Za socialismu tu bylo lépe, myslí si pětina středoškoláků. Třetina by byla pro vládu tvrdé ruky
Počet studentů, kteří hodnotí život za socialismu jako lepší než jaký je v současnosti, od roku 2012 klesá. Každý pátý středoškolák si ale i tak myslí, že se v Československu mezi lety 1948 až 1989 žilo lépe.
Ukazují to výsledky dotazníkového šetření mezi studenty středních škol, které provedla agentura Median pro společnost Člověk v tísni.
„Podíl studentů, kteří život v socialismu hodnotí oproti současnosti jako negativní, je ale třikrát větší – relativní hodnocení socialismu je tak mezi studenty jednoznačně negativní,“ konstatují autoři průzkumu.
„Hodnocení silně odráží to, jaký je sociální a ekonomický status jejich domácnosti. Mezi gymnazisty a dětmi ze vzdělaných a subjektivně bohatších rodin je zastoupení tohoto názoru zhruba poloviční (10 – 15 %),“ dodávají.
Oproti podobnému průzkumu z roku 2009 se takřka zdvojnásobil počet studentů, kteří se domnívají, že toho ví o životě za socialismu dost (z 20 % na 38 %). Výrazně častěji to uvádějí studenti gymnázií (45 %) a nejméně studenti učilišť (27 %).
Studenti, kteří říkají, že mají dost informací a čerpají ze školní výuky, jsou k životu za socialismu kritičtější.
Vláda tvrdé ruky
Průzkum Medianu a Člověka v tísni se zaměřil i na vztah k demokracii či naopak autoritářskému způsobu vládnutí.
Studenti si spontánně se slovem „demokracie“ nejčastěji spojují různé typy svobod – svobodu lidí obecně, svobodu pohybu, projevu a myšlení. Celá třetina studentů však říká, že „za určitých okolností“ může být autoritativní vládnutí lepší možností než demokracie. To je více, než ukazují hodnoty v dospělé populaci (podle CVVM v únoru 2017 – 26 %).
„Některé výstupy našeho posledního výzkumu mezi středoškoláky příliš radostné nejsou. Místo lamentování nad hloupostí, zkažeností a marností nejmladší generace je ale na místě připomenout, že výzkum zaměřený na mladé lidi je především zrcadlem ,světa dospělých‘,“ komentuje výsledky Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni.
Studenti v otázce na srovnání demokracie a autoritativní vlády oproti dospělým častěji říkají, že neví, či nedokáží odpovědět.
Dospělí naopak častěji projevují rezignovaný názor, že pro lidi „jako jsou oni, na tom, zda je či není demokracie, nezáleží“ (19 % v dospělé populaci podle CVVM versus 7 % mezi studenty).
„Když dáme středoškolákům na výběr z konkrétních postojů k demokracii, necelé dvě pětiny z nich hodnotí demokracii jako ten nejlepší způsob vládnutí,“ komentují průzkum autoři.
S jakými výroky souhlasíte?
Názor středoškoláků na členství ČR v Evropské unii je převážně kladný. Nejkladněji členství hodnotí gymnazisté. Studenti učilišť nejčastěji ze všech typů škol nemají jasný názor a studenti SOŠ jsou nejvíce kritičtí.
Hodnocení členství se stává o něco kritičtějším společně s rostoucím věkem středoškoláků. Kladné hodnocení členství v EU je přímo úměrné životní úrovni domácnosti žáků středních škol.
To, že jsme součástí Evropské unie hodnotím:
Mezi hlavní globální problémy studenti stejně jako v minulých letech řadí války a konflikty. Oproti roku 2014 významně narostlo vnímání terorismu jako nejzávažnějšího problému (z 5 na 31 %).
Mezi další silně vnímané globální konflikty patří obecně migrace, nemoci (AIDS apod.), chudoba v rozvojových zemích a globální oteplování. „Naopak se mezi studenty takřka nevyskytuje kritický postoj obecně ke globalizaci a výrazně problematicky není vnímána činnost mezinárodních institucí,“ upozorňuje průzkum.
