Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foter.com / CC BY, zdroj

Vysvědčení Česka téměř 30 let po revoluci: „Prospělo, ale ne s vyznamenáním“. Jak to zlepšit?

Česko se při dobíhání Západu zaseklo někde v půli cesty. V řadě ohledů je na tom ale lépe než jeho postkomunističtí sousedé. Tempo ekonomického přibližování se starým členským zemím EU je však pomalé, justice nestíhá při složitých kauzách a elektronizace státní správy slouží spíše státu ke kontrole občanů než lidem ke snazší komunikaci s úřady, shrnuje čerstvá studie Aspen Institute.

Česká republika tak vyspělou Evropu rychle dohání hlavně politicky a v ne příliš pozitivním duchu – posilováním populistických stran.

„Opět, již potřetí v řadě (po volbách 2010 a 2013), vzrostl význam ideově neukotvených, populistických, často především na politickém marketingu postavených politických formací,“ píše Aspen v narážce na volební výsledky hnutí ANO a SPD Tomia Okamury.


Text je výběrem ze studie zpracované pro výroční konferenci Aspen Institute Central Europe, jejíž byl HlídacíPes.org mediálním partnerem.aspennew


„Ty se staví do pozice kritiků stávajícího politického uspořádání jako takového (kritika systematické korupce a „starých stran“) nebo akcentují dílčí společenské problémy (např. migraci),“ vypočítává studie, která ale také konstatuje, že v tom Češi nejsou zdaleka sami.

I v podzimních parlamentních volbách v Německu a Rakousku byla migrace určujícím tématem i pro mainstreamové strany. V ostatních zemích Visegrádské čtyřky, v Polsku, Maďarsku a na Slovensku, se volby letos nekonaly;  protiimigrační nálady jsou tam ale dlouhodobě zřejmé.

Češi věří armádě a policii

I přes aktuální politické turbulence a zásadní změny v systému politických stran oceňuje Aspen na Česku především úroveň právního státu. V jejím hodnocení je Česko poměrně daleko před ostatními postkomunistickými sousedy; na druhou stranu ale taky celkem daleko za těmi západoevropskými.

Některé zásadní zákony, přijaté v poslední době českým parlamentem, které měly vysokou úroveň právního státu garantovat, se totiž podle Aspenu dají snadno obejít.

Jde například o zákon o střetu zájmů (Andrej Babiš svůj holding Agrofert „zaparkoval“ do svěřenských fondů kontrolovaných jeho příbuznými a spolupracovníky, a tím se své firmy formálně zbavil) nebo nová pravidla pro kontrolu výdajů na předvolební kampaně, která nedokážou postihnout některé formy propagace kandidujících stran a osob.

Justice? deRATHizovat!

Mezi plusy současného vývoje v Česku řadí Aspen také zvyšující se důvěru v policii – 61 % (leden 2017) a 65 % (červen 2017) – a armádu (v lednu 2017 jí důvěřovalo 74 % respondentů, přičemž posledních pět let se tato hodnota pohybovala mezi 65 a 73 %).

Dobře taky z hodnocení think tanku vychází česká justice, tu Aspen hodnotí jako nezávislou, bez patrné snahy zvenčí do rozhodování soudů jakkoli zasazovat. I délka většiny soudních sporů je podle Aspenu ve většině českých regionů při běžných kauzách „přiměřená“ (viz tabulka).

tabulka: Aspen Institute

Problémem jsou stále složitější a komplexnější soudní spory, zejména ty, „jejichž stranami jsou vysoce inteligentní lidé bojující o významné majetkové či jiné hodnoty,“ stojí v analýze.

Justiční systém se podle ní jen těžko potýká s rozsáhlými kauzami z oblasti korupce, hospodářské kriminality nebo rozhodování o velkých stavebních záměrech.

Aspen uvádí jako ikonický příklad protahování soudních sporů klienty vyzbrojenými kvalitními advokáty kauzu bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha obviněného z korupce (o které soudy rozhodnou nejdříve v druhé polovině roku 2018).

