Foto: MZV, se souhlasem MZV

Význam středoasijského regionu roste. Jakou šanci tam mají české firmy?

Napsal/a Tereza Engelová 31. října 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Ropa a třeba také uran do českých jaderných elektráren. To jsou suroviny, o které mají Češi zájem a při nedávné návštěvě Kazachstánu to potvrdil i ministr zahraničí Jan Lipavský. Jaké příležitosti nabízí region pro české podniky? A mají vůbec šanci v konkurenci Číny a Ruska?

Rozpad Sovětského svazu, otevření se novým trhům i válka na Ukrajině způsobily, že geopolitický význam středoasijského regionu roste. A to do té míry, že jen v loňském a letošním roce jej oficiálně navštívili americký ministr zahraničí Anthony Blinken, francouzský prezident Emanuel Macron, turecký prezident Erdoğan, německý Steinmeier, ale také Vladimir Putin a čínský prezident Si Ťin-pching.

Ačkoliv Čína a Rusko jsou pro Kazachstán a Uzbekistán jako dvě největší země regionu bohaté na nerostné suroviny a přírodní zdroje stále největšími obchodními partnery, čím dál významnější začínají být také obchodní vztahy s Evropskou unií, včetně České republiky.

Středoasijský region je důležitý, bude důležitý a hledá si svou cestu na slunce. I proto je pro Evropskou unii podstatné, abychom ho nenechali jiným geopolitickým hráčům, kteří tu samozřejmě mají své zájmy. A jak tyto země hledají třeba diverzifikaci ekonomických vztahů, my jako Česko hledáme diverzifikaci energetických zdrojů,“ řekl pro HlídacíPes.org při nedávné návštěvě regionu český ministr zahraničí.

Uran ano, nebo ne?

Vzájemné obchodní vztahy řešil Jan Lipavský s uzbeckým protějškem Bakhtiyorem Sajdovem. Foto: MZV, se souhlasem MZV

Kazachstán do Česka dodává například podstatnou část ropy. Vzhledem k tomu, že patří mezi největší světové producenty uranu a zároveň mezi deset zemí s největšími zásoby nerostných surovin na světě, je pro Českou republiku zajímavý i v tomto ohledu. Na rozdíl od velmi aktivního Maďarska nemá sice Česká republika zatím v Kazachstánu zařízené žádné těžební licence, podle ministra Lipavského ale projevila zájem o dovoz paliva pro české jaderné elektrárny.

„Je dobře známo, že Kazachstán patří mezi významného producenta uranu. Tato látka, která se po určitých chemických procesech a obohacení stává palivem do jaderných elektráren, tak určitě hraje významnou roli i pro českou energetickou bezpečnost,“ řekl Lipavský.

Podle Petra Jurčíka, regionálního ředitel CzechTrade pro Východní Evropu a Střední Asii jsou možnosti v místním těžebním průmyslu vzhledem k zásobám nerostů, ropy a zemního plynu velké, Česká republika ale v tomto ohledu nemá na místním trhu příliš silnou pozici, lépe je na tom v jiných odvětvích.

„České firmy působí v současnosti v Kazachstánu a Uzbekistánu v menší míře než Maďarsko či například Německo, nicméně se tyto dvě destinace stávají pro české exportéry stále více atraktivní. Oproti Maďarsku se zaměřují na obory, kde mají silné know-how, jako je strojírenství, energetika nebo dopravní infrastruktura,“ říká Jurčík.

Astana je moderní město s milionovou populací. Foto: T. Engelová / HlídacíPes.org

Podle českého statistického úřadu dosáhl v loňském roce obrat vzájemného obchodu s Kazachstánem hodnoty téměř 1,6 miliardy dolarů a s Uzbekistánem 190 milionů dolarů. Mezi nejvíce vyvážené české zboží patří motorová vozidla, přívěsy, návěsy, traktory a kola, počítače, elektronické a optické přístroje.

V Kazachstánu začala letos kompletovat a prodávat své vozy Škoda Auto, spolupráce je zajímavá také v oblasti zemědělství. Nejen na čistě podnikatelské úrovni, ale i v oblasti vědecké spolupráce.

Jihočeská univerzita založila ve spolupráci se Zemědělsko-technickou univerzitou Sakena Seifullina v Astaně společné akvakulturní centrum, pět let už také spolupracují na výzkumu řízené reprodukce sladkovodních ryb, konkrétně chovu candátů, okounů, sumečka afrického a původních druhů raků.

Češi také spolupracují na návratu koně Převalského do středoasijského regionu. „V červnu do Kazachstánu přiletělo prvních sedm kusů. Cílem je přivézt do Kazachstánu alespoň 40 koní Převalského,řekl k projektu Jan Lipavský na tiskové konferenci.

Umění „zapadnout“

V Uzbekistánu jsou pak podle něj nejvýznamnějšími obchodními počiny dodávka tří letounů L-410 NG pro Uzbekistan Airways a uzavření kontraktu na dodávku 30 elektrických vlaků Škoda Transportation v hodnotě 320 milionů eur.

Jakkoliv se v zemi nabízejí příležitosti i pro menší podnikatelské subjekty, podle Petra Jurčíka je zásadní dobrá znalost trhu a kulturních zvyklostí. V konkurenci především čínských firem obstojí jen ti nejdravější.

„Čínské zboží je ve Střední Asii přítomno ve velké míře a z hlediska cenové politiky jim určitě české firmy konkurovat nemůžou. Určitě ale můžeme vůči čínskému zboží konkurovat z hlediska kvality zboží, předchozích referencí či znalostí prostředí Střední Asie,“ říká Jurčík.

Ačkoliv v souvislosti s podnikáním v regionu se často mluvilo o problémech s korupcí a nedostatečně transparentním podnikatelským prostředím, podle Jurčíka se místní vlády snaží zapracovat na zlepšení podmínek pro zahraniční investory.

Pochopení místních kulturních i obchodních zvyků, je pro úspěšné podnikání v oblasti zásadní. Foto: T. Engelová / HlídacíPes.org

„Jedná se o aspekt, se kterým se vlády uvedených zemí snaží bojovat. Snaha o zvýšení transparentnosti podnikatelského prostředí je v Uzbekistánu, ale i Kazachstánu, v posledních letech velmi výrazná, situace se zlepšuje,“ říká Petr Jurčík s tím, že pro firmy, které mají zájem v regionu podnikat, je zásadní nastudovat si a pochopit způsob, jakým místní obchodování funguje.

Důvodem zklamání můžou být často jen i odlišné kulturní zvyklosti, způsoby jednání a dělání byznysu jako takového.

Do budoucna se v regionu plánuje několik českých podnikatelských projektů. Podle Lipavského mají pokračovat dodávky českých letadel L39 nebo L410. Plánuje se také navázání vědecké spolupráce s nejvýkonnějším laserovým centrem se sídlem v Dolních Břežanech ELI Beamlines.

Kazachstán pak má podle tamních odborníků zájem o technologie a zařízení na zpracovávání surovin, jelikož cílem Kazachů je místo vývozu surovin spíše jejich zpracování a následný prodej.


Nová kniha HlídacíPes.org

Publikace vyjde v omezeném nákladu. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org.

Kniha nebude ve volné distribuci. Lze ji získat pouze jako poděkování za dar v minimální výši 599 korun.

Knihu začneme distribuovat krátce před 17. listopadem 2024. 


Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)