Výsledky studentských voleb: mladé lidi táhne Babiš i Kalousek. Především však Piráti
Pokud by mladí studenti středních škol starší patnácti let mohli v nadcházejících krajských volbách volit, na jejich preferencích by v řadě krajů výrazně profitovala Česká pirátská strana. Zvítězila by – ať už samostatně či v koalici – v osmi ze 14 krajů, v dalších třech krajích by byla druhá.
Popularitě se ale těší i strana Andreje Babiše ANO 2011 a pravicová TOP 09. Své voliče by si mezi mladými lidmi v Česku v poměrně vysoké míře našly i protiimigrantské strany.
Nepřeceňovat, ale nepřehlížet
Vysoko ve studentských preferencích se umístila strana zdravého rozumu, prezentovaná sloganem Ne ilegální imigraci – peníze raději pro naše lidi i Koalice Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) a Strana Práv Občanů.
Naopak tradiční strany českého parlamentu jako ČSSD, ODS, KDU-ČSL nebo KSČM studenty nijak neoslovují.
Plyne to z výsledků Studentských voleb, které již tradičně krátce před regulérními volbami pořádá společnost Člověk v tísni.
Kompletní výsledky ZDE.
„Politiky, médii ani širokou veřejností by výsledky Studentských voleb neměly být přeceňovány, ale ani přehlíženy. Jsou specifickou výpovědí o nejmladší generaci,“ říká ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách Karel Strachota, který projekt Studentských voleb před šesti lety inicioval.
„Je zřejmé, že strach a nejistota, které v souvislosti s migrační krizí prostupují naší společností, názorová polarizace a nenávistné projevy ovlivňují i názory a postoje mladých lidí a projevily se i v jejich hlasování ve Studentských volbách,“ dodává.
Principy zastupitelské demokracie
V minulosti Studentské volby čelily kritice politiků. V roce 2010 například ČSSD vydala prohlášení, podle nějž se projekt stal „předmětem nejtvrdšího politického boje“ a „nehorázného útoku proti ČSSD“.
Letošní volby proběhly 20. a 21. září na 124 gymnáziích, 136 středních odborných školách a 34 učilištích po celé republice.
Středoškoláci starší 15 let volili politické strany, hnutí a koalice, které skutečně ve volbách kandidují do krajských zastupitelstev. Odevzdáno bylo celkem 31 867 platných hlasovacích lístků.
Poprvé se Studentské volby konaly v roce 2010 před před parlamentními volbami.
„Chceme mladým lidem přiblížit základní principy zastupitelské demokracie, seznámit je s volebním systémem České republiky a vést je k aktivnímu, zodpovědnému a sebevědomému občanství,“ popisuje cíle projektu Karel Strachota.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
Základ rozhodování jsou informace. Pokud má mládež sympatie k nějaké straně zdravého rozumu nebo práv občanů, tak jim také někdo musí říci, co ze za touto vábničkou skrývá. Že tato seskupení mají blízko k lidem jako byl nějaký plukovník, který si demokracii představoval střílením z tanku do davu žádajících svobodu. Takže některé z dětí by dnes ani nemuselo být na světě.
Není divu, ministr BAbiš má renomé. Dovolím si ovšem připomenout, že velké renomé měl u mládeže i začínající ministr financí a pozdější premiér – V.Klaus a kde je mu dnes konec, když už víme, jak probíhala korupční a zlodějská privatizace.BAbiš navíc ovládá dva deníky a naoko dobře kritizuje privatizaci a daňové úniky.
Od prvních Studentských voleb, jsem přestal přispívat „neziskovce“ Člověk v tísni, která to tehdy organizovala. A skončil jsem díky tomu s příspěvky i ostatním t.zv. charitativním organizacím (až na výjimku akcí TV NOVA), protože nemíním takovou „charitu“ jako jsou na př. zmíněné Studentské volby, podporovat, byť jedinou korunou. Chápu, že i studenti mohou být „v tísní“ a mnozí tak potřebují podporu, ale rozhodně se ta tíseň netýká jejich volebních preferencí!
