Zeman šel Rusům na ruku. Obrat mu nevěřím, ani Nejedlého se nezbavil, říká exministr Petříček
Tvrdit, že Ukrajina je nacistický stát, je zjevná lež a součást ruské propagandy, strašák, který Putin používá už dlouho, aby Ukrajině bránil ve svobodném rozvoji a v rozhodování, kam chce směřovat. Rusko má s pravicovým extremismem, rasismem a neonacismem mnohem větší problém než Ukrajina, říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček.
Z Černínského paláce musel Tomáš Petříček odejít po zjevném nátlaku prezidenta Miloše Zemana i po neshodách s bývalým předsedou strany Janem Hamáčkem. Paradoxně tehdy jeho odvolání kritizovali i zástupci dnešní vládnoucí koalice. Nyní Petříček vyučuje na Fakultě sociálních věd UK, externě působí v Ústavu mezinárodních vztahů a spolupracuje s Nadací Borise Němcova. Po odchodu Jana Hamáčka z čela ČSSD byl vloni v prosinci zvolen místopředsedou nyní mimoparlamentní sociální demokracie. V čele tuzemské diplomacie stál od října 2018 do dubna 2021 a v rozhovoru pro HlídacíPes.org mluví i o tom, jaké byly tlaky spojené s Ruskem, s Čínou i s Hradem.
Věříte po svých ministerských zkušenostech obratu Miloše Zemana od přítele Rusů k protiputinovskému jestřábovi?
Pro mne není ani tak otázka, zda je to uvěřitelné. Ten obrat prostě přišel pozdě. Miloš Zeman a lidé kolem něho tady hájili ruské zájmy dlouhou dobu a to procitnutí přišlo ve chvíli, kdy už asi neměl jinou možnost, než takto reagovat.
Jak z vaší zkušenosti vypadaly ty proruské tlaky z Hradu, to hájení ruských zájmů? Jedna věc jsou veřejně prezentované výroky a druhá i to, co jste i v roli ministra zahraničí zažíval či pozoroval v zákulisí.
Ono se to prolínalo. Ať už šlo o podporu vakcíny Sputnik, o prosazování ruských technologií v dostavbě jaderné elektrárny Dukovany či ve zpochybňování práce našich tajných služeb v tak závažných kauzách jako byly Vrbětice. To vše ruskému diskurzu a propagandě nahrávalo.
Související články
Adam Drda: Splátka českého dluhu. Co děláme pro Ukrajinu, děláme i pro sebe
Místo, kde vybouchly vztahy s Ruskem. Stát vykupuje Vrbětice a začíná vyplácet odškodné
Dejte si na něj pozor. To je ten, jak mu bouchly ty Vrbětice
Z Kremlu šel mráz už dlouhé roky. Proč se Česko probudilo až teď?
Byla tam i pozorovatelná role poradce Martina Nejedlého?
Určitě to je role, která stojí za pozornost. Nejedlý je člověk, který má úzké vazby na ruské ekonomické struktury, na tamní politické představitele a do značné míry přispíval ke komunikaci mezi Hradem a ruskou stranou. Je třeba si uvědomit, že tu stále jsou lidé, kteří prosazovali ruské zájmy přímo v okolí českého prezidenta. To, že Miloš Zeman nevyvodil ze svých nynějších názorů žádné praktické závěry, že Nejedlého vidíme v publiku při předávání státních ocenění, dokazuje, že obrat nejen nastal pozdě, ale že je ve skutečnosti velmi povrchní.
Upřímně nevím, k čemu tu je ruský velvyslanec Zmejevský. Člověk, který veřejně lže, který se ve svých veřejných vystupováních chová vůči hostitelské zemi velmi nevhodným způsobem. Už mohl být dávno v Moskvě.
Čínu milovali všichni
Říká se, že si Hrad, konkrétně Martin Nejedlý, dokázal na řadu míst v Černínském paláci, v diplomacii, dosadit svoje lidi.
