Žádní Rusové na Donbasu nejsou! A rozhodně jich není tolik! Lži a propaganda ovládá konflikt na východě Ukrajiny
Mrtvý důstojník ruské armády na Donbase. Několik zatčených ruských vojáků. Záhadně umírající ruští parašutisté. Důkazů o stálé přítomnosti ruských vojáků na východě Ukrajiny je mnoho… Pro HlídacíPes.org je analyzuje ukrajinista Radko Mokryk.
Od počátku války na ukrajinském Donbasu v roce 2014 se země na obou stranách rusko-ukrajinské hranice nedokážou shodnout na charakteru tohoto konfliktu.
Rusko naléhá, že se jedná o „vnitřně ukrajinský konflikt“ – ruská oficiální média si oblíbila pojem „občanská válka“. Ukrajinci jsou přesvědčení, že se stali obětí nevyprovokované agrese ze strany sousedícího státu.
Text vznikl ve spolupráci HlidaciPes.org s projektem Online encyklopedie migrace.
Důkazů, které ale svědčí o tom, že se Rusko po anexi Krymu v březnu 2014 pustilo do další vojenské avantýry na území Ukrajiny, je dostatek. Četná svědectví přímých účastníků bojů na východě Ukrajiny, zapojení ruské vojenské techniky (to, že kolony vojenské techniky včetně tanků se masivně přesouvají přes ukrajinské hranice, v NATO potvrzovali ještě na konci roku 2014), usvědčující snímky ze satelitu, zajatí ruští vojáci.
Související články
Jak utéct z Lukašenkova Běloruska. Český novinář se vydal na cestu s čečenskými běženci
Čistá rasa, pěstování lepšího jedince, člověk jako věc. Jak rozeznat fakta a být objektivní pohledem filosofa
Bída, prostituce, prodej lidských orgánů. Na Balkáně uvízlo z předloňské zimy na 70 tisíc uprchlíků, hrozí jejich radikalizace
To všechno se vždy rozbilo o skálopevné „Ruští vojáci tam nejsou!“, které již třetí rok za sebou zní z Kremlu.
Rusové na Donbasu nejsou
Na konci června vyvolalo nevoli Moskvy prohlášení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Ten při společné tiskové konferenci s jeho ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem v Paříži Macron prohlásil, že Francie moc dobře chápe, že Ukrajina se stala obětí agrese, a moc „dobře ví, odkud tato agrese pochází“.
Kreml okamžitě protestoval: „Rozhodně nesouhlasíme s formulacemi našich francouzských kolegů“. Žádní Rusové na Donbasu nejsou.
Hned další den po prohlášení prezidenta Macrona se na Donbasu uskutečnil další bojový střet – 93. motorizovaná brigáda Ozbrojených sil Ukrajiny se střetla se skupinou tzv. separatistů. V důsledku boje byli dva členové skupiny včetně velitele zabiti. Další čtyři putovali do zajetí.
Podobné menší konflikty jsou na válečném Donbasu na denním pořádku. Upozornil ale také fakt, že velitelem separatistické skupiny byl kádrový důstojník armády RF – podle údajů poskytnutých Ukrajinskými ozbrojenými silami se jedná o Alexandra Ščerbaka.
Mezi několika zajatými vojáky se octl i Viktor Agejev, občan RF pocházející z Altajského kraje, podle všeho příslušník ruské armády, který na začátku letošního dubna podepsal smlouvu o službě v rozvědce armády Ruské federace. Fakt podepsání smlouvy potvrdila Agejevová matka i kolegové z armády.
Samotný Agejev o podepsání smlouvy psal na svých stránkách na sociálních sítích na začátku dubna.
Ruská strana ale jednoznačně popírá, že by tento mladý Rus byl příslušníkem její armády. Prý ani neexistují dokumenty, které by takový fakt potvrzovaly.
Ruská služba BBC nicméně tvrdí, že má ve své dispozici jak kopie příslušných papírů, tak i zprávy psané Agejevem na sociální síti Vkontakte.ru kde potvrzuje, že je na Ukrajině na základě vojenské smlouvy. A prý tam dobře platí.
Agejev byl již předán bezpečnostním službám Ukrajiny a bylo s ním zahájeno vyšetřování.
Smrt výsadkáře
Nejedná se o první případ, kdy byli na území Ukrajiny zajati příslušníci armády RF. Ukrajinská letkyně Nadije Savčenková, která byla v Rusku odsouzená za spoluúčast na vraždě, byla před rokem vyměněná právě za dva příslušníky ruské rozvědky – Alexandra Alexandrova a Jevgenije Jerofejeva, rovněž zajatých na ukrajinském Donbasu.
