Jak odříznout dezinformátory. Kontroverzní web Breitbart přišel o většinu reklamy
Nepodporujte dezinformační weby svou inzercí, apeluje na firmy řada iniciativ po celém světě. Vedle českého „Nelež“ či slovenských „Konšpirátorů“ je to i americká skupina Sleeping Giants (Spící obři). Poté, co se zaměřila na ultrakonzervativní web Breitbart, klesly jeho příjmy z reklamy až o 90 procent a tisíce firem se zavázaly, že na webu nebudou inzerovat.
Iniciativa Sleeping Giants chce zvýšit společenskou odpovědnost soukromých firem a omezit šíření nenávisti online. Weby, které označí za problematické, se jejímu zájmu logicky brání a snaží se ji zdiskreditovat.
„Ultralevicoví lidskoprávní aktivisté vedou pomlouvačné kampaně s cílem cenzurovat internet“ – komentoval snahu „Spících obrů“ web Breitbart News, který se stal jedním z jejich cílů.
Zmíněný „souboj“ o firemní inzerenty popisují v následujícím textu autoři Lindsay Wojtula a Šimon Pinkas z Prague Security Studies Institute.
Bílí rasisté proti Spícím obrům
Sleeping Giants vznikli v reakci na vlnu projevů nenávisti, která se na internetu vzedmula v souvislosti s americkými prezidentskými volbami v roce 2016. Hlavní cílem této iniciativy je zabránit tomu, aby se na šíření konspiračních teorií, hoaxů a nenávistných projevů online dalo vydělávat.
U vzniku Sleeping Giants stál americký reklamní expert Matt Rivitz, který začal na Twitteru upozorňovat firmy, že se jejich reklama objevuje na webových stránkách s rasistickým, xenofobním a sexistickým obsahem. Jeho činnost inspirovala další aktivisty a jedním z prvních cílů nově vzniklé skupiny se stal portál Breitbart News, o němž její členové tvrdili, že „financovaný a psaný bílými rasisty“.
Rivitz a jeho kolegové upozornili na skutečnost, že většina firem nemá přehled o tom, kde se jejich reklamy objevují. Je to dáno tím, že o zobrazování reklamy na internetu rozhoduje algoritmus, který bere v potaz zejména věci vyhledávané daným uživatelem v minulosti.
Samotné webové stránky sice pronajímají inzerentovi svůj reklamní prostor, ale konkrétní reklama, která se v něm objevuje, se už odvíjí od profilu konkrétního návštěvníka webu. Tato myšlenka samozřejmě není v jádru špatná, protože pomáhá firmám lépe cílit na potenciální zákazníky a uživatelům internetu nabízí produkty, které mohou potřebovat.
Zároveň se však objevuje riziko, že firmy budou tímto způsobem sponzorovat weby, jejichž obsah může odporovat jejich etickému kodexu nebo poškozovat jejich značku.
Právě tento argument používají Sleeping Giants a podobné inciativy jako Stop Funding Hate z Velké Británie, Konšpirátori ze Slovenska nebo Fair Advertising a Nelež působící v České republice.
Bojkot jako odveta
Že na jejich apel soukromé společnosti začínají slyšet, ukazuje například to, že poté, co se Sleeping Giants změřili na Breitbart News, klesly příjmy tohoto webu z reklamy podle odhadů až o 90 % a více než 4 000 soukromých společností se zavázalo, že na Breitbart nebudu umísťovat svou inzerci.
Provozovatelé webu Breitbart News následně začali tvrdit, že se stali „obětí lživé kampaně, vedené za účelem oklamání veřejnosti a inzerentů“. Zároveň vyhrožovali, že na inciativu Sleeping Giants podají žalobu. Zůstalo však pouze u slov a k žádnému soudnímu řízení v této věci nedošlo.
Web Breitbart News se ale zaměřil nejen na aktivisty, ale také na firmy, které na něm přestaly inzerovat. Když potravinářská firma Kellog’s v roce 2016 oznámila, že z webu stahuje svou inzerci, Breitbart vyzval své čtenáře, aby bojkotovali produkty této společnosti. Dva dny po vyhlášení bojkotu akcie společnosti Kellog’s spadly o 3,6 % a firma začala propouštět zaměstnance.