Z Pražského hradu byla vždy snaha mluvit do obsazování diplomatických pozic. Přiznejme si ale, že mluvit do zahraniční politiky i personálního obsazování ambasád byla praxe všech českých prezidentů. Takže tu byla i snaha současného osazenstva Hradu ovlivňovat rozhodování a působení stávajících diplomatů na důležitých postech. Miloš Zeman se netajil tím, že má v řadách české diplomacie své oblíbence, které veřejně podporoval a prosazoval. Často jsou to lidé, které potkal během své politické kariéry. Zda v tom hrál nějakou roli Martin Nejedlý, nevím, i když Zeman jeho slovu zjevně nějakou váhu dával. Ale primárně má svou vlastní hlavu.
Příkladem může být jmenování bývalého centrálního bankéře Vladimíra Tomšíka na post velvyslance v Pekingu…
To se odehrávalo před mým nástupem na ministerstvo zahraničí na pozici ministra. Ale to mohl být také důsledek vztahu Miloše Zemana s guvernérem Jiřím Rusnokem.
Nebo taky tehdy ještě vliv PPF a Petra Kellnera?
Samozřejmě tam mohly být i další zájmy.
Cítil jste vy sám nějaké tlaky od firem, které měly zájem na dobrých vztazích s Čínou nebo Ruskem?
Český byznys samozřejmě projevoval zájem o proniknutí na tyto trhy, ale v tom se ministerstvo chová korektně, má na to své nástroje. Samozřejmě některé firmy jsou exponovanější ve vztahu k možným politickým otřesům a je pravda, že firmy jako PPF nebo Škoda Auto se zajímaly o to, jaké budou pozice české diplomacie. Ale že by ovlivňovaly jejich formování, to mohu vyloučit. PPF určitě nemluví do toho, jakou pozici zaujme Česká republika třeba v OSN.
Na druhé straně je veřejně dostupné pár let staré video, kde spolumajitel Home Credit Jiří Šmejc říká – parafrázuji – že jejich aktivity pomohly k tomu, že je politika Česka vůči Číně nyní vstřícná…
Ta česká otočka přicházela v době, kdy chtěla na čínský trh proniknout řada evropských států. Celá Evropa i Amerika měla nasazeny růžové brýle, že Čína nabízí obrovskou příležitost. Až postupně se to začalo měnit s tím, jak narůstalo napětí ve vztazích mezi demokratickými státy a Čínou, jak se měnila celková světová geopolitická situace. Tahounem většího propojení Evropy a Číny bylo v posledních letech Německo a tam si taky až později uvědomili, že se tím vystavují celé řadě rizik. Zájem českých firem o Číny tedy v jednu dobu extrémně narostl, český byznys se snažil na čínském trhu hledat nějakou bonanzu, ale to se moc nenaplnilo. Podobně jen na papíře zůstal čínský příslib obrovských investic u nás.
Mohl jste být vy sám směrem k Hradu co se týče Ruska nebo i Číny tvrdší, nebo ministerstvo zahraničí, respektive celá Babišova vláda prostě tahala za kratší konec?
Andrej Babiš nechtěl vůči Miloši Zemanovi v otázkách Číny a Ruska vést žádný konflikt. Ministerstvo zahraničí bylo ve snaze udržet aspoň nějakou kontinuitu postojů vůči těmto autoritářským režimům osamoceno. Mohl jsem být možná v některých věcech tvrdší, nehledat kompromis. Zpětně se může ukazovat jako chyba otevřít konzultace s Ruskem na základě bilaterální smlouvy o vzájemném přátelství, protože ty stejně nikam nevedly.