Rusko tehdy taky tvrdilo, že se nejedná o příslušníky armády RF, přesto ale na výměnu přistoupilo.
Ještě koncem roku 2014 na internetu kolovaly zvěsti o záhadných úmrtích „ Pskovských výsadkářů“. Podle spekulací se obětí bojů na Ukrajině stala skoro celá rota ruské 76. výsadkové divize. Přeživší vypovídali o skoro stovce mrtvých ruských vojáků.
Oficiálně byla u desítek mladých mužů stanovena jako příčina smrti infarkt, mrtvice nebo bylo uváděno, že zahynuli při vojenských cvičených. Později Rusko uznalo, že někteří vojáci padli na Ukrajině. Prý tam ale nebyli posláni pro plnění vojenských úkolů ale jen „zabloudili při cvičení“
Kdo sestřelil letadlo
Rusko ale podle všeho dodává na ukrajinský Donbas nejen lidské zdroje, ale výrazně podporuje i separatistické jednotky vojenskou technikou.
Ještě v srpnu 2014 mluvčí NATO Oana Lungescuová prohlašovala, že dělostřelecké jednotky ruské armády vstoupily na území Ukrajiny. Později stejnou informaci potvrzovali i generálové NATO – v neposlední řadě na základě satelitních snímků, které prokazovaly přítomnost ruské vojenské techniky na Donbasu.
V průběhu bojů, které trvají již tři roky, se na východě Ukrajiny neustále objevují zbraně, které se buďto vyrábí nebo používají výhradně armádou RF – jedná se kupříkladu o tank T-7263, raketový komplex Tor –m2, systém TOS-1 „Buratino“ atd.
Mezinárodní skupina vyšetřovatelů Bellingcat již několik let mapuje situaci na východě Ukrajiny. Na konci roku 2016 zveřejnila analýzy a důkazy přímého dělostřeleckého ostřelování pozic Ukrajinských ozbrojených sil z území Ruské federace – konkrétně se jednalo o 149 podobných případů jen během roku 2014.
Jedním z nejznámějších důkazů ruské přítomnosti na ukrajinském Donbasu je sestřelení letadla MH 17 v roce 2014, při kterém zahynulo 298 civilistů. Mezinárodní vyšetřovací tým o dva roky později potvrdil, že balistický systém Buk, kterým bylo letadlo sestřeleno, pocházel z Ruska a po zásahu se opět vrátil za hranice. Střílelo se z území kontrolovaného separatisty.
To všechno citelně podkopává ruskou pozici „Rusko se nezapojuje do války na Donbasu“. Občas si vlastní pozici komplikují i samotní ruští politici. V prvních červencových dnech ministr zahraničí Sergej Lavrov na mezinárodním fóru Pryjmakovská čtení prohlásil, že často čelí kritice kvůli „našemu rozhodnutí zapojit se do bojů na Donbasu a v Sýrii“. Tím de facto přiznal, že takové rozhodnutí opravdu padlo.
Situací se aktivně zabýval a informace o účasti ruských vojáku ve válce na Ukrajině zveřejňoval ruský opoziční politik Boris Němcov. Ten byl ale začátkem roku 2015 zavražděn v Moskvě nedaleko Kremlu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa
Jan Horník: Putin neustoupí. Nás čeká moment pravdy
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
15 komentářů
„Demagogie je vrozený problém demokracie. Ale my jsme dovolili, aby se z ignorance stala přednost“
Dnes se už netroufám ptát ukrajinské uklízečky, oč na Donbasu jde. Vždy mávla pohrdavě rukou se slovy: „Východ“.
Spíše bych viděl polskou analogii. Polsko nemá geografickou hranici ve směru W-E, v historii se různě přelévalo, ba dokonce i zaniklo dělením mocností.
Ukrajina nemá geografickou východní hranici, podle síly států se také přelévala.
Veškerá tzv. historická zdůvodnění jsou spíše letitou propagandou. Navíc záleží na pozici vykladače.
Protibolševičtí Síčstí střelci přijatí Masarykem se projevili jako šmejdi podkopávající ČSR (dodnes česká nadávka sičák-nikoliv nesprávně syčák), zkuste Polákovi říci jméno Bandera a zažije výtrysk nenávisti.
Ukrajincům nikdo neodpáře činnost UOA vraždící Židy po německém boku během WW II.
Bohužel Ukrajinci ani dnes neocení geniálního reformátora „otce“ Machna, který dokázal pokojně bez revoluce nastolit na Ukrajině spravedlnost-než ho převálcoval surový ruský bolševík.
Drobnost k autorovi:
Jméno Mokryk je východoslovenské a ukrajinské. Docela by mne zajímalo, za který mačaft autor kope, odkud pochází a kde žije, kolik mu je-z toho lze v jeho postojích mnohé odvodit.
