Z Los Angeles do Prahy s koronavirem v zádech. Návrat domů v době pandemie

Napsal/a Tereza Engelová 22. března 2020
FacebookXPocketE-mail

Dostat se domů dřív, než to bude nemožné, než se zavřou hranice. Byla jsem zrovna v USA, když česká vláda vyhlásila nouzový stav kvůli koronaviru a i americká vláda začala zásadně přitvrzovat ve svých opatřeních. Začal maraton emailů, telefonátů a snahy koupit letenky, které by mě skutečně dostaly až do Prahy. Letecké společnosti měnily podmínky z hodiny na hodinu.

Měla to být  dovolená mých snů, dlouho jsem na ni šetřila peníze. Když jsem si loni na podzim kupovala březnovou letenku z Los Angeles přes zprostředkovatelský server eSky.cz, přišlo mi to jako dobrý nápad. Našli v tu dobu nejlevnější lety a poskládali mi je tak, aby na sebe navazovaly.

Jenže ve chvíli, kdy začaly zmatky kolem koronaviru a rušení letů, se ukázalo, že komunikace s leteckými společnostmi přes zprostředkovatele je neuvěřitelně zdlouhavé a neúčinné řešení.

Kdybych se na ně spolehla, asi bych se do České republiky zpátky nedostala. Zůstala jsem tedy zcela odkázána na sebe a z návratu domů se stalo hodně drahé dobrodružství, na které jen tak nezapomenu.

Jak to začalo

12. března 2020 vyhlásil premiér Babiš, že od dalšího dne začne platit nouzový stav v jehož rámci se omezí vstup cizinců do ČR a bylo jasné, že se pomalu začnou zavírat hranice. Letecká společnost ČSA, se kterou jsem měla v pondělí 16. března letět z Paříže do Prahy, v reakci na to ještě ten den zrušila lety.

Zákazníky informovala přes email, že mají kontaktovat své prodejce letenek a žádat případné vrácení peněz za zrušený let.

Informace pro klienty přišla přes email: Kontaktujte své prodejce letenek a žádejte případné vrácení peněz za zrušený let.

Já se ale chtěla hlavně vrátit domů. Zjistila jsem, že ze zákona můžu v případě, že letecká společnost zruší let méně než dva týdny před plánovaným odletem, požadovat buď vrácení peněz nebo dopravu s jiným přepravcem.

Požádala jsem tedy eSky.cz i ČSA o zajištění letu s jiným přepravcem, protože jsem si ověřila, že z Paříže létá do Prahy ještě spoj společnosti Air France, která lety nezrušila.

Zároveň jsem požádala o přebookování letu z Los Angeles do Paříže z původní neděle na sobotu, abych se stihla vrátit do Prahy dřív, než Česko uzavře hranice, což podle trochu původně zmatečných zpráv hrozilo.

Nic nepůjde a zaplať

 Z ČSA mi došla odpověď až v pátek s tím, že obdrželi můj dotaz a že mě budou kontaktovat. Už se ale nikdo neozval.

Stejně tak až v pátek přišla odpověď od esky.cz, kde mi „objevně“ sdělili, že můj let s ČSA byl zrušen a že si mám požádat o kompenzaci u ČSA, které ovšem nereagovaly.

„Pokud jde o rezervaci č. KB9C8B, potvrzuji, že tento let byl zrušen leteckou společností a v tom případě můžeme požádat u letecké společnosti o vrácení peněz za letenku. Bohužel nejsme schopní změnit Váš let, protože nejsou dostupné žádné alternativní lety,“ napsala mi jakási paní Paulina, protože u eSky.cz nepoužívají ani příjmení.

Když jsem jí poslala informace o letu s Air France, který zjevně fungoval, odpověď, že to nepůjde, mi přišla až v pondělí 18. března, kdy jsem už naštěstí byla doma.

Trump zakázal lety

Mezitím americký prezident Donald Trump vyhlásil třicetidenní zákaz veškerých cest z Evropy do Spojených států, s výjimkou Velké Británie. Mezi Evropany, kterým začalo vážně hrozit, že ze Spojených států už neodletí, protože letecké společnosti začnou rušit spoje, začal skutečný boj o čas a letenky.

Vzhledem k dosavadní zkušenosti mi bylo jasné, že jestli chci vůbec odletět do Prahy, budu si muset koupit novou letenku.

Začala jsem tedy hledat cestu přes Velkou Británii, která měla od Trumpa výjimku, a současně sledovala, jak se k opatřením staví společnost Norwegian Airlines, se kterou jsem měla koupený původní let z Los Angeles do Paříže.

Norwegian Airlines nakonec v pátek povolila přebookování letů zdarma i těm, kteří si koupili letenku přes zprostředkovatele, takže jsem si pro jistotu přebookovala letenku z neděle na sobotu a udělala si i online check-in, jakkoliv bylo velmi nepravděpodobné, že let nakonec využiji.

