Foto: kenteegardin via Foter / CC BY-SA

Vzniká Společnost na obranu nespravedlivě stíhaných. Hlásí se k odkazu VONS z doby komunismu

Napsal/a Robert Břešťan 5. května 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Stanislav Mečl, bývalý vrchní státní zástupce v Praze, je jedním ze sedmi členů přípravného výboru Společnosti na obranu nespravedlivě stíhaných. Ta chce poukazovat na konkrétní kauzy, v nichž podle jejich názoru český justiční systém pochybil.

„Je to odezva na neutěšenou situaci v české justici, zejména ve věcech závažné hospodářské kriminality. Chceme se nejen vyjadřovat, ale i pomoct těm, jimž se v konkrétních řízeních nedostalo spravedlnosti,“ řekl Mečl při představení nově vznikajícího spolku.

„Chceme usilovat o posílení odpovědnosti justice a nápravu naprosto zjevných křivd, alespoň těch nejkřiklavějších,“ dodal Mečl.

Pocity nespravedlivě stíhaného

První kauzou, jíž se Společnosti na obranu nespravedlivě stíhaných (SONS) věnuje je případ Radima Špačka odsouzeného v kauze spojené s tunelováním evropských fondů Phare.

Kauzu již dříve detailně popsal HlídacíPes.org: Utajená arbitráž: stát vyplatil stovky miliónů firmě podezřelé z „odklánění“ peněz 

Případ, kdy souzeni byli ti, kdo na podivné machinace s veřejnými penězi upozornili, se táhne již 12 let. Po letech různorodých verdiktů soudů a odvolání je na červenec plánováno k Městskému soudu v Praze další líčení s Petrem Formanem, který byl obžalován ve stejné kauze jako Radim Špaček.

SONS poukazuje v celé věci na řadu pochybení zejména na straně státního zastupitelství, včetně zatajování dokumentů a ohýbání důkazů.

„Zažil jsem vězení zevnitř, znám pocit nespravedlivě stíhaného. Radim Špaček je naprosto nevinně přes rok ve výkonu trestu jen proto, že se pokusil napravit to, co se dělo na ministerstvu pro místní rozvoj v době opoziční smlouvy,“ říká další ze členů přípravného výboru Jan Urban.

V blízké budoucnosti se chce SONS věnovat i kauze Opencard. „Mělo by jít ročně řádově o jednotky případů,“ podotýká Mečl. Má jít podle něj o případy s významným společenským dopadem, či s dopadem do české justice. „Chtěli bychom, aby případy závažných pochybení státních zástupců řešil nezávislý orgán,“ podotýká Mečl.

Inspirace z doby komunismu

SONS poukazuje i na špatný stav vymáhání spravedlnosti v Česku a předvídatelnost práva.

„Myslím, že česká justice včetně státních zastupitelství je ve špatné kondici, snad nejhorší za posledních 25 let. Proč to tak je, nevím. Profesionalita, předvídatelnost a kvalita soudního rozhodování je snad horší než v 80. letech,“ myslí si advokát Jan Kalvoda, který byl na počátku 90. let ministrem spravedlnosti.

Spolek SONS se svým názvem hlásí k odkazu předlistopadového Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS).

„Cíle s VONS jsou podobné, ale situace je diametrálně jiná. Členové VONS byli perzekvováni zavíráni, to my se domníváme, že nám nehrozí. S členy VONS se známe, konzultovali jsme to s nimi,“ říká Vojtěch Sedláček.

„Inspirace VONS je naprosto zřejmá a asi není náhodou, že čtyři ze sedmi členů přípravného výboru jsou signatáři Charty 77,“ dodává Jan Urban.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)