Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
ZDROJ: Profimedia,

Západ odstřihl kremelská média. Zastoupily je sociální sítě ruských ambasád

Poté, co se západní země rozhodly zastavit na svém území šíření oficiálních kremelských kanálů Sputnik a RT, si ruská propaganda rychle našla jiné cesty na západ. Mezi nejaktivnější patří twitterové a facebookové účty ruských ambasád. Výjimkou není ani velvyslanectví v Praze.

Zatímco po anexi Krymu v roce 2014 k záplavě mezinárodního informačního prostoru Kremlu zavedená oficiální média – Russia Today (RT) a Sputnik – dobře posloužila, nyní si musí ruská propaganda hledat nové cesty. Počátkem března Evropská unie šíření signálu těchto médií, stejně jako internetových stránek, na svém území zakázala.

Zároveň s tím se ale mnohem více než dříve aktivizovala komunikace ruských ambasád v jednotlivých zemích celého světa. Jak upozorňuje komunikační tým Evropské unie EU StratCom, zaměřený na ruskou propagandu, zejména twitterové účty ambasád působí jako koordinovaná síť.

Britská BBC našla zhruba stovku takto vzájemně propojených a podporujících se twitterových účtů, z nichž některé mají i miliony followerů. Ostatně svůj oficiální účet na Twitteru má i prezident Putin. Většinu takových účtů Twitter, ale i Facebook čtenářům předem označuje s tím, že „jsou spojené s ruskou vládou“. Na českém Facebooku například takto u účtu ruské ambasády v Londýně:

Zdroj: Printscreen Facebook

„Mimo jiné se snaží diskreditovat to, jakým způsobem o dění Ukrajině reportují nezávislá média a pomáhají šířit a zesilovat dezinformace ospravedlňující ruskou invazi,“ popisuje ruskou aktivitu na sociálních sítích EUStratCom.

Útok na Ukrajinu? Jen fámy

Oblíbeným tématem příspěvků ruských diplomatů na sociálních sítích je i zdůrazňování globální rusofobie a nenávisti k obyčejným Rusům. Dokazují to i níže uvedené příklady sociálních sítí ruských ambasád v zahraničí, včetně České republiky.

Ruské velvyslanectví v Česku má svůj twitterový účet, ale nevyužívá ho příliš pravidelně – možná i s ohledem na nyní již výrazně omezené personální obsazení. Českému publiku nabízí například toto:


Před několika lety si ruské velvyslanectví stěžovalo na to, že se na českém Facebooku objevilo několik falešných parodických účtů „ambasády“ a žádalo Facebook o jejich zrušení.

Svůj oficiální facebookový účet nadále má, ale podobně jako v případě Twitteru jej plní nepravidelně a často jen v ruštině.

Například 17. března – v souladu s výše zmíněným zadáním – vyjadřuje obavy z údajně „rostoucího počtu případů rusofobie v Česku a napadání rusky mluvících občanů s tím, že „ tento trend zde nabývá nebezpečného charakteru“.


Hlavní komunikace Velvyslanectví Ruské federace v ČR se navenek omezuje především na webové stránky. V aktualitách například sděluje, že „všechna prohlášení představitelů kyjevského nacionalistického režimu o „raketovém útoku“, který Rusko údajně provedlo 8. dubna na vlakové nádraží v Kramatorsku, jsou provokací a jsou absolutně nepravdivá“.

Ve zprávě ze 4. dubna, kdy byl v Moskvě předvolán český velvyslanec Pivoňka, ruská strana zdůrazňuje, že „tím, že dnes tak horlivě ničí všechny vazby s Ruskem, si oficiální Praha musí být vědoma, že svým jednáním vytváří dlouhodobé negativní důsledky pro naše vztahy“.

Pikantní je pak zápis z 23. února, den před ruskou invazí, kdy byl naopak na koberečku na českém ministerstvu zahraničí ruský velvyslanec Zmejevský: „Česká strana přišla se sadou známých obvinění Západu vůči naší zemi v souvislosti s uznáním Moskvou nezávislosti Doněcké a Luhanské lidových republik. Důrazně jsme odmítli jako nepodložená obvinění Ruska z přípravy ‚agrese vůči Ukrajině‘ a fámy o vstupu ruských jednotek na ukrajinské území.“

Stojí za tím Američané. Nebo Britové…

Jiné ruské ambasády jsou na sociálních sítích výrazně aktivnější než ta v Praze.

Ruská ambasáda ve Francii takto například zprostředkovává ruský pohled na věc a nedávné vystoupení Vladimira Putina, v němž vysvětluje důvody „speciální vojenské operace“: „Kyjev otevřeně odmítl plnit minské dohody, takže nebylo možné nadále podporovat genocidu.“


Ruské zastoupení při OSN obviňuje Západ a Ukrajinu z toho, že se staly „továrnou na fake news“ a vyčítá jim krutou provokaci ve městě Buča.