Tam šlo tehdy o spory kolem památníku Koněva a záležitosti kolem majetku ruské ambasády v Praze…
Většina expertů tehdy doporučovala, pojďme zkusit formálně tyto konzultace otevřít, ale ruská reakce byla velmi odmítavá a nenašla se vlastně ani shoda na tom, o čem se spolu máme bavit. Tam jsme si měli říct, že to vůbec nemá smysl. Rusko prostě rozumí moci, tomu, když proti němu stojí silný oponent a naopak umně pracuje s tím, když vidí, že druhá strana není úplně jednotná. I proto je nutné se mnohem více soustředit na domácí debatu a na to, jaké vztahy s Ruskem, ale i s Čínou a dalšími problematickými zeměmi, sami chceme. Jako diplomaté bychom měli hledat pragmatický prostor pro debatu.
A vidíte ten prostor i v této situaci ruské vojenské agrese? Je nějaká diplomatická cesta?
Těžko se předvídá, jaký bude další vývoj ruské agrese vůči Ukrajině. Může se stát, že z toho bude dlouhý krvavý konflikt, který v nějaké fázi zamrzne a zabrání tomu, aby se Ukrajina mohla dále svobodně rozvíjet a bude to celou evropskou bezpečnost zatěžovat na mnoho let dopředu. Vidím ale prostor ke zvýšení diplomatického tlaku na Rusko. Myslím, že bychom neměli přistupovat na ruskou hru zastrašování a měli bychom být schopni Rusku ukázat naši společnou sílu. Tomu Rusové rozumějí. Pokud naopak předem vylučujeme některé varianty toho, jak přispět k ukončení bojů, tak zbytečně vyklízíme pole a ukazujeme Rusku, že se nemusí ničeho obávat.
Jak to bylo s Vrběticemi
Vy jste už v roce 2019 označil Rusko za hrozbu pro Českou republiku, podpořil jste Ukrajinu na místě v konfliktu s Ruskem a s proruskými separatisty ze samozvané Doněcké republiky. Prezident Zeman vám po vaší návštěvě Ukrajiny v roce 2019 vytkl právě to, že jste „dostatečně nezmínil problém banderovců“. Rusové také mluví o denacifikaci, o banderovcích na Ukrajině. To používání podobných motivů, výroků, argumentů – přijde vám to zpětně jako náhoda, nebo spíše jako pověstné notičky?
Určitě to není náhoda. Je to i dlouhodobý způsob, jak o Ukrajině mluvili už komunisti ještě v dobách SSSR. A to nepopírám, že tam za druhé světové války i ze strany ukrajinských nacionalistů docházelo k neuvěřitelným zvěrstvům. Tvrdit, že Ukrajina je nacistický stát, je však zjevná lež a součást ruské propagandy, strašák, který Putin používá už dlouho, aby Ukrajině bránil ve svobodném rozvoji a v rozhodování, kam chce směřovat. Rusko má s pravicovým extremismem, rasismem a neonacismem mnohem větší problém než Ukrajina.
To, že Miloš Zeman nevyvodil ze svých nynějších názorů žádné praktické závěry, že Nejedlého vidíme v publiku při předávání státních ocenění, dokazuje, že obrat nejen nastal pozdě, ale že je ve skutečnosti velmi povrchní.
Na druhé straně, nedávali sami Ukrajinci některé záminky – třeba přijetí zákona, který přiznává sociální výhody právě příslušníkům Ukrajinské povstalecké armády? Vy sám jste to jako ministr kritizoval.
Ano, to jsou drobné kamínky, které nahrávaly a nahrávají propagandě, stejně jako neschopnost vysvětlit působení batalionu Azov, který je v dezinformačním prostoru velmi mytizován. Jsou to často domněnky, polopravdy a otevřené lži, ale je pravda, že třeba to nerozvážné přijetí zmíněného zákona pomohlo některým se v nich utvrzovat. Ukrajina sama má spoustu problémů. Když jsem ji navštívil, upozorňoval jsem, že se má soustředit na své domácí úkoly v oblasti lidských práv, práv menšin, velký problém je korupce. Přitom Ukrajina je země, která má obrovský ekonomický potenciál.