Za největší problém ČR považují středoškoláci nejčastěji její politickou reprezentaci. Na druhém místě se společně nachází korupce a soužití s romskou menšinou.
Největší problémy ČR
(studenti vybírali ze seznamu)
Největší problémy ČR podle druhu středoškoláků
Na prvním místě mezi světovými problémy, které čeští středoškoláci vnímají jako největší, stojí války a válečné konflikty společně s terorismem. Terorismus zároveň studenti nejčastěji vnímají jako ten nejzávažnější světový problém.
Za nimi se nachází migrace, ve srovnání s válkou a terorismem už ale výrazně méně závažná.
Kompletní průzkum ZDE
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Bez Ruska se v Česku pořád natankovat nedá. Závislost na Putinovi má skončit příští rok
Rok, ve kterém Tomio Okamura zmizel ze zpráv o českém extremismu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
48 komentářů
Žádný dnešní středoškolák socialismus už nezažil a tak všechny informace o něm má jen zprostředkovaně…..
Ano,samozřejmě je má zprostředkované.Od rodičů či spíše prarodičů.A pamětníci skutečně hodnotí poměry před r.1989 za příhodnější pro prosté obyvatele.A především pro staré a nemocné.Když se v r.1989 cinkalo za příchod kapitalizmu i kradenými klíčky,vyjádřila má tchyně moudrou předpověď.Že bohatí ještě víc zbohatnou a chudí ještě více zchudnou.Je to tady.
V roce 1989 se necinkalo klíči pro restauraci kapitalismu. V letech 1987 – 1989, kdy jsem se té taškařice účastnil, jsem nikdy nic takového od lidí neslyšel, ani nečetl.
A necinkal jste náhodou ještě s rudou knížkou v kapse spolu s ostatním vyčůranými soudruhy? Protože já tehdy mezi lidmi slyšela pravý opak: že chtějí konec socialismu a život a systém stejný jako na Západě, tedy kapitalismus
Mate naprostou pravdu!
Bohatí zbohatli a chudí zbohatli také. Moje babička měla za totáče důchod 90 Kč měsíčně – což stačilo budto na 32 kg chleba nebo 30 pytlíků „červeného mlíka“ nebo na půl kilo chleba a půl litru mléka denně.
Podle přepočtu přes mléko (30 litrů mléka po 20 Kč za litr) by to byl dnes důchod 600 měsíčně.
ŘEKNĚTE MI KDO JE DNES TAKOVÝ CHUDÁK JAKO ZA SOCIALISMU?
Bezdomovci
Myslím,že už něco pamatuji,ale za totáče byla v důchodu moje maminka i babička a jedna měla 1201,- a druhá 1140,-a byli to účetní tak žádný vysoký post,tak vašich 90,- je blud a demagogie a taky jsem byla pro změnu,byla jsem samoživitelka a děti jsem vychovala a dnes bych asi neuživila sama ani jedno,chce to říkat pravdu abychom posoudili správně
Máte pravdu. Vidím na príklade mojich rodičov, robotníkov, že za totáča mi mama nemohla kúpiť za 12 korún časopis, lebo na to nemala. Týmto problémom dnes naozaj netrpí a hoci peniazmi neoplýva, žije normálne a rozhodne nie je v chudobe. To, že ľudia sa mali za totáča lepšie ako dnes, je veľmi nebezpečný mýtus.
Máte pravdu. Rodiče to ale říkali jinak: Zase budou chudí a bohatí. Protože za socialismu byli chudí všichni. To byl do jejich smrti důvod častých hádek mezi námi, kdy já jsem argumentoval tím, že konečně má každý šanci na zbohatnutí, která za sociku prostě nebyla. Mě se to podařilo, nebo to tak alespoň vnímám. Jim nikoliv, přestože dostali z různých důvodů odškodnění, o kterých by se jim za předchozího režimu ani nesnilo. Ale měli pocit, že předtím to bylo lepší. Úhel pohledu…
Starým a nemocný lidem se před rokem ´89 rozhodně nežilo lépe, než dnes. Stačí připomenout úroveň tehdejšího zdravotnictví, nedostatek léků, malý počet domů pro seniory a jejich často katastrofální úroveň, nedostatek domů s pečovatelskou službou. A absence dalších doplňkových služeb, jako jsou např. denní stacionáře, odlehčovací služby; terénní zdravot. služba nebo hospice atp. vůbec neexistovaly.
