Zemanův klíčový poradce Martin Nejedlý na Hradě působí jen na základě ústní dohody
Blízký vztah mezi prezidentem Milošem Zemanem a jeho poradcem Martinem Nejedlým neupravuje žádná smlouva, ale pouhá ústní dohoda. Plyne to z odpovědi Pražského hradu získané na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.
Pražský hrad zůstává ve vztahu k Martinu Nejedlému dlouhodobě tajemný. Otázky na Nejedlého životopis, na to, v jaké pozici a kde působil v Rusku, či na výši platu Hrad odmítá dlouhodobě zodpovídat.
Stejně pochodil se svou sérií otázek k Martinu Nejedlému zaslanou na základě zákona 106 i mladý politik Strany zelených Josef Platil.
Na některé své otázky však odpovědi – svým způsobem – získal.
Když Kancelář Pražského hradu (KPR) vysvětlovala důvody, proč nemůže zveřejnit znění smlouvy, jež Martinu Nejedlému umožňuje využívat kanceláře v prostorách Pražského hradu, přiznala, že žádná psaná smlouva ani neexistuje.
Nejedlý užívá kanceláře Pražského hradu a poskytuje poradenské služby – pravděpodobně bezplatně – pouze na základě ústní dohody mezi ním a prezidentem.
„Jelikož dohoda mezi prezidentem republiky panem Milošem Zemanem a panem Martinem Nejedlým je uzavřena ústně, jde o informaci, která překračuje rámec zákona,“ napsal ředitel hradního Odboru legislativy a práva Václav Pelikán.
Fotogalerie odpovědí Kanceláře Pražského hradu:
Pražský hrad argumentuje tím, že Martin Nejedlý s Kanceláři Pražského hradu žádný právní vztah nemá „tudíž se jeho činnosti KPR netýká“.
KPR tak odmítla specifikovat i rozsah poradenských služeb, jež Nejedlý prezidentovi poskytuje. Potvrdila však například to, že Nejedlý užívá oficiální email zaměstnanců Pražského hradu ve tvaru [email protected].
Martin Nejedlý provází prezidenta na všechny klíčové schůzky i zahraniční cesty. Na rozdíl od českého velvyslance v Rusku Vladimíra Remka, který zůstal přede dveřmi, se například vloni v květnu účastnil i schůzky s Vladimírem Putinem v Moskvě.
Martinu Nejdlému byl na žádost Hradu přidělen i diplomatický pas.
Pavučina byznysu Martina Nejedlého
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Mnoho učitelů má potřebu se dětem vysmívat, říká školní psycholog Čapek
Jan Urban: Pokud politika nemá hodnotový rámec, je jen nástrojem rozpadu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
Pracovní smlouva musí být dle § 34 odst. 2 zákoníku práce (ZP) uzavřena písemně, jinak je neplatná (§ 582 odst. 1 nového občanského zákoníku). Pokud však již zaměstnanec započal s výkonem práce, není možné se u pracovní smlouvy dané neplatnosti dovolat (§ 20 ZP). I když jste tedy neuzavřela pracovní smlouvu ve formě, jakou vyžaduje zákon, není možné existenci Vašeho pracovního poměru zpochybnit.Jak vyplývá z článku, Nejedlý započal s výkonem práce, čili se ho týká § 20 ZP. I Zákoník práce je zákon, ať se nám líbí nebo ne.
On snad někdo tvrdí, že pan Nejedlý koná svou činnosti na Hradě jako zaměstnání dle zákoníku práce? To by bylo až příliš jednoduché. Na to už přece přišli poslanci že jejich asistenti mohou jet na švarc systému. U pana Nejedlého to bude ještě složitéjší. Ono, (když už budeme podezřívaví), tak se během své činnosti poradce dostane k takovým utajovaným materiálům, které lze zpěněžit, popřípadě „radit“ v zájmu určitých skupin (které mu za to dají provizi), že je skutečně možné, že za to poradenství žádný plat nebere…
To je všechno pravda, ale Miloš má imunitu, může si dělat co chce a také dělá. Ať se nám to líbí nebo ne.
Pokud je pravda to co se píše v závěru, „..Nejedlý užívá kanceláře Pražského hradu a poskytuje poradenské služby – pravděpodobně bezplatně „.. tak splaskla bublina. Jestli někdo Zemanovi zadarmo radí, tak na to samozřejmě žádná písemná smlouva být nemusí to snad každému dojde. A ani tomu nepomůže vykonstruovaný údaj o to že používá stejno koncovku e-mailu. Protože, ta z hlediska nějaké právn identifikace nic neznamená. Jo, kdyby mu vystavili elektronický certifikát s udajem Martin Nejedlý, působící v té a té státní funci, dalo by se na tom něco vyjřsat.
O činnost tohoto člověka by se měly zajímat orgány zajišťující bezpečnost státu.Také čínský poradce na Hradě je podivná figura.Každopádně tento prezident zajišťuje ekonomické výhody pro úzkou skupinu podnikatelů, kteří mu na oplátku slibují, že zajistí jeho další panování.Jak může vláda a parlament dělat, že to nevidí?
Když jsem si přečetl v Ústavě HLAVU TŘETÍ (Moc výkonná, Prezident republiky), články 54 až 66, tak jsem zjistil, že prezident v ČR si toho panování moc neužije, pokud vůbec.
Marie – opravdu si myslíte, že náš prezident má IQ 60 a tak snadno uvěří, že mu úzká skupina kohokoli zajistí další panování? V tom případě byste ho měla poučit, že v ČR máme většinový systém. My ostatní to víme. Teda většina. Pražská kavárna to také stále ne a ne pochopit.
Nejedlý by zadarmo nic nedělal, takže to vypadá, že je na výplatní listině Kremlu.
Máme báječného prezidenta – ani jeho poradci exoti nás nic nestojí – platí je Rusko a Čína!