Informace o tom, že se ve výbuchu ve Vrběticích angažovala ruská tajná služba, přišly krátce po vašem odchodu, respektive poté, co jste byl odvolán…
Ve skutečnosti přišly těsně předtím, den před sjezdem ČSSD. Ostatně i Jan Hamáček a Andrej Babiš později potvrdili, že ty informace už nějakou dobu měli.
A jak to bylo s Vrběticemi a plánovanou cestou Jana Hamáčka, který vás tehdy na čas v čele ministerstva nahradil, do Moskvy a údajně chystanou výměnou za vakcínu Sputnik?
To opravdu netuším, podle mne Jana Hamáčka zcela zklamala politická intuice. Je jisté, že tato kauza a neschopnost ji důvěryhodně vysvětlit poškodila sociální demokracii a přispěla k volebnímu neúspěchu. Objevily se důkazy, že Jan Hamáček tu cestu skutečně plánoval – byl již připraven program cesty. Bylo to naprosté selhání při vyhodnocení závažnosti kauzy Vrbětice. Ve chvíli, kdy se něco takového dozvíte, si přece nenaplánujete, že poletíte do Ruska. To, že to měla být nějaká kamufláž, tomu jsem nevěřil. Prostě nerozumím tomu, co k tomu Jana Hamáčka vedlo, bylo to v kontextu informací, které musel mít k dispozici, od počátku velmi nešťastné.
Myslíte, že kdyby nepřišly ty nové závěry vyšetřování Vrbětic, byla by tu pořád stejně přebujelá ruská ambasáda, že by nebyla síla vůle s tím nic dělat?
Asi by se to změnilo teď, v kontextu války na Ukrajině, podobně jako sledujeme nyní vyhošťování ruských diplomatů třeba v Polsku, Bulharsku a jiných státech. Pokud by ale nepřišly Vrbětice, k tak zásadní redukci a vzájemnému vyhošťování diplomatů na obou stranách by asi nedošlo. O tom, že na ruské ambasádě v Praze byli ve velkém příslušníci ruských tajných služeb, se mluvilo dlouho, bylo to tématem politických, odborných i zpravodajských debat. Ale žádný moment typu Vrbětic nebyl na stole, až to byl ten impulz, který pomohl překonat třicetiletou anabázi s ruskou ambasádou v Praze, kterou nebyla schopna řešit žádná vláda. Bylo to téma, na nějž nikdo nechtěl sahat. Mělo se to vyřešit už v 90. letech, pak už se hledal obtížně legitimní důvod, jak k té redukci druhou stranu přimět.
A co nyní – neměli bychom ruskou misi vypovědět úplně?
Upřímně nevím, k čemu tu je velvyslanec Zmejevský. Člověk, který veřejně lže, který se ve svých veřejných vystupováních chová vůči hostitelské zemi velmi nevhodným způsobem. Rozhodně tu neplní roli užitečného diplomatického kanálu do Moskvy. Celou diplomatickou misi se sice nikomu z praktických důvodů zavřít nechce, ale pan Zmejevský už mohl být dávno v Moskvě.
S Babišem jsme byli za otloukánky
Od prosince 2021 jste opět místopředseda ČSSD. Jaké je vaše poučení z vlády s Babišem?
Sociální demokracie už nesmí podléhat populistům, nacionalistům, nespojovat se s nimi. Za tu druhou vládu s Andrejem Babišem jsme zaplatili obrovskou cenu a historie ukazuje, že ta cena byla zbytečná. Měli jsme hledat způsoby, jak nabídnout důvěryhodnou alternativu k SPD, ANO, všem těm hnutím – nehnutím, která nenabízejí žádnou vizi pro naši společnost. Udělali jsme chybu a neměli jsme v té vládě být, i když se nám podařilo prosadit některé pozitivní věci. Ale celkově jsme tam byli za otloukánka. Teď musíme myslet na budoucnost.