Naprosto s článkem nesouhlasím, považuji ho PR pro nevzdělance.
za koho kopete vy je nicmene zcela jasne .D
(„ukrajinska kolborace s nacisty“ je ruska linka, ve skutecnosti byl pocet kolaborujicich zcela zandebatelny ve srovnani s 6,5 milionem ukrajincu, co byli zabiti ci padli v boji s nacisty)
Jen bych dodal k této debatě o ukrajinských událostech před těmi cca 70, 80 lety (a zcela bez ohledu, prosím, na propagandu související s událostmi současnými), celkově to byla taková komplikovaná tragédie – a jistě není problém dohledat se podrobnějších a seriózních informací. K tomu, že v r. 1941 část Ukrajinců (může být otázkou, jak velká část a do jaké doby) vítala německé síly jako osvoboditelské, je možno také připomenout, co se dělo na sovětské Ukrajině v předchozím desetiletí – tzn. krvavé čistky, hladomor, o kterém se dokonce spekuluje, že je to jediný známý hladomor v dějinách, prokazatelně či jednoznačně zaviněný lidmi (tzn. sovětským vedením v tomto případě)… Je také známo, že se německá invaze v červnu 1941 setkala se zvláštním přijetím v západních částech Ukrajiny, které v období mezi dvěma světovými válkami patřily Polsku a které SSSR obsadil teprve na základě paktu Ribbentrop-Molotov a po vypuknutí druhé světové války v září 1939. – Na druhou stranu je fakt, že ta kolaborace ukrajinských nacionalistů s nacisty se zdaleka nepojila jen s nenávistí vůči sovětskému stalinskému režimu, ale právě i vůči Polákům (nemluvě o specifiku Židů). Ale to, že obrovské (jistě větší) množství Ukrajinců padlo za oběť nacistických represí nebo v řadách Rudé armády či prosovětských partyzánů, je samozřejmě také pravda. – A nakonec, je známo, že Stepan Bandera se svou UPA se s Němci rozešel a bojoval fakticky na „vlastní pěst“. Vždyť víme, že se ti jeho bojovníci probíjeli přes Polsko a přes nás (Československo) na Západ až někdy cca v r. 1947, tzn. již v době, kdy druhá světová válka byla už docela dlouho minulostí a sovětská armáda kontrolovala východní část Německa. Sám Bandera byl ke sklonku padesátých let zavražděn KGB v Mnichově.
„(… 6,5 milionem ukrajincu, co byli zabiti ci padli v boji s nacisty)“ A padli jako příslušníci sovětské Rudé armády. Na druhé straně počet kolaborantů (ve smyslu kolaborant = spolupracující) asi zpočátku nebyl až tak zanedbatelný.
Děsím se těch, kterým je vše od klávesnice „zcela jasné“.
Jezdím občas po 1996 na dnešní Ukrajinu, do země svých předků. Nelze oddělit v regionu historické propletení Ukrajina, ČSR, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Rusko. Vše tam rezonuje dodnes. Snad s výjimkou Židů, o ty se ukrajinští nacionalisté s Němci postarali důkladně.
Opakuji, že vše je pouze dáno pozicí vykladače a že jde v článku pouze o PR pro prosťáčky.
Kdybyste mne chtěl nařknout z bolševismu či putinismu, předem se směji. Obojí nenávidím.
Jestliže nemáte pravdu s prostým slovem „syčák“, co potom teprve to ostatní? Každá lež/nepravda zpochybňuje vše ostatní daného řečníka.
Slovo syčák je odvozeno od slovesa syčet. Původně se tak totiž říkalo potulným žebrákům, z jejichž tlumené a ponížené řeči byly slyšet pouze sykavky.
viz http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/dotazy/0171.html
Svého času mi jeden mladý sovětský důstojník vykládal jaký zažil šok v Praze , kde po něm lidé plivali. Dostal se tam za odměnu po důstojnické škole nějaký čas kdy nás zákeřně přepadli. Když jsem mu to vysvětlil , tak se ptal proč jsme se nebránili. Co jsem mu odpověděl je již nepodstatná historie. Podstatné je , že dnešní Rusko je nepoučitelné jen narazili na Ukrajinu. Co je horší , Severní Korea nebo Rusko??? Co je horší ? Tisíce lidí zavřených v korejských lágrech nebo deset tisíc mrtvých na Ukrajině?? Co na to říká spolek ANO s Babišem? Drží hubu!!!
Jen jedna otázka: Co nám Česku a Čechům sebrali Rusové? Podkarpatskou Rus? Proto aby patřila dodnes k Ukrajině?
