Za bitcoiny kancelář, nahrávací studio i kafe. Paralelní Polis chystá hub pro novináře
Bez některé z kryptoměn – bitcoin, litecoin nebo monero – si v moderní přízemní kavárně Paralelní Polis nelze koupit ani kávu. Bude to platit i pro novináře, pro něž v suterénu v suterénu industriální budovy v Holešovicích vzniká nové sdílené zázemí.
Paralelní Polis – nezisková organizace, která si zakládá na tom, že funguje zcela bez účasti státu – plánuje v průběhu října otevřít novou coworkingovou kancelář určenou především pro nezávislé žurnalisty.
Nabídne jim kromě zázemí a vybaveného televizního a rozhlasového studia i pomoc a vzdělávání v oblasti moderních technologií.
Kurzy digitální sebeobrany
„Cítíme to jako možnost zlepšit novinářské prostředí a pomoct nezávislé žurnalistice hlavně i v oblasti technologií, Jde nám ale i o zvýšení mediální kultury a kritického myšlení jak u autorů, tak diváků, čtenářů či posluchačů,“ přibližuje záměr Ivana Beňová, která má na starost přípravu mediahubu.
V suterénní místnosti je zatím místo pro šest novinářů, výhledově by jich mohlo být až dvanáct. Za skleněnými dveřmi je pak zvukově izolovaná místnost určená pro přípravu videí či rozhlasových rozhovorů, respektive podcastů.
Líbí se vám naše texty? Dejte nám hlas v anketě Křišťálová lupa 2019 – klikněte na obrázek níže.
Děkujeme za podporu. Redakce HlídacíPes.org
Hub také novinářům nabídne přístup do některých placených mezinárodních databází, konzultace s technologickými experty či třeba „kurz digitální sebeobrany“.
„Jde o bezpečný pohyb na internetu, ochranu dat, bezpečnou komunikaci se zdroji, ale i o to, jak technicky moderně zpracovávat a připravovat obsah a podobně. Chceme ukazovat nové směry, přinášet inspiraci ze zahraničí,“ říká Beňová. „Nové technologie pronikají do médií a ta by na to měla být připravena,“ dodává.
Odolávat deep fakes
Pokud projekt získá finanční podporu, grant z Nadačního fondu na podporu nezávislé žurnalistiky, měsíční cena pro novináře by se měla pohybovat zhruba kolem šesti či sedmi tisíc korun měsíčně. Platba bude probíhat, jako u všeho v Paralelní Polis, výhradně v kryptoměnách.
„To asi trochu předurčuje i to, kdo bude mít o náš mediahub zájem. Někdo, kdo je úplně mimo náš pohled na svět, kdo se třeba nechce nechat inspirovat a vzdělávat se v nových technologiích, našeho mediahubu asi nevyužije,“ podotýká Iveta Šplíchalová, která je v Paralelní Polis zodpovědná za P.R. a sociální média.
„Pro začátek plánujeme půlroční členství na zkoušku. Je to pilotní program, sami uvidíme, kam se to pohne. Chceme i zjistit, co je ta potřeba novinářů zejména ve vztahu k nových technologiím. Když budete vědět, co je dnes technicky možné a co ne, budete třeba lépe odolávat deep fakes a budete obezřetnější vůči rizikům,“ dodává.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Veřejnoprávní média v Evropě šetří. Slučování rozhlasu a televize je ale past
XTV a tichá dohoda s politiky. Funkční systém, na němž vydělávají všichni
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
1) Az bude HlidaciPes v Paralelni Polis, bude jeste prijimat dary v CZK? 2) Ukazte mi nejaky bezny obchod, kde si neco koupite za bitcoiny. Tahle priblbla ideologie – nebereme nic nez kryptomeny – sotva oslovi sirsi verejnost.
Psisko se do Paralelni Polis nechystá 🙂
ad 2) Napriklad tady je seznam https://www.bitcoin-info.cz/kde-platit-bitcoinem
Alza.cz je pro vas dostatecne „bezny obchod“?
Vidíte, už touto otázkou je vidět hluboké rozdělení této společnosti jako na dlani. Alza skutečně není, z hlediska běžných. každodenních životních potřeb „běžný obchod“. Ptejte se sám sebe, kolikrát ročně asi tak sám nakupujete v Alze?
On ten Běžný člověk (navíc obvykle s rodinou) musí napřed zaplatit nájem (nebo splátky hyptéky za svůj byt), energie, pak potraviny /taky pro celou rodinu), jízdné (MHD) – nebo náklady na vůz, taky nějaké oblečení (dle období), hygienu, praní, doplatky na léky, atd.. A až párkrát za rok (pokud si ušetří) si může kupovat něco v Alze. Mimochodem jsou sice u nás určité vysoce majetné kruhy, které tyhle starosti nemají, ale ty se za se „nepárají “ s bitcoinem, na to jim stačí zlatá kreditka.
No a teď se můžeme tedy ptát na jaké „parketě“ stojí oni zmiňovaní novináři s odměnou kolem šesti či sedmi tisíc korun měsíčně od fondu „. (v bitcoinech) Zda to je jejich jediný a základní příjem (aby tedy mohli psát naprosto nezávisle, a nic jim v tom nebránilo. (což je ale děsně málo, a ten bitcoin to pro skutečně „běžné výdaje v obchodech) spíše komplikuje.
Nebo zda mají stálý (dostatečný) příjem odjinud , a ta !cena od fondu“, je jaksi taksi něco navíc, což pak mohou „probendit“ v Alze či jinde…?
Věc,druhá, ona už sporná je informace že „se dá v Alze platit bitcoiny“. – protože doufám že jasně vidíte že u jejich výrobků žádné ceny v bitcoinech nejsou. Celá transakce probíhá v korunách pouze před závěrem , pokud si to zákazník vyžádá je proveden aktuální přepočet do bitcoinu, kterým mohou zaplatit.. (Zdůraznuji ono aktuální – protože kurzy na bitcoinových burzách se mění velice rychle, prakticky v minutách, proto vždy jen přepočet).
Jenomže, takto „moderně“ by se dalo na Alze i jinde platit třeba v rublech, pokud by o to větší počet zákazníků měl zájem 🙂