Západ odstřihl kremelská média. Zastoupily je sociální sítě ruských ambasád

Napsal/a Robert Břešťan 18. dubna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Poté, co se západní země rozhodly zastavit na svém území šíření oficiálních kremelských kanálů Sputnik a RT, si ruská propaganda rychle našla jiné cesty na západ. Mezi nejaktivnější patří twitterové a facebookové účty ruských ambasád. Výjimkou není ani velvyslanectví v Praze.

Zatímco po anexi Krymu v roce 2014 k záplavě mezinárodního informačního prostoru Kremlu zavedená oficiální média – Russia Today (RT) a Sputnik – dobře posloužila, nyní si musí ruská propaganda hledat nové cesty. Počátkem března Evropská unie šíření signálu těchto médií, stejně jako internetových stránek, na svém území zakázala.

Zároveň s tím se ale mnohem více než dříve aktivizovala komunikace ruských ambasád v jednotlivých zemích celého světa. Jak upozorňuje komunikační tým Evropské unie EU StratCom, zaměřený na ruskou propagandu, zejména twitterové účty ambasád působí jako koordinovaná síť.

Britská BBC našla zhruba stovku takto vzájemně propojených a podporujících se twitterových účtů, z nichž některé mají i miliony followerů. Ostatně svůj oficiální účet na Twitteru má i prezident Putin. Většinu takových účtů Twitter, ale i Facebook čtenářům předem označuje s tím, že „jsou spojené s ruskou vládou“. Na českém Facebooku například takto u účtu ruské ambasády v Londýně:

Zdroj: Printscreen Facebook

„Mimo jiné se snaží diskreditovat to, jakým způsobem o dění Ukrajině reportují nezávislá média a pomáhají šířit a zesilovat dezinformace ospravedlňující ruskou invazi,“ popisuje ruskou aktivitu na sociálních sítích EUStratCom.

Útok na Ukrajinu? Jen fámy

Oblíbeným tématem příspěvků ruských diplomatů na sociálních sítích je i zdůrazňování globální rusofobie a nenávisti k obyčejným Rusům. Dokazují to i níže uvedené příklady sociálních sítí ruských ambasád v zahraničí, včetně České republiky.

Ruské velvyslanectví v Česku má svůj twitterový účet, ale nevyužívá ho příliš pravidelně – možná i s ohledem na nyní již výrazně omezené personální obsazení. Českému publiku nabízí například toto:


Před několika lety si ruské velvyslanectví stěžovalo na to, že se na českém Facebooku objevilo několik falešných parodických účtů „ambasády“ a žádalo Facebook o jejich zrušení.

Svůj oficiální facebookový účet nadále má, ale podobně jako v případě Twitteru jej plní nepravidelně a často jen v ruštině.

Například 17. března – v souladu s výše zmíněným zadáním – vyjadřuje obavy z údajně „rostoucího počtu případů rusofobie v Česku a napadání rusky mluvících občanů s tím, že „ tento trend zde nabývá nebezpečného charakteru“.


Hlavní komunikace Velvyslanectví Ruské federace v ČR se navenek omezuje především na webové stránky. V aktualitách například sděluje, že „všechna prohlášení představitelů kyjevského nacionalistického režimu o „raketovém útoku“, který Rusko údajně provedlo 8. dubna na vlakové nádraží v Kramatorsku, jsou provokací a jsou absolutně nepravdivá“.

Ve zprávě ze 4. dubna, kdy byl v Moskvě předvolán český velvyslanec Pivoňka, ruská strana zdůrazňuje, že „tím, že dnes tak horlivě ničí všechny vazby s Ruskem, si oficiální Praha musí být vědoma, že svým jednáním vytváří dlouhodobé negativní důsledky pro naše vztahy“.

Pikantní je pak zápis z 23. února, den před ruskou invazí, kdy byl naopak na koberečku na českém ministerstvu zahraničí ruský velvyslanec Zmejevský: „Česká strana přišla se sadou známých obvinění Západu vůči naší zemi v souvislosti s uznáním Moskvou nezávislosti Doněcké a Luhanské lidových republik. Důrazně jsme odmítli jako nepodložená obvinění Ruska z přípravy ‚agrese vůči Ukrajině‘ a fámy o vstupu ruských jednotek na ukrajinské území.“

Stojí za tím Američané. Nebo Britové…

Jiné ruské ambasády jsou na sociálních sítích výrazně aktivnější než ta v Praze.

Ruská ambasáda ve Francii takto například zprostředkovává ruský pohled na věc a nedávné vystoupení Vladimira Putina, v němž vysvětluje důvody „speciální vojenské operace“: „Kyjev otevřeně odmítl plnit minské dohody, takže nebylo možné nadále podporovat genocidu.“


Ruské zastoupení při OSN obviňuje Západ a Ukrajinu z toho, že se staly „továrnou na fake news“ a vyčítá jim krutou provokaci ve městě Buča.


Ruská mise v Ženevě obviňuje z tragédie na nádraží v Kramatorsku ukrajinskou armádu:


Podle ruského zastoupení při OBSE se Kyjev „s podporou Západu uchyluje k obludným lžím, aby zdiskreditoval akce ruské armády na Ukrajině“.


Zapojuje se dokonce i ruská ambasáda v konfliktu velmi vzdálené Jihoafrické republice. Například – podobně jako další ruské ambasády – píše o tom, že na Ukrajině ve skutečnosti velí Američané.

Pozadu nezůstává ani Facebook. Například ruská ambasáda v Londýně na svém profilu píše, že „kyjevský režim pod vedením britských zpravodajských služeb chystá nové falešné zinscenované provokace s cílem obvinit ruské ozbrojené síly z údajného týrání obyvatel Ukrajiny“.

Konspirační teorie, které účty ruských ambasád pomáhají aktivně vytvářet a šířit, si posléze dále žijí vlastním životem i na dalších dezinformačních a konspiračních stránkách a účtech v jednotlivých zemích.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)