Díky za potvrzení stavu uvažování mladých voličů, pane redaktore. Zejména avízo na rostoucí zájem o Piráty a reference o jejich vnímání komunální politiky ( kupř. v hl. m. Praze) si zaslouží hlubokosklon.
Díky, volič 71 let
Když mně bylo 15 -16, volil bych Vinetua, či Old Chaterhanda, kdyby kandidovali. Představoval bych si, jaká by to byla sranda, kdyby byli zvoleni a přímo bych toužil zažít to.
Člověk v tísni se už dávno tak zprofanoval, že žádná jeho akce nemá u racionálního člověka šanci. Tak oblbuje mladé a nezkušené.
:..Chceme mladým lidem přiblížit základní principy zastupitelské demokracie, seznámit je s volebním systémem České republiky a vést je k aktivnímu, zodpovědnému a sebevědomému občanství,“
Tohle je typická ptydepe formulace ze které by měl Havel radost, nebo spíš zaplakal.
Skutečné (ne) funkční principy zastupitelné demokracie vidí ty studenti denně v médiích,na lepším (spíše horším) příkladu už se to „přibližovat nedá“..Z volebního systému se jim ukázalo jen to že mají hodit lístek do urny (to snad pochpí i mimino). Ale to co tvoří skutečnou vládu a rozhodující provládní koalici v parlamentu, tedy povolební koaliční jednání kdo a co a za co už neuvidí. Ani to že zbytek i jimi zvolených poslanců v opozici tam sedí za plat vlastně naprosto zbytečně..Jestli lze studenty učit skutečně demokracii, tak ne tuhle šaškárnou, ale to co funguje na řadě škol v USA, a u nás se to zavádělo po sametu taky. Aby si studenti zvolili vlastní třídní samosprávu s nějakou danou funkčností a zodpovědností. Třeba nějakého předsedu který
bude jménem třídy mluvit s učiteli, vedením školy o nějakých požadavc´ích či stížnstech, třeba nějakého pokladníka, který bude sdružovat nějaké společné finance, nějaké další funkce-referenty pro to či ono..Protože na tom právě ti studenti poznají ten základní princip zástupitelné demokracie. Zvolí si správně – ten člověk bude dělat tu práci dobře k prospěchu třídy. Zvolí si špatně (třeba i nějakého populistu), ten bude dělat svou funkci špatně – třída na tom bude tratit..
Elementary..Ale obávám se že na většině ašich škol už tyhle třídní samosprávy potichu zrušili, aby snad studentíci učitelům a řediteli nekecali do řízení školy.
Již staří, nikoliv Řekové, ale komunisté, zřídili ony třídní samosprávy, po nichž se Vám stýská. Bohužel, jejich absence není to nejhorší, co může české školství potkat a v posledních desitiletích potkává.
Na střední školu jsem začal chodit v roce 1951, kdy už byla totalita plně zavedená, aspoň ve školství. Třídní samosprávy už také byla zavedena a přeseda byl zároveň předsedou třídní organisace ČSM. Tato organizace vzniklá nařízeným sloučením mládežnických organizací jako Junák, kluby Rychlých šípů, IMCA, IWCA, Katolický skaut a pod., v roce 1949 na Moravě akci „Mládež vede Brno“, a v roce 1950 i „Mládež vede město, okres“ (na př. Rosice, Vyškov, Tišnov a pod.). Při těchto akcích byl vždy, vedle profesionálního funkcionáře MNV, ONV, OAV (Okresní akční výbor), ale i SNB, na nějaký ten den nepřetržitě přítomen na úřadě i v terénu mládežnický dvojník. Nebyl to od komunistů až tak blbý nápad, i když to bylo později zrušeno (snad jako buržoazní přežitek) a autoři patřičně odměněni, na př. Otto Šling, tehdejší vedoucí tajemník KSČ v Brně, byl 3. prosince 1952 v Praze-věznice Pankrác, popraven. At´tak, či onak, tato komunistická iniciativa, jak mládeži předvést co obnáší správa „věcí veřejných, byla mnohem přijatelnější, než studentské volby (Člověka v tísni), které jsou politicky zneužitelné a také zneužity byly!