Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: kenteegardin via Foter / CC BY-SA
, zdroj

Vzniká Společnost na obranu nespravedlivě stíhaných. Hlásí se k odkazu VONS z doby komunismu

Stanislav Mečl, bývalý vrchní státní zástupce v Praze, je jedním ze sedmi členů přípravného výboru Společnosti na obranu nespravedlivě stíhaných. Ta chce poukazovat na konkrétní kauzy, v nichž podle jejich názoru český justiční systém pochybil.

„Je to odezva na neutěšenou situaci v české justici, zejména ve věcech závažné hospodářské kriminality. Chceme se nejen vyjadřovat, ale i pomoct těm, jimž se v konkrétních řízeních nedostalo spravedlnosti,“ řekl Mečl při představení nově vznikajícího spolku.

„Chceme usilovat o posílení odpovědnosti justice a nápravu naprosto zjevných křivd, alespoň těch nejkřiklavějších,“ dodal Mečl.

Pocity nespravedlivě stíhaného

První kauzou, jíž se Společnosti na obranu nespravedlivě stíhaných (SONS) věnuje je případ Radima Špačka odsouzeného v kauze spojené s tunelováním evropských fondů Phare.

Kauzu již dříve detailně popsal HlídacíPes.org: Utajená arbitráž: stát vyplatil stovky miliónů firmě podezřelé z „odklánění“ peněz 

Případ, kdy souzeni byli ti, kdo na podivné machinace s veřejnými penězi upozornili, se táhne již 12 let. Po letech různorodých verdiktů soudů a odvolání je na červenec plánováno k Městskému soudu v Praze další líčení s Petrem Formanem, který byl obžalován ve stejné kauze jako Radim Špaček.

SONS poukazuje v celé věci na řadu pochybení zejména na straně státního zastupitelství, včetně zatajování dokumentů a ohýbání důkazů.

„Zažil jsem vězení zevnitř, znám pocit nespravedlivě stíhaného. Radim Špaček je naprosto nevinně přes rok ve výkonu trestu jen proto, že se pokusil napravit to, co se dělo na ministerstvu pro místní rozvoj v době opoziční smlouvy,“ říká další ze členů přípravného výboru Jan Urban.

V blízké budoucnosti se chce SONS věnovat i kauze Opencard. „Mělo by jít ročně řádově o jednotky případů,“ podotýká Mečl. Má jít podle něj o případy s významným společenským dopadem, či s dopadem do české justice. „Chtěli bychom, aby případy závažných pochybení státních zástupců řešil nezávislý orgán,“ podotýká Mečl.

Inspirace z doby komunismu

SONS poukazuje i na špatný stav vymáhání spravedlnosti v Česku a předvídatelnost práva.

„Myslím, že česká justice včetně státních zastupitelství je ve špatné kondici, snad nejhorší za posledních 25 let. Proč to tak je, nevím. Profesionalita, předvídatelnost a kvalita soudního rozhodování je snad horší než v 80. letech,“ myslí si advokát Jan Kalvoda, který byl na počátku 90. let ministrem spravedlnosti.

Spolek SONS se svým názvem hlásí k odkazu předlistopadového Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS).

„Cíle s VONS jsou podobné, ale situace je diametrálně jiná. Členové VONS byli perzekvováni zavíráni, to my se domníváme, že nám nehrozí. S členy VONS se známe, konzultovali jsme to s nimi,“ říká Vojtěch Sedláček.

„Inspirace VONS je naprosto zřejmá a asi není náhodou, že čtyři ze sedmi členů přípravného výboru jsou signatáři Charty 77,“ dodává Jan Urban.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

4 komentáře

 1. Jan Rázl napsal:

  Upozornění
  Vážení přátelé.
  Zkratku SONS již používá Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých. Bylo by velmi nešťastné, kdyby nevidomí dospěli k pocitu, že jim někdo jejich zkratku ukradl. Někdo vyšší, mocnější. I když by to bylo plně v koloritu doby. Věřím, že vznikající Společnost pro obranu nespravedlivě stíhaných se s tím korektně vypořádá.
  Jan Rázl
  Hradec Králové

 2. petrph napsal:

  Držím palce, ale doporučil bych aby se tento výbor zaměřil na ty případy ve kterých bylo skutečně nevinným lidem nespravedlivě ublíženo. Nikoliv tedy případy kdy skrze subjektivní konstatování formálních pochybení soudem naopak dochází k osvobození skutečných pachatelů závažných trestných činů. Tím by si asi žádnou reputaci nezískali.

 3. Klouda napsal:

  Ten SONS je nějaký divný. Nejde o důkaz, jde o čich a celoživotní zkušenosti. Posuďte sami:
  1/ Cit.: „První kauzou, jíž se Společnosti na obranu nespravedlivě stíhaných (SONS) věnuje je případ Radima Špačka odsouzeného v kauze spojené s tunelováním evropských fondů Phare.“
  Odhlédna od chybějící čárky mezi souvětími je zaměření na medializovanou kauzu sporné-jde o spravedlnost či o zviditelnění spolku? Existují tisíce nespravedlivých rozsudků, leč odsouzení mají smůlu-jsou to chudí neznámí lidé. Na rozdíl od VONS se jimi nikdo nezabývá, dnes jen částečně Šalamoun.
  2/ Pozdní právník „JUDr“ Kalvoda je členem SONS. Tak namyšleného člověka lovícího v různých tajných spojenectvích si vzali mezi sebe? Co to o nich vypovídá?

  Protože pan Břešťan rád reaguje, aby potvrdil své postoje, předejdu ho, pokud se ozve.
  S radostí detailně popíšu dopravní nehodu pana Kalvody, jíž jsem byl účastníkem.

 4. zdenek napsal:

  Havel po dosazení KSČ do funkce prezidenta 30.12.1989 řekl: Slibuji věrnost Československé socialistické republice a budu dodržovat zákony a ústavu. Víc není třeba dodávat. Tento slib unikl t trezoru projevů Havla.

Přidávání komentářů není povoleno