Z hvězdy vyvrhelem – v Číně skončil „internetový car“. Podíval se křivě na generálního tajemníka?
Na letošní Čínský nový rok dostal darem od Strany vyhazov Lu Wej, kdysi jeden z nejviditelnějších aparátčíků. Bývalý šéf čínské kyberbezpečnosti se stal další z vlivných obětí Si Ťin-pchingovy protikorupční kampaně.
Lu Wej, původně novinář ve státní tiskové agentuře Xinhua, se stal v roce 2011 místostarostou Pekingu. To nastartovalo jeho hvězdnou kariéru, která zcela změnila povahu čínského režimu.
Související články
Až vypnou firewall, padne komunismus, říká muž, který prolamuje cenzuru internetu v Číně
Je samozřejmě sporné, zda je to skutečně jeho přičiněním, ale když Lu Wej v roce 2013 nastoupil do funkce šéfa Informační kanceláře Státní rady (Lu ji následně přejmenoval na Čínskou správu kyberprostoru), úřadu zodpovědného za správu čínského internetu, nastala zásadní změna.
Do té doby byli čínští komunisté vůči internetu spíše skeptičtí v obavách ze schopnosti uživatelů organizovat se pomocí sociálních sítí k demonstracím, jako byl protest proti cenzuře médií v samotné Číně téhož roku, kdy se Lu ujal nové funkce.
Naučil komunisty milovat síť
Lu však dokázal čínský internet zkrotit a zavést tak přísnou cenzuru a kontrolu pohybu ve virtuálním světě, že něco jako sebeorganizace protestů skrze sociální sítě je vlastně nepředstavitelné.
Svým způsobem je tedy Lu Wej zodpovědný i za změnu postoje aparátčíků. Dnes totiž můžeme v KS Číny mluvit o technooptimismu, tedy důvěře v prospěšnost technologií na poli kontroly populace a ekonomiky.
To je důležitá součást digitálního leninismu, který se stává nevyslovenou doktrínou Si Ťin-pchingovy éry. Státostrana ovládá veškerou internetovou infrastrukturu, cenzuruje obsah na síti a sbírá data o všech jejích uživatelích.
V roce 2016 ale nadmíru úspěšný Lu ze své funkce nečekaně odešel. Někteří komentátoři očekávali, že rezignoval, aby mohl být povýšen. Vloni v listopadu však bylo vůči Luovi zahájeno disciplinární řízení, ještě horší proces než policejní vyšetřování. A disciplinární komise dospěla k jasnému závěru: Lu byl vyloučen ze Strany. Nyní ho čeká soud, ale o jeho vině již bylo rozhodnuto.
„Rozhněval masy?“
Podle zjištění komise Lu Wej podvedl úřady „přehnaným souhlasem ale skrytým odporem“, ignoroval zavedené pořádky a choval se bezcharakterně, na nevhodných místech mluvil o ústřední politice, mařil vyšetřování ústředních autorit, dával průchod osobním ambicím, snažil se za každou cenu propagovat vlastní osobu, choval se naprosto amorálně, když například anonymně křivě obviňoval ostatní.
Související články
Nepřetržitá šikana i laboratoř naprosté kontroly společnosti: svět čínské digitální totality
Vytvářel vlastní „kliku“. Porušoval 8 pravidel střídmosti (mj. je třeba zůstávat v kontaktu s lidem, snížit počet oficiálních dokumentů na co nejmenší, atd.), chodil do soukromých klubů a snažil se pro sebe získat privilegia. Bez špetky integrity využíval své moci k vynucování sexu. Zneužil svého postavení k braní úplatků.
Postrádal každé ze Čtyř vědomí (tj. vědomí ideologie, celku, jádra a linie), porušil každou z Šesti velkých disciplín (ve skutečnosti je jich víc, takže jen namátkou – zákaz komentovat státní opatření bez jejich důkladné znalosti, zákaz hraní golfu, obžerství, vytváření politických klik, atd.).
„Tato koncentrace závažných prohřešků rozhněvala masy a je názorným učebnicovým příkladem vzájemného propojení politických a ekonomických problémů, extrémně pokřiveného charakteru a závažných specifik,“ píše se ve zprávě komise.
Stačí špatný pohled
Krutý vládce čínského internetu končí jako sexuální predátor a neposlušný straník. Stal se dalším z vysoce postavených pohlavárů, kteří padli za oběť Si Ťin-pchingově „protikorupční kampani“.