Kdyby meli jedny „texasky“ nebo zadne, bryle, ve kterych vypadaji jako blbci a boty po starsim sourozenci, rychle by nazor zmenili…
Brýle ve kterých člověk vypadá jako blbec, nosili většinou ti kterým to příslušelo. Boty po starším sourozenci se nosily proto, že vydržely tolik, že je bylo možno dědit. Ty dnešní boty, nevydrží často ani jednu sezonu a pokud se nosí každodenně, ani půl sezony. Je to logické, z čeho by se majitelé obuvnických firem žili, kdyby se boty, tak jako kdysi, dědily?
Komu příslušelo vypadat jako blbec? Zajímá mě to, protože jsem se narodila s oční vadou a nejsem si vědoma, co jsem tím Vám osobně provedla. V brýlích jsem opravdu vypadala jako blbec.
Jak jste na to přišla, že byste mně měla něco provést a ještě k tomu osobně? Já nosím brýle, ale nikdy jsem se natolik nestudoval v zrcadle, aby poznal, jestli vypadám, nebo nevypadám jako blbec. Rozhodně jsem se tak nikdy necítil, alě přiznávám, že jsem jakýsi pocit jsem měl – měl jsem dobrý pocit z toho, že s brýlemi vidím lépe.
OK
Přes tu chudokrevnost na texasky,brýle a boty to bylo fajn.Lidé byli družnější, pomáhali si a nezáviděli.K moři jsme se dostali,baráky se stavěli ostošest,V šedesátých letech jsem na vysoké škole studoval s dětmi bývalých živnostníků a kapitalistů.Nezaměňujme je za ty,kteří se pro neschopnost na studia nedostali a pro okolí to omlouvali politickými důvody.Možná to chtělo pokusy opakovat.K tomu se dnes nakonec přiznává řada našich herců.Ti ale byli schopní.
Další lhář… lidi se navzájem udávali, pokud nedrželi hubu a krok, tak se na školu jejich děti nedostali (ano, i bývalí živnostníci otočili na obrtlíku a vstoupili do oné zločinecké organiace – kvůli dětem, takže děti takových rodičů jste na VŠ opravdu potat mohl). A že si lidé pomáhali? To nemělo se socíkem nic společného, slušní lidé si pomáhali dříve a pomáhají dodnes, ti neslušní si tehdy „pomáhali“ hlavně když jim to něco přineslo – já ti seženu obkládačky, ty mi seženež mandarinky apod. Ale hlavně – lidé se naučili lhát a žít ve lži, snad každá rodině )kroumě komoušů) dětem musela neustále připomínat, „ale tohle ve škole nesmíš říkat“ -a přišlo jim to, že učí své děti lhát – bohužel – zcela normální
Kdo Vám takové krávoviny nakukal, madam? Ptám se, protože je jasné, že jste tehdy ještě byla bůhví kde, ale rozhodně ne v ČSR , nebo v ČSFR (nabízí se úsloví o očurávání plotů tatínkem).
Sundejte si pravicové šupiny paňmámo a ptejte pamětníků.Nepapouškujte .Není nad vlastní selský rozum.
Přesně popsané a divím se ze někteří to nechápou. Jasné ze děti bývalých a nynějších komousu mají doma jiné informace. Zažil jsem tu dobu a nechtěl bych aby moje děti a vnoučata žili v takovém marastu. Dnešní mladí ani netuší co to bylo za dobu a užívají si perfektního života. Studují po celém světě, cestují kam chtějí a nemusí se k povolení vyjadřovat soudružka domovnice a komunistická organizace. A ceny? Ty jsou daleko příznivější jak za tkzv. Socialismu. Nehledě na zboží to co nyní nebylo k vidění zdaleka ani v TV. A ten kdo náhodou vyjel na Západ se vracel a ještě dlouho měl doma problém se z toho dostat.
