Za každý nový zákon dva zrušit, plánuje nová vláda. Najednou jich může škrtnout několik tisíc
Z českého právního řádu mají zmizet tisíce již neúčinných, ale stále platných právních norem. Podle analýzy ministerstva vnitra jich je zhruba osm tisíc. I některé sto let staré zákony ale stále mají svůj smysl.
Ministerstvo vnitra má již k dispozici kompletní analýzu podobných právně vyhaslých (takzvaně obsoletních) zákonů, nařízení a vyhlášek, které by měly ze sbírky zákonů definitivně zmizet. Revizí prošly právní předpisy za dobu jednoho celého století: od 28. října 1918 do 31. prosince 2018. Zrušit se jich má zhruba osm tisíc.
„Nyní běží lhůta ke kontrole. Pak bude zhruba měsíc na odstranění případných nedostatků. Pracovní verzi pak zašleme ústředním správním úřadům k vyjádření a další kontrole. Spolu s tím začne práce na návrhu zákona o zrušení těchto obsoletních právních předpisů,“ říká za ministerstvo vnitra mluvčí Hana Malá.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Jeden takový zákon v Poslanecké sněmovně ještě nedávno ležel. Předložili jej poslanci Marek Benda, Petr Fiala a Zbyněk Stanjura a navrhoval zrušení zhruba osmi set konkrétních právních předpisů. Zákon se dostal jen do druhého čtení a poslanci jej již před volbami nestihli projednat.
Nyní jsou zmínění poslanci představiteli budoucí vládní koalice a dá se proto předpokládat, že nový zákon o zrušení obsoletních zákonů projde. Nastupující koaliční vládě to navíc umožní snadno splnit slib, že „zrušíme zbytečné zákony“ a že „za každou novou povinnost zrušíme dvě stávající“.
I „uleželé“ zákony mají smysl
Stále platné paragrafy v sobě ukrývají i řadu kuriozit. Příkladem může být zákon z roku 1919, kterým se sice „zrušuje“ celibát, ale v paragrafu dvě se píše, že „učitelkám, které ještě nemají počáteční službu za sebou, je třeba povolení okresní školní rady, aby se mohly provdati.“ Učitelky se sice bez povolení mohou vdávat už dávno, přesto je třeba „plevelný“ zákon z právního řádu po více než sto letech konečně odstranit.
„Vyhaslé ale dosud formálně platné právní předpisy, stejně jako i ostatní předpisy z doby minulých, jsou i pro současného člověka zajímavé jako historické prameny, které nám mohou ukázat složitost a proměny života v našem státě od jeho počátku,“ říká advokát Michal Mazel, jehož právní kancelář – za celkovou cenu 11 milionů korun – vloni v říjnu zvítězila v opakovaně vypsané veřejné zakázce ministerstva vnitra.
„Práce to byla komplikovaná nejen svým obrovským objemem. Často se jednalo o problematiku, kterou před námi nikdo komplexněji nezkoumal. Jako poměrně složité se ukazuje určení obsolence u moderních předpisů, kdy u některých velmi speciálních právních odvětví, je poměrně těžké bez přímého dotazu na jejich gestory stanovit, zda jsou ještě aplikovány či nikoli,“ dodává.
U zhruba sto let starých zákonů byla práce jednodušší. I takto „uleželé“ zákony však mohou mít nadále smysl a konkrétní právní dopady. Příkladem je zákon č. 281/1919 Sb., o státní podpoře stavebního ruchu. Ten nařizuje, že na domy, které byly postaveny se státní podporou podle tohoto zákona, má stát předkupní právo; a takové nemovitosti stále existují.
Rušit se nemají ani dekrety prezidenta Edvarda Beneše: sice vykazují charakteristické znaky již dávno vyhaslých právních předpisů, nicméně mají stále „významné politické či mezinárodní dopady“.
S principem předběžné opatrnosti
Rušit se má řada paragrafů, které do právního řádu přešly dokonce ještě z dob rakouské monarchie, ty, které pamatují Masaryka či protektorát. Příkladem je zákon o ochraně drobných zemědělských pachtýřů, o ustanovení výpomocných sluhů, o úlevách při přijímání legionářů do státních úřadů, vládní nařízení o výrobě a prodeji francovky nebo vládní nařízení o odškodnění osadníků na území bývalé Česko-Slovenské republiky připojeném k Maďarsku z roku 1941.
Škrtat se mají i vybrané normy přijaté za socialismu, ale i po roce 1989. Třeba zákon „o některých důsledcích neoprávněného pobytu pracovníků v cizině“ z roku 1969 nebo nařízení vlády č. 246/1993 o ukončení omezení placení v hotovosti.
Všechny tyto zákony a nařízení jsou stále formálně platné. Ministerstvo vnitra si od jejich zrušení slibuje posílení právní jistoty pro občany, podnikatele i pro samotnou státní správu a snížení administrativní zátěže.
