Zastávka, jakou svět neviděl. Jak radnice v Úštěku měnila, až vyměnila
Malé městečko Úštěk na Litoměřicku je dotačním královstvím. Týká se to i jednotlivých spádových obcí, kterých má Úštěk přes dvacet. Tam se lidé občas nestačí divit, co se kvůli využívání dotací na vsi děje. Třeba v Kalovicích město nechalo postavit novou autobusovou zastávku, za rok ji zase zbouralo a odvezlo o pár kilometrů dál do Vědlic. Místo ní postavilo novou, skoro k nerozeznání od té původní. To vše právě kvůli dotacím.
Nová „dotační“ zastávka byla výrazně dražší než ta původní. Město a stát přišla na 370 tisíc korun, třetinu z toho tvořil vlastní příspěvek města Úštěk. Stavební práce u původní zastávky, která byla na místě jen zhruba rok, vyšly na desetinu. A samotný přístřešek pro cestující měl Úštěk ve svém skladu.
Abychom pochopili časový sled událostí, je třeba se vrátit do roku 2019, kdy celá akce začala.
Hlavně ty dotace…
Kalovice jsou malá ves se zhruba 40 stálými obyvateli. Autobus na trase ze Štětí do Úštěku sem zajíždí šestkrát denně a vozí většinou jednotlivce nebo děti do školy. Stará zastávka dosloužila před několika lety, její stav ukazuje foto z dokumentace k zakázce, kterou HlídacíPes.org získal.
„Havarijní stav zastávky v Kalovicích jsme museli řešit ihned po nástupu na úřad v závěru roku 2018. Vzhledem k tomu, že hned na začátku roku ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo nové výzvy, jsme museli reagovat velmi rychle,“ říká starosta města Úštěk Jan Mazíni. Město tedy podalo na ministerstvo žádost o dotaci a čekalo na vyhodnocení. V létě roku 2019 přišla zpráva, že město dotaci nezískalo.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Pustilo se tedy do náhradního plánu. V městském skladu se jeden přístřešek nacházel, radnice tedy vypsala zakázku na stavební práce. Bylo třeba vybagrovat stráň za zastávkou, demontovat starou, odvozit suť, vystavět nový betonový základ a bočnice a namontovat přístřešek s lavičkou. Zakázku získala firma Radka Hendrycha a město za ni zaplatilo 34 tisíc korun bez daně. Stav po rekonstrukci ukazuje následující fotografie.
„Vzhledem k havarijnímu stavu zastávky umístěné v terénu ve stráni u silnice jsme rozhodli provést zcela minimální rozsah prací k zajištění bezpečného provizorního stavu a dále bylo rozhodnuto o instalaci zastávky, kterou mělo město na skladě,“ komentuje tehdejší rozhodnutí starosta Mazíni. Nakolik šlo skutečně o minimální rozsah prací či spíš byla zastávka kompletně zrekonstruována, necháme na porovnání obou fotografií.
Zastávka každopádně sloužila. Uplynul zhruba rok a začaly se dít věci. Zcela nový přístřešek z Kalovic zmizel, začaly znovu i stavební práce. K podestě byla přistavěna zhruba dvoumetrová nájezdová rampa pro kočárky a přistavěna několikametrová zídka oddělující stráň od stání pro kontejnery. Nakonec byl na zastávku instalován nový přístřešek, ne nepodobný tomu původnímu.
Jak se ukázalo, mohla za to přidělená dotace, na kterou nakonec ministerstvo našlo fondy. „V závěru roku 2019 obdrželo město nečekaně od MMR rozhodnutí o přidělení dotace z původní žádosti dodatečně z rezervních prostředků. Bylo rozhodnuto tuto dotaci přijmout a zastávku vybudovat zcela nově dle původního záměru a napravit tak provizorní stav,“ říká starosta Mazíni.
Město tedy vypsalo výběrové řízení, tentokrát znovu na stavební práce, ovšem už v menším rozsahu, a instalaci nového přístřešku. Ten bylo navíc třeba koupit. Zakázku vyhrála firma Jindřicha Turka z Velkého Března, která nabídla cenu 370 tisíc korun. Třetinu – přesně 111 tisíc korun, město muselo uhradit z vlastních zdrojů, zbytek pokryl stát. Stará, přesněji řečeno téměř nová zastávka byla odvezena do nedalekých Vědlic.
Starosta výrazný rozdíl v ceně hájí. „V rozpočtu byly zahrnuty stavební práce včetně materiálu, odvodnění na obou stranách komunikace, opěrné zdi a nákup nové prosklené zastávky na jedné straně komunikace,“ říká. Na otázku, kolik nový přístřešek stál, Mazíni neodpověděl. Od zdroje z městského úřadu ovšem HlídacíPes.org zjistil, že šlo přibližně o 70 tisíc korun, což je částka, která odpovídá i běžným cenám dohledatelným na internetu.
Sečteno: město přijetím dotace vynaložilo dalších 111 tisíc korun a stát přidal 260 tisíc na rekonstrukci zastávky, která rekonstrukci nepotřebovala. Za původních 34 tisíc korun byla provedena většina prací, Vědlice navíc přišly k moderní zastávce. Otázku, zda město postupovalo s péčí řádného hospodáře, když čerstvě vybudovanou zastávku přemístilo do jiné obce a místo ní nechalo zbudovat novou, nechal starosta bez odpovědi. Pouze poznamenal, že „dotační podmínky neumožnily změnu místa realizace akce a nebylo to ani důvodné“.
Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak primátor Plzně lovil fanoušky: vstupenky na kolotoč za lajky na Facebooku
„Český Karibik“ z Wishe. Jak na Jezeře Most utekli Ústí o parník a pár desítek let
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
19 komentářů
A perla na závěr: rampa pro kočárky a vozíčkáře se díky rozměrům nové „boudy“ zjevně ani nedá použít…
No, zrovna tohle mi přijde celkem v pořádku. Původní nová zastávka se využila jinde a tahle se zrekonstruovala pořádně, se všemi zemními pracemi.
Já se jenom divím, že se tomu někdo diví. Celý „případ“ je naprosto typický a je nutným důsledkem fungování celého dotačního průmyslu. Každá dotace je ekonomickým i morálním zločinem.
Přesně!
Nepovažuji se za slouhu pana Putina, necítím se být jím nějak životně ohrožován, ovšem rozhodně nefandím přisluhovačům z druhého pólu politiclkého spektra…USA neustále pod záštitou boje za demokracii, magalomansky budují vojenské základny po světě, rozdmýchávají občanské nepokoje, a tím provokují pacifisticky orientovanou část světové populace, která by ráda bez jejich neustálého vměšování užívala pokojného života…
A co to má společného se zastávkou?
Dotace nutně vedou k hospodaření ve stylu „Z cizího krev neteče“.
Městu bych nic nevyčítal. Hospodaří dobře a v zájmu města. Je chyba systému, že o vynakládání veřejných prostředků n nerozhoduje přímo samospráva, ale musí poníženě zadat do Prahy, jestli jim dají účelovou dotací na takovou prkotinu, jako je přístřešek na zastávce. Náš stát je stále tuze centralizovaný. Samosprávy mají formálně nezávislost, ale finančně jsou závislé na vůli státu. Opravdu se musí o stavbě každé budky rozhodovat rok v Praze?
Měli bychom se inspirovat ve Švýcarsku, nebo alespoň ve spolkových republikách.
Jinak článek zjevně marginalizuje, že nová zastávka je bezbarierová, což stavbu vždy hodně prodraží.
Říkáte, městu bych nic nevyčítal, v tom bych s Vámi nesouhlasil. Buď byla špatně provedena dokumentace nebo udělala chybu stavební firma, ale každopádně nese plnou zodpovědnost město např. zato, že nájezdová rampa pro kočárky je pro velikost zastávky nevyužitelná. Kočárek tam neprojede, navíc u ní ještě stojí kontejner. Z fotografie je patrno, že rampa je provedena nekvalitně.
Jestli si pane Dvořáku myslíte, že jde s kočárkem nebo vozíčkářovi do prostoru zastávky najet a schovat se před nepohodou, tak vězte, že nejde. Nájezd není od vozovky k najetí způsobilý a bez problémů sjízdný.
Někdy na podzim museli u obce Čízova u Písku asfaltovat silnici. Záležitost kraje. Ta silnice byla jak mlat a široká jak na letišti. Tet klasika asfalt vysokej jak prase a krajnice dosipany pískem vzala za zimu voda. Prachy se musí před koncem roku rozhazet. Z toho materiálu by se opravil 10 kilaku silnicek nebo ulic.
normalka
u nas oprava mustku pres potucek 400tis s dotacema, kdyz se dotace prosvihly a mustek byl v havarijnim stavu, tak se par lidi co za mustkem bydli slozili a za 50tis postavili novej.
nebo oprava autobusovyho nadrazi v radu desitek mega, ktery bylo naprosto vyhovujici. no a v jedinym vytapenym prostoru urcenym jako cekarna, se slejzaj zavislaci, takze slusnej clovek stejne mrzne venku. a obecni komunikace mimo nejuzsi centrum v katastrofalnim stavu.
dotace jsou jako rakovina
Dotace jsou peníze od ďábla!
No to je nic, podívejte se , jak se vypisuje výběrové řízení na kanalizaci za 12 mil a pak podojit stát na dotacích : https://www.e-zakazky.cz/Profil-Zadavatele/707fa47b-d88d-494f-8c73-56ddc3e0314e
Dotační průmysl v plné nahotě. Stejně jak s dálnicema, metrem, železnicí… Prostě humáč. Za toto by měli být souzeni a odsouzení všichní kdo v tom jedou. Bruselem počínaje, přes Prahu až po ty poslední firmy, co naúčtujou nesmysly a nesou škvarky zpátky na úřad. Kdyby někoho netrklo, tak váš kámoš Rath za to bručel.
Kousek od kalovic by chtěli lepší silnici a taky se nic neděje protože jsou tam převážně chataři ale ty co tam bydlí nikoho nezajímají
Na zastávkách stojí jen žáci a důchodci. Matky s dětmi a samoživitelky jezdí v SUV. Tak o co jde?
V městském skladu se jeden přístřešek nacházel…. Kdyby někdo chtěl napadnout cenu toho nového, ptejme se, kolik stál ten, co byl ve skladu? Moc by se cena nelišila. Drsný je to, že kdyby to bylo pro fyzickou osobu, cena přístřešku by nepřesáhla 70t. Ani toho, co byl uložený, ani toho, co byl koupený, jako nový. To je vina dotací. Přemrštěné ceny. Díky kotlíkovým dotacím dnes stojí kotle násobně víc, než by stály bez těch dotací. Fór je v tom, že to pořád platíme ze svýho. Z odvodů. Každá kačka z dotací jsou něčí daně.
to je stejné jako před revolucí:to co se včera vykopalo dnes zaházet a co se dnes zaházelo zítra vykopat,