Za nákupy do Saska. Organizovaně, autobusem do Drážďan a zpátky. Saská vláda chce Čechy brzdit
Saská ministryně zdravotnictví Petra Köppingová by ráda zpřísnila pro Čechy podmínky přeshraničního styku, napsal deník Sächsische Zeitung. Češi mají i přes extrémní nárůst pozitivních případů koronaviru do Saska jednodenní volný vjezd, což využívají jak k individuálním nákupům, tak k organizované nákupní turistice. V Sasku s tím narůstá nespokojenost.
„Mým doporučením je vzhledem k epidemické situaci omezit malý pohraniční styk, tedy tankování a nakupování,“ navrhuje Köppingová. Saská vláda jako celek zatím ale váhá. Česko je sice epidemiologicky vysoce riziková oblast, saská vláda ale právě kvůli podpoře svého maloobchodu upravila Čechům podmínky. Nyní mohou bez testu či karantény do Saska vstoupit na 24 hodin.
Dochází tak k paradoxním situacím, kdy je volný pohyb po Česku sice striktně omezen, do jeho výjimek se ale vejdou třeba autobusové zájezdy na nákup do oblíbených obchodních center v Drážďanech. A některé cestovní kanceláře je dál nabízejí.
Je to možné díky kombinaci výjimek. Tam čeští turisté jedou podle výjimky umožňující vycestování do zahraničí, v Sasku pobývají na základě zmíněného povolení saské vlády a zpět pak jedou podle výjimky umožňující návrat do místa bydliště. Jak prosté.
„V našich autobusech trváme na dodržování všech platných protiepidemických opatření a tyto také náš průvodce kontroluje. V těchto měsících nasazujeme autobusy větší kapacity, aby se obsazenost autobusu pohybovala kolem 50%,“ říká Roman Vejmola z agentury Orbit Travel. Dodává, že cestování zpola obsazeným autobusem nepovažuje za rizikovější, než je třeba dojíždění příměstskými autobusy nebo cestování MHD.
Ministerstvo zdravotnictví skutečně připouští, že jsou zákony a opatření na podobnou turistiku krátké. Nicméně je lidem nedoporučuje.
„Ministerstvo zdravotnictví organizovaný společný výlet pro skupinu osob z různých domácností jednoznačně nedoporučuje. Během společné cesty dopravním prostředkem dochází k vysokému riziku šíření onemocnění COVID-19, a to i přesto, že po celou dobu jízdy na území ČR mají cestující povinnost mít roušku,“ říká mluvčí Kryštof Berka.
Nákupy v Drážďanech jsou oblíbené zejména v době adventní, kdy jsou spojené s tradičními vánočními trhy. V tuto roční dobu jen Orbit Travel vypravuje zhruba tři autobusy za měsíc.
Sasové poukazují podle Sächsische Zeitung i na to, že jsou opatření mezi Českem a Saskem nevyvážená. Česko 22. října upravilo podmínky vstupu ze zahraničí a prakticky zakázalo turistické cesty do země. Češi ovšem do Saska dál jezdí.
Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
6 komentářů
Nemají-li češi rozum, musí Sasové zasáhnout a zakázat jim vstup do země. Je to logické a správné. Už aby to bylo.
Čekal bych že něco takového už je dávno zakázané, tedy takové hromadné zájezdy (vyjma veřejné dopravy), a to nejen do zahraničí ale i vůbec po republice. Jestli to funguje, tak pak je to jen další ukázka chaosu v naší státní správy – nikoli tedy jen vlády, ale i expertů a resortů pod nimi, jenž mají na tyto díry upozorňovat…
To už je totiž absurdní, jestli mají policajti kontrolovat, jestli jdou lidi jenom do práce nebo pro nákup základních potřeb, a přitom mají „přehlédnout“ narvanej autokar, kerej si to drandí do Němec..
Od 2.11. je v celém Německu možné jen setkání 2 rodin o max. 10 lidech. Ale co v ČR? Dnes jsem nevěřil svým očím na parkovišti u venkovského supermarketu 160 km od Prahy; polovina aut se značkami A a S, U pokladen dlouhé fronty a pobíhající děti. Tolik pražských aut tam nebylo ani v největší turistické sezóně. Chápu, že dlouhý pobyt v pražském bytě není ideální a nákupy bezpečné, ale je nutné šmejdit po celé zemi?
Doba, kdy se dalo určit město/kraj podle SPZ je již poměrně hodně dlouho (odhaduji minimálně 3 roky) trochu mimo realitu.
Pokud si koupíte auto na leasing, SPZ vyfasuje leasingová společnost, která má na 90% hlavní sídlo v Praze a proto budete mít SPZ Prahy, ikdyž jste úplně odjinud (to je možné ještě delší dobu, než 3 roky. Auto přes leasing je majetek leasingové společnosti, tedy je to správně v každém ohledu).
S jakýmkoli přepisem auta taky není nutné měnit SPZ podle trvalého bydliště.
Takže koukat na SPZ a profilovat dle písmenka na hliníkovém plíšku je už poměrně dlouho nesmyslná blbost.
Není třeba poznávací značka, Pražák na venkově se pozná podle panovačného chování.
Jak se taky dá dohledat v těm posledních pokynech strany a vlády, tak se sice “ zakazuje volný pohyb osob na území celé České republiky “ s výjimkami rovněž
cest do vlastních rekreačních objektů a pobytu v nich“..
Takže, buďte v poklidu, obyvatelstvo pokyny nejvyšších orgánů plní, nálada 1A, důvěra v orgány vysoká, všechno je oukej..Tedy, pokud ty pokyny mají nějaký smysl – což tedy evidentně nemají. Kdyby místo zákazu nočního vycházení zakázali tohle rekreační drandění přes půl republiky, mělo by to jistě smysl..