A jaká je? Ztratili jste důvěru, jste mimo parlament, strana na tom není dobře ani finančně…
Potřebujeme si projít obrovskou transformací, uklidit si v naší kuchyni a vyřešit i své finanční závazky. Pokud se nepodaří rychle stranu ozdravit i po té ekonomické stránce, nevěřím, že bychom přesvědčili lidi, aby nám dali znovu důvěru k tomu, abychom byli schopni vést stát, starat se o jejich daně, když bychom nebyli schopni spravovat samotnou ČSSD. Budeme se muset uskrovnit a soustředit se na politickou práci. Součástí toho je i prodej části majetku ČSSD. A samozřejmě půjdeme do podzimních komunálních i senátních voleb.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa
Jan Horník: Putin neustoupí. Nás čeká moment pravdy
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
18 komentářů
Možná, že šel Zeman Rusku na ruku, ale ČR nemá ministerstvo zah. věcí. Vláda i ministerstva zahraničí a obrany jsou přímo podřízeny USA a hájí americké zájmy. Agent CIA Koudelka je přímo řízen z USA a Vrbětice jsou jasným důkazem této spolupráce. Takže obviňovat Zemena je jaksi přes čáru, když premiér a vláda nepracují pro občany ČR ale pro jinou CIZÍ mocnost. Petříček jako lokaj musel poslušně vykonat příkazy Koudelky a v zájmu USA vyhostil ruské diplomaty. Lipavský je ještě horší. Je navíc tlustý, blbý a nevzdělaný. Přesně takové slouhy amerika potřebuje.
Především přesně takové na diskuzích píšící hlupáky potřebuje ruská ambasáda, SPD (spolek proruských darebáků) a Vladimír Putin.
Není divu, že rusácko i ve střetu s mnohem slabší Ukrajinou dopadá tak jak dopadá, když na jeho podporu si zjevy jako ivan musí cucat z palce takové iracionální fantasmagorie. Realita je taková, že ČR má ministerstvo zahraničních věcí a to dokonce dva ministerstva zahraničních věcí. Jedno sídlí v Černínském paláci a jeho fungování většinou není co vytknout, a to i v době socanského vládního angažmá a to je co říct. Je nezávislé a nestranné. Druhé ministerstvo zahraničních věcí sídlí na hradě, a jeho působením je katastrofické a zrádcovské. Jako celek se jeví jako expozitura FSB v ČR navenek zastupovaná jakousi neforemnou hmotou na kolečkách, za kterou v pozadí rozhoduje agent FSB nejedlý a kancléř bez prověrky mynář, jemuž je přednější zabijačka než dodržování proticovdových opatření. Krom toho, že za jejich zrádcovskou činnost oba platí covidový strašpytel puťka si ještě přilepšují zjevným a bezostyšným rozkrádáním státního majetku v nebývalé míře.
Máme sice ministerstvo zahraničních věcí, ale rozhodně o tom, co bude dělat, nerozhodují naši občané a ta rozhodnutí nejsou prospěšná našim občanům. Alespoň v podstatných věcech.
O tom, co dělá ministerstvo zahraničí ani občané rozhodovat nemají. O tom má rozhodovat vláda vzešlá z voleb a z politických stran občany zvolených. A vláda to také dělá vy Pergillí fantasmagoristo.
Zapomněl jste na infikované brouky co posílala Ukrajina za příhodných povětrnostních podmínek do Ruska aby tam zabíjeli ruské občany 😀 Možná je na čase oprášit i mandelinku bramborovou vy ruská hlavo 🙂 Člověk má při podobných komentářích i pochopení pro horké hlavy, které by vás a vám podobné rovnou posílali do země zaslíbené na dálný východ.
Myslel jsem, že ruské špióny vyhodil až ten hošík, co nastoupil po Petříčkovi.
