Strojírenský gigant Škoda Transportation: Za uplynulých deset let získal v Česku zakázky za 55 miliard korun
PAVUČINY BYZNYSU. Jednoznačně nejčastěji získávala plzeňská strojírna zakázky od Českých drah. Ty tvoří zhruba 60 procent objemu všech zakázek pro firmy ze skupiny Škoda Transportation. Vyplývá to z analýzy HlídacíPes.org.
Strojírenská skupina Škoda Transportation patří k největším dodavatelům vlaků a tramvají v Česku. Plzeňské společnosti se daří rok od roku lépe a v roce 2016, kdy skupina vykázala historicky rekordní tržby 18,3 miliardy korun, se začalo hovořit o jejím prodeji čínské firmě CRRC.
HlídacíPes.org se proto rozhodl zmapovat, jak se firmě v posledních letech dařilo v domácím prostředí získávat veřejné zakázky, které jsou pro podnik významným zdrojem příjmů.
Z analýzy veřejných zakázek z webu Vsechnyzakazky.cz přidělených v letech 2007 až 2016 vyplynulo, že firmy ze skupiny plzeňské Škodovky získaly za dané období 142 zakázek v celkovém objemu až 55,6 miliardy korun (při započtení rámcových smluv – pozn. red.).
Dalších 13 zakázek získala skupina v minulosti také od slovenských dopravních podniků. Dodávala tramvaje například do Košic, Bratislavy, Prešova či Žiliny.
Nejlépe se strojírenské skupině dařilo čerpat veřejné peníze v roce 2014, kdy podle analýzy získala zakázky v Česku v celkovém objemu 15,5 miliardy korun (včetně započtení rámcových smluv, při kterých dochází k postupnému čerpání v následujících letech – pozn. red.).
Nicméně velmi úspěšné byly také roky 2009 a 2010, kdy vyšlo najevo, že jeden z majitelů strojírny má blízko k manažerům klíčových podniků, od kterých zakázky nejčastěji získává – Českých drah a pražského Dopravního podniku.
Aby mohla Škoda Transportation dál získávat veřejné zakázky, musela loni na podzim změnit formu vlastnictví na transparentnější podobu – zaknihované akcie, které jsou nyní evidovány v Centrálním depozitáři cenných papírů.
Zlatá drážní žíla
Jednoznačně největším zadavatelem zakázek byly pro plzeňskou strojírnu České dráhy, od nichž skupina inkasovala za dané období celkem 33,8 miliardy korun.
Pro tři z pěti dceřiných společností skupiny Škoda Transportation – MOVO, Škoda Vagonka a Pars Nova, které se v Česku o zakázky ucházejí, jsou České dráhy dokonce jediným zadavatelem, od kterého zakázky dané firmy získávají.
Druhým významným zadavatelem je dlouhodobě Dopravní podnik hlavního města Prahy. Právě od této společnosti získala mateřská Škoda Transportation v roce 2014 klíčovou zakázku za 7,5 miliardy korun na servis a údržbu vlaků metra. K zakázce se dostala prostřednictvím jednacího řízení bez uveřejnění (JŘBU), což je nesoutěžní a nejméně transparentní forma zadávání zakázek de facto jedinému uchazeči.
Především díky této zakázce byl pro plzeňskou Škodovku rok 2014 jednoznačně nejúspěšnější.
Golf v Dubaji
Druhým nejúspěšnějším obdobím byly pro plzeňskou strojírnu roky 2009 a 2010, kdy skupina získala v každém roce na veřejných zakázkách podobnou částku – 7,5 miliardy respektive 7,7 miliardy korun.
Hlavním zadavatelem, od kterého peníze v těchto letech do Škodovky přicházely, byly České dráhy. Přičemž zakázky byly v některých případech přidělovány v již zmíněném netransparentním JŘBU, v němž byla firma jediným uchazečem.
Například mateřská Škoda Transportation získala téměř 98 procent všech zakázek v hodnotě 10,5 miliardy korun právě tímto způsobem.
V dané době společnost vykazovala také velmi vysoké marže kolem 27 procent, což naznačovalo, že ceny jsou nadsazené. V následujících letech pak měla Škoda z každé koruny přes dvacet haléřů čistého.
Na podzim roku 2010 pak vyšlo najevo, že minimálně jeden z majitelů Škody Transportation Tomáš Krsek má velmi blízko k vedení obou hlavních zadavatelů zakázek – k tehdejšímu generálnímu řediteli Českých drah Petru Žaludovi a k bývalému šéfovi pražského Dopravního podniku Martinu Dvořákovi.
Online deník Aktuálně.cz totiž tehdy Krska společně s manažery státních firem zachytil na cestě z Dubaje, kam vyrazili společně na golf. Mezi účastníky soukromého zájezdu byl tehdy také bývalý generální ředitel ČEZ a tehdejší šéf Škody Holding Martin Roman, o kterém se spekulovalo, že může být jejím skrytým vlastníkem.
On sám se ale od vlastnictví distancuje. Ministr dopravy Daniel Ťok před rokem poznamenal, že by jej zajímalo, kdo za plzeňskou strojírnou vlastně stojí. Formálně skupinu podle dřívějšího zjištění HlídacíPes.org ovládá devět fyzických osob prostřednictvím sítě patnácti kyperských a českých firem.
Pokuta za zvýhodnění
Pouhý měsíc před golfovým výletem do Dubaje vypsaly České dráhy zakázku za 3,3 miliardy korun na dodávku patnácti vlaků.
Čtyři měsíce po návratu ze zájezdu získala danou zakázku dceřiná společnost Škody Transportation – Škoda Vagonka.
Úřad na ochranu hospodářské soutěže začal následně prošetřovat podezření, že byla plzeňská strojírna při zadávání zakázky zvýhodněna.
Letos v listopadu antimonopolní úřad toto podezření potvrdil a udělil Českým drahám 200 tisícovou pokutu za zvýhodnění dceřiné firmy plzeňské strojírny při zadání zakázky na zmíněnou dodávku patnácti vlaků. V souvislosti s touto zakázkou může dopravce čelit ještě dalším sankcím od Evropské unie, z jejíchž fondů byl nákup vlaků financován.
Se zakázkou od Škody Transportation se pojí ještě další násobně vyšší pokuta pro České dráhy. Rozhodčí soud loni na podzim rozhodl, že národní dopravce musí zaplatit Škodě Transportation 753 milionů korun – v kauze dodávky 20 lokomotiv – jako doplatek kupní ceny a inflačního navýšení.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)