Veškeré naše dnešní bolesti, a není jich jistě málo, opakuji, VŠECHNY, mají na svědomí bolševici a jejich nemravný, stupidní systém, který tu na 40 let zavedli.Dovedete si představit, že bychom po válce, kdy jsme měli z celé Evropy NEJLEPŠÍ podmínky k rozvoji,nastoupili proces, který přivedl k prosperitě a sociálnímu státu Německo, Rakousko, Švédsko…., kde bychom dnes byli ?
A jestli nás dnes trápí pravicové, kapitalistické asociální excesy – kdo je jejich původcem; podívejte se jen na minulost těch lodí – na 99 % jsou spjati s komunizmem a moci i bohatství dosáhli jen díky sametovému podvodu KGB
Neměla byste svůj způsob života podsouvat ostatním, madame Sylvo! Ostatní neměli tak nízké pudy jako vy.
Vládu tvrdé ruky si může přát jen student, který je středoškolák jen díky dnešnímu směšnému školství kdy má středoškolské vzdělání skoro každý vůl. Navíc v naši republice byl největší pořádek za Hitlera a ne za socializmu. Vím to od starého, věrohodného komunisty.
On ten pořádek byl vynucen právě tou tvrdou rukou nácků; byl jsem dítě, ale věděl jsem, že když řeknu někde venku, co se mluví a poslouchá z rádia doma, tak možná, naši dnešní přátelé, míněno etnicky, popraví mého otce a možná i mou matku! Proto byl ten vzorný pořádek.
Byla válečná doba a útlak.Ale to nebyl důvod tehdejšího pořádku.Ten důvod tkví v organizační preciznosti Němců.Ostatně to prokázali pozvednutím válkou zničené země do dnešní úrovně.My jsme ekonomicky prošli válkou téměř operetně a na jaké jsme úrovni oproti SRN?
Máte pravdu, že Němci byli precizní, ale hrozba koncentrákem jim velmi při té preciznosti posloužila, protože i v tom byli, až na nepatrné výjimky, nesmlouvaví.
Jak může mít student, a dokonce i vysokoškolák, ponětí o demokracii, když to nemá jeho učitel ? Podívejte se na ty exoty, co dnes na VŠ přednášejí; a to ještě nemluvím o SŠ.
Tvrdá ruka by snad pomohla na učitele, ať přestanou řvát o vyšší platy a začnou se především sami učit.
Jinak – plošné zvýšení platů učitelů jak se chystá je další krok k absolutnímu zruinování našeho školství.Plošné zvýšení je totiž bezpečnou, univerzální metodou ke snížení úrovně všeho; ti dobří vidí, že přidáno dostanou i ti kteří neumí a nechtějí umět nic, ti špatní pak pochopí, že prospěch nepřináší něco umět, nýbrž jen řvát.
To jen jeden z důkazů, že se musí vyměnit aspoň 3 generace, než se změní postoje a myšlení lidí. Ale to , že mohou veřejně vystupovat i zločinci dob minulých a současných jenom brzdí změny. To, že nenastalo soudní vyrovnání s dobou socialismu, náš bude ještě dlouho mrzet. A možná už brzy velmi. Až se chopí mocí exekutivní právě ti neodsouzení zločinci let minulých.
A ještě déle nás bude mrzet, že nenastalo soudní vyrovnání s dobou postsocialismu ( od 1.1.1990 do dneška).
Ano, to byla osudná chyba. Pak nastalo to, o čem Kryl napsal písničku Demokracie. Beztrestností vysmátí kariérní kolaboranti privatizací zbohatli a čerstvě se rozbíhající demokracii si koupili sponzorováním pravicových privatizačních stran.