Zato ty asi budeš nějaký vzdělanec, který v podstatě neví nic o ministrech vlády ČR, ale soudí je podle toho, co o nich řekne Zeman. Z toho je patrné, že jsi dutý jak pařez, protože nejsi schopný si udělat obraz o české vládě. Papouškuješ tu názory Okamury a hnutí SPD, což je silně proruská parlamentní strana. Vyhrožuje nám vláda či prezident USA tím, že nás obsadí a bude okupovat tak jako to dělalo Rusko prakticky od roku 1945, kdy v ČSR nainstalovalo komunistickou vládu a ta plnila všechno, co si ruská vláda usmyslela, Plně se projevil ruský vliv po roce 1968 do roku 1989, kdy jsme tu měli velmi silný kontigent Rudé armády až do odsunu v roce 1991. A v dnešní době už opět vyhrožuje Putin tím, že by chtěl obsadit svými vojsky své bývalé satelity ve východní a střední Evropě. Rusy je třeba vyhostit do jednoho z ČR a udržovat s nimi pouze plně vyrovnané obchodní styky. Jinak k Zemanovi ještě jedna poznámka. Byl to Zeman, který odpustil jako premiér vlády v roce 2001 Rusku 100 miliard Kč dluhu z dob SSSR.
– máte s obsahem do smrti vystaráno. Po Sobotkovi jsme se dozvěděli, že Zemanovi nevěří Petříček. Kdo je další na řadě ?
:)))
Zeman si to zaslouží. Na rozdíl od Nohavici (nejsem jeho fanoušek), kterého zde nedávno šikanovali.
Pane Petříčku, Vy jste někdy tomu živočichovi věřil ?
Ale byl, byl.
nevím, proč paradoxně kritika od bývalé opozice, p.. Petříček byl v minulých 8 let vlád nejlepší ministr zahraničí (nejsem volič ČSSD) a ČSSD udělala velkou chybu, že si nezvolila p. Petříčka. Taky tak dopadla ve volbách, že si zvolila H.
ČSSD má 2 slušné lidi p. Petříčka a p. Netolického. Myslím ty známé, určitě jsou tam i další, na které není vidět. Ale celkem jako strana selhala a je dobře že není v parlamentu, aspoň má možnost na sobě zapracovat aby příště se tam dostala.
Jedním z „hřebíků do rakve“ v ČSSD, který ji (ČSSD) tím uzemnil do politického suterénu, byla právě jeho nominace a následné schválení na funkci ministra zahr. věcí… Jeho vystupování v mediích bylo takové „petříčkovské“, aby to nebyla kontroverze s tím, že Západ má – a musí mít, vždy pravdu. Když nám „naši přátelé“ ze Saudské Arábie rozpustili v kyselině Džamála Chášukdžího, tak reakce T.Petříčka byla, že odvolal jednoho našeho zaměstnance z našeho velvyslanectví v Rijádu… – počin hodný následování…. Dál se už k tomu nevyjadřoval. A tady v tomto článku se podobně vyjadřuje jako nemrcouch k Ukrajině, že jim tam říkal o lidských právech, o právech menšin, o korupci… Nikde ale po návratu z této cesty na Ukrajinu tuto kritiku tam (údajně) přednesenou neprezentoval (a že by třeba tuto kritiku sděloval i velvyslanci Ukrajiny Perebyjnisovi, tak také nic…). On obecně dostává tolik mediálního prostoru, že svými rozumy ČSSD určitě spíše škodí…
Josefovi vlhké dojmy nic nemění na faktu, že odstranění socanů do neexistence jsou dílem hradního čučkaře a jeho okopávání socanských kotníků, sobotky a jeho paktování se s burešem a podlézání číně a hamáčka s jeho slouhovským extempore se sputnikem v době, kdy věděl o rusáckém útoku na ČR. Socani by si mohli gratulovat, kdyby hamáčkovo vystupování bylo „petříčkovské“ … bohužel pro socany a a bohužel i pro ČR jeho vystupování (a výmluvy) bylo jen a pouze neuvěřitelně trapné a infantilní a poškozující jméno ČR v zahraniční.
„Josefovi vlhké dojmy“ – opravdu velké wow Pavle 😀
Obávám se, že jsem se dopustil gramatické chyby.
Když poklonkovali zemanovi a nejlepšímu manažerovi na světě, babišovi, tak ať se nediví,jak dopadli.