Ta už má na svědomí kolem 1,5 milionu lidí, kteří dostali různé tresty: od pokut až po doživotní vězení. Zkorumpovanost úředníků a papalášů je sice skutečným problémem, Si Ťin-pchingova kampaň je ale spíše nástrojem, jak se zbavit politických soupeřů.
V Lu Wejově případě není ani po víc než roce jasné, proč vlastně odstoupil ani proč je nyní vyšetřován. S největší pravděpodobností kolem sebe ale skutečně vytvářel vlastní frakci. Nebo se jenom špatně podíval na „doživotního generálního tajemníka“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
BIS a NÚKIB opět důrazně varují před Čínou. Obchod používá jako zbraň
Čína tlačí na zvýšení porodnosti. Začne komplikovat rozvody
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Pozvedni obočí a máš problém.
S Babišem, nás to tady také čeká, začíná to diskreditací veřejnoprávních médií Milošek to startuje, pokračovat to bude výměnami lidí v médiích a snahou změnit způsob financování veřejnoprávních médií. Do řídících funkcí budou dosazováni, pouze Agrofertu loajální. Vše se opakuje a opakuje. Chce snad někdo, aby ČT vypadala jako TV Barrandov se Soukupem a jeho komparzem v hledišti. Kdy už se konečně pochopí, kdy, se probere rozum nezatížený osobními neúspěchy, které vyúsťují v očekávání a volení spasitelů, kteří vše napraví. Skupina obyvatelstva s maximálním IQ 90, bude stále využívána Okamurou a podobným svinstvem, s tím se dělat nic nedá. Hnutí ANO, to je tedy řešení, Kalousek je zloděj největší a Bureš všechno dělá pro naše dobro, rozbije staré mafiánské struktury, on určitě nebyl jejich součástí.
Studenti zachraňte nás, vytrvejte ve svých protestech, demokracie prý není z cukru, ale jistotu nemám, může odplout, dříve než se většina národa vzpamatuje. Zlo není Evropa, my jsme Evropa, studujte a měňte v Evropě to, s čím nesouhlasíte, odchod z EU si přejí pouze lidé postižení propagandou Putina a Číny. Jediné plus je to, že Bureš z EU nemůže, byl by to konec jeho prosperity
proto se tak brání koalici s Okamurou.
Normálních lidí, před důchodem a v důchodu je málo, z toho bývalých komančů a prospěchářů je mnoho, lidi v produktivním věku a v plné síle makají a nemají čas sledovat pozorně politickou situaci, vydělávají, aby rodina žila důstojně, takže k jejich mobilizaci jste zase zapotřebí, jde o vaši budoucnost a ta je jen vaše.
Omlouvám se, dal jsem si dvojku kvalitního českého vína.
Sakra, to se mi nechce věřit, že po dvou deci takhle mohou prýštit myšlenky dobré i skeptické. Dobré víno, by mělo generovat spíše optimismus a chuť si nalít další. Ostatně, kde berete na kvalitní víno?, to není za pár peněz! K příspěvku se dá dodat, že v něčem pravdu máte (na ni dvě deci nestačí), ale také v něčem ne. A. Babiš není jen bubák v myslích těch, které je snadno strašit, ale on hrozbou je, to si budeme muset vychutnat, ale on slíbil, že po jednom volebním období se stáhne z politiky a pokud opět nekecá, tak to přežijeme. Ono mu totiž chalanovi čas utíká a myslím, že se přecenil v tom, jak to tu pro svůj účel rychle přestaví k obrazu Agrofertu. To mi připomíná jednoho politika s blitzkriegem, taky se přepočítal. No, dál, víte ono dělit lidi dle IQ nemá smysl, já znám různé lidi, včetně s VŠ vzděláním a v této skupině občanů v rovině praktického uvažování nejen v politice se najdou jedinci s takovou rozumovou tupostí, že je to pro nezkušeného překvapením, takže o vzdělání to zrovna není a měření IQ také ne. Na závěr musím ostře nesouhlasit s větou >nemají čas sledovat pozorně politickou …… <, ale mají, kdyby zbytečně nežvanili atd., tak čas má každý, jenže si to umíme pěkně okecat, asi jsme rozenými politiky, ty žvanění prý živí, jak naznačuje i A.B. Na zdraví!
Mezi IQ a formálním vzděláním není korelace. VŠ vzdělání neznamená automaticky vyšší IQ.
Důvod proč padl je jednoduchý. Byl členem mocenské frakce bývalého prezidenta Jiang „žáby“ Zemina kterou se Xi (čti Ší) už pěknou dobu snaží zlikvidovat. Pomalu se mu daří propracovávat i na vysoké posty. Likvidace Lu Wej budiž důkazem.