Už nějakou dobu to není Čína, kdo Kima drží nad vodou. KLDR a Rusko jsou spojené nádoby. V podstatě jde o ruské nárazníkové pásmo, obdobné těm v Podněstří, na Donbasu či v Gruzii. Zakládal si ho svého času Sovětský svaz.
Ale no tak, to že Putin vede nový druh -hybridní války- se přece vědělo a psalo už tehdy v roce 2014. Tudíž je spíše věcí politické korektnosti (kterou si – světe div se, ohýbá politik jak chce)
tvrdit zda tam ruští vojáci jsou či vůbec nejsou. Jistě že v určitém pojetí jsou.
Jenže, dnes už by mělo být zjištěno a publikováno v jakém pojetí, individuálně nebo v celých ruských jednotkách, nebo jako součást místních separatistických oddílů, a tam v jakých pozicích (jako jejich velitelé poradci cvičitelé specialisté na určité systémy, nebo běžný kanonenfutr-v jakém procentu k místním?) , A od toho by se dalo odvodit zda podporují místní občanskou válku separatistů a nebo něco jiného . Namísto toho ještě stále omílat důkazy typu před pár lety „byl zajat jeden, dva, deset“ ruských soldátů (jistě bez oficiálního označení) je spíše ostudnou neznalostí západních agentur o situaci na východě Ukrajiny..
Čemuž ostatně odpovídá i závěrečné tvrzení o „..Mezinárodní skupině vyšetřovatelů Bellingcat“.. potíž je v tom že touto „skupinou vyšetřovatelů“ je britský amatérský aktivista a blogger Eliot Higgins který s dalšími příznivci prohledává veřejně přístupné internetové informační zdroje. Jestli toto je maximální a ten nejlepší informační zdroj o který se lze opřít, tak je na tom Západ informačně ale velmi špatně..
EU se angažuje na Ukrajině,ale je to podivné. Přetrvávají ozbrojené konflikty v Doněcké a Luganské oblasti.Takové uskupení co není státem ,nemůže nic vyřešit. Změnila se administrativa USA, řečeno slovy minulého režimu a první rukou podání Putin -Trump na G20 a bude v Moskvě zvl. vyslanec pro Ukrajinu.Jednání Německo -Francie-Rusko o Ukrajině ,bez výsledku. Jednání o Sýrii v tandemu PT, okamžité příměří v jedné části země.Německo s kancl.pí Merkelovou nezvládlo organizačně zajistit vnější bezpečnost konf. G20 a pod náporem sil ,které drancovaly hamburské obchody a zapalovaly objekty a auta ,byla tato konference skončena , bez úspěchu pro EU.Rusko prolomilo izolaci a prez.Putin podával Merkelové pomocnou ruku.Nedobré výhledy má z těchto důvodů EU.Toto uskupení má mnoho rozporů s velmocemi a není schopno nalézat řešení. Prez.Macron byl jako na stáži a ostatní evropští účastnici byli jen do počtu.Ve Varšavě dal prez.Trump Polsku bezpečnostní záruky, to ostatní budou nalhávat vykladači.Předseda PČR p. Hamáček nejnižší to šarže na této seanci se tulil v pozadí při fotografování.Tak nám začalo léto s volebním podzimem.Prez. Zeman se čvachtal ve veselském rybníku na člunu a zdravil novináře, užívaje si dlouho plánovanou dovolenou.
Putinova neschopnost kontrolovat ruské dovolenkáře z vlastních ozbrojených sil ukazuje na jeho křehkou pozici v Kremlu. Když válku na Donbase rozpoutal důstojník GRU Girkin, z monarchistické tvrdé linie (Dugin a spol.), měl jít do tepláků. Zvláště po, byť neúmyslném, sestřelu MH17.
Putin namísto toho slabošsky podpořil rojící se dobrodruhy ze všech děr Ruska. Takhle v tom jede s nimi. Bokem ale likviduje generály z tohoto okruhu ostošest, může ještě přijít překvapení.
Všichni tuší že je tam ,,spousta ruských vojáků,, ale nikdo je nikdy neviděl ani na dokumentech novinářů ani v jiných médiích. Je to jako s UFO. Tolik se o UFO ví, tolik lidí jej vidělo,ale….nikdy se nic neprokázalo. Je to kupodivné v dnešní mobilní době reportážní, kdy, každý z mobilu dokáže dost přesvědčivě natočit toho svého ruského ,,okupanta,, , tak kde jsou ty záběry, hernajs! Jiří ze Štramberka
Dukazy jsou, ale nekomu i kdyz mu je o ksicht omlatite, tak je popre. Zkratka kdo nechce nevidi. Vy nechcete, mate v hlave svuj nazor a co se do nej nehodi poprete. Ale to neni problem autora nebo ukrajincu, to je Vas problem