Breitbart pak prohlašoval, že se jedná o výsledek jeho kampaně, kterou označil za úspěšnou. Skutečnost však byla složitější, jelikož akcie společnosti Kellog’s se rychle stabilizovaly a vlna propouštění byla odůvodněna dlouhodobě plánovanou restrukturalizací.
Nenávist není „konzervativní“
I přesto, že Breitbart News při kritice Sleeping Giants používal podpásové argumenty, je na místě jim věnovat pozornost, jelikož se na nich dá dobře ilustrovat, o co se vlastně tato a jí podobné inciativy snaží.
Jak vyplývá z citátu v úvodu, došlo k pokusu přenést spor do politické roviny, kdy na straně jedné straně stojí údajní ultralevicoví aktivisté a na straně druhé konzervativní web. Tato interpretace se však ukazuje jako neudržitelná, když připomeneme výrok britské konzervativní političky Sayeedi Warsi.
Ta v souvislosti se snahou firem regulovat svou inzerci na webech, s jejichž postoji nesouhlasí, prohlásila: „Veřejnost má právo volit „nohama“ a penězi. A já jakožto konzervativec, jako někdo, kdo věří ve svobodný trh, si myslím, že je velmi středo-pravá pozice, říct, že trh by měl reagovat na tuto nenávist tím, že ji shledá nepřípustnou.“
Snaha vykreslovat aktivity Sleeping Giants jako ultralevicové je účelová. Breitbart News sice nejdřív Sleeping Giants obvinil z „pomlouvačné levičácké kampaně“, vzápětí však sám web neváhal použít „levicovou“ taktiku bojkotu proti firmě Kellog’s.
Sleeping Giants byli také nařčení ze snahy cenzurovat Breitbart News a další weby. Nicméně i toto tvrzení je zavádějící. Cílem kampaně totiž bylo připomenout, že ačkoliv si lidé mohou na internet psát, co chtějí, musí být připraveni za svá tvrzení nést zodpovědnost a také riziko, že s nimi některé firmy přeruší spolupráci, jelikož s jejich názory nesouhlasí.
Kdo pohlídá hlídače?
Sleeping Giants a podobné inciativy nicméně mají i problematické aspekty, o nichž by se měla vést diskuze. Například je třeba se ptát, kdo a na základě jakých kritérií určuje, na jakých webech by společnosti neměly inzerovat.
Stejně tak je nutné brát v potaz možnou změnu chování webu, na který je kampaň cílena, a tím pádem i možnost, že by nadále neměl být vnímán jako problematická platforma.
Tyto dílčí úvahy však nezpochybňují logiku, kterou se Sleeping Giants a podobné iniciativy řídí. Weby, které svým obsahem přispívají k polarizaci společnosti – jako třeba v tomto textu popisovaný Breitbart News – mohou publikovat své názory a mají právo získávat peníze od těch, kteří s nimi souhlasí.
Zároveň však nemohou očekávat, že je firmy, které se šířením konspirační teorií, hoaxů a nenávisti online nechtějí být spojovány, budou financovat prostřednictvím internetové reklamy.
Autoři Lindsay Wojtula a Šimon Pinkas působí jako projektoví asistenti v Prague Security Studies Institute. Tento text vznikl v rámci projektu Byznys model platforem šířících dezinformace.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Telegram – síť, kde se potká terorista, dealer i disident. A také ruský tlampač
Místo, kde se potká terorista, dealer i disident. Populární je i v Česku
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
1) Tak to je k popukani. Lhari a manipulatori tvdri, ze je proti nim vedena lziva kampan s cilem klamani verejnosti. 2) Je nanejvys zadouci, aby tyhle platformy sponzorovali jen ti, ktere to zajima. 3) Zarazejici je, jak obrovsky vliv ma vyzva k bojkotu na hodnotu akcii. Ikdyz to bylo jen na chvilku, kdyby to byla nejaka mala zacinajici firmicka, mohla rychle skoncit. 4) A dalsi vec – byli tady lhari (napr. Bannon) ve verejnem prostoru tak aktivni pred nastupem lharu (Trump) do vedoucich funkci? Asi ano, kdyz jim to pomohlo ve vitezstvi. Kdy to zacalo?