Zákony určené ke zrušení mají „z principu předběžné opatrnosti“ projít důkladným připomínkovým kolečkem. „Při jakékoliv byť sebemenší pochybnosti nebude právní předpis označen za obsoletní a nebude navrhován ke zrušení. Jinak jde ale o krok, který přispěje ke zvýšení úrovně české právní kultury, která poněkud utrpěla v důsledku spletitého historického vývoje na našem území,“ říká Hana Malá.
Tématu jsme se věnovali i v textu publikovaném v tištěném Týdeníku Forum, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Dlouhé čekání na informace. Spravedlnost se omluvila za průtah dlouhý 11 let
Aleš Rozehnal: Mohou čeští politici legálně lhát?
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Tedy, že mi trvalo chvíli pochopit, co podle slibů politiků dělají, tak je nutné sarkasticky dodat, že kdyby to vzali z druhé strany, od těch nejnovějších, tak by dosáhli podobné úspěšnosti, protože jen za poslední dva roky, během covidové krize bylo podobných opatření, které už dnes mají obsoletní charakter, vydáváno jestli si tipnu, řádově stovky. . Na to aby se snad založil nový úřad, který by to průběžně kontroloval a rušil..:))
Ale že tohle určitě není to, co od politiků, pod pojmem rušení zbytečných zákonů, občané požadovali, že ne?
Ten úřad je už založený – ministerstvo pro legislativu.
Konečně se té legislativní smrště někdo ujal. Hlavně půjde o to, aby nezanikly jenom zákony, kterými se už nikdo neřídí ani je nikdo nekontroluje, ale aby zmizely veškeré zbytečné zákony, které si navzájem odporují a jejich výklad nedokážou vyhodnotit ani zkušení právníci. Mnoho je i příliš detailně popsaných ustanovení, u kterých stejně není možno zachytit všechny podrobnosti pro ochranu společnosti.
Vzhledem k tomu, že je v současnosti platných několik milionů právních norem (tj. nejen zákonů), je to jako plivnout do moře a zvýšení právní jistoty občanů i podnikatelů bude nejspíš neměřitelné.
Potvrzeno – pod praporem modrých strak se vracíme do poopozičního období, – do úžasné éry lékaře lidských duší – primátora Prahy pana Béma! V tu dobu 2000 – 2006 o chybách / restech / kupčení s pozemky v městských částech hl. m. Prahy rozhodoval politický orgán (jeho) Rada hl. m. Prahy – jako podle Košického vládního programu Národní výbor. Vzpomínáte na jeho slova pokání: „S korupcí bojovat neumím, máme na 100.000 zákonů a nařízení – kdo se v nich má vyznat?“ Kdo vlastně český právní řád nejvíc zaplevelil?
Říká ti něco tzv. legislativní smršť rudá strako? Je to předvolebním heslo současného hradního čučkaře z dob, kdy předsedal oranžovým strakám a tuneloval z pozice premiéra české podniky, které vedlo právě k onomu totálnímu zaplevelení české legislativy.
Za každý nový zákon dva zrušit , v první řadě by měli zrušit Senát a probrat P.S. Nestane se ani jedno, protože to všechno živí tolik lidí a jejich známé a příbuzné, že se o tom obyčejnému člověku ani nezdá!
zruseni senatu by prineslo naprosto marginalni usporu v radu stamilionu, takze to je nesmysl, stejne tak muzeme treba zrusit prezidenta, je mozna drazsi nez cely senat a to je samo dost nehorazne..sporit se musi na provozu statu, debyrokratizovat, zefektivnit a zestihlit zalostne prebujely a nevykonny statni aparat, kde je vyssi prumerna mzda nez v soukromem sektoru navic – bude to bolestne, obtizne, ale je to jedina spravna cesta, neni prece mozne, aby nase vydaje na statni aparat v pomeru k HDP byly 2x vyssi nez v Nemecku pri mnohem nizsi vykonnosti – tady je zakopan pes a je nutne to napravit, vcera bylo pozde, ze Babisi, Sobotka a dalsi…
Mně teda osobně to dost smrdí, že ti zm..i chtějí takto oklikou prolomit Benešovy dekrety, než že by chtěli legislativu zjednodušovat o balast. On hlavně balast permanentně vzniká nový, přejímá se z EU… A nejen je třeba nový balast nepřidávat a starý rušit, ale fungovat nějak koncepčně, žel s těmito sluníčkáři eurohujerskými je to nereálné.
Ostatně…
https://hlidacipes.org/neznalost-neomlouva-ale-cesky-pravni-rad-aktualne-obsahuje-kolem-2-milionu-pravnich-norem/
Osobně bych začal rušit státní úřady, pak kraje, a pak ty zákony. Myslím, že kdyby se opravdu chtělo, tak se státní správa dá osekat o min. 30 až 40%. No, ale když ono je hodně slimáčků….. Takže kapustičky je potřeba… Jsem moc zvědav, co tato „pravicová“ vláda zvládne.
Chtělo by to jednou provždy vypustit i ty Benešovy dekrety. Právně nula, akorát je to zbytečné politikum pro populisty a jejich imbecilní voliče…