Zákon nezákon, městskou kasu v Olomouci pořád plní hazard. Dokonce víc než vloni
Schválený rozpočet města Olomouce počítá pro tento rok se 150 miliony korun, které vybere na daních z hazardu. I přes nový přísný zákon, který začal platit v lednu 2017, narostl počet hazardních přístrojů ve městě.
Rozpočet města Olomouc pro rok 2018 počítá s částkou 2,45 miliardy korun. To je asi o 190 milionů korun více než v minulém roce. Tato položka je tvořena jak nárůstem příjmů ze sdílených daní, tak i z daně z hazardu.
Jen na daních z hazardu se má vybrat v Olomouci o 40 milionů více než loni. Tahle odhadovaná suma tvoří 21% z celkového předpokládaného nárůstu rozpočtu města pro tento rok.
Hazard a kriminalita: spojené nádoby
Provozování „hracích automatů“ v hernách, kasinech či různých typech restauračních zařízení zvyšuje kriminalitu. Prokázala to studie Nadačního fondu proti korupci a sdružení Naši politici, která srovnala ukazatele kriminality a hazardu u všech měst České republiky.
Nejhorší situace v Olomouckém kraji je podle studie v Jeseníku, kde byla minulý rok zaznamenána největší hustota hracích automatů v poměru na počet obyvatel. 205 automatů na 11,5 tisíce obyvatel – což je jeden stroj na 56 obyvatel. Zároveň má Jeseník podle statistik i druhý největší počet kriminálních činů v kraji.
„Zakázat hazard v těchto lokalitách je pro vedení města velice jednoduché, a proto vysvětlení podpory hazardu lze hledat ve skrytých či vedlejších úmyslech různých ‚zlojedů‘,“ uvedl analytik Nadačního fondu proti korupci Janusz Konieczny na stránkách fondu.
Když (ne)rozhodnou občané…
V krajské metropoli Olomouci zkusili zakázat hazard v referendu. Petici před referendem v roce 2014 podepsalo na 9 tisíc obyvatel města. Následujícího referenda se ale zúčastnilo pouze 8% oprávněných voličů (pro platnost referenda je nutná aspoň 35procentní účast), a hlasování tak skončilo pro iniciativu Olomouc bez hazardu fiaskem.
Pro zajímavost – Nejvyšší účast byla zaznamenána v místní části Hodolany, tedy v části města, kde stojí největší kasino v Olomouci Go4Games.
Jestli nějak město proti hazardu bojuje dnes, popsal pro HlídacíPes.org městský zastupitel Michal Krejčí ze sdružení Občané pro Olomouc, který byl jedním z iniciátorů někdejší petice:
„Stávající koalice žádné nové legislativní kroky neučinila a neučiní. Rádi bychom omezili počet heren a soustředili hazard do několika málo kasin. Nové referendum však neplánujeme. Příjmy z hazardu každoročně rostou, což je dáno celkovým nárůstem počtu automatů, hlavně v novém kasinu v Hodolanech.“
Nefungující registr hráčů
Jedním z mnoha nástrojů pro kontrolu a omezení hazardu měl být i centrální registr hráčů, který ale stále nefunguje. Ministerstvo financí mluvilo o registru hráčů jako o páteřním prvku celého zákona, který platí už více než rok. Veřejná zakázka v hodnotě tří set milionů korun byla sice už dávno vypsaná, ale ministerstvo financí ji záhy zrušilo.
„Ministerstvo financí (MF) začalo systém soutěžit na jaře 2016 a tuto veřejnou zakázku ukončilo v únoru 2017 z důvodu obstrukčních postupů některých subjektů, které vykazovaly znaky cíleného maření toho, aby byla zakázka zdárně vysoutěžena. V současné době MF připravuje vypsání nové veřejné zakázky, která by měla poskytovat pro uplatnění obdobných obstrukčních postupů menší možnosti,“ uvedl pro HlídacíPes.org Filip Běhal z tiskového oddělení ministerstva financí.
„Cílem informačního systému je usnadnit Ministerstvu financí a Celní správě dozor v oblasti hazardu, co se týká povinnosti provozovatelů umožnit hru pouze registrovaným hráčům, povinně jim nabízet sebeomezující opatření, dodržovat tyto limity a také povinné přestávky ve hře. Součástí systému bude také rejstřík osob vyloučených z účasti na hře,“ vypočítává Běhal. V praxi jde tedy například o lidi, kteří pobírají sociální dávky, neplatí alimenty, nebo o patologické hráče.
Na otázku, kdy začne registr fungovat, ministerstvo neodpovědělo. Veřejně se ale skloňuje termín v roce 2020.
Světlé zítřky hazardu
Jednoznačně největším provozovatelem hazardních her v Olomouci je společnost Go4Games, která má ve městě 15 otevřených poboček.
Tou největší je kasíno v Hodolanech, ve kterém se nachází 149 přístrojů. Resort stojí na místě bývalého divadla v městské části Hodolany a stojí za ním akciová společnost Endl+K, která zaštiťuje právě kasína a herny Go4Games.
Jak jsou na tom s hernami další města v České republice, ukazuje interaktivní mapa spolku Občané proti hazardu.
V Olomouci se podle dat Ministerstva financí nachází 1734 legálních automatů. Na konci roku 2016 jich bylo legálně registrováno 1523, což je i navzdory přísnějšímu hazardnímu zákonu nárůst o 200 strojů.
Celkový počet technických herních zařízení v České rebublice na konci roku 2017 dosahoval 51599 kusů. Tento rok by čísla měla výrazně klesnout. Podle Ministerstva financí zbude v České republice jen 2500 provozoven z dnešních 4000. Jejich počet by pak měl dále klesat až na 2000.
Podle nového zákona o hazardu například musí herna mít nejméně 15 automatů, což nesplní naprostá většina menších provozoven. Rušit se budou také přístroje v hospodách.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
1 komentář
Šillená mimistryně pro jistotu vyhodila hlídače hazardu, aby mohla jen vybírat prachy. To víte, Andy má spoustu šillených drahých nápadů a patologii má baba v paži.