Zájem o Dukovany a Temelín. Američané přesouvají do Prahy svůj regionální úřad pro energetiku
Americké ministerstvo energetiky přesune svůj evropský regionální úřad z bulharské Sofie do Prahy. Svou roli v tom hraje jak zájem společnosti Westinghouse o stavbu nových jaderných bloků v Česku, tak i fakt, že v regionu střední Evropy roste vliv v oblasti energetiky ze strany Ruska a Číny.
To, že se Evropský regionální úřad amerického Ministerstva energetiky přesouvá do Prahy, potvrdilo na dotaz HlídacíPes.org velvyslanectví USA v Praze:„Ministerstvo energetiky USA (DOE) zahájilo proces přesunu svého evropského regionálního úřadu z bulharské Sofie do Prahy.“
Evropský regionální úřad DOE podle ambasády „pracuje na podpoře energetické bezpečnosti, nešíření jaderných zbraní, vědecké spolupráce a obchodních zájmů Spojených států v regionu“.
I po přemístění do Prahy, během letošního podzimu, se má úřad věnovat nejen Česku, ale i dalším zhruba dvaceti evropským zemím.
„Oddělení energetiky spolupracovalo s českými úřady a orgány jiných evropských zemí na řadě otázek již ze své kanceláře v Sofii a těší se, že bude rozvíjet spolupráce i ze své nové kanceláře v Praze,“ reagovalo velvyslanectví neurčitě na dotaz, zda přesun souvisí i s výběrem dodavatele pro nové bloky tuzemských jaderných elektráren.
S jejich stavbou počítá Státní energetická koncepce; proces ale v poslední době příliš nepostoupil.
Ať to platí ČEZ
„Jsme pořád v přípravě. O podobě financování by se mělo jednat na zasedání vlády ještě do konce roku, pravděpodobně v říjnu nebo v listopadu. Nejprve musí váda rozhodnout o investorovi a od toho se bude odvíjet to další,“ říká český zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller.
Premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro agenturu Reuters řekl, že chce, aby rozhodnutí ohledně financování nového jaderného zdroje elektrárenské skupiny ČEZ padlo do konce roku.
Související články
ČEZ se připravuje na své rozdělení na „starý a nový“. Ukazují to varianty, které představil poslancům
ČEZ nejspíš nové jaderné elektrárny stavět nebude. Zajistí to nová státní firma, naznačuje vládní analýza
Jaderný expert František Hezoučký: Dva jaderné bloky se dají postavit za 250 miliard
„Musíme hned od září začít rychle jednat. Doufejme, že to rozhodnutí padne do Vánoc,“ řekl Babiš. Nové jaderné bloky v Dukovanech by podle něj měla stavět a financovat k tomu speciálně založená dceřiná společnost skupiny ČEZ.
V souvislosti s možnou dostavbou jaderných bloků v Dukovanech, případně i v Temelíně, se proto řeší i varianty rozdělení společnosti ČEZ (v niž má stát 70% podíl)
Zmíněná analýza počítá s možností, že se ČEZ rozdělí na jadernou a nejadernou část. Jadernou část – fungující elektrárny Dukovany a Temelín plus speciálně založené dceřiné firmy připravující dostavbu nových bloků – by koupil do svého 100% vlastnictví stát.
Svou roli v tom hraje i skutečnost, že bez souhlasu představenstva firmy stát ČEZu nařídit dostavbu jaderných elektráren „ze svého“ nemůže.
To, že je stát majoritním vlastníkem společnosti, nehraje roli. Otevřeně to konstatuje právní rozbor, který si v rámci „analýzy vhodného investorského modelu pro výstavbu nového jaderného zdroje“ nechal zpracovat Stálý výbor pro jadernou energetiku, který je poradním orgánem vlády.
Rusko, Čína, USA
Stále platí, že zájemců o stavbu nových jaderných bloků v Česku je šest. Dohromady nabízejí na výběr sedm typů jaderných reaktorů.
Předběžná jednání se vedou s ruskou státní společností Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHN a čínskou China General Nuclear Power, dalším zájemcem je společný projekt francouzské Arevy a Mitsubishi Atmea a právě americký Westinghouse.
Ten vloni vyhlásil bankrot, letos v březnu ale americkou jadernou divizi koupil od japonské Toshiby kanadský fond Brookfield Business Partners.
Před několika týdny byl na jednáních v Praze nový generální ředitel společnosti José Emeterio Gutiérrez – jednal zde se zástupci ČEZ i s tehdejším ministrem průmyslu Tomášem Hünerem
Westinghouse se podílel na dostavbě stávajících bloků jaderné elektrárny Temelín; do roku 2010 do ní také dodával palivo.
