Za zásluhy o Visegrád. Maďarské státní vyznamenání pro Babišovu Tünde Bartha
Státní vyznamenání jako odměna pro spřízněné podnikatele, sponzory či politické spojence. Za prezidentství Miloše Zemana to byl v Česku běžný rituál. Velmi podobně své věrné odměňuje i maďarská vláda Viktora Orbána, který je vedle Zemana vzorem i pro šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Právě Babišova blízká spolupracovnice Tünde Bartha dostala letos v Maďarsku vysoké státní vyznamenání „za zásluhy o fungování Visegrádu“.
O blízké spolupracovnici Andreje Babiše a někdejší šéfce jeho Úřadu vlády Tünde Bartha nebylo dlouho slyšet. Po Babišově neúspěšném vystoupení v prezidentské volbě se přinejmenším formálně stáhla do pozadí. Jak ale před časem upozornil HlídacíPes.org, teď je Bartha zpátky a vedle manažerské pozice v holdingu Agrofert pomáhá dál i přímo šéfovi hnutí ANO.
„S Andrejem Babišem spolupracuju strašně dlouho a nevylučujeme žádnou spolupráci ani do budoucna,“ potvrzuje Tünde Bartha na dotaz redakce, že je po Babišově boku nadále aktivní.
Týká se to i zahraničních aktivit. Bartha například v říjnu doprovázela Babiše na prvním setkání lídrů europarlamentní frakce Patrioti pro Evropu, kterou Babiš v létě založil spolu s rakouskou stranou Svobodných a maďarským Fideszem Viktora Orbána. A právě k Orbánovi má Tünde Bartha, díky své znalosti maďarštiny a kontaktům v Maďarsku, blízko.
Za zásluhy o V4ku
Jak blízko, ukazuje i fakt, že letos v lednu převzala vysoké maďarské státní vyznamenání. Nechlubila se tím však ani ona sama, ani Andrej Babiš.
Veřejně o slavnostním aktu existuje zřejmě jediná zmínka, a to společná fotografie s vedoucím komunikace Orbánovy strany Fidesz Tamásem Menczerem, který jí v Budapešti vyznamenání – rytířský kříž – předal. Bartha převzetí vyznamenání na dotaz HlídacíPes.org potvrdila.
V maďarském úředním věstníku z loňského srpna se lze dočíst, že vyznamenání tehdejší maďarská prezidentka Katalin Nováková udělila za „neúnavnou práci pro rozvoj a zlepšování maďarsko-českých vztahů“.
„Je to ještě za fungování V4ky (Visegrádská skupina, Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko, pozn. red.), za to celé fungování našeho období, Úřadu vlády, V4ky,“ doplňuje sama oceněná Tünde Bartha.
Andrej Babiš se během své politické kariéry, v premiérském období i mimo něj, na Viktora Orbána často odvolává jako na svého přítele. Kontakty s ním využil opakovaně také ve svých předvolebních kampaních. Tünde Bartha za Babiše například opakovaně zastupovala Česko na demografickém summitu v Budapešti.
Zvyklosti kolem udělování státních vyznamenání jsou v Maďarsku jiné než v Česku, mimo jiné proto, že prezident je v posledních letech tradičně blízký vládě a že premiér – posledních téměř patnáct let výhradně Viktor Orbán – může do procesu výběru oceněných aktivně vstupovat.
Orbánovi věrní
To, že se do seznamu oceněných promítá i pozitivní vztah laureátů k Orbánově vládě, ukazuje i další oceněný, Rakušan Norbert van Handel. Ten si „své“ vyznamenání přebral loni na podzim ve Vídni od maďarského vicepremiéra Zsolta Semjéna, oficiálně za rozvoj maďarsko-rakouských vztahů.
Politický poradce Van Handel je však především blízký rakouské straně Svobodných (ta je dnes součástí zmíněné europarlamentní frakce s Fideszem a hnutím ANO) a Orbána chválí, kudy chodí.
Související články
Orbán jako Soros. Proč „konzervativcům“ nevadí maďarské politické neziskovky
Mezi konzervatismem a krajní pravicí. Na akci s Dukovou záštitou smí jen pozvaní hosté
Například při svém loňském vystoupení na „Svatovojtěšské konferenci“ o střední Evropě v Praze podobně naladěnému publiku řekl, že „musíme podporovat jediného skutečného patriota Viktora Orbána všemi prostředky“.
Třetím výmluvným příkladem, kdo si v Orbánově éře může „sáhnout“ na státní vyznamenání, je Gábor Liszkay. Muž, který stál za vznikem provládní mediální „nadace“ KESMA, v níž skončily stovky maďarských médií a která se stala symbolem koncentrace moci a pokřivení mediálního trhu v Maďarsku, své vyznamenání dostal za budování „křesťanských a vlasteneckých“ médií.
V této společnosti vyznamenaných Orbánovým establishmentem se teď ocitla i pravá ruka Andreje Babiše Tünde Bartha.
Svého času se o ní spekulovalo i jako o možné velvyslankyni v Budapešti, dnes pomáhá Babišovi budovat jeho „vlasteneckou“ frakci v Evropě, třeba na zmíněném setkání lídrů Patriotů pro Evropu v Bruselu: „Pan Babiš mě poprosil, abych ho doprovodila,“ říká k tomu stručně Bartha.
Nová kniha HlídacíPes.org
Publikace vyjde v omezeném nákladu. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org.
Kniha nebude ve volné distribuci. Lze ji získat pouze jako poděkování za dar v minimální výši 599 Kč.
Knihu začneme distribuovat krátce před 17. listopadem 2024.
Více o knizePořídit knihuPop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Řídit Ústecký kraj jako firmu. Hejtmanem se stává „eskymácký pes“ Brabec
Význam středoasijského regionu roste. Jakou šanci tam mají české firmy?
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Ještě že máme na Hradě reinkarnovaného VH, který uděluje státní vyznamenání těm, kteří se opravdu tzv. zasloužili – Dvořák, Vetchý, Trojna 🙂 !
Ano, ve srovnání s maďarskou burešovou podržtaškou jsou to čeští velikáni mezinárodního významu.
No, to je přece skvělé, že má Babiš dobré vztahy s Orbánem.
Orbán po vítězství Trumpa bude ve výhodném postavení, bude pravděpodobně zprostředkovávat přípravu Trumpovi některých jednání, přes Orbána bude možné napravit některé přešlapy naší současné exekutivy.
Jestli na tom má paní Tünde Bartha zásluhu, zaslouží si ocenění a je velmi dobře, že o tom Hlídací pes informuje.
Skvělé, pane Bergere!
Viktor Orbán je maďarský státník ,náš premiér Fiala je profesor politologie ,který vsadil na špatnou kartu a je v situaci vandráka v průjezdu,prohrál. Nejlépe by udělal kdyby zvolil stejný ústup jako kancléř Scholz,podat demisi a nechat vypsat předčasné volby.Úřednická vláda z časového hlediska je již pasé,takovou rychlost mají současné turbulentní jevy.Expremiér Babiš je v situaci,kdy by měl nechat volební kampaň a další na svém zástupci p.Havlíčkovi.Jdeme do zhoršující se situace v euroasijském prostoru.Je potřeba oprášit staré vazby,Slováci tak činí s Ficem,příklonem k Maďarsku.Polsko není alternativa a tak zbývá to Rakousko.