Úředníci sabotují zákony

Co do takzvané „efektivity vládnutí“ (tedy v otevřenosti, finanční efektivitě a dostupnosti státní správy), si Česko nestojí ve srovnání se zbytkem Visegrádské skupiny zle (viz tabulka)

tabulka: Aspen Institute

Aspen tak i letos ve studii opakuje trendy z minulých let: „Rostl počet úředníků, přibývalo administrativní zátěže podnikatelů, rozšiřovala se kontrolní a sankční oprávnění úřadů. Na druhé straně nebyl zaznamenán žádný podstatný výpadek ve fungování veřejné správy a nedošlo ani k razantnímu zhoršení v některé z jejích dílčích oblastí. V podstatě lze hovořit o stabilitě na slušné, nikoli však excelentní úrovni výkonnosti.“

Pochyby má think tank i v elektronizaci státní správy, ta podle Aspenu „oproti letům 2007 až 2011 v posledních letech směřuje spíše než k usnadnění pozice jednotlivců v komunikaci se státem k tomu, aby stát disponoval vůči jednotlivcům širokými možnostmi kontroly.“

Do budoucna Aspen Česku doporučuje:

 • v oblasti ústavního systému neexperimentovat s volebními pravidly (neměnit volební systém) a nezahrávat si s myšlenkou oslabení Senátu nebo posílení nástrojů přímé demokracie na celostátní úrovni. Snahy o takové změny označuje Aspen za „nebezpečné“.

 • V oblasti právního řádu vše co nejvíc zjednodušit a zpřehlednit (například zavést systém „včasné výstrahy“ v případech, že právní regulace připravovaná na úrovni EU bude mít dopady na podnikání a jiné aktivity v ČR. Aspen doslova píše, že „dlouhodobě tento trend nemůže přetrvávat, neboť za nějakou dobu ztratí stát schopnost stanovovat předvídatelně pravidla chování a adekvátně je prosazovat.

 • V oblasti veřejné správy najít vhodnou formu transparentnosti akceptovanou širokou veřejností i politiky. Podle Aspenu v současnosti v ČR proti sobě stojí velmi liberální právní úprava otevřenosti zejména v zákoně o svobodném přístupu k informacím a zákoně o registru smluv. Na druhé straně je patrná „všeobecná sabotáž těchto zákonů širokým okruhem pracovníků veřejné správy i politiků“. Jak tvrdí Aspen, „oba zmíněné zákony jsou veřejnou správou nenáviděny a z principu odmítány a tento názor je sdílen i politikou. Jen shodou náhod a díky tlaku veřejnosti a občanské společnosti jsou oba zmíněné zákony stále ještě součástí právního řádu.“

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

4 komentáře

 1. Petr Kaminsky napsal:

  Tak to je prece jasne, ne? Urednici se chovaji jakoby jim ten stat patril. Kdo jim v tom zabrani? Obcane? Tezko. Tzv. mlcici vetsina se nikdy nezaktivizuje do te miry, aby si najala lobisty, kteri by jim pomohli tlacit na zakonodarce. Kdejaka vlivova skupina do toho ty prachy vrazi, protoze vi, ze uspechy sklizi jen ten, kdo se snazi.

 2. Josef napsal:

  Každá změna přináší problémy,pamatuji jich už několik.Letosni volby správné ohodnotil přez.Zeman ,politiky lze vyměnit,ale lidi ne.To vědělu už Husák, který řekl, ž e budujeme soc. S lidmi, které má máme.

 3. petrph napsal:

  Zlatá slova, skutečně zlatá slova. Samozřejmě v úvodu je třeba napsat že toto nejsou důvody proč se „..Česko se při dobíhání Západu zaseklo někde v půli cesty. „. Protože ty jsou částečně i na straně západních států EU, které vlastně o plnou konkurenci nových východních států nestojí. A celkově globální ekonomika i politika je tvrdý byznys, než aby se v ní dalo vyhrávat pravdou a láskou..
  Nicméně v otázce jak „zlepšit Česko“ toto svou váhu má – i když zase nejde o žádné objevné novum, tyhle problémy každý vnímá dost dlouho a politici pokaždé před volbami slibují že už-už je vyřeší..
  Možná jen pár poznámka k adoraci Registru smluv – ten bohužel sám o sobě situaci příliš nezmění, ten může sloužit pouze k rychlejšímu nalézání těch nevýhodných smluv ve větším počtu než dřív – a jejich případné medializaci. Ale jejich další řešení naráží na další limity , které byly ve studii zmíněny, oligarchizace státní správy, špatný výkon justice a podobně.
  Vůbec, je nutné si uvědomit to podstatné, tím že se vpustil do vysoké politiky vysoký byznys, mnohé se změnilo a spousta z demokratických principů (pokud se tu snad kdysi i uznávaly) přestávají platit. V tvrdém byznyse platí jiná pravidla…I co se týče marketingu, chtěl jsem napsat voleb,,,

  • jan rich napsal:

   Pane,je mnoho shnilého ve státě českém.Vy hnilobu nevidíte,nebo vidět nechcete.Příště je adresně pojmenujte.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost