Vyšetřování nejznámější politické vraždy v evropských dějinách má svou českou stopu

Napsal/a Robert Břešťan 15. března 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Na konci února uplynulo rovných 33 let od vraždy švédského premiéra Olofa Palmeho. O případu vyšly tisíce článků i desítky knih. Česky hovořící švédský novinář Jan Stocklassa nyní vydal novou knihu o Palmeho vraždě a říká, že za rok či dva by švédská policie i díky jeho novým zjištěním mohla zapeklitý případ konečně vyřešit.

Stocklassa v mnohém navazuje na slavného švédského novináře a průkopníka moderní švédské detektivní literatury Stiega Larssona, autora trilogie Milénium. Před pěti lety získal přístup do jeho archivu, v němž slavný spisovatel o vraždě Olofa Palmeho nashromáždil řadu zajímavých dokumentů a vlastních poznámek.

S Larssonem na stopě

„Olof Palme byl asi náš nejvýznamnější politik 20. století. Byl hodně angažovaný ve světě. Ve Švédsku sice vystupoval arogantně, několikrát byl přistižen při lži, nebyla to jednoduchá osobnost, ale myslím, že zaslouženě převažuje pozitivní pohled,“ přibližuje zavražděného politika Jan Stocklassa.

„Silně podporoval svobodu afrických zemí, vystupoval proti apartheidu. Měl velkou roli na mezinárodní scéně a na poli lidských práv,“ dodává.

Již několik týdnů po vraždě popsal Stieg Larsson i pravděpodobný motiv a ukázal na možné pachatele. Popsal, že vražda švédského premiéra může souviset s překaženými obchody se zbraněmi a se zájmy Jihoafrické republiky.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


K podobnému závěru po osmi letech vlastního nového pátrání došel i Jan Stocklassa. „Pokračoval jsem v rozvíjení Stiegových teorií a podnětů a objevil nové díly skládanky,“ říká.

„Stieg Larsson i já jsme došli k závěru, že vraždu organizovali Jihoafričané v souvislosti s obchody se zbraněmi a s ropou, kde byly napojeny různé státy jako USA, Británie, Írán i Izrael,“ upřesňuje Stocklassa v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Cílem bylo podle něj zbavit se Olofa Palmeho, který začal zastavovat dodávky zbraní a překazil několik obchodů. Prostředníkem akce byl švédský občan ve službách Jihoafričanů Bertil Wedin žijící na Kypru, pravicový extrémista, který sám Palmeho nenáviděl.

„On se spojil se svými známými ve Švédsku, začali Palmeho sledovat a sehnali i pachatele, který měl zároveň fungovat jako obětní beránek,“ doplňuje.

Nasazení Lídy Komárkové

Obětním beránkem měl být švédský občan Jakob Thedelin (nejde o pravé jméno, ale o pseudonym pro potřeby publikace). Ten se sice podle Stocklassových dedukcí příprav vraždy účastnil, ale nebyl tím mužem, který Olofa Palmeho z bezprostřední blízkosti střelil do zad.

„Mám zúžený okruh dvou, tří lidí, kteří to mohli být, a jednoho favorita,“ říká Stocklassa s tím, že výsledky svého pátrání předal švédské policii a věří, že i díky tomu by mohl být případ „do jednoho roku až dvou let“ vyřešen.

Zajímavý je i český příspěvek k pátrání – angažmá Češky s pseudonymem Lída Komárková. Právě ona získala zásadní informace od Jakoba Thedelina.

„Ona šla určitě do největšího rizika. Jakob Thedelin sice nikdy nebyl odsouzený, ale byl obžalovaný za násilné trestné činy. Pokud by opravdu on zabil Olofa Palmeho, je to nebezpečný člověk. A Lída s ním byla šest dní a opakovaně v jeho bytě. Riskovala určitě nejvíce,“ říká Stocklassa na adresu své současné partnerky.

Kniha „Po stopách vraždy Olofa Palmeho“ vyšla tento měsíc v češtině, celkem má být přeložena do 26 jazyků v 50 zemích světa.

„Pracuji tvrdě na tom, abych mohl být spisovatelem na plný úvazek,“ říká Stocklassa, jinak spolumajitel švédské softwarové firmy Boss Media. Knihu, kterou sám označuje za dokumentární román, psal 11 měsíců. Podobným stylem sepsal už v roce 2007 knihu Gripeny v Praze – zpracoval v ní téma korupce spojené s dojednáváním nákupu švédských stíhaček pro českou armádu.

„Vyšetřovalo se v pěti zemích, ale nikdo nebyl nikde odsouzen. British Aerospace jen muselo zaplatit pokutu. Je to jako v thrillerech od Johna le Carré – velká korporace z toho nakonec vždycky vyvázne,“ podotýká Stocklassa.


Rozhovor s Janem Stocklassou si na HlídacíPes.org přečtěte příští týden.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)