Copak všichni nechápete, že celý sametový podvod KGB , provedený v plném souladu s „demokratickým“ Západem, je jen součástí, epizodou celkového úpadku okcidentální civilizace ? A že, pokud se tento proces úpadku nějakým způsobem nezastaví, bude pokračovat až k úplnému zhroucení ?
Ovšemže, nikdo neví jakým způsobem, by se mohla ta západní civilizace na šikmé ploše zastavit . Já, starý horník na to jistě nepřijdu; ale co ti moudří, co filozofové, politologové a jim na roveň postavení, ti nemají žádnou ideu ?
Jak vidět, potká nás něco podobného jako starý Řím a další zaniklé kultury, zhoršené ještě, jak napsal Churchill, zvrhlou moderní technikou.
Pane,stačilo 28 let,aby si nová generace osvojila všechny lumpárny tržního hospodářství a kapitalizmu.A umí chodit i přes mrtvoly.Toho se ty zbývající 2 generace nezbaví a myslím,že bude hůř.
Pokud se týká neodsouzených zločinců,měl Havel přijmout podobné dekrety jako Beneš a odsunout komunisty do SSSR.Dnes už ale mají spíše starosti se svou prostatou,žaludečními vředy,infarkty či rakovinou.Ale třeba žluč ve společnosti dosáhne takové úrovně,že je v 95 nebo 100 letech vytáhnete za ucho před soud.Jako nedávno poslední zločinné matadory z 2.svět.války.
To, že 1/3 mladých lidí si myslí, že vláda „pevné ruky“ může být „za určitých okolností“ lepší možností než demokracie, je dost děsivé. Je to známkou toho, že tito lidé absolutně neví, co to obnáší. Na vině je podle mého především škola (zde jsou obrovské rezervy) a samozřejmě i rodina.
Milá paní (slečno) inženýrko, zkuste se zamyslet tak, jako to zřejmě udělala ta třetina středoškoláků, nad tím, co je třeba člověku, aby žil a přežil. Snad se přestanete děsit.
„Na vině je podle mého …..“ Jde samozřejmě o Váš názor, ale opravte si jej na – na vině jsou geny každého jednotlivce a ty škola nepředělá, rodina už vůbec ne! Tam je totiž „hnízdo“ těch genů, pokud ovšem není persona sousedova, ale to matinka nesdělí. Já si myslím, že o upřímnosti dotazovaných se dá směle pochybovat, já bych nebyl lepší.
Nemyslím si, že je to až takový problém. Lidé můžou otázku pojmout i hypoteticky. Pak je může napadnout, že za specifických podmínek by to mohlo být (ne nutně muselo) lepší. Možná by takovým případem mohl být nějaký konflikt nebo iiné situace, kdy by mohlo být efektivnější mít možnost rozhodovat rychleji. Samotná otázka se neptá na to, zda by to takto lidé preferovali.
No bodejť, „..Studenti v otázce na srovnání demokracie a autoritativní vlády oproti dospělým častěji říkají, že neví, či nedokáží odpovědět.“.. A o kus dál „Největší problémy ČR podle druhu středoškoláků : “ na prvním místě politická reprezentace , a na druhé místě korupci (čímž se ale myslí zase politická korupce. Protože tu konzumní jako byla za socíku už nezažili a vůbec by nedokázali pochopit o co go.)
Ono to značí to jediné. To co zde dnes vládne není čistá demokracie v jejích principech, a ti studenti to vidí. A na straně druhé, ani pojem „autoritativní vláda“ pro ně nemusí znamenat totalitu ani zločiny. To může znamenat silnou vládu , která má silný mandát a silnou vůli prosadit své záměry prosadit. I takové tu i na Západě byly – je věcí debaty zda byly prospěšné zda ne.
Ostatně, a snad nikoho příliš nepobouřím, ani vysvětlení že za komunistů zavírali politiky se jim nemusí zdát divné, v dnešní době, kdy je zavírají také. Když se dnes ani největší znalci ústavního práva (natož média) nemohou často shodnout na tom, zda je jejich stíhání legitimně i formálně správné nebo ne..