Poslyšte, neměli byste bojovat proti omezování svobody slova? Breitbart občas čtu, jejich názory nemají nic společného s rasismem a xenofobií jakéhokoliv druhu. Tímhle článkem nenávist vyvoláváte vy.
Nezveřejňováním reklamy na prolhaných konspiračních webech by sice tyto weby byly odstřiženy od příjmů z reklamy, ale nepřipraví je to o příjem peněz z Ruska a z Číny a těchto peněz jistě také nebude málo.
Bohužel, Hlídací pes místo aby skutečně hlídal se úspěšně zařazuje mezi ty samé dezinformátory, proti kterým prý bojuje.
Breitbart není nic jiného než webka amerických konzervativců-Republikánů dříve si říkající Tea Party Republicans, kteří byli úspěšně zlikvidováni na příkaz Barry Soetora aka. B. Husejna Obamy či jak se ten hochštapler vlastně jmenuje pomocí amerického berňáku neboli IRS těsně před volbami 2012.
Buď „novináři“ Hlídacího psa neumí anglicky nebo si prostě přihřívají polívčičku na populárním evropském anti-trumpismu. A nebo si chtějí vylepšit jejich skóre čínského sociálního kreditu?
Už jenom tvrzení, že v USA se po volbách v roce 2016 vzedmula vlna nenávisti reprezentované novým prezidentem Donaldem Trumpem je sprostá lež. Ta vlna nenávisti se skutečně vzedmula, ale na straně levičáků reprezentovanými „Demokratickou“ stranou, která má pramálo splečného se skutečnou demokracií.
Stačí se podívat, co se dělo na univerzitě v Berkeley, když tam měli promluvit prominentní pravicoví mluvčí jako např. Milo Yiannopoulos nebo Ann Coulter. Jen tak mimochodem, odtamtud mám informace z první ruky, jelikož tam pracuje moje žena a rovněž tam mám také nějaké známé mezi místními profesory, samozřejmě.
A už jsem to tu v diskuzi zmiňoval. Proč se mě tedy redaktoři Hlídacího psa nezeptají, jak tomu s těmi „falešnými“ zprávami v USA opravdu je?
A ti Sleeping Giants se snaží bojovat proti každému, kdo zpochybňuje např. neexistující Trumpovo spolčení s Rusy a poukazuje na nezákonnost soudních příkazů FISA, které zahrnovaly posílání FBI volavek na členy Trumpovy kampaně doufajíce, že se nějakým způsobem zkompromitují. Rovněž dle Sleeping Giants zpochybňování platnosti Muellerovy zprávy rovněž spadá do té samé kategorie kacířství.
Takže jsem z Hlídacího psa a jeho „reportérů“ velmi zklamaný…
Snadná pomoc pane Kulísku, na Hlídacího psa prostě nechoďte a nečtěte jej. Své zklamání si tím ušetříte. Já prostě nechodím na Parlamentní listy, Aeronet, Sputnik a další podobné a nepíši jim tam, jak jsem z nich zklamaný.
Nechcete milý „skeptiku“ snad Hlídacího psa k těm Vámi zmiňovaným obskurním serverům přirovnávat, že ne ?
Nebo co jste tedy tím chtěl říci ?
Pane skeptik, je velký rozdíl mezi Hlídacím psem a těmi, co jste jmenoval. Já některé zdejší novináře znám prostřednictvím mých dobrých známých a kamarádů a tudíž se mi jeví jako neuvěřitelné, že jsou schopni produkovat takovou demagogii jako tento článek. Takže tak nějak…
PS: Jeden z redaktorů Vojtěch Berger mě kontaktoval a navrhl mi, jestli bych nenapsal článek s názvem „Svět očima čtenáře Breitbartu“. Ale asi jsem ho zklamal. Breitbart zase tak moc nečtu, abych si říkal „čtenář Breitbartu“. A za druhé, svět je pouze jeden a pravda také jedna. Uvidíme tedy, jestli se ozve…
Nevím, jak blízko máte k redaktorům Hlídacího psa pane Kulísku, ale mám silný pocit, že máte velmi blízko k panu Pavlu Liškovi, že jste s ním ve spojení, pokud už nejste jeden a tentýž.