Zároveň na mě blikala z počítače poslední letenka s British Airways z Los Angeles do Londýna a následně do Prahy. Rozhodla jsem se dále neváhat a koupila ji, abych o hodinu a půl později zjistila, že lety Londýn – Praha mezitím byly zastaveny.

Česko se zavírá

Naštěstí se ukázalo, že platba, kterou jsem za letenku odeslala, ještě neprošla mojí bankou a transakci tím pádem bylo možné zrušit. Kdyby se tak nestalo, neměla bych už peníze na zakoupení letenky další. Všechny společnosti zvedly ceny, poptávka letěla strmě vzhůru.

Pro mě začalo nové kolo vyjednávání. Telefonát na Air France, kam se kamarádka dovolala po hodině na drátě, ukázal, že spoj Paříž – Praha stále létá, ale jak to bude v neděli, nikdo neví a nemůžou se za nic zaručit. Prý záleží na dalších krocích české vlády.

Z České republiky mezitím přicházely informace, že stát zcela uzavře hranice, takže ani možnost, že by pro mě přijel někdo do Paříže autem, se nejevila reálně. ČSA na můj email nereagovaly, eSky.cz napsal, že si mám letenky dohodnout s ČSA.

Sázka na (ne)jistotu

Jednou z mála evropských zemí, která nebyla na seznamu „infekčních států“ premiéra Babiše, bylo Finsko.

Další volba tedy padla na Finnair, který letěl z Los Angeles do New Yorku, z New Yorku do Helsinek a z Helsinek do Prahy. Cesta měla trvat sice asi 30 hodin, ale vypadalo to jako sázka na jistotu. Za jednosměrnou letenku jsem zaplatila necelých 16 000 korun a těšila se, že se domů dostanu bez problémů.

Finnair zcela bez varování zrušil let z New Yorku do Helsinek.

V sobotu ráno jsem v klidu zajela vrátit do půjčovny auto, zašla do obchodu natočit do reportáže prázdné regály s vykoupeným toaletním papírem a plánovala poslední výlet do města.

Před odchodem mi to nedalo, sedla jsem ještě k počítači, abych si udělala online check-in s Finnair na druhý den. Když na mě v průběhu check-inu vyskočila informace, že let je přerušen, nevěřila jsem vlastním očím.


Podívejte se na reportážní video z cesty reportérky Terezy Engelové zpět do vlasti


Na Finnair se dovolat nešlo. Varování o zrušení letu nikdo neposlal ani na email, ani na mobilní telefon. Objevila jsem informaci, která zatím většině pasažérů zůstávala utajena.

Vycházelo z ní ale jasně, že bych se v neděli dostala z Los Angeles pouze do New Yorku, kde bych uvízla, bez jistoty, co bude dál. Ve zprávách se vyskytovaly kusé informace, že New York bude možná úplně uzavřen.

Peníze docházejí, poslední naděje

Do hry se tedy vrátily Norweigian Airlines, které ale odlétaly za několik hodin a na něž jsem zatím neměla koupený návazný let. ČSA nereagovaly, eSky.cz jakbysmet.

Návrat do Prahy vyšel na 26 000 korun. Ale jsem doma.

Měla jsem poslední peníze. Hrozilo, že pokud je vydám za let do Prahy s Air France, který mezitím ale někdo zruší, uvíznu v Paříži zcela bez prostředků.

Zkontrolovala jsem, jestli v sobotu v Praze letadla Air France přistávají, a ukázalo se, že ano. Rozhodla jsem to risknout. Za skoro 6 tisíc korun jsem koupila letenku Paříž – Praha a šla si rychle balit. Za dvě hodiny jsem musela odjet na letiště.

V Praze jsem nakonec přistála v neděli večer, šťastná, že jsem doma. Zpáteční cesta mě nicméně kvůli jedné zrušené letence ČSA stála 21 000 korun plus 5 000 Kč za původní letenku s ČSA.

Samozřejmě se budu snažit dostat peníze z ČSA a Finnair zpět, jestli se to ale povede, je otázkou. Z Finnair mi odepsali, že se k vyřizování mojí žádosti dostanou nejdříve za měsíc.

A od Pauliny z eSky.cz mi v pondělí došla následující zpráva (citace včetně gramatických chyb):

„Dobrý den, bohužel změny letů jsou možné jenom v rámci jedné letecké společnosti. Informuji, že s důvodu zrušení letu přes leteckou společnost Czech Airlines a protože nebyli dostupné žádné alternativní lety požádali jsme leteckou společnost o vrácení prostředků za letenku. Když obdržíme potvrzení o stornu a peníze za letenku od letecké společnosti odešleme částku, kterou dostaneme od Czech Airlines na účet, ze kterého jste platili za letenky. Přeji šťastné cesty v budoucnosti.“

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)