Vyrostl jsem za komanče, ale neměnil bych i když mládí jsem prožil za totáče. Nikdy bych neměnil. Všichni si byli na čaji nebo diskotéce rovni jen ten zvítězil u holky, kterého si vybrala ona a nebylo to kvůli prachům. Těch měli všichni stejně. Alespoň na Moravském Slovácku to tak bylo. No a nyní je zábava nebo co to je 90% je ožralých vyhulených a zdrogovaných. Pak tam sedí pár zlatokopek a pár metrosexuálů a nějaký ten teplouš a kývou se jako oslové pořád v jednom rytmu.
Vítám tento správný názor na řízení lidské společnosti. Tvrdou rukou rozumím jistý způsob diktatury, který je již dnes požíván v řadě států.
Řešením je regulace přirozeného lidského egoismu.
Zájemci o podrobnější informaci se mohou obrátit na mne : Ing Zdeněk Opolzer,
E mailk : [email protected]
Tvrdá ruka se dokáže chytře schovávat za nekonečně protahovaný vyjímečný stav viz třeba USA, Francie.
Vse je velmi jednoduse porovnatelne a zmeritelne. Tezko to samozrejme muze hodnotit ten, kdo to neprozil. Strucne receno: vse bylo pred rokem 1989 horsi. Voda, vzduch i svoboda. Pouze jeden jediny parametr zivota byl lepsi. Byl jsem mlady. Dnes jsem v duchodu.
Přesně tak!
Diskutujicim bych pripomnel, ze podstatna informace v tomto clanku nejsou absolutni cisla, ale trend (porovnani s minulym pruzkumem). Lide, kteri se nedokazi poucit z historie, si zaslouzi ji zazit znova.
Tady k té celkové otázce, nebo představě, že „za socialismu bylo lépe“… Každopádně lze asi těžko popřít, že ta společnost v době tzv. reálného socialismu byla z materiálního hlediska daleko rovnostářštější než nyní, že materiální životní úroveň všech obyvatel byla téměř, plus mínus, stejná (samozřejmě, nepočítám nějaké stranické špičky atd.). Ono to tady je z některých komentářů i naznačeno… A byl to i takový ten vyšší materiální standard těch zmíněných stranických špiček, tzv. „rudé šlechty“, co někteří po listopadu 1989 předkládali jako špatnost bývalého režimu. Dnes se tu často veřejně předkládají nějaké průměry, ale ty, jak se říká, „sociální nůžky“ jsou daleko, daleko otevřenější.
Ano, za socializmu se cítili lidé dobře.
Ožralému je taky dobře, dokud se nevzbudí poblitý v příkopě.A vidí ostatní lidi jak se mu smějou.
To je náš případ.
Otázky jsou položené tak, že budoucí odpověď studentů byla jasná ještě před tím než něco vyplnili. Vždyť přeci to, že napíšou že v nějakém případě může být jiný způsob vlády lepší než demokracie neznamená, že upřednostňují nedemokratické režimy! Z uvedených příkladů rozhodně nevyplývá že studenti preferují vládu pevné ruky, spíše to vypadá na špatně položené otázky a chybně zpracováné odpovědi.
Jako příklad, můžete kouknout na tento graf: http://hlidacipes.org/wp-content/uploads/2017/09/vyroky-o-demokracii-graf.png
Otázky v anketě jsou jednou stránkou mince ,ta druhá je ta ,že každá generace si nese svou kůži na trh.A další vývoj je velmi nepředvídatelný,možná i turbolentní, to mluvím o době za 30-50 let.Jen tak namátkou, světovým lídrem bude Čína.EU a USA budou mít vzájemné geopolitické vojenské problémy.Ruské hranice na Sibiři se stanou nekontrolovatelné ze strany Ruska.Po Británii vystoupí z EU i Polsko.Od Turecka se oddělí nezávislý stát Kurdů.Bude ohrožena Austrálie ,že se dostane pod čínský vliv.Ano i takové jsou možné vize se kterými se bude vyrovnávat nynější mladá generace do 30let.