Aktivní je nyní v regionu střední Evropy především ruský Rosatom. Ten získal zakázku na stavbu nového bloku maďarské jaderné elektrárny Paks II. Součástí dohody je i mezivládní úvěr ze strany ruské vlády ve výši deseti miliard dolarů.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Čas se krátí. Odříznutí od ruské ropy má Česko stihnout dřív, než ji vypnou Ukrajinci
Obhájci jaderné energetiky získávají v EU na síle, změnu táhnou i Češi
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
12 komentářů
Kvůli tomu také padl Nečas,který chtěl férové výběrové řízení.Nagyová se proamerickým vejrům hodila do krámu.Westinghouse je zkrachovalá firma.Pokud to dostanou američani,tak jako mnohokrát se chováme jako správní pitomci.
O tom si už 5 let cvrlikají vrabci na střeše, soudy se marně snaží zastřít pravdu o pádu Nečasovy vlády, Šlachta bude za zásluhy povýšen co nevidět na policejního prezidenta a Babiš konečně zřídí firmu AGROČESKOFERT (zkráceně AČF).
Já bych to viděl naprosto obráceně. Totiž, výběr mohla provést Nečasova vláda sama, ještě na to měla asi tak rok, leč vlastní chybou se o to připravila. Protože soudnému člověku dojde, že to jak Nagyová cvičila nejen s Vojenským zpravodajstvím, ale že brala úplatky od řady lidí (politiků, podnikatelú) , aby je vůbec k Nečasovi „pustila“…to se nijak legitimně a politicky omluvit nedalo, na to si mělo vedení vládní koalice „došlápnout“ a Nečase včas donutit aby jí vykopnul (z postele i z funkce)..bylo na to čas asi půl roku.. Ale protože se tak nestalo, a musela jí !vyprovodit“ až policie (díky za ty dary), koalice tím prohrála všechno to co snad ještě chtěla dodělat…
jak jsem se už zmínil jednou, vidím to já zase obráceně než Vy, Nepřesvědčil jste mě, ale mějte si svůj názor, „stálost ve smýšleníů byla jednou z nejoceňovanějších cnosti už u starých Římanů.
Nečasova vláda ten výběr dokončit nemohla,stejně jako se Václav Klaus nemohl ubránit a byl donucen podepsat vstup do Cirkusu zvaném EU:
Ale na druhé straně vítězství Westinghouse by udělo radost Rakušanům, protože výrobek Westinghouse AP-1000 ještě nikde na světě nefunguje, ani v USA. A, vzhledem k finančním a technologickým problémům, je zřejmé, že se jen tak jejich reaktory nevybudují. Nějaké projekty se teď dokončují, ale kdo za ně bude ručit? Ten kanadský fond? Sami Číňané upravili AP-1000, protože už je to zastaralý design.
Ano. Palivo jsme od Westinghouse brali, ale brzo se zjistilo, že palivové tyče netěsní a kroutí se, což přímo ohrožovalo bezpečnost reaktoru. Tak jsme zase potichu přešli na ruské palivo od TVELu.
Teď už se prý W naučil palivové tyče dělat (mimochodem, ta fabrika je ve Švédsku, ne v USA), ale kdo ví. Ruský TVEL je jistota. Ovšem, naši rusofobové se nemohou smířit s tím, že Rosatom je jediná alternativa – po stránce výhodnosti technologické, finanční i velmi širokého využití místních zdrojů, které byly jsou a budou využity i v jiných projektech Rosatomu ve světě..
Tak uz je to teda rozhodnute? To bude zatoulanych miliard. A na zaver betonovy pomnik neschopnym politikum, kteri bojuji v davno prohrane valce (jaderna energetika).
Otázka je která stavební společnost to bude stavět .Za dob ČSSR STAVĚLI ARMABETON ,VODNÍ STAVBY, ATD. A DNES CO A KDO ?
„Ministerstvo energetiky USA (DOE) zahájilo proces přesunu svého evropského regionálního úřadu z bulharské Sofie do Prahy.“
Jinak také – v nouzi pes i kulky líže.
A také, jak hezky se dá říkat hrubému nátlaku – zahájení procesu přesunu!
Zavádět sankce proti Rusku a zároveň chtít po něm stavbu atomovky, tomu nějak nerozumím. Ale financovat by ji mohlo družstvo Č- systém ve složení Kellner 255mld. korun, Babiš 70 mld. Komárek 49 mld. Vítek 49mld. Tykač 31 mld. Křetinský 22 mld. Bakala 20 mld. Dospiva 18 mld. Chrenek 15. N+S 15+15 mld. Rittig a Pitra zbytek mld.
To byste se Nemec nedoplatili za elektřinu a radši byste si levněj svítil sirkama; pěkně jednou po druhé.
To máte pravdu. Zrušit sankce.