Ruská mise v Ženevě obviňuje z tragédie na nádraží v Kramatorsku ukrajinskou armádu:


Podle ruského zastoupení při OBSE se Kyjev „s podporou Západu uchyluje k obludným lžím, aby zdiskreditoval akce ruské armády na Ukrajině“.


Zapojuje se dokonce i ruská ambasáda v konfliktu velmi vzdálené Jihoafrické republice. Například – podobně jako další ruské ambasády – píše o tom, že na Ukrajině ve skutečnosti velí Američané.

Pozadu nezůstává ani Facebook. Například ruská ambasáda v Londýně na svém profilu píše, že „kyjevský režim pod vedením britských zpravodajských služeb chystá nové falešné zinscenované provokace s cílem obvinit ruské ozbrojené síly z údajného týrání obyvatel Ukrajiny“.

Konspirační teorie, které účty ruských ambasád pomáhají aktivně vytvářet a šířit, si posléze dále žijí vlastním životem i na dalších dezinformačních a konspiračních stránkách a účtech v jednotlivých zemích.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

17 komentářů

 1. Toky napsal:

  Není důvod pro existenci náckovských a šovinovických ambasád.

 2. Tondach napsal:

  Odstřihnout! A babišovu Imobu v Průhonicích taky!

 3. A. S. Pergill napsal:

  Inteligentní člověk počítá s tím, že tato prohlášení jsou z více než 90 procent lži. A nepotřebuje nějakou fašistickou špínu, provádějící nezákonnou cenzuru.

 4. skeptik napsal:

  Rusko se ve dvacátém století mentálně příliš nemění.

  Alexandr Solženicyn, Souostroví Gulag, vydal Jiří Brauner – Kartuziánské nakladatelství a vydavatelství Brno r. 2021, strana 82

  Kdyby čechovovským inteligentům,kteří stále hádali, co bude za dvacet, třicet, čtyřicet let, odpověděli, že za čtyřicet let bude v Rusku existovat útrpné právo, že budou vyslýchanému stahovat lebku železným kruhem, potápět ho do vany s kyselinami, mučit ho, nahého a svázaného, mravenci či štěnicemi, strkat mu do konečníku vytěrák rozžhavený nad primusem („tajný cejch“), pomalu mu drtit holínkou pohlaví, a jako nejlehčí stupeň, mučit ho týdny nevyspáním a žízní a mlátit ho do krve – ani jedna Čechovova hra by se nedohrála do konce, neboť by všichni její hrdinové přišli do blázince.
  A nejen Čechovovi hrdinové – který normální ruský člověk, včetně kteréhokoliv člena Sociálně demokratické dělnické strany Ruska, by začátkem našeho století mohl něčemu takovému uvěřit, mohl by snést takovou pomluvu světlé budoucnosti? Co ještě bylo možné za cara Alexeje Michajloviče, co se za Petra už jevilo jako barbarství, co se za Birona mohlo použít proti deseti až dvaceti lidem a co od dob Kateřiny Veliké bylo úplně nemožné – to bylo v rozkvětu velkolepého dvacátého století, ve společnosti pojaté na socialistických zásadách, v letech, kdy už létala letadla a byl vynalezen zvukový film a rádio, pácháno nikoliv jedním zlosynem, nikoliv na jednom skrytém místě, nýbrž desetitisíci speciálně vycvičenými lidskými bestiemi na milionech bezbranných obětí.

  • A. S. Pergill napsal:

   Uvědomte si, že sovětský režim v Rusku v podstatě instalovali Němci, a že Němci tvořili na začátku občanské války páteř Rudé armády. Takže to, co popisujete, přinejmenším zčásti je německá záležitost.

   • skeptik napsal:

    A vy si Pergille uvědomte, že to nepopisuji já, to popisuje Alexandr Solženicyn. Jsem si jist, že Alexandr Solženicyn by se vašim hloupým žvástům vysmál. Za uvádění nesmyslů, žvástů nebo lží jistě Solženicyn Nobelovu cenu nedostal. Trollům se pokud vím Nobelovy ceny neudělují, tak že vy ji jistě nedostanete.

    • A. S. Pergill napsal:

     Skeptiku, tohle je prostě historicky doložený fakt. VŘSR byla dílem Němců, kteří potřebovali zneschopnit Rusko, uzavřít s ním separátní mír a vrátit zajatce do Německa, aby je mohli poslat na západní frontu, posílenou Američany. Ty první dvě věci se jim povedly, ovládnutí transsibiřské magistrály našimi legionáři způsobilo, že se významná část německých vojáků do kapitulace nestihla vrátit.

     • skeptik napsal:

      Vy jste Pergille už trapný. Alexandr Solženicyn se o VŘSR jedním jediným slovem nezmínil. Naučte se už konečně číst pořádně latinku a pak si to, co napsal Alexandr Solženicyn přečtěte ještě jednou. případně poproste někoho, kdo latinku ovládá, aby vám to přečetl.

     • Toky napsal:

      Ani němci vám nevychovali ty ruské bestie. Vychovali jste si je sami

     • A. S. Pergill napsal:

      Skeptiku, popisuje režim po VŘSR. Který v podstatě nastolili Němci. Bez masívní podpory od Němců by bolševici na sebe moc v Rusku strhnout nemohli.

     • skeptik napsal:

      Jenže s tím, co páchali bolševici po VŘSR už Němci neměli nic společného Pergille. Všechna ta zvěrstva už bolševici zvládli páchat sami bez jakékoliv pomoci Němců. S tím, co páchali bolševici, neměli Němci už vůbec nic společného. Leda snad to, že se z jejich zkušeností poučili a později bolševické metody používali.

     • A. S. Pergill napsal:

      Hodil jsem hořící sirku do stohu slámy. S tím, že shořel, nemám absolutně nic společného 🙂

     • skeptik napsal:

      Máte ale mnoho společného s překrucováním historie à la Putin. Že by shořel ten stoh vašich lží? Toho jsem si nevšiml.

     • A. S. Pergill napsal:

      Takže ještě jednou, bez příliš složitých slov a vět:
      Byli to Němci, kdo instaloval bolševiky. Bez jejich opakované pomoci by na sebe tato zločinecká tlupa nedokázala strhnout moc. Proto za tento průšvih nesou značný díl odpovědnosti.
      A bolševici se chovali jako bolševici, tj. jako kdekoli jinde v tzv. „republikách rad“, které se objevily na různých místech Německa a v Maďarsku s přesahem na Slovensko. Všude bolševici vraždili a loupili, ale v těchto destinacích, na rozdíl od Ruska, se je podařilo přemoci a vystřílet nebo jinak zlikvidovat.
      Takže to, co popisuje Solženicin, jsou typičtí bolševici, ne typičtí Rusové. Navíc významná část bolševických zločinců nebyla etnickými Rusy. Namátkou: Lenin, Stalin, Kameněv, Zinověv, Trockij, Dzeržinskij … A podobně tomu bylo i s etnicitou dozorců v gulazích nebo příslušníků NKVD.

     • skeptik napsal:

      Takže ještě jednou, bez příliš složitých slov a vět: Němci Marx a Engels byli už dávno mrtví, když strana bolševiků vznikla. Tu si ruští bolševici založili už sami a stačily jim k tomu vyčtené rozumy z děl zmíněných pánů. Němečtí vojenští činitelé sice pomohli propašovat Lenina do Ruska, ale sami ani netušili, až jaké následky to bude mít. Údajně Němci měli poskytnout bolševikům peníze na vydávání jejich novin. A to je asi tak všechno. Při vyjednávání o míru donutili Němci ruské bolševiky k takovým ústupkům, že tím až ohrozili jejich vládu. Prohnilý carský režim i prozatímní vláda byli tak slabé a neschopné, že už pro bolševiky nebylo problémem na sebe tu moc strhnout a Němce už k tomu nepotřebovali. A ruští bolševici se chovali jako ruští bolševici. Svým chování pouze navázali na staleté ruské tradice, které ještě „vylepšili“. Takže to, co popisuje Solženicyn, jsou typičtí ruští! bolševici. Bolševici z ostatních zemí se jezdili do Ruska učit, jak se mají chovat. Způsoby ruských bolševiků se pak snažili aplikovat ve svých domovských zemích. I soudruh Gottwald se chlubil, že se ti naši jezdí do Ruska učit, jak těm našim „kapitalistům“ zakroutit krkem. Nejezdili se učit do Německa, ale do Ruska! Etnicky čistého Rusa byste už tehdy na konci carské vlády hledal dost obtížně, neboť v době mnohasetleté carské vlády a výbojů byli Rusové už tehdy dost smíšení s jinými etniky. Dnes jsou smíšení ještě více. I když významná část bolševických zločinců nebyla etnickými Rusy, tak další, neméně významná část bolševických zločinců, jimi do značné míry byla. Kdybyste si knihu od Alexandra Solženicyna přečetl, tak byste zjistil, že drtivá většina dozorců v Gulagu byli Rusové. Tu četbu vám velmi doporučuji, abyste si nemusel vymýšlet fikce.

 5. Sámo napsal:

  Rusi jsou dotěrný a škodlivý hmyz a podle toho se chovají. Ideální by bylo, kdyby se celé Rusko za Uralem propadlo do bažin, které tam vznikají na území Sibiře a změnilo se klima v celém zbývajícím Rusku, protože takový barbarský a agresivní národ si nic jiného nezaslouží. Rusové se všude na světě chovají jako hovada a proto jsou všude tak oblíbení. Já tedy po zahraničních dovolených nejezdím, ale od těch, kteří jezdí do destinací, kam jezdí i Rusi jsem slyšel, že už tam nebo onde- kde je hodně Rusů- už na dovolenou nepojedou.

 6. A. S. Pergill napsal:

  MMCH, těžba pravdivých informací z ruských médií je pochopitelně možná, ale je to na stejné úrovni, jako když Däniken (a spol.) těží ze starozákonních spisů informace o mimozemšťanech.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost