějící tvrzení že „nemáme a dosud nebudeme mít soudcovskou samosprávu“..Velice, ale velice zavádějící tvrzení „. Protože my jí samozřejmě máme.
V první řadě je to samotná soustava soudů u nás, ve kterých si sami soudci rozhodují v organizačních záležitostech sami (dejme tomu o přidělávání případů mez sebou, ale i mnoho dalšího).
Ve druhé řadě je to exkluzivita soudů u nás daná Ústavou, kdy je rozhodování soudů formou rozsudků v právních sporech nadřazeno všem právním názorům či rozhodnutím ostatních složek státu i občanů samotných..
Ale hlavně – a to už nikdo z těch zde diskutujíc soudců neřekl, tím hlavním a zásadním prvkem soudní samosprávy jsou existující kárné senáty, kde mají řešit právní i etická pochybení soudců..Tedy – pokud už páni soudci hovoří o samosprávě, tak v tomto smyslu – udělat si tím pořádek sami mezi sebou.
Když toto všechno sečteme, možná by to chtělo se zeptat soudců, co ještě by tedy chtěli jako rozšíření té samosprávy… Třeba možnost si najmout lobbisty, kteří by pak obcházeli zákonodárce a prosazovali požadavky soudců?
Je to docela prosté. Vše je v lidech . Ikony soudnictví a morálky jaké byl například pan Motejl vystřídaly odstrašující ikony právníků jako například madam Válková a Malá. Samospráva s lidmi jako je spolek ANO by byla katastrofa. Teoreticky je samospráva jistě správná myšlenka, jen to chce správné lidi. Morálně i odborně.
Justice včetně ÚS je v podstatě poplatná době nadvlády bohatých a dočasně mocných politiků. To platí již od tzv. Sametu! Soudí se spravedlivě jen na oko tak, jako na oko funguje od samého začátku znetvořený kapitálový trh, údajné snižování zadlužování státu nebo dočasná prosperita.
Podívejme se na ty kauzy, kde jde o „mocné“, bohaté klienty. Např. bezzubé výsledky soudních rozhodnutí Studénka, Mostecká, Nečas, restituce u ÚS atd.
Neexistuje ani žádná nezávislá žurnalistika, tak jako ve světě. Každé noviny mají své zájmy a své kmotry, kteří je řídí nebo píší a myslí dle svého majitele. Jde o další marnou snahu autorů zachránit špatnou pověst justice na něčí pokyn a peníze.
Vždy´t soudci jsou nekontrolovatelní jak pokud jde o spravedlivý výsledek, tak pokud jde o úplatky, jejich příjmy a výdaje, majetek.
Ani exbolševik Rychecký ani další překabátění proponenti či yesmeni nejsou etalonem férovosti soudů. To jsou jen dočasní garanti současného zkorumpovaného soudnictví, mediálních lží a překrucování faktů. A s tím nic velebená kniha Mapa české justice neudělá, ani kdyby byla oslavovaná Hradem nebo vyšla v 100 000 nákladu!
Hezky jste to napsal , ovšem ti různí soudci a politici jsou jenom poskoci kapitalistů , ti tu svými penězi vládnou !!
Ti lobbisté, to by samozřejmě soudcům vyhovovalo, protože jsou ustanoveni prakticky na doživotí a za takovou dobu se určitě najde potřeba nových nárokových požadavků.
Existence soudcovských kárných senátů nám ve skutečnosti říká, že o ovlivnění jednotlivých soudců mohou rozhodovat zase jen soudci a nikdo jiný. V čem by tedy soudcovská samospráva přispěla k jejich nezávislosti na moci výkonné? Snad by chtěli se sami jmenovat do funkce soudce?
Nerad to rikam, ale tohle neni clanek – to je PR. A na tohle tema (krest publikace) v kratkem odstupu uz druhy pokus.
Máte pravdu. Je to PR. PR na produkt, který nám pomáhá finančně přežít nelehkou dobu. Tak nás suďte shovívavě…
Ze všech Babišových kroků je zřejmé, že kromě ovládnutí ČR a ČT mu jde o ovládnutí justice a policie. Jakmile se mu podaří dát dohromady většinu i v senátu, přikročí k tomu, aby omezil i ústavní soud. A pak už, jak